Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Istrian Spring Trophy
UCI, Stage race, 14th -17th March 2019, Croatia
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
GC
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Bosnia&Herzegovina
Croatia
Czechia
Denmark
Germany
Hungary
Italy
Japan
Morocco
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Teams
Adria Mobil
Bardiani - CSF
Biesse - Carrera
CCC Development Team
CK Pribram - Fany Gastro
D'Amico - UM Tools
Development Team Sunweb
Elkov - Author
Giotti Victoria-Palomar
Heizomat Rad-Net.de
Hermann Radteam
KK Bled
KK Kranj
Kometa Cycling Team
Ljubljana Gusto Xaurum
Maloja Pushbikers
Meblo Jogi Pro-Concrete
Meridiana - Kamen Team
P&S Metalltechnik
Slovakia
SportLand Niederösterreich Selle
Switzerland
Team Coop
Team Felbermayr - Simplon Wels
Team Waoo
Tirol KTM Cycling Team
TJ Favorit Brno
Veloclub Ratisbona
WSA KTM Graz
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Gall
Felix
1998
Development Team Sunweb
10:50:22
40
02
Valter
Attila
1998
CCC Development Team
+ 05
30
03
Zimmermann
Georg
1997
Tirol KTM Cycling Team
+ 11
25
04
Aasvold
Kristian
1995
Team Coop
+ 13
20
05
Oldani
Stefano
1998
Kometa Cycling Team
+ 14
15
06
Schlegel
Michal
1995
Elkov - Author
+ 19
10
07
Stork
Florian
1997
Development Team Sunweb
+ 19
5
08
Rota
Lorenzo
1995
Bardiani - CSF
+ 26
3
09
Ravanelli
Simone
1995
Biesse - Carrera
+ 27
3
10
Martinelli
Ivan
1990
D'Amico - UM Tools
+ 32
3
11
Flückiger
Mathias
1988
Switzerland
+ 35
12
Salzmann
Jodok
1995
Maloja Pushbikers
+ 40
13
Rabitsch
Stephan
1991
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 43
14
Malecki
Kamil
1996
CCC Development Team
+ 56
15
Rogina
Radoslav
1979
Adria Mobil
+ 57
16
Stosz
Patryk
1994
CCC Development Team
+ 58
17
Primozic
Jaka
1998
KK Kranj
+ 01:00
18
Cantón
Isaac
1996
Kometa Cycling Team
+ 01:03
19
Barac
Antonio
1997
Meridiana - Kamen Team
+ 01:07
20
Colleoni
Kevin
1999
Biesse - Carrera
+ 01:11
21
Leopold
Hans-Jörg
1983
Maloja Pushbikers
+ 01:15
22
Schlemmer
Lukas
1995
Maloja Pushbikers
+ 01:38
23
Giger
Fabian
1987
Switzerland
+ 01:40
24
Mosca
Jacopo
1993
D'Amico - UM Tools
+ 01:40
25
Eriksson
Jacob
1999
Team Coop
+ 01:47
26
Brozyna
Piotr
1995
CCC Development Team
+ 01:48
27
Schultz
Jesper
1996
Team Waoo
+ 01:57
28
Tschernoster
Jan
1996
Heizomat Rad-Net.de
+ 02:02
29
Hampl
Petr
1993
TJ Favorit Brno
+ 02:17
30
Kukrle
Michael
1994
Elkov - Author
+ 02:18
31
Kässmann
Fabian
1998
P&S Metalltechnik
+ 02:42
32
Korosec
Rok
1993
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 02:58
33
Burchio
Federico
1996
D'Amico - UM Tools
+ 03:01
34
Poll
Stefan
1986
WSA KTM Graz
+ 03:17
35
Finkst
Tilen
1997
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 03:26
36
Lienhard
Fabian
1993
Switzerland
+ 03:52
37
Brkic
Benjamin
1996
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 04:30
38
Albanese
Vincenzo
1996
Bardiani - CSF
+ 04:54
39
Paluta
Michal
1995
CCC Development Team
+ 06:17
40
Barta
Jan
1984
Elkov - Author
+ 06:21
41
Otruba
Jakub
1998
Elkov - Author
+ 06:25
42
Vulcan
Denis Marian
1999
Giotti Victoria-Palomar
+ 06:52
43
Repse
Uros
1993
KK Bled
+ 06:59
44
Hill
Ben
1990
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 07:11
45
Ritzinger
Felix
1996
Maloja Pushbikers
+ 07:12
46
Rabottini
Matteo
1987
Meridiana - Kamen Team
+ 07:15
47
Pirih
Ales
2000
KK Kranj
+ 07:20
48
Tracz
Szymon
1998
CCC Development Team
+ 07:32
49
Fluckiger
Lukas
1984
Switzerland
+ 07:36
50
Haller
Patrick
1997
Heizomat Rad-Net.de
+ 07:57
51
Heidemann
Miguel
1998
Hermann Radteam
+ 07:59
52
El Gouzi
Omar
1999
Tirol KTM Cycling Team
+ 08:07
53
Schormair
Fabian
1994
P&S Metalltechnik
+ 08:07
54
Veber
Matic
1996
KK Bled
+ 08:21
55
Pajek
Luka
1996
KK Bled
+ 08:23
56
Boubal
Martin
1984
CK Pribram - Fany Gastro
+ 08:31
57
Adamietz
Johannes
1998
Hermann Radteam
+ 08:48
58
Zurlo
Federico
1994
Giotti Victoria-Palomar
+ 08:55
59
Sekanina
Adam
1995
TJ Favorit Brno
+ 09:10
60
Guldhammer
Rasmus
1989
Team Waoo
+ 09:35
61
Dinkler
Jonathan
1995
P&S Metalltechnik
+ 09:38
62
Carbel
Michael
1995
Team Waoo
+ 09:40
63
Groselj
Matic
1996
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 10:09
64
Groselj
Ziga
1993
Adria Mobil
+ 11:07
65
Bayer
Tobias
1999
Tirol KTM Cycling Team
+ 11:31
66
L'Homme
Leo
1996
Switzerland
+ 11:38
67
Savini
Daniel
1997
Bardiani - CSF
+ 11:51
68
Gamper
Patrick
1997
Tirol KTM Cycling Team
+ 11:59
69
Imhof
Claudio
1990
Switzerland
+ 12:25
70
Sisr
Frantisek
1993
Elkov - Author
+ 12:32
71
Lehner
Daniel
1994
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 13:15
72
Schinnagel
Johannes
1996
Maloja Pushbikers
+ 13:16
73
Hollmann
Juri
1999
Heizomat Rad-Net.de
+ 13:29
74
Hocevar
Kristjan
1999
Meblo Jogi Pro-Concrete
+ 13:48
75
Sevilla
Diego
1996
Kometa Cycling Team
+ 13:53
76
Dalla Valle
Nicolas
1997
Tirol KTM Cycling Team
+ 14:04
77
Stacchiotti
Riccardo
1991
Giotti Victoria-Palomar
+ 14:06
78
Piccot
Michel
1997
Biesse - Carrera
+ 14:07
79
Bellia
Matteo
1997
Biesse - Carrera
+ 14:12
80
Sonnleitner
Jonas
1997
Veloclub Ratisbona
+ 14:16
81
Kump
Marko
1988
Adria Mobil
+ 14:22
82
Zahalka
Matej
1993
Elkov - Author
+ 14:39
83
Orsini
Umberto
1994
Bardiani - CSF
+ 14:50
84
Katrasnik
Gasper
1995
Adria Mobil
+ 14:57
85
Aalrust
Håkon
1998
Team Coop
+ 15:48
86
Mayrhofer
Marius
2000
Development Team Sunweb
+ 15:48
87
Taglietti
Stefano
1999
Biesse - Carrera
+ 15:50
88
Thomsen
Frederik
2000
Team Waoo
+ 16:03
89
Cemazar
Nik
1999
KK Kranj
+ 16:03
90
Per
David
1995
Adria Mobil
+ 16:17
91
Kulhanek
David
2000
TJ Favorit Brno
+ 16:20
92
Gruber
Pavel
1996
CK Pribram - Fany Gastro
+ 16:26
93
Potocki
Viktor
1999
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 16:30
94
Krizek
Matthias
1988
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 16:42
95
Raffaele
Angelo
1991
D'Amico - UM Tools
+ 16:48
96
Mobach
Jarno
1998
Development Team Sunweb
+ 16:50
97
Friedl
Nils
1997
WSA KTM Graz
+ 16:58
98
Auer
Daniel
1994
Maloja Pushbikers
+ 17:03
99
Prochazka
Michal
1999
TJ Favorit Brno
+ 17:07
100
Hjemsæter
Olav
1999
Team Coop
+ 17:35
101
Jung
Lennart
2000
Hermann Radteam
+ 17:40
102
Cotar
Luka
1996
KK Kranj
+ 17:47
103
Puppio
Antonio
1999
Kometa Cycling Team
+ 18:07
104
Retschke
Robert
1980
P&S Metalltechnik
+ 18:10
105
Naglic
Rok
1996
Meblo Jogi Pro-Concrete
+ 18:20
106
Heinschke
Leon
1999
Development Team Sunweb
+ 18:36
107
Guardini
Andrea
1989
Bardiani - CSF
+ 18:56
108
Bozic
Jon
1996
Adria Mobil
+ 18:57
109
Trondsen
Trond Håkon
1994
Team Coop
+ 19:04
110
Sterbini
Simone
1993
Giotti Victoria-Palomar
+ 19:04
111
Cibej
Simon
1997
Meblo Jogi Pro-Concrete
+ 19:10
112
Kvasina
Filip
1998
KK Kranj
+ 19:12
113
Treubel
Pascal
1997
Heizomat Rad-Net.de
+ 19:16
114
Märkl
Niklas
1999
Development Team Sunweb
+ 19:27
115
Larsen
Mathias
1999
Team Waoo
+ 19:41
116
Van Rossem
Freek
1999
D'Amico - UM Tools
+ 19:43
117
Viegas
Daniel
1998
Kometa Cycling Team
+ 20:05
118
Mangertseder
Matthias
1998
Team Felbermayr - Simplon Wels
+ 20:22
119
Sagadin
Luka
1999
Meblo Jogi Pro-Concrete
+ 20:39
120
Jägeler
Robert
1996
P&S Metalltechnik
+ 20:51
121
Onesti
Emanuele
1995
Giotti Victoria-Palomar
+ 20:56
122
Herden
Benjamin
1990
Veloclub Ratisbona
+ 21:22
123
Vlcak
Martin
1998
Slovakia
+ 21:35
124
Nolde
Tobias
1998
P&S Metalltechnik
+ 21:36
125
Malik
Robert
1993
CK Pribram - Fany Gastro
+ 21:40
126
Jenko
Robert
1990
Meblo Jogi Pro-Concrete
+ 21:48
127
Amezawa
Takeaki
1995
Ljubljana Gusto Xaurum
+ 22:08
128
Malgay
Lukas
1990
Veloclub Ratisbona
+ 22:14
129
Kiserlovski
Emanuel
1984
Meridiana - Kamen Team
+ 22:53
130
Lakota
Luka
1998
KK Kranj
+ 22:56
131
Franz
Marcel
1996
Heizomat Rad-Net.de
+ 23:02
132
Müller
Robert
1986
Veloclub Ratisbona
+ 23:16
133
Umhaller
Thomas
1995
SportLand Niederösterreich Selle
+ 23:19
134
Kustadinchev
Roman
1995
D'Amico - UM Tools
+ 23:55
135
Gratzer
Alexander
2000
WSA KTM Graz
+ 24:03
136
Bramati
Tommaso
1998
Biesse - Carrera
+ 24:05
137
Holland
Michael
2000
SportLand Niederösterreich Selle
+ 24:14
138
Camacho
Juan
1995
Kometa Cycling Team
+ 26:09
139
Oros
Samuel
1998
Slovakia
+ 26:34
140
Mahmic
Nedtad
1997
Meblo Jogi Pro-Concrete
+ 27:15
141
Sotberg
Andre
1997
Team Coop
+ 27:32
142
Echtermann
Leon
1997
Hermann Radteam
+ 27:39
143
Rotter
Michal
2000
TJ Favorit Brno
+ 28:30
144
Dima
Emil
1997
Giotti Victoria-Palomar
+ 28:52
145
Mayer
Yannick
1991
Veloclub Ratisbona
+ 31:53
146
Budimir
Kristijan
1999
Meridiana - Kamen Team
+ 32:06
147
Taferner
Stefan
1996
WSA KTM Graz
+ 35:07
DNF
Chren
Martin
1999
Slovakia
DNF
Hloza
Michal
1997
Slovakia
DNF
Kasko
David
1997
Slovakia
DNF
Varhanovsky
Jakub
1999
Slovakia
DNF
Carboni
Giovanni
1995
Bardiani - CSF
DNF
Jakoubek
Tomas
1999
CK Pribram - Fany Gastro
DNF
Modlitba
Vojtech
1996
CK Pribram - Fany Gastro
DNF
Pokorny
Jiri
1997
CK Pribram - Fany Gastro
DNF
Dik
Calvin
2000
Heizomat Rad-Net.de
DNF
Porzner
Manuel
1996
Hermann Radteam
DNF
Weispfennig
Nils
2000
Hermann Radteam
DNF
Cerne
Gregor Matija
1998
KK Bled
DNF
Frankovic
Mateo
1994
Meridiana - Kamen Team
DNF
Marenzi
Lorenzo
1998
Meridiana - Kamen Team
DNF
Gruber
Julian
1997
SportLand Niederösterreich Selle
DNF
Viehberger
Lukas
2000
SportLand Niederösterreich Selle
DNF
Bajc
Andi
1988
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Langballe
Johan
1999
Team Waoo
DNF
Wildauer
Markus
1998
Tirol KTM Cycling Team
DNF
Kminek
Vojtech
2000
TJ Favorit Brno
DNF
Brandlmeier
Stefan
1993
Veloclub Ratisbona
Information
Istrian Spring Trophy
Croatia
14th -17th March 2019
2.2