2019 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles Prologue 01 02 03

Stage results: Prologue FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb 02:070102:07
02 Marius Mayrhofer 2000 Development Team Sunweb + 0002+ 00
03 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 0003+ 00
04 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 0004+ 00
05 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 0005+ 00
06 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 0006+ 00
07 Kamil Malecki 1996 CCC Development Team + 0107+ 01
08 Fabian Lienhard 1993 IAM Excelsior + 0108+ 01
09 Lennart Jung 2000 Hermann Radteam + 0109+ 01
10 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 0110+ 01
11 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 0111+ 01
12 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 0112+ 01
13 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 0113+ 01
14 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 0214+ 02
15 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 0215+ 02
16 Olav Hjemsæter 1999 Team Coop + 0216+ 02
17 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 0217+ 02
18 Juri Hollmann 1999 Heizomat Rad-Net.de + 0218+ 02
19 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 0319+ 03
20 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 0320+ 03
21 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 0321+ 03
22 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 0322+ 03
23 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 0323+ 03
24 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 0324+ 03
25 Claudio Imhoff 1990 Akros-Thömus + 0325+ 03
26 Robert Jägeler 1996 P&S Metalltechnik + 0326+ 03
27 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 0327+ 03
28 Rok Korosec 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 0328+ 03
29 Fabian Kässmann 1998 P&S Metalltechnik + 0329+ 03
30 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 0430+ 04
31 Stefano Oldani 1998 Kometa Cycling Team + 0431+ 04
32 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 0432+ 04
33 Diego Pablo Sevilla 1996 Kometa Cycling Team + 0433+ 04
34 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 0434+ 04
35 Patrick Haller 1997 Heizomat Rad-Net.de + 0435+ 04
36 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 0436+ 04
37 Jonathan Dinkler 1995 P&S Metalltechnik + 0437+ 04
38 Miguel Heidemann 1998 Hermann Radteam + 0438+ 04
39 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 0439+ 04
40 Florian Stork 1997 Team Sunweb + 0440+ 04
41 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 0441+ 04
42 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 0442+ 04
43 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0443+ 04
44 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 0444+ 04
45 David Per 1995 Adria Mobil + 0445+ 04
46 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 0446+ 04
47 Robert Jenko 1990 Meblo Jogi Pro-Concrete + 0447+ 04
48 Antonio Puppio 1999 Kometa Cycling Team + 0448+ 04
49 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 0549+ 05
50 Juan Camacho 1995 Kometa Cycling Team + 0550+ 05
51 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 0551+ 05
52 Antonio Barac 1997 Meridiana - Kamen Team + 0552+ 05
53 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 0553+ 05
54 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 0554+ 05
55 Fabian Giger 1987 - + 0555+ 05
56 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 0556+ 05
57 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 0557+ 05
58 Mathias Larsen 1999 Team Waoo + 0558+ 05
59 Johan Langballe 1999 Team Waoo + 0559+ 05
60 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0560+ 05
61 Ales Pirih 2000 KK Kranj + 0561+ 05
62 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 0562+ 05
63 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 0663+ 06
64 Luka Pajek 1996 KK Bled + 0664+ 06
65 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 0665+ 06
66 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 0666+ 06
67 Michael Carbel 1995 Team Waoo + 0667+ 06
68 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 0668+ 06
69 Tommaso Bramati 1998 Biesse Carrera Gavardo + 0669+ 06
70 Matic Veber 1996 KK Bled + 0670+ 06
71 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0671+ 06
72 Mathias Flückiger 1988 - + 0672+ 06
73 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 0673+ 06
74 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 0674+ 06
75 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 0675+ 06
76 Luka Sagadin 1999 Meblo Jogi Pro-Concrete + 0676+ 06
77 Tomas Jakoubek 1999 CK Pribram - Fany Gastro + 0677+ 06
78 Andre Sotberg 1997 Team Coop + 0678+ 06
79 Kristian Aasvold 1995 Team Coop + 0779+ 07
80 Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica + 0780+ 07
81 Luka Cotar 1996 KK Kranj + 0781+ 07
82 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0782+ 07
83 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 0783+ 07
84 Simone Ravanelli 1995 Biesse Carrera Gavardo + 0784+ 07
85 David Kulhanek 2000 TJ Favorit Brno + 0785+ 07
86 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 0786+ 07
87 Lukas Viehberger 2000 SportLand Niederösterreich Selle MP + 0787+ 07
88 Samuel Oros 1998 Dukla Banska Bystrica + 0788+ 07
89 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 0789+ 07
90 Manuel Porzner 1996 Hermann Radteam + 0790+ 07
91 Filip Kvasina 1998 KK Kranj + 0791+ 07
92 Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 0792+ 07
93 Jacob Eriksson 1999 Team Coop + 0793+ 07
94 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 0794+ 07
95 Michael Holland 2000 SportLand Niederösterreich Selle MP + 0895+ 08
96 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 0896+ 08
97 Jonas Sonnleitner 1997 - + 0897+ 08
98 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 0898+ 08
99 Stefano Taglietti 1999 Biesse Carrera Gavardo + 0899+ 08
100 Petr Hampl 1993 TJ Favorit Brno + 08100+ 08
101 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 08101+ 08
102 Daniel Viegas 1998 Kometa Cycling Team + 08102+ 08
103 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 08103+ 08
104 Fabian Schormair 1994 P&S Metalltechnik + 08104+ 08
105 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 08105+ 08
106 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 08106+ 08
107 Stefan Taferner 1996 WSA KTM Graz + 09107+ 09
108 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 09108+ 09
109 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 09109+ 09
110 Matteo Bellia 1997 Biesse Carrera Gavardo + 09110+ 09
111 Uros Repse 1993 KK Bled + 09111+ 09
112 Lukas Fluckiger 1994 - + 09112+ 09
113 Michel Piccot 1997 Biesse Carrera Gavardo + 09113+ 09
114 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 09114+ 09
115 Kevin Colleoni 1999 Biesse Carrera Gavardo + 09115+ 09
116 Calvin Dik 2000 Heizomat Rad-Net.de + 09116+ 09
117 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 10117+ 10
118 Denis Marian Vulcan 1999 Giotti Victoria-Palomar + 10118+ 10
119 Isaac Cantón Serrano 1996 Kometa Cycling Team + 10119+ 10
120 Rasmus Guldhammer 1989 Team Waoo + 10120+ 10
121 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 10121+ 10
122 Nils Weispfennig 2000 Hermann Radteam + 10122+ 10
123 Michal Prochazka 1999 TJ Favorit Brno + 11123+ 11
124 Jesper Schultz 1996 Team Waoo + 11124+ 11
125 Nils Friedl 1997 WSA KTM Graz + 11125+ 11
126 Rok Naglic 1996 - + 11126+ 11
127 Nedtad Mahmic 1997 Meblo Jogi Pro-Concrete + 11127+ 11
128 Jan Tschernoster 1996 Heizomat Rad-Net.de + 12128+ 12
129 Tobias Nolde 1998 P&S Metalltechnik + 12129+ 12
130 Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF + 12130+ 12
131 Kristijan Hocevar 1999 Meblo Jogi Pro-Concrete + 12131+ 12
132 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 12132+ 12
133 Yannick Mayer 1991 Veloclub Ratisbona + 12133+ 12
134 Leo L'Homme 1996 - + 12134+ 12
135 Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 12135+ 12
136 Vojtech Kminek - - + 12136+ 12
137 Vojtech Modlitba 1996 - + 12137+ 12
138 Stefan Brandlmeier 1993 Veloclub Ratisbona + 13138+ 13
139 Luka Lakota 1998 KK Kranj + 13139+ 13
140 Frederik Thomsen 2000 Team Waoo + 13140+ 13
141 Johannes Adamietz 1998 Hermann Radteam + 13141+ 13
142 Freek Van Rossem 1999 D'Amico - UM Tools + 13142+ 13
143 Julian Gruber 1997 SportLand Niederösterreich Selle MP + 13143+ 13
144 Martin Chren 1999 Dukla Banska Bystrica + 13144+ 13
145 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 13145+ 13
146 Simon Cibej 1997 Meblo Jogi Pro-Concrete + 14146+ 14
147 Alexander Gratzer 2000 WSA KTM Graz + 14147+ 14
148 Stefan Poll 1986 WSA KTM Graz + 14148+ 14
149 Lorenzo Marenzi 1998 Meridiana - Kamen Team + 15149+ 15
150 Benjamin Herden 1990 Veloclub Ratisbona + 15150+ 15
151 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 15151+ 15
152 Gregor Matija Cerne 1998 KK Bled + 15152+ 15
153 Michal Rotter 2000 TJ Favorit Brno + 15153+ 15
154 Lukas Malgay 1990 Veloclub Ratisbona + 15154+ 15
155 Martin Vlcak 1998 Dukla Banska Bystrica + 15155+ 15
156 David Kasko 1997 - + 15156+ 15
157 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle MP + 16157+ 16
158 Robert Retschke 1980 P&S Metalltechnik + 16158+ 16
159 Adam Sekanina 1995 TJ Favorit Brno + 16159+ 16
160 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 16160+ 16
161 Kristijan Budimir 1999 Meridiana - Kamen Team + 16161+ 16
162 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 16162+ 16
163 Takeaki Amezawa 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 18163+ 18
164 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 18164+ 18
165 Mateo Frankovic 1994 Meridiana - Kamen Team + 21165+ 21
166 Robert Müller 1986 Nex CCN Cycling Team + 28166+ 28
167 Michal Hloza 1997 - + 34167+ 34
DNS Jiri Pokorny - - 999

Info

Race Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Nation Croatia
Stage Prologue
Type ITT
Distance 2 km
StartUmag
FinishNova Obala
DateMarch 14th (2019)
Leader N.Märkl

Niklas Märkl