Umag Trophy

UCI, One-day race, 2nd March 2022, Croatia

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Auer Daniel WSA KTM Graz p/b Leomo 03:27:1240
02 Barta Tomas ATT Investments + 0130
03 Rajovic Dusan Team Corratec + 0125
04 Oka Atsushi EF Education-NIPPO DT + 0120
05 Rudyk Bartosz Santic-Wibatech + 0115
06 Zanoncello Enrico Bardiani CSF Faizanè + 0110
07 Aschenbrenner Michel P&S Benotti + 015
08 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 013
09 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 013
10 Stosz Patryk Voster ATS Team + 013
11 Steininger Fabian Team Felbermayr Simplon Wels + 01
12 Kalverss Matiss Astana Qazaqstan Development + 01
13 Jerman Ziga Ljubljana Gusto Santic + 01
14 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas + 01
15 Froidevaux Robin Tudor Pro Cycling Team + 01
16 Finkst Tilen Adria Mobil + 01
17 Mora Sebastian Manuela Fundación + 01
18 Simmons Colby Jumbo-Visma Development Team + 01
19 Oda Hijiri EF Education-NIPPO DT + 01
20 Benz Pirmin Rad-Net Rose Team + 01
21 Proc Bartlomiej Santic-Wibatech + 01
22 Garrison Michael Hagens Berman Axeon + 01
23 Zobrist Manuel Team Corratec + 01
24 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè + 01
25 Redmann Sven Rad-Net Rose Team + 01
26 Kvist Linus Motala AIF Serneke Allebike + 01
27 Hammerschmid Raphael Hrinkow Advarics + 01
28 Wollenberg Tim Maloja Pushbikers + 01
29 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 01
30 Wattelle Célestin Team Novo Nordisk Development + 01
31 Lindner Tom P&S Benotti + 01
32 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 01
33 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 01
34 Lillo Dario Switzerland + 01
35 Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike + 01
36 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 01
37 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 01
38 Sporysch Daniel ATT Investments + 01
39 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 01
40 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas + 01
41 Van Petegem Axandre Jumbo-Visma Development Team + 01
42 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 01
43 Jimenez Daniel Manuela Fundación + 01
44 Marenzi Lorenzo Meridiana Kamen Team + 01
45 Mosmuller Max Amsterdam Racing Academy + 01
46 Vargas Brayan Colombia Tierra de Atletas + 01
47 Tsuda Yugi EF Education-NIPPO DT + 01
48 Papierski Damian Voster ATS Team + 01
49 Gamper Mario Team Felbermayr Simplon Wels + 01
50 Battaglin Enrico Bardiani CSF Faizanè + 01
51 Wilk Luke P&S Benotti + 01
52 Per David Adria Mobil + 01
53 Tracz Szymon EF Education-NIPPO DT + 01
54 Kostanski Mateusz Voster ATS Team + 01
55 Koech Silas Saris Rouvy Sauerland Team + 01
56 Bennassar Joan Martí Manuela Fundación + 01
57 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 01
58 Brandlmeier Stefan Santic-Wibatech + 01
59 van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 01
60 Wafler Tim Tirol KTM Cycling Team + 01
61 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 01
62 Jagerstal Niklas Motala AIF Serneke Allebike + 01
63 Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy + 01
64 Buiter Rindert Amsterdam Racing Academy + 01
65 Spescha Ursin Switzerland + 01
66 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 01
67 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO DT + 01
68 Rotter Michal ATT Investments + 01
69 Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic + 01
70 López Martin Astana Qazaqstan Development + 01
71 Jarc Aljaz Adria Mobil + 01
72 Zumer Matic Meblo Jogi Pro-Concrete + 01
73 Voisard Yannis Tudor Pro Cycling Team + 01
74 Sowinski Artur Voster ATS Team + 01
75 Nolde Tobias P&S Benotti + 01
76 Bosch Manuel Hrinkow Advarics + 01
77 Eichinger Daniel Hrinkow Advarics + 01
78 Kierner Florian Team Felbermayr Simplon Wels + 01
79 Turkulov Luka Cycling Team Kranj + 01
80 Kars Hugo Amsterdam Racing Academy + 01
81 Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic + 01
82 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development + 01
83 Franz Toni Berthold Rad Team + 01
84 Hetfleis Petr ATT Investments + 01
85 Vrhovnik Luka Meblo Jogi Pro-Concrete + 01
86 Rabottini Matteo Meridiana Kamen Team + 01
87 Klisuric Stevan Meridiana Kamen Team + 01
88 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 01
89 Sonnleitner Jonas Santic-Wibatech + 01
90 Dirnbauer Josef Team Felbermayr Simplon Wels + 01
91 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 01
92 Evans Louis Team Novo Nordisk Development + 01
93 Mai Tom Berthold Rad Team + 01
94 Röber Dominik P&S Benotti + 01
95 Masotto Giulio Team Corratec + 01
96 Biétry Sacha Team Novo Nordisk Development + 01
97 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 01
98 Kadota Yusuke EF Education-NIPPO DT + 01
99 Colladon Jacopo Team Novo Nordisk Development + 01
100 Bertazzo Liam Maloja Pushbikers + 01
101 Voege Lennart Saris Rouvy Sauerland Team + 01
102 Filutas Viktor Adria Mobil + 01
103 Pineda Rafael Colombia Tierra de Atletas + 01
104 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas + 01
105 Bozic Ziga Meblo Jogi Pro-Concrete + 01
106 Paumann David Tirol KTM Cycling Team + 01
107 Lovidius Edvin Motala AIF Serneke Allebike + 01
108 Stieger Adrian Team Felbermayr Simplon Wels + 01
109 Halbmayer Emilio Tirol KTM Cycling Team + 01
110 Stojnic Veljko Team Corratec + 01
111 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas + 01
112 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 01
113 Griesser Lukas Tirol KTM Cycling Team + 01
114 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 01
115 Vovk Jaka Cycling Team Kranj + 01
116 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics + 01
117 Meo Felix Maloja Pushbikers + 01
118 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development + 01
119 Eggenberg Ruben Tudor Pro Cycling Team + 01
120 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè + 01
121 Kretschy Moritz Rad-Net Rose Team + 01
122 Peter Jannis P&S Benotti + 01
123 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 01
124 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 01
125 Weber Philip Maloja Pushbikers + 34
126 Vogel Alex Tudor Pro Cycling Team + 34
127 Lord Samuel Motala AIF Serneke Allebike + 37
128 Bertrand Matteo Meridiana Kamen Team + 37
129 Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo + 37
130 Murn Bostijan Adria Mobil + 02:00
131 Briese Max Saris Rouvy Sauerland Team + 02:00
132 Kaspar Jan ATT Investments + 02:00
133 L'Homme Maxime Switzerland + 02:38
134 Ritzinger Felix WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:42
135 De Gruijter Joren Amsterdam Racing Academy + 02:53
136 Sanchez Pablo Astana Qazaqstan Development + 02:53
137 Grabis Mateusz Voster ATS Team + 02:53
138 Ahlsson Jacob Motala AIF Serneke Allebike + 06:05
139 Frigge Niels Berthold Rad Team + 13:00
DNF Heiniger Lars Switzerland
DNF Spoljar Jaka Adria Mobil
DNF Nat Joost Amsterdam Racing Academy
DNF Slamzhanov Orken Astana Qazaqstan Development
DNF Schuran Michal ATT Investments
DNF Wawro Bela Berthold Rad Team
DNF Cvjeticanin Maks Cycling Team Kranj
DNF Lotric Bine Cycling Team Kranj
DNF Mertelj Enej Cycling Team Kranj
DNF Perry Toby Hagens Berman Axeon
DNF Avbelj Blaz Ljubljana Gusto Santic
DNF Macek Matic Ljubljana Gusto Santic
DNF Davis Corey Maloja Pushbikers
DNF Cantón Isaac Manuela Fundación
DNF Mesa Santiago Manuela Fundación
DNF Gorjanc Zan Meblo Jogi Pro-Concrete
DNF Kovac Stefan Meblo Jogi Pro-Concrete
DNF Stajnar Mihael Meblo Jogi Pro-Concrete
DNF Barac Antonio Meridiana Kamen Team
DNF Divnic Jovan Meridiana Kamen Team
DNF Czasa Moritz Rad-Net Rose Team
DNF Gebhardt Philipp Rad-Net Rose Team
DNF Latocha Adrian Rad-Net Rose Team
DNF Stadler Ludwig Santic-Wibatech
DNF Borresch Julian Saris Rouvy Sauerland Team
DNF Russell Evan Saris Rouvy Sauerland Team
DNF De Sota Nigel Team Novo Nordisk Development
DNF McQuerry Justin Team Novo Nordisk Development
DNF Parma Krzysztof Voster ATS Team
DNF Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Rosegger Paul WSA KTM Graz p/b Leomo

Information