Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF 03:30:0767
02 Olav Hjemsæter 1999 Team Coop + 0053
03 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 0041
04 Kristian Aasvold 1995 Team Coop + 003
05 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 003
06 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 002
07 Robert Jägeler 1996 P&S Metalltechnik + 002
08 Stefano Oldani 1998 Kometa Cycling Team + 002
09 Kamil Malecki 1996 CCC Development Team + 002
10 Fabian Lienhard 1993 Switzerland + 002
11 Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb + 001
12 Patrick Haller 1997 Heizomat Rad-Net.de + 001
13 Michael Carbel 1995 Team Waoo + 001
14 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 001
15 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 001
16 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 001
17 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 001
18 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 001
19 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 001
20 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 001
21 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 001
22 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 001
23 Rok Korosec 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 00-
24 Luka Cotar 1996 KK Kranj + 00-
25 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00-
26 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 00-
27 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 00-
28 Jacob Eriksson 1999 Team Coop + 00-
29 Luka Sagadin 1999 Meblo Jogi Pro-Concrete + 00-
30 Marius Mayrhofer 2000 Development Team Sunweb + 00-
31 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 00
32 Luka Pajek 1996 KK Bled + 00
33 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 00
34 Simone Ravanelli 1995 Biesse Carrera Gavardo + 00
35 Lukas Fluckiger 1994 Switzerland + 00
36 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 00
37 Ales Pirih 2000 KK Kranj + 00
38 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 00
39 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 00
40 Antonio Puppio 1999 Kometa Cycling Team + 00
41 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
42 Fabian Kässmann 1998 P&S Metalltechnik + 00
43 Fabian Schormair 1994 P&S Metalltechnik + 00
44 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
45 Matic Veber 1996 KK Bled + 00
46 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 00
47 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 00
48 David Kulhanek 2000 TJ Favorit Brno + 00
49 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 00
50 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 00
51 Lennart Jung 2000 Hermann Radteam + 00
52 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 00
53 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 00
54 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
55 Robert Jenko 1990 Meblo Jogi Pro-Concrete + 00
56 Leo L'Homme 1996 Switzerland + 00
57 Adam Sekanina 1995 TJ Favorit Brno + 00
58 Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 00
59 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
60 Kevin Colleoni 1999 Biesse Carrera Gavardo + 00
61 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
62 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 00
63 Stefano Taglietti 1999 Biesse Carrera Gavardo + 00
64 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 00
65 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 00
66 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 00
67 Rok Naglic 1996 Meblo Jogi Pro-Concrete + 00
68 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 00
69 Juri Hollmann 1999 Heizomat Rad-Net.de + 00
70 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 00
71 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
72 Jan Tschernoster 1996 Heizomat Rad-Net.de + 00
73 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
74 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 00
75 Antonio Barac 1997 Meridiana - Kamen Team + 00
76 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 00
77 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 00
78 David Per 1995 Adria Mobil + 00
79 Denis Marian Vulcan 1999 Giotti Victoria-Palomar + 00
80 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 00
81 Petr Hampl 1993 TJ Favorit Brno + 00
82 Uros Repse 1993 KK Bled + 00
83 Isaac Cantón Serrano 1996 Kometa Cycling Team + 00
84 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 00
85 Jonas Sonnleitner 1997 Veloclub Ratisbona + 00
86 Daniel Viegas 1998 Kometa Cycling Team + 00
87 Fabian Giger 1987 Switzerland + 00
88 Mathias Flückiger 1988 Switzerland + 00
89 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 00
90 Michel Piccot 1997 Biesse Carrera Gavardo + 00
91 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 00
92 Simon Cibej 1997 Meblo Jogi Pro-Concrete + 00
93 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 00
94 Rasmus Guldhammer 1989 Team Waoo + 00
95 Jesper Schultz 1996 Team Waoo + 00
96 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 30
97 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 36
98 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 36
99 Johannes Adamietz 1998 Hermann Radteam + 36
100 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 36
101 Miguel Heidemann 1998 Hermann Radteam + 36
102 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 36
103 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 36
104 Juan Camacho 1995 Kometa Cycling Team + 36
105 Mathias Larsen 1999 Team Waoo + 36
106 Matteo Bellia 1997 Biesse Carrera Gavardo + 36
107 Stefan Poll 1986 WSA KTM Graz + 36
108 Robert Retschke 1980 P&S Metalltechnik + 36
109 Tobias Nolde 1998 P&S Metalltechnik + 36
110 Diego Pablo Sevilla 1996 Kometa Cycling Team + 43
111 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 56
112 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 01:10
113 Claudio Imhof 1990 Switzerland + 01:14
114 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 01:39
115 Jonathan Dinkler 1995 P&S Metalltechnik + 01:41
116 Freek Van Rossem 1999 D'Amico - UM Tools + 02:50
117 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 02:52
118 Filip Kvasina 1998 KK Kranj + 02:52
119 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 07:18
120 Yannick Mayer 1991 Veloclub Ratisbona + 07:18
121 Benjamin Herden 1990 Veloclub Ratisbona + 07:18
122 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 07:18
123 Alexander Gratzer 2000 WSA KTM Graz + 07:26
124 Michal Rotter 2000 TJ Favorit Brno + 07:26
125 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 07:26
126 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle + 07:26
127 Kristijan Budimir 1999 Meridiana - Kamen Team + 07:26
128 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 07:26
129 Nils Friedl 1997 WSA KTM Graz + 07:26
130 Michal Prochazka 1999 TJ Favorit Brno + 07:26
131 Frederik Thomsen 2000 Team Waoo + 07:26
132 Michael Holland 2000 SportLand Niederösterreich Selle + 07:26
133 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 07:26
134 Martin Vlcak 1998 Slovakia + 07:26
135 Samuel Oros 1998 Slovakia + 07:26
136 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 07:26
137 Tommaso Bramati 1998 Biesse Carrera Gavardo + 07:26
138 Lukas Malgay 1990 Veloclub Ratisbona + 07:26
139 Luka Lakota 1998 KK Kranj + 07:26
140 Nedtad Mahmic 1997 Meblo Jogi Pro-Concrete + 07:26
141 Robert Müller 1986 Veloclub Ratisbona + 07:26
142 Kristijan Hocevar 1999 Meblo Jogi Pro-Concrete + 07:26
143 Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 07:26
144 Andre Sotberg 1997 Team Coop + 07:26
145 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 07:30
146 Takeaki Amezawa 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 07:40
147 Stefan Taferner 1996 WSA KTM Graz + 07:48
DNS Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels
DNS Tomas Jakoubek 1999 CK Pribram - Fany Gastro
DNF Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF
DNF Gregor Matija Cerne 1998 KK Bled
DNF Johan Langballe 1999 Team Waoo
DNF Vojtech Modlitba 1996 CK Pribram - Fany Gastro
Pos Name Born Team Time
01 - Felix Gall 1998 Development Team Sunweb 10:50:22
02 - Attila Valter 1998 CCC Development Team + 05
03 - Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 11
04 - Kristian Aasvold 1995 Team Coop + 13
05 - Stefano Oldani 1998 Kometa Cycling Team + 14
06 - Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 19
07 - Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 19
08 - Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 26
09 - Simone Ravanelli 1995 Biesse Carrera Gavardo + 27
10 - Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 32
11 - Mathias Flückiger 1988 Switzerland + 35
12 - Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 40
13 - Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 43
14 - Kamil Malecki 1996 CCC Development Team + 56
15 - Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 57
16 - Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 58
17 - Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 01:00
18 - Isaac Cantón Serrano 1996 Kometa Cycling Team + 01:03
19 - Antonio Barac 1997 Meridiana - Kamen Team + 01:07
20 - Kevin Colleoni 1999 Biesse Carrera Gavardo + 01:11
21 - Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 01:15
22 - Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 01:38
23 - Fabian Giger 1987 Switzerland + 01:40
24 - Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 01:40
25 1 Jacob Eriksson 1999 Team Coop + 01:47
26 1 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 01:48
27 1 Jesper Schultz 1996 Team Waoo + 01:57
28 1 Jan Tschernoster 1996 Heizomat Rad-Net.de + 02:02
29 1 Petr Hampl 1993 TJ Favorit Brno + 02:17
30 5 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 02:18
31 1 Fabian Kässmann 1998 P&S Metalltechnik + 02:42
32 1 Rok Korosec 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:58
33 1 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 03:01
34 3 Stefan Poll 1986 WSA KTM Graz + 03:17
35 - Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:26
36 - Fabian Lienhard 1993 Switzerland + 03:52
37 - Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:30
38 1 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 04:54
39 1 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 06:17
40 1 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 06:21
41 2 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 06:25
42 3 Denis Marian Vulcan 1999 Giotti Victoria-Palomar + 06:52
43 3 Uros Repse 1993 KK Bled + 06:59
44 4 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 07:11
45 2 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 07:12
46 2 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 07:15
47 2 Ales Pirih 2000 KK Kranj + 07:20
48 3 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 07:32
49 3 Lukas Fluckiger 1994 Switzerland + 07:36
50 3 Patrick Haller 1997 Heizomat Rad-Net.de + 07:57
51 1 Miguel Heidemann 1998 Hermann Radteam + 07:59
52 3 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 08:07
53 3 Fabian Schormair 1994 P&S Metalltechnik + 08:07
54 4 Matic Veber 1996 KK Bled + 08:21
55 4 Luka Pajek 1996 KK Bled + 08:23
56 4 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 08:31
57 - Johannes Adamietz 1998 Hermann Radteam + 08:48
58 4 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 08:55
59 4 Adam Sekanina 1995 TJ Favorit Brno + 09:10
60 5 Rasmus Guldhammer 1989 Team Waoo + 09:35
61 7 Jonathan Dinkler 1995 P&S Metalltechnik + 09:38
62 4 Michael Carbel 1995 Team Waoo + 09:40
63 5 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 10:09
64 6 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 11:07
65 7 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 11:31
66 9 Leo L'Homme 1996 Switzerland + 11:38
67 10 Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 11:51
68 10 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 11:59
69 2 Claudio Imhof 1990 Switzerland + 12:25
70 9 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 12:32
71 9 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 13:15
72 2 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 13:16
73 10 Juri Hollmann 1999 Heizomat Rad-Net.de + 13:29
74 32 Kristijan Hocevar 1999 Meblo Jogi Pro-Concrete + 13:48
75 6 Diego Pablo Sevilla 1996 Kometa Cycling Team + 13:53
76 15 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 14:04
77 12 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 14:06
78 12 Michel Piccot 1997 Biesse Carrera Gavardo + 14:07
79 6 Matteo Bellia 1997 Biesse Carrera Gavardo + 14:12
80 15 Jonas Sonnleitner 1997 Veloclub Ratisbona + 14:16
81 15 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 14:22
82 5 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 14:39
83 10 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 14:50
84 13 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 14:57
85 14 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 15:48
86 17 Marius Mayrhofer 2000 Development Team Sunweb + 15:48
87 17 Stefano Taglietti 1999 Biesse Carrera Gavardo + 15:50
88 27 Frederik Thomsen 2000 Team Waoo + 16:03
89 7 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 16:03
90 17 David Per 1995 Adria Mobil + 16:17
91 17 David Kulhanek 2000 TJ Favorit Brno + 16:20
92 18 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 16:26
93 19 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 16:30
94 21 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 16:42
95 22 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 16:48
96 22 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 16:50
97 33 Nils Friedl 1997 WSA KTM Graz + 16:58
98 22 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 17:03
99 32 Michal Prochazka 1999 TJ Favorit Brno + 17:07
100 23 Olav Hjemsæter 1999 Team Coop + 17:35
101 21 Lennart Jung 2000 Hermann Radteam + 17:40
102 22 Luka Cotar 1996 KK Kranj + 17:47
103 23 Antonio Puppio 1999 Kometa Cycling Team + 18:07
104 17 Robert Retschke 1980 P&S Metalltechnik + 18:10
105 22 Rok Naglic 1996 Meblo Jogi Pro-Concrete + 18:20
106 37 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 18:36
107 25 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 18:56
108 17 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 18:57
109 20 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 19:04
110 34 Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 19:04
111 23 Simon Cibej 1997 Meblo Jogi Pro-Concrete + 19:10
112 3 Filip Kvasina 1998 KK Kranj + 19:12
113 22 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 19:16
114 22 Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb + 19:27
115 16 Mathias Larsen 1999 Team Waoo + 19:41
116 3 Freek Van Rossem 1999 D'Amico - UM Tools + 19:43
117 21 Daniel Viegas 1998 Kometa Cycling Team + 20:05
118 23 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 20:22
119 23 Luka Sagadin 1999 Meblo Jogi Pro-Concrete + 20:39
120 23 Robert Jägeler 1996 P&S Metalltechnik + 20:51
121 35 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 20:56
122 34 Benjamin Herden 1990 Veloclub Ratisbona + 21:22
123 31 Martin Vlcak 1998 Slovakia + 21:35
124 20 Tobias Nolde 1998 P&S Metalltechnik + 21:36
125 31 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 21:40
126 22 Robert Jenko 1990 Meblo Jogi Pro-Concrete + 21:48
127 29 Takeaki Amezawa 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 22:08
128 28 Lukas Malgay 1990 Veloclub Ratisbona + 22:14
129 27 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 22:53
130 29 Luka Lakota 1998 KK Kranj + 22:56
131 18 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 23:02
132 27 Robert Müller 1986 Veloclub Ratisbona + 23:16
133 27 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle MP + 23:19
134 23 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 23:55
135 22 Alexander Gratzer 2000 WSA KTM Graz + 24:03
136 22 Tommaso Bramati 1998 Biesse Carrera Gavardo + 24:05
137 21 Michael Holland 2000 SportLand Niederösterreich Selle MP + 24:14
138 15 Juan Camacho 1995 Kometa Cycling Team + 26:09
139 6 Samuel Oros 1998 Slovakia + 26:34
140 3 Nedtad Mahmic 1997 Meblo Jogi Pro-Concrete + 27:15
141 2 Andre Sotberg 1997 Team Coop + 27:32
142 2 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 27:39
143 2 Michal Rotter 2000 TJ Favorit Brno + 28:30
144 2 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 28:52
145 6 Yannick Mayer 1991 Veloclub Ratisbona + 31:53
146 6 Kristijan Budimir 1999 Meridiana - Kamen Team + 32:06
147 7 Stefan Taferner 1996 WSA KTM Graz + 35:07
Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Croatia
03.stage Flat
156 km
Pazin -> Umag
March 17th (2019)
Leader F.Gall
Mountain M.Heidemann
Sprint S.Rabitsch

Want to use results from
FirstCycling on your site?