Front Races Teams Riders Ranking

Trofej Umag - Umag Trophy | 2020 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Olav Kooij Jumbo- Visma Development Team 3:33:3240
02 Marko Kump Adria Mobil + 0030
03 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 0025
04 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 0020
05 Marco Benfatto Bardiani-CSF-Faizanè + 0015
06 Matteo Rotondi Work Service Dynatek Vega + 0010
07 Alois Kankovsky Elkov - Kasper + 005
08 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 003
09 Lorenzo Cataldo Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 003
10 Rait Ärm Tartu 2024 - BCD + 003
11 Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 00
12 Moreno Marchetti Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 00
13 Anton Popov Gazprom-Rusvelo U23 + 03
14 Marius Mayrhofer Development Team Sunweb + 03
15 Daniel Auer WSA KTM Graz + 03
16 Nelson Soto Colombia Tierra de Atletas-GW + 03
17 Henrik Pakalski Rad-Net Rose Team + 03
18 Wilmar Molina Colombia Tierra de Atletas-GW + 03
19 Stefan Kolb SportLand Niederösterreich + 03
20 Severin Giessibl Veloclub Ratisbona + 03
21 Anze Skok Ljubljana Gusto Santic + 03
22 Antti-Jussi Juntunen Tartu 2024 - BCD + 03
23 Sebastian Schmiedel LKT Team Brandenburg + 03
24 Bostijan Murn Adria Mobil + 03
25 Mirco Maestri Bardiani-CSF-Faizanè + 03
26 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 03
27 Hannes Wilksch Development Team Sunweb + 08
28 Valentin Gotzinger WSA KTM Graz + 14
29 Igor Sidorov Gazprom-Rusvelo U23 + 14
30 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 14
31 Antonio Puppio Kometa - Xstra + 14
32 Dominik Amann Team Vorarlberg Santic + 14
33 David Per Adria Mobil + 14
34 Luka Cotar KK Kranj + 14
35 Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 14
36 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 14
37 Filippo Fortin Felbermayr - Simplon Wels + 14
38 Matthias Krizek Felbermayr - Simplon Wels + 14
39 Aljaz Jarc Adria Mobil + 14
40 Jaka Primozic KK Kranj + 14
41 Luca Coati Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 14
42 Federico Burchio Work Service Dynatek Vega + 14
43 Raul Colombo Work Service Dynatek Vega + 14
44 Francesco Zandri Work Service Dynatek Vega + 14
45 Matteo Zurlo Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 14
46 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 14
47 Pasquale Abenante Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 14
48 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 14
49 Jacob Stenzel Veloclub Ratisbona + 14
50 Nik Cemazar KK Kranj + 14
51 Justas Beniusis Klaipeda CT + 14
52 Richard Habermann Topforex-Lapierre + 14
53 Ales Pirih KK Kranj + 14
54 Marek Gajdula Topforex-Lapierre + 14
55 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 14
56 Oscar Quiroz Colombia Tierra de Atletas-GW + 14
57 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 14
58 Luka Lakota KK Kranj + 14
59 Hidde Van Veenendaal Jumbo- Visma Development Team + 14
60 Sacha Biétry Novo Nordisk Development + 14
61 Simon Cibej Meblo Jogi Pro-Concrete + 14
62 Franz Werner LKT Team Brandenburg + 14
63 Jan Barta Elkov - Kasper + 14
64 Rokas Kmieliauskas Klaipeda CT + 14
65 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 14
66 Jakob Gessner Rad-Net Rose Team + 14
67 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 14
68 Giacomo Garavaglia Kometa - Xstra + 14
69 Jasper Frahm Rad-Net Rose Team + 14
70 Ziga Rucigaj Meblo Jogi Pro-Concrete + 14
71 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 14
72 Brayan Hernandez Colombia Tierra de Atletas-GW + 14
73 Thomas Umhaller Felbermayr - Simplon Wels + 14
74 Timofei Sherstnev Gazprom-Rusvelo U23 + 14
75 Andrei Stepanov Gazprom-Rusvelo U23 + 14
76 Dario Puccioni Work Service Dynatek Vega + 14
77 Evgenii Tikhonin Gazprom-Rusvelo U23 + 14
78 Michel Hessmann Jumbo- Visma Development Team + 14
79 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 14
80 Lucas Daugé Novo Nordisk Development + 14
81 Linus Rosner Rad-Net Rose Team + 14
82 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW + 14
83 Aljaz Omerzel Adria Mobil + 14
84 Petr Klabouch Topforex-Lapierre + 14
85 Tim Oelke P&S Metalltechnik + 14
86 Axel Van Der Tuuk Jumbo- Visma Development Team + 14
87 Ivan Martinelli D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 14
88 Riccardo Verza Kometa - Xstra + 14
89 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 14
90 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 14
91 Tim Naberman Development Team Sunweb + 14
92 Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb + 14
93 Uros Repse KK Kranj + 14
94 Denas Masiulis Klaipeda CT + 14
95 Matej Mugerli SportLand Niederösterreich + 14
96 Robert Retschke P&S Metalltechnik + 14
97 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 36
98 Felix James Meo Team Vorarlberg Santic + 36
99 Johannes Schinnagel Team Vorarlberg Santic + 36
100 Pavel Gruber TJ Favorit Brno + 36
101 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 36
102 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 36
103 Henri Treimuth Tartu 2024 - BCD + 36
104 Marco Friedrich Tirol KTM Cycling Team + 36
105 Matic Groselj Ljubljana Gusto Santic + 36
106 Robert Jenko Meblo Jogi Pro-Concrete + 36
107 Dusan Kalaba Meridiana - Kamen Team + 36
108 Stefan Poll SportLand Niederösterreich + 36
109 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 36
110 Finn Fisher-Black Jumbo- Visma Development Team + 36
111 Maurice Ballerstedt Jumbo- Visma Development Team + 36
112 Jodok Salzmann WSA KTM Graz + 36
113 Diego Sevilla Kometa - Xstra + 49
114 Alejandro Ropero Kometa - Xstra + 49
115 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 49
116 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 49
117 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 1:03
118 Daniels Kazis Tartu 2024 - BCD + 1:03
119 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 1:03
120 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 1:03
121 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 1:03
122 Matevz Govekar Meblo Jogi Pro-Concrete + 1:03
123 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 2:18
124 Raphael Kockelmann Team Vorarlberg Santic + 2:18
125 Gediminas Bagdonas Klaipeda CT + 2:18
126 Rojus Adomaitis Klaipeda CT + 2:38
127 Theo Zetzsche LKT Team Brandenburg + 2:38
128 Nicholas Rinaldi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 2:38
129 Julian Gruber SportLand Niederösterreich + 2:38
130 Matija Lojen Meridiana - Kamen Team + 3:13
131 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 3:13
132 Phippen Logan Lakaya Novo Nordisk Development + 3:13
133 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 3:13
134 Mihael Stajnar Meblo Jogi Pro-Concrete + 3:13
135 Manuel Bosch Felbermayr - Simplon Wels + 3:13
136 Luis Burghardt Veloclub Ratisbona + 3:13
137 Jakob Reiter SportLand Niederösterreich + 3:13
138 Umberto Orsini Bardiani-CSF-Faizanè + 3:13
139 Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 3:13
140 Rok Korosec Ljubljana Gusto Santic + 6:00
141 Venantas Lasinis Klaipeda CT + 6:03
142 Alessandro Pessot Bardiani-CSF-Faizanè + 6:27
143 Jack Burke Team Vorarlberg Santic + 6:48
144 Leslie Lührs Tirol KTM Cycling Team + 6:48
145 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 8:54
146 Adam Dolezal TJ Favorit Brno + 9:07
147 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 10:11
148 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 10:11
149 Paul Konrad Jägeler P&S Metalltechnik + 10:11
150 Luke Wilk P&S Metalltechnik + 10:11
151 Jason Saltzman SportLand Niederösterreich + 11:20
152 Ukko Peltonen Tartu 2024 - BCD + 11:20
153 Valeriy Fatkullin Gazprom-Rusvelo U23 + 11:20
154 Martin Meiler Team Vorarlberg Santic + 11:20
155 Philip Weber LKT Team Brandenburg + 11:20
156 Kristers Ansons Tartu 2024 - BCD + 11:20
DNS Marten Schomburg Rad-Net Rose Team
DNF Nigel De Sota Novo Nordisk Development
DNF Jan Dunnewind Novo Nordisk Development
DNF Omar Mendoza Colombia Tierra de Atletas-GW
DNF Michael Bresciani D'Amico UM Tools Area Zero VVF
DNF Daniel Nastasi D'Amico UM Tools Area Zero VVF
DNF Erik Fetter Kometa - Xstra
DNF Aljaz Prah Ljubljana Gusto Santic
DNF Leon Sarc Meblo Jogi Pro-Concrete
DNF Lorenzo Marenzi Meridiana - Kamen Team
DNF Bernard Samardzic Meridiana - Kamen Team
DNF Matej Blasko Topforex-Lapierre
DNF Tomas Capek Topforex-Lapierre
DNF Cory Greenberg Veloclub Ratisbona
DNF Peter Schoberer Veloclub Ratisbona
DNF Paolo Toto Work Service Dynatek Vega
DNF Maximilian Kabas WSA KTM Graz
Information
Nations Croatia
Date March 4th
Distance 154 km
CAT 1.2