Istrian Spring Trophy - 2022

Stage GC Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team 7 04:09:49
2 López Martin Astana Qazaqstan Development Team 3 + 04
3 Christen Fabio EF Education-NIPPO Development Team 1 + 04
4 Voisard Yannis Tudor Pro Cycling Team + 04
5 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 04
6 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 09
7 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 11
8 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 14
9 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 14
10 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team + 14
11 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 14
12 Cieslik Pawel Voster ATS Team + 14
13 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 14
14 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 20
15 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 23
16 Lindner Tom P&S Benotti + 29
17 Glivar Gal Adria Mobil + 31
18 Garofoli Gianmarco Astana Qazaqstan Development Team + 33
19 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè + 33
20 Flückiger Mathias Switzerland + 33
21 Mclain Logan Tirol KTM Cycling Team + 33
22 Perry Toby Hagens Berman Axeon + 33
23 Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy + 33
24 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 44
25 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè + 44
26 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 44
27 Tagliani Filippo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 44
28 Mora Sebastian Manuela Fundación + 44
29 Paterski Maciej Voster ATS Team + 44
30 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 55
31 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 55
32 Stosz Patryk Voster ATS Team + 55
33 Barac Antonio Meridiana Kamen Team + 55
34 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 55
35 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 55
36 Rekita Szymon Voster ATS Team + 55
37 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 55
38 Kretschy Moritz Rad-Net Rose Team + 55
39 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 01:06
40 Kaspar Jan ATT Investments + 01:06
41 Cantón Isaac Manuela Fundación + 01:11
42 Hocevar Kristijan Adria Mobil + 01:11
43 Redmann Sven Rad-Net Rose Team + 01:11
44 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 01:11
45 Adamietz Johannes Saris Rouvy Sauerland Team + 01:11
46 Jimenez Daniel Manuela Fundación + 01:11
47 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics + 01:11
48 Finkst Tilen Adria Mobil + 01:21
49 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 01:23
50 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 01:23
51 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 01:23
52 Rotter Michal ATT Investments + 01:23
53 Davis Corey Maloja Pushbikers + 01:23
54 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 01:23
55 Zumer Matic Meblo Jogi Pro-Concrete + 01:23
56 Rojas Brandon Drone Hopper-Androni Giocattoli + 01:23
57 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:23
58 Murias Jakub Voster ATS Team + 01:36
59 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 01:36
60 Brandlmeier Stefan Santic-Wibatech + 01:36
61 Wollenberg Tim Maloja Pushbikers + 01:36
62 Cemazar Nik Adria Mobil + 01:46
63 Stajnar Mihael Meblo Jogi Pro-Concrete + 01:52
64 Pekala Piotr Santic-Wibatech + 01:52
65 Rabottini Matteo Meridiana Kamen Team + 01:58
66 De Bruin Tjalle Amsterdam Racing Academy + 02:06
67 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 02:11
68 Ritzinger Felix WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:16
69 Lutter Eric P&S Benotti + 02:24
70 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 02:43
71 Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy + 02:48
72 Meo Felix Maloja Pushbikers + 02:53
73 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 03:04
74 Sporysch Daniel ATT Investments + 03:10
75 Grosu Eduard Michael Drone Hopper-Androni Giocattoli + 03:21
76 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 03:21
77 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + 03:21
78 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 03:21
79 Schuran Michal ATT Investments + 03:40
80 Sommer Jan Switzerland + 03:40
81 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 03:40
82 Per David Adria Mobil + 04:10
83 Battaglin Enrico Bardiani CSF Faizanè + 04:22
84 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 04:24
85 Nolde Tobias P&S Benotti + 05:10
86 Haller Patrick Santic-Wibatech + 05:10
87 Simmons Colby Jumbo-Visma Development Team + 05:34
88 Cerne Gregor Matija Meridiana Kamen Team + 07:18
89 Bertrand Matteo Meridiana Kamen Team + 07:37
90 Bosch Manuel Hrinkow Advarics + 07:49
91 Pineda Rafael Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 07:53
92 Holther Trym Westgaard Drone Hopper-Androni Giocattoli + 07:57
93 Havrlant Jakub ATT Investments + 07:57
94 Karic Vedad Meridiana Kamen Team + 07:57
95 Vigo del Arco Marti Drone Hopper-Androni Giocattoli + 07:57
96 Spescha Ursin Switzerland + 07:57
97 Chacon Franklin Manuela Fundación + 07:57
98 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 07:57
99 Tsuda Yugi EF Education-NIPPO Development Team + 07:57
100 Zanoncello Enrico Bardiani CSF Faizanè + 07:57
101 Jagerstal Niklas Motala AIF Serneke Allebike + 07:57
102 Lojen Matija Meblo Jogi Pro-Concrete + 08:10
103 Villaneda Ethan EF Education-NIPPO Development Team + 08:23
104 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 08:27
105 Percrule Doriand Team Novo Nordisk Development + 08:30
106 Lenne Arthur Berthold Rad Team + 08:30
107 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy + 08:30
108 Friedrich Marco Team Felbermayr Simplon Wels + 08:30
109 Froidevaux Robin Tudor Pro Cycling Team + 08:30
110 Rudyk Bartosz Santic-Wibatech + 08:30
111 Mangertseder Matthias Team Felbermayr Simplon Wels + 08:30
112 Wilk Luke P&S Benotti + 08:30
113 Hammerschmid Marvin Hrinkow Advarics + 08:30
114 Lillo Dario Switzerland + 08:30
115 Mai Tom Berthold Rad Team + 08:30
116 Gamper Mario Team Felbermayr Simplon Wels + 08:45
117 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 08:45
118 Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic + 08:45
119 Pavlic Marko Meblo Jogi Pro-Concrete + 08:45
120 Barta Tomas ATT Investments + 08:45
121 Govekar Matevz Tirol KTM Cycling Team + 08:45
122 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 08:45
123 Aschenbrenner Michel P&S Benotti + 08:45
124 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 08:58
125 Krawczyk Szymon Voster ATS Team + 09:06
126 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 09:06
127 Wulff Oliver EF Education-NIPPO Development Team + 09:52
128 Lovidius Edvin Motala AIF Serneke Allebike + 09:52
129 Jerman Ziga Ljubljana Gusto Santic + 09:52
130 Roumen Finn Amsterdam Racing Academy + 10:00
131 Carta Elia Meblo Jogi Pro-Concrete + 12:10
132 Borresch Julian Saris Rouvy Sauerland Team + 12:10
133 Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike + 12:10
134 Van Petegem Axandre Jumbo-Visma Development Team + 12:10
135 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 12:10
136 Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic + 12:10
137 Turkulov Luka Cycling Team Kranj + 12:10
138 Heinemann Leon Rad-Net Rose Team + 12:10
139 Kvasina Filip Meridiana Kamen Team + 12:10
140 Wattelle Celestin Team Novo Nordisk Development + 17:01
141 Filutas Viktor Adria Mobil + 17:05
142 Weber Philip Maloja Pushbikers + 17:05
143 Bertazzo Liam Maloja Pushbikers + 17:05
144 Mesa Pietralunga Santiago Manuela Fundación + 17:05
145 Czasa Moritz Rad-Net Rose Team + 17:05
146 Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike + 17:05
147 Kvist Linus Motala AIF Serneke Allebike + 19:00
DNS Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy
DNS Frigge Niels Berthold Rad Team
DNS Stark Immanuel P&S Benotti
DNS Gebhardt Philipp Rad-Net Rose Team
DNF Vinokourov Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
DNF Franz Toni Berthold Rad Team
DNF Rautzenberg Robin Berthold Rad Team
DNF Wawro Bela Berthold Rad Team
DNF Cvjeticanin Maks Cycling Team Kranj
DNF Mertelj Enej Cycling Team Kranj
DNF Vovk Jaka Cycling Team Kranj
DNF Garrison Michael Hagens Berman Axeon
DNF Bennassar Juan Martin Manuela Fundación
DNF Bozic Ziga Meblo Jogi Pro-Concrete
DNF Russell Evan Saris Rouvy Sauerland Team
DNF L'Homme Maxime Switzerland
DNF Kierner Florian Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Biétry Sacha Team Novo Nordisk Development
DNF Colladon Jacopo Team Novo Nordisk Development
DNF Evans Louis Team Novo Nordisk Development
Pos Rider Team Time
1 1 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon 07:45:29
2 3 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 15
3 5 Christen Fabio EF Education-NIPPO Development Team + 23
4 3 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 25
5 8 Voisard Yannis Tudor Pro Cycling Team + 31
6 69 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 36
7 8 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 38
8 25 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + 38
9 13 Primozic Jaka Hrinkow Advarics + 42
10 34 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team + 44
11 131 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 44
12 39 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 45
13 65 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 46
14 108 Cieslik Pawel Voster ATS Team + 50
15 44 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 54
16 110 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 57
17 12 Lindner Tom P&S Benotti + 58
18 27 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè + 01:03
19 28 Flückiger Mathias Switzerland + 01:03
20 28 Garofoli Gianmarco Astana Qazaqstan Development Team + 01:03
21 28 Perry Toby Hagens Berman Axeon + 01:04
22 59 Glivar Gal Adria Mobil + 01:04
23 45 Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy + 01:05
24 79 Mclain Logan Tirol KTM Cycling Team + 01:07
25 14 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 01:11
26 9 Paterski Maciej Voster ATS Team + 01:13
27 30 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè + 01:15
28 37 Mora Sebastian Manuela Fundación + 01:16
29 42 Tagliani Filippo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 01:16
30 83 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:19
31 21 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic + 01:21
32 16 Kretschy Moritz Rad-Net Rose Team + 01:22
33 9 Stosz Patryk Voster ATS Team + 01:23
34 4 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 01:25
35 18 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 01:26
36 38 Barac Antonio Meridiana Kamen Team + 01:27
37 47 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 01:28
38 53 Rekita Szymon Voster ATS Team + 01:29
39 3 Kaspar Jan ATT Investments + 01:35
40 6 Hocevar Kristijan Adria Mobil + 01:41
41 14 Redmann Sven Rad-Net Rose Team + 01:42
42 41 Cantón Isaac Manuela Fundación + 01:44
43 68 Adamietz Johannes Saris Rouvy Sauerland Team + 01:45
44 40 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 01:46
45 72 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 01:46
46 74 Kepplinger Rainer Hrinkow Advarics + 01:47
47 81 Jimenez Daniel Manuela Fundación + 01:48
48 27 Finkst Tilen Adria Mobil + 01:49
49 19 Zumer Matic Meblo Jogi Pro-Concrete + 01:52
50 10 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 01:53
51 98 Rapp Jonas Hrinkow Advarics + 01:55
52 48 Davis Corey Maloja Pushbikers + 01:57
53 49 Loderer Timon Hrinkow Advarics + 01:57
54 51 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:58
55 54 Rojas Brandon Drone Hopper-Androni Giocattoli + 01:58
56 58 Rotter Michal ATT Investments + 01:58
57 32 Wollenberg Tim Maloja Pushbikers + 02:05
58 3 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + 02:07
59 9 Murias Jakub Voster ATS Team + 02:08
60 85 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 02:10
61 46 Brandlmeier Stefan Santic-Wibatech + 02:11
62 8 Cemazar Nik Adria Mobil + 02:18
63 20 Stajnar Mihael Meblo Jogi Pro-Concrete + 02:22
64 65 Pekala Piotr Santic-Wibatech + 02:29
65 60 Rabottini Matteo Meridiana Kamen Team + 02:35
66 64 De Bruin Tjalle Amsterdam Racing Academy + 02:44
67 13 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 02:44
68 1 Ritzinger Felix WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:48
69 67 Lutter Eric P&S Benotti + 03:03
70 52 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + 03:11
71 8 Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy + 03:21
72 8 Meo Felix Maloja Pushbikers + 03:25
73 24 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 03:38
74 51 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 03:49
75 19 Grosu Eduard Michael Drone Hopper-Androni Giocattoli + 03:52
76 30 Schormair Fabian Santic-Wibatech + 03:56
77 69 Sporysch Daniel ATT Investments + 03:57
78 57 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + 04:00
79 72 Sommer Jan Switzerland + 04:05
80 54 Schuran Michal ATT Investments + 04:09
81 29 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 04:11
82 51 Per David Adria Mobil + 04:39
83 23 Battaglin Enrico Bardiani CSF Faizanè + 04:53
84 5 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 04:57
85 71 Nolde Tobias P&S Benotti + 05:37
86 47 Haller Patrick Santic-Wibatech + 05:40
87 53 Simmons Colby Jumbo-Visma Development Team + 06:03
88 43 Cerne Gregor Matija Meridiana Kamen Team + 07:56
89 51 Bertrand Matteo Meridiana Kamen Team + 08:19
90 29 Bosch Manuel Hrinkow Advarics + 08:25
91 33 Holther Trym Westgaard Drone Hopper-Androni Giocattoli + 08:28
92 26 Spescha Ursin Switzerland + 08:29
93 5 Chacon Franklin Manuela Fundación + 08:30
94 38 Pineda Rafael Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 08:31
95 9 Zanoncello Enrico Bardiani CSF Faizanè + 08:32
96 12 Tsuda Yugi EF Education-NIPPO Development Team + 08:32
97 13 Karic Vedad Meridiana Kamen Team + 08:32
98 23 Jagerstal Niklas Motala AIF Serneke Allebike + 08:33
99 35 Havrlant Jakub ATT Investments + 08:35
100 50 Vigo del Arco Marti Drone Hopper-Androni Giocattoli + 08:47
101 37 Lojen Matija Meblo Jogi Pro-Concrete + 08:51
102 96 Froidevaux Robin Tudor Pro Cycling Team + 08:52
103 84 Lillo Dario Switzerland + 08:58
104 8 Villaneda Ethan EF Education-NIPPO Development Team + 08:58
105 78 Rudyk Bartosz Santic-Wibatech + 08:59
106 30 Ziherl Luka Cycling Team Kranj + 08:59
107 20 Hammerschmid Marvin Hrinkow Advarics + 09:03
108 13 Wilk Luke P&S Benotti + 09:04
109 13 Mangertseder Matthias Team Felbermayr Simplon Wels + 09:04
110 107 Govekar Matevz Tirol KTM Cycling Team + 09:05
111 4 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy + 09:05
112 4 Lenne Arthur Berthold Rad Team + 09:05
113 5 Friedrich Marco Team Felbermayr Simplon Wels + 09:05
114 105 Barta Tomas ATT Investments + 09:11
115 24 Percrule Doriand Team Novo Nordisk Development + 09:11
116 104 Fortin Filippo Maloja Pushbikers + 09:12
117 67 Aschenbrenner Michel P&S Benotti + 09:16
118 25 Mai Tom Berthold Rad Team + 09:16
119 26 Gamper Mario Team Felbermayr Simplon Wels + 09:17
120 47 Gratzer Alexander WSA KTM Graz p/b Leomo + 09:17
121 39 Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic + 09:18
122 37 Pavlic Marko Meblo Jogi Pro-Concrete + 09:18
123 4 Szostka Pawel Santic-Wibatech + 09:35
124 20 Krawczyk Szymon Voster ATS Team + 09:50
125 36 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 10:12
126 85 Wulff Oliver EF Education-NIPPO Development Team + 10:22
127 55 Lovidius Edvin Motala AIF Serneke Allebike + 10:24
128 51 Jerman Ziga Ljubljana Gusto Santic + 10:24
129 75 Roumen Finn Amsterdam Racing Academy + 10:31
130 35 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 11:58
131 114 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 12:38
132 100 Borresch Julian Saris Rouvy Sauerland Team + 12:39
133 47 Heinemann Leon Rad-Net Rose Team + 12:43
134 11 Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic + 12:46
135 2 Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike + 12:50
136 12 Turkulov Luka Cycling Team Kranj + 12:59
137 17 Van Petegem Axandre Jumbo-Visma Development Team + 13:29
138 22 Kvasina Filip Meridiana Kamen Team + 14:21
139 28 Carta Elia Meblo Jogi Pro-Concrete + 15:10
140 120 Bertazzo Liam Maloja Pushbikers + 17:33
141 104 Weber Philip Maloja Pushbikers + 17:34
142 100 Filutas Viktor Adria Mobil + 17:35
143 44 Wattelle Celestin Team Novo Nordisk Development + 17:35
144 43 Czasa Moritz Rad-Net Rose Team + 17:39
145 10 Mesa Pietralunga Santiago Manuela Fundación + 18:38
146 118 Kvist Linus Motala AIF Serneke Allebike + 19:29
147 16 Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike + 19:40
Pos Rider Team Points
1 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team 45
2 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team 41
3 Govekar Matevz Tirol KTM Cycling Team 41
4 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon 33
5 Froidevaux Robin Tudor Pro Cycling Team 29
6 Christen Fabio EF Education-NIPPO Development Team 25
7 López Martin Astana Qazaqstan Development Team 20
8 Barta Tomas ATT Investments 17
9 Voisard Yannis Tudor Pro Cycling Team 16
10 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team 16
11 Fortin Filippo Maloja Pushbikers 15
12 Rudyk Bartosz Santic-Wibatech 14
13 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team 12
14 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team 10
15 Grosu Eduard Michael Drone Hopper-Androni Giocattoli 10
16 Sommer Jan Switzerland 10
17 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team 9
18 Van Petegem Axandre Jumbo-Visma Development Team 9
19 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team 8
20 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè 7
21 Potocki Viktor Ljubljana Gusto Santic 7
22 Staune-Mittet Johannes Jumbo-Visma Development Team 6
23 Stosz Patryk Voster ATS Team 6
24 Krawczyk Szymon Voster ATS Team 5
25 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels 5
26 Tagliani Filippo Drone Hopper-Androni Giocattoli 5
27 Cieslik Pawel Voster ATS Team 4
28 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team 4
29 Zanoncello Enrico Bardiani CSF Faizanè 4
30 Primozic Jaka Hrinkow Advarics 3
31 Mora Sebastian Manuela Fundación 3
32 Gamper Mario Team Felbermayr Simplon Wels 3
33 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 2
34 Finkst Tilen Adria Mobil 2
35 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 1
36 Adamietz Johannes Saris Rouvy Sauerland Team 1
37 Nolde Tobias P&S Benotti 1
38 Simmons Colby Jumbo-Visma Development Team 1

Information