Porec Trophy - 2016

Pos Rider Team Time
01 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling Project 3:23:25
02 Jan Tratnik Amplatz - BMC + 01
03 Daniel Auer Felbermayr - Simplon Wels + 07
04 Jonas Bokeloh Klein Constantia + 07
05 Daniel Turek Cycling Academy Team + 11
06 Markus Eibegger Felbermayr - Simplon Wels + 11
07 Mads Pedersen Stölting Service Group + 11
08 Ivan Garcia Klein Constantia + 16
09 Matija Kvasina Synergy Baku Cycling Project + 16
10 Florian Bissinger WSA - Greenlife + 16
11 Patrick Schelling Team Vorarlberg + 23
12 Gregory Habeaux Wallonie Bruxelles + 23
13 Kristjan Fajt Adria Mobil + 23
14 Michal Schlegel Klein Constantia + 30
15 Antoine Warnier Wallonie Bruxelles + 30
16 Sergio Sousa Team Vorarlberg + 30
17 Frantisek Sisr Klein Constantia + 30
18 Andi Bajc Amplatz - BMC + 35
19 Filippo Fortin GM Europa Ovini + 51
20 Michal Paluta CCC Sprandi Polkowice + 57
21 Vitaliy Buts Kolss - BDC Team + 57
22 Mihkel Räim Cycling Academy Team + 57
23 Patrick Bosman Tirol Cycling Team + 57
24 Martijn Tusveld Rabobank DT + 57
25 Sergey Nikolaev Gazprom - RusVelo + 57
26 Emanuel Piaskowy Cycling Academy Team + 1:07
27 Mamyr Stash Gazprom - RusVelo + 1:16
28 David Per Adria Mobil + 1:16
29 Ioannis Tamouridis Synergy Baku Cycling Project + 1:16
30 Tom Dernies Wallonie Bruxelles + 1:16
31 Thomas Deruette Wallonie Bruxelles + 1:28
32 Przemyslaw Kasperkiewicz Klein Constantia + 1:28
33 Thomas Wertz Wallonie Bruxelles + 1:28
34 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 1:28
35 Bruno Maltar Radenska - Ljubljana + 1:28
36 Radoslav Rogina Adria Mobil + 2:05
37 Michael Carbel Stölting Service Group + 2:05
38 Alex Kirsch Stölting Service Group + 2:05
39 Maksym Averin Synergy Baku Cycling Project + 2:05
40 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 2:05
41 Markus Kopfauf WSA - Greenlife + 2:05
42 Cristian Raileanu Gaiaplast Bibanese + 2:05
43 Josip Rumac Synergy Baku Cycling Project + 2:05
44 Jernej Svab Sava + 2:05
45 Nicklas Bøje Pedersen Team Giant - Scatto u23 + 2:05
46 Robert Jenko Radenska - Ljubljana + 2:05
47 Ivan Balykin GM Europa Ovini + 2:05
48 Matic Groselj Sava + 2:05
49 Wociech Migdal Cycling Academy Team + 2:05
50 Fabian Schormair LKT Team Brandenburg + 2:05
51 Andreas Umhaller Amplatz - BMC + 2:05
52 Daniel Crista Tusnad Cycling Team + 2:05
53 Jan Maas Rabobank DT + 2:05
54 Jonathan Dinkler - + 2:05
55 Rok Korosec Radenska - Ljubljana + 2:05
56 Roman Kustadinchev Gazprom - RusVelo + 2:05
57 Michele Viola Meridiana - Kamen Team + 2:05
58 Jon Bozic Adria Mobil + 2:05
59 Matteo Spreafico Kolss - BDC Team + 2:05
60 Petr Rikunov - + 2:05
61 Thomas Buchacek Whirlpool - Author + 2:05
62 Tilen Finkst Radenska - Ljubljana + 2:05
63 Emil Vinjebo Team Giant - Scatto u23 + 2:05
64 Francesc Zurita Martinez Team Vorarlberg + 2:05
65 Hans-Jörg Leopold WSA - Greenlife + 2:05
66 Zsolt Der Team Vorarlberg + 2:05
67 Izidor Penko Radenska - Ljubljana + 2:05
68 Mykhaylo Kononenko Kolss - BDC Team + 2:05
69 Roman Lehky Klein Constantia + 2:05
70 Kansatansin Klimiankou Minsk Cycling Club + 2:05
71 Tomas Koudela SKC Tufo - Prostejov + 2:05
72 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling Project + 2:05
73 Ryu Suzuki Bridgestone - Anchor + 2:05
74 Thomas Moses JLT - Condor + 2:05
75 Marcel Franz LKT Team Brandenburg + 2:05
76 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Team + 2:05
77 Sven Reutter Stölting Service Group + 2:05
78 Marius Therkildsen Team Giant - Scatto u23 + 2:05
79 Jannik Steimle Felbermayr - Simplon Wels + 2:05
80 Daniel Schorn Felbermayr - Simplon Wels + 2:05
81 Daniel Biedermann Felbermayr - Simplon Wels + 2:05
82 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 2:05
83 Maximilian Kuen Amplatz - BMC + 2:05
84 Helmut Trettwer WSA - Greenlife + 2:05
85 Jasper Frahm LKT Team Brandenburg + 2:05
86 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Team + 2:05
87 Guillaume Boivin Cycling Academy Team + 2:05
88 Jonathan Mould JLT - Condor + 2:05
89 Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice + 2:05
90 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 2:05
91 Tadej Logar Sava + 2:05
92 Bartosz Warchol Whirlpool - Author + 2:05
93 Sho Hatsuyama Bridgestone - Anchor + 2:05
94 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Team + 2:05
95 Piotr Brozyna CCC Sprandi Polkowice + 2:05
96 Leon Berger LKT Team Brandenburg + 2:05
97 Robert Kessler LKT Team Brandenburg + 2:05
98 Enrico Maguolo Gaiaplast Bibanese + 2:05
99 Stephan Rabitsch Felbermayr - Simplon Wels + 2:05
100 Dusan Rajovic Metalac Quick Kraljevo + 2:05
101 Evgeny Kobernyak - + 2:05
102 Konrad Gessner - + 2:05
103 Mads Corell Team Giant - Scatto u23 + 2:05
104 Bob Olieslagers Rabobank DT + 2:05
105 Alois Kankovsky Whirlpool - Author + 2:05
106 Jonas Tenbrock Stölting Service Group + 2:05
107 Luka Cotar Sava + 2:05
108 Quentin Valognes Novo Nordisk Development + 2:05
109 Fabian Giger - + 2:05
110 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 2:05
111 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 2:05
112 Mathias Flückiger - + 2:05
113 Jiri Sorm Whirlpool - Author + 2:05
114 Jan Sokol WSA - Greenlife + 2:05
115 Patryk Stosz CCC Sprandi Polkowice + 2:05
116 Michael Kukrle Whirlpool - Author + 2:05
117 Ziga Rucigaj Radenska - Ljubljana + 2:05
118 Tomas Medek SKC Tufo - Prostejov + 2:05
119 Alistair Slater JLT - Condor + 2:05
120 Hiroshi Tsubaki Bridgestone - Anchor + 2:05
121 Peter Kusztor Amplatz - BMC + 2:05
122 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 2:05
123 Dennis Paulus Tirol Cycling Team + 2:05
124 Andrei Nechita Tusnad Cycling Team + 2:05
125 Alessio Gnan Gaiaplast Bibanese + 7:20
126 Marek Sipos SKC Tufo - Prostejov + 7:20
127 Graham Briggs JLT - Condor + 10:19
OOT David Jabuka Meridiana - Kamen Team
OOT Manuel Schreiber Team Vorarlberg
DNS Domen Novak Adria Mobil
DNS Matteo Rotondi GM Europa Ovini
DNS George Atkins JLT - Condor
DNS Jeroen Meijers Rabobank DT
DNS Vlad-Nicolae Dobre Tusnad Cycling Team
DNF Fabio Calabria -
DNF Florian Chenaux -
DNF Marko Danilovic -
DNF Ulisse Fieschi -
DNF Toni Franz -
DNF Ruslan Giliazov -
DNF Arnaud Hertling -
DNF Michael Hocheder -
DNF Michael Kucher -
DNF Sandro Kuhmel -
DNF Leo L'Homme -
DNF Christopher Muche -
DNF Paul Renger -
DNF Nathan-Maximilian Sauter -
DNF Halvard Schommartz -
DNF Stefan Stefanovic -
DNF Yannik-Marcel Stehlin -
DNF Janos Pelikan Amplatz - BMC
DNF Kazuo Inoue Bridgestone - Anchor
DNF Thomas Lebas Bridgestone - Anchor
DNF Damien Monier Bridgestone - Anchor
DNF Kamil Malecki CCC Sprandi Polkowice
DNF Lubos Malovec Cycling Academy Team
DNF Fabio Baronti Gaiaplast Bibanese
DNF Andrea Calza Gaiaplast Bibanese
DNF Nicola Genuin Gaiaplast Bibanese
DNF Federico Borella GM Europa Ovini
DNF Federico Burchio GM Europa Ovini
DNF Andrea Ruscetta GM Europa Ovini
DNF Christopher Lawless JLT - Condor
DNF Josip Cerkez Meridiana - Kamen Team
DNF Nikola Kozomara Metalac Quick Kraljevo
DNF Aleh Ahiyevich Minsk Cycling Club
DNF Anton Ivashkin Minsk Cycling Club
DNF Anton Muzychin Minsk Cycling Club
DNF Andrei Piashkun Minsk Cycling Club
DNF Francisco Carratala Jordá Novo Nordisk Development
DNF Reid McClure Novo Nordisk Development
DNF Justin McQuerry Novo Nordisk Development
DNF Emanuel Mini Novo Nordisk Development
DNF Lennard Hofstede Rabobank DT
DNF Ziga Groselj Sava
DNF Miha Poljanec Sava
DNF Petr Hampl SKC Tufo - Prostejov
DNF Martin Spudel SKC Tufo - Prostejov
DNF Matej Stibinger SKC Tufo - Prostejov
DNF Dusan Kalaba Start - Vaxes-Partizan
DNF Ivan Stevic Start - Vaxes-Partizan
DNF Joakim Bukdal Team Giant - Scatto u23
DNF Simon Gaal Team Giant - Scatto u23
DNF Marcel Neuhauser Tirol Cycling Team
DNF Florian Schipflinger Tirol Cycling Team
DNF Mario Stock Tirol Cycling Team
DNF Martin Weiss Tirol Cycling Team
DNF Eduard Novak Tusnad Cycling Team
DNF Szabolcs Sebestyen Tusnad Cycling Team
DNF Norbert Szabo Tusnad Cycling Team
DNF Florent Delfosse Wallonie Bruxelles
DNF Jan Kovar Whirlpool - Author
DNF Michael Taferner WSA - Greenlife
Information
Nation Croatia
Date 5th March
Distance 156.5 km
CAT 1.2
Other
Embed Results