Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Tour des Deux-Sèvres
Amateur, 5th stage, 17th July 2022, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Albania
Belgium
France
Great Britain
Netherlands
Oman
Teams
AG2R Citroën U23 Team
Bretagne Sud Cyclisme
CC Périgueux-Dordogne
Côtes d'Armor - Marie Morin
Entente Corrèze Espoirs
GSC Blagnac Velo Sport 31
La Crêpe de Brocéliande-BLC
Océane Top 16
Oman
Sojasun Espoir-ACNC
Team 24
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
Team U Cube 17
UC Cholet 49
VC Lucéen
Vendée U - Pays de la Loire
Vetrapo - B-Close Cycling Team
WB - Fybolia Morbihan
WV Noord Holland
WV West Frisia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Thierry
Pierre
2003
WB - Fybolia Morbihan
03:26:09
02
Sefa
Ylber
1991
Vetrapo - B-Close Cycling Team
+ 06
03
Chassagne
Thomas
1994
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 08
04
Haines
Alex
2001
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 14
05
Bonnet
Thomas
1998
Vendée U - Pays de la Loire
+ 14
06
Poirier
Clément
2000
Sojasun Espoir-ACNC
+ 14
07
Gloux
Swann
2003
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 19
08
Labrosse
Jordan
2002
AG2R Citroën U23 Team
+ 20
09
Larpe
Killian
1996
Team U Cube 17
+ 42
10
Baguelin
Jocelyn
1999
WB - Fybolia Morbihan
+ 01:08
11
Boniface
Lucas
2000
Vendée U - Pays de la Loire
+ 01:08
12
Lawton
Henry
2001
AG2R Citroën U23 Team
+ 01:08
13
Grolier
Lucas
2000
Vendée U - Pays de la Loire
+ 01:08
14
Le Piouffe
Nathan
2001
Sojasun Espoir-ACNC
+ 01:08
15
Baars
Igor
2002
WV Noord Holland
+ 01:08
16
Pasquet
Audric
1990
Team 24
+ 01:08
17
Drumel
Alexis
2001
Bretagne Sud Cyclisme
+ 01:08
18
Devenijns
Sander
1998
Vetrapo - B-Close Cycling Team
+ 01:08
19
Pasquet
Aurélien
1995
CC Périgueux-Dordogne
+ 01:08
20
Paumard
Thibault
2002
UC Cholet 49
+ 01:08
21
Romian
Davy
1994
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
+ 01:08
22
Rouxel
Maxime
2003
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:08
23
Conan
Guerlain
2002
Bretagne Sud Cyclisme
+ 01:08
24
Ferreira
Louis
2000
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 01:08
25
Guichard
Mickaël
1993
WB - Fybolia Morbihan
+ 01:08
26
D'Hervez
Thibault
2001
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:08
27
Visser
Guillaume
2000
WV West Frisia
+ 01:08
28
Bellicaud
Jérémy
1998
Océane Top 16
+ 01:08
29
Bodard
Damien
2001
Sojasun Espoir-ACNC
+ 01:08
30
Rochereau
Julien
2003
Entente Corrèze Espoirs
+ 01:08
31
Brismontier
Nicolas
1993
VC Lucéen
+ 01:08
32
Vandekerckhove
Jules
1997
Vetrapo - B-Close Cycling Team
+ 01:08
33
Dromain
Rémi
2003
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
+ 01:08
34
Berger
Antoine
1999
UC Cholet 49
+ 01:08
35
Thevenez
Geoffrey
1992
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
+ 01:08
36
Beneyrol
Jérémy
1994
Team 24
+ 01:08
37
Bennett
Stefan
1992
WB - Fybolia Morbihan
+ 01:08
38
Willaerts
Niels
1998
Vetrapo - B-Close Cycling Team
+ 01:08
39
Guern
Ilan
2002
La Crêpe de Brocéliande-BLC
+ 01:08
40
Loiseau
Mathieu
1982
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
+ 01:08
41
Cordier
Marius
1990
Team U Cube 17
+ 01:08
42
O'Connor
Calum
1988
CC Périgueux-Dordogne
+ 01:08
43
Boulet
Enzo
2003
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 01:08
44
Clère
Émilien
1982
VC Lucéen
+ 01:08
45
Le Boetez
Clément
2000
Océane Top 16
+ 01:08
46
Arhie
Vincent
1998
Team U Cube 17
+ 01:08
47
Tronchon
Bastien
2002
AG2R Citroën U23 Team
+ 01:08
48
Van der Tuin
Joeri
1998
WV West Frisia
+ 01:08
49
Morice
Ludovic
2002
Bretagne Sud Cyclisme
+ 01:16
50
Dieleman
Michiel
1990
Vetrapo - B-Close Cycling Team
+ 01:21
51
Marais
Benjamin
2002
Vendée U - Pays de la Loire
+ 01:44
52
Kras
Bram
2000
WV Noord Holland
+ 02:01
53
Jamin
Léo-Paul
2001
Sojasun Espoir-ACNC
+ 02:07
54
Boulais
Jules
2001
Sojasun Espoir-ACNC
+ 02:07
55
Van Diepen
Gert-Jan
2002
WV West Frisia
+ 02:24
56
Briand
Killian
1998
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 03:39
57
Fiefvez
Rudy
1993
Océane Top 16
+ 04:16
58
Jouanjan
Lilian
2002
Sojasun Espoir-ACNC
+ 04:45
59
Van der Veen
Aldert
2001
WV West Frisia
+ 07:53
60
Garcia
Louis-Guillaume
1996
CC Périgueux-Dordogne
+ 07:53
61
Besnier
Erwan
2002
UC Cholet 49
+ 07:53
62
Kes
Jim
2001
WV West Frisia
+ 07:53
63
Vermande
Pierre
2002
Entente Corrèze Espoirs
+ 07:53
64
Allin
Antoine
1997
Team U Cube 17
+ 07:53
65
Aumeunier
Lucas
1999
CC Périgueux-Dordogne
+ 07:56
66
Pronk
Kay
2000
WV Noord Holland
+ 08:54
67
Lethier
Melvyn
2003
AG2R Citroën U23 Team
+ 09:30
68
Bertrand
Corentin
1999
GSC Blagnac Velo Sport 31
+ 10:46
69
Cariou
Julian
2003
La Crêpe de Brocéliande-BLC
+ 10:46
70
Malgorn
Adrien
2003
La Crêpe de Brocéliande-BLC
+ 10:46
71
Kemper
Mick
1999
WV West Frisia
+ 14:01
DNF
Lajaunias
Valerian
2003
Océane Top 16
DNF
Bessaguet
Cédric
2001
Team U Cube 17
DNF
Glon
Gaëlig
2003
WB - Fybolia Morbihan
DNF
Jean
Victor
2003
AG2R Citroën U23 Team
DNF
Ratichaux
Théo
2002
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF
Fernandes
Baptiste
2002
UC Cholet 49
DNF
Le Galudec
Louis
2002
La Crêpe de Brocéliande-BLC
DNF
Souchon
Antonin
2002
Océane Top 16
DNF
Al Hsani
Mundher
2002
Oman
DNF
Kool
Tristan
2002
WV Noord Holland
Information
Tour des Deux-Sèvres
France
5th stage | 141.0 km
Aigondigné
->
Chef-Boutonne
2.12.1