Front Races Teams Riders Ranking

Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03

Results: 03.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Andrea Guardini Bardiani - CSF 03:30:077
02 Olav Hjemsæter Team Coop + 003
03 Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team + 001
04 Kristian Aasvold Team Coop + 00
05 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 00
06 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 00
07 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 00
08 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 00
09 Kamil Malecki CCC Development Team + 00
10 Fabian Lienhard Switzerland + 00
11 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 00
12 Patrick Haller Heizomat Rad-Net.de + 00
13 Michael Carbel Team Waoo + 00
14 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 00
15 Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 00
16 Patryk Stosz CCC Development Team + 00
17 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 00
18 Marko Kump Adria Mobil + 00
19 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 00
20 Frantisek Sisr Elkov - Author + 00
21 Jaka Primozic KK Kranj + 00
22 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 00
23 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 00
24 Luka Cotar KK Kranj + 00
25 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
26 Florian Stork Development Team Sunweb + 00
27 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 00
28 Jacob Eriksson Team Coop + 00
29 Luka Sagadin Meblo Jogi Pro-Concrete + 00
30 Marius Mayrhofer Development Team Sunweb + 00
31 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 00
32 Luka Pajek KK Bled + 00
33 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 00
34 Simone Ravanelli Biesse - Carrera + 00
35 Lukas Fluckiger Switzerland + 00
36 Michal Paluta CCC Development Team + 00
37 Ales Pirih KK Kranj + 00
38 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 00
39 Felix Gall Development Team Sunweb + 00
40 Antonio Puppio Kometa Cycling Team + 00
41 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 00
42 Fabian Kässmann P&S Metalltechnik + 00
43 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 00
44 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 00
45 Matic Veber KK Bled + 00
46 Szymon Tracz CCC Development Team + 00
47 Martin Boubal CK Pribram - Fany Gastro + 00
48 David Kulhanek TJ Favorit Brno + 00
49 Michal Schlegel Elkov - Author + 00
50 Attila Valter CCC Development Team + 00
51 Lennart Jung Hermann Radteam + 00
52 Ziga Groselj Adria Mobil + 00
53 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 00
54 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
55 Robert Jenko Meblo Jogi Pro-Concrete + 00
56 Leo L'Homme Switzerland + 00
57 Adam Sekanina TJ Favorit Brno + 00
58 Daniel Savini Bardiani - CSF + 00
59 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
60 Kevin Colleoni Biesse - Carrera + 00
61 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 00
62 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
63 Stefano Taglietti Biesse - Carrera + 00
64 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 00
65 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 00
66 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 00
67 Rok Naglic Meblo Jogi Pro-Concrete + 00
68 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 00
69 Juri Hollmann Heizomat Rad-Net.de + 00
70 Piotr Brozyna CCC Development Team + 00
71 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 00
72 Jan Tschernoster Heizomat Rad-Net.de + 00
73 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
74 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 00
75 Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 00
76 Jan Barta Elkov - Author + 00
77 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 00
78 David Per Adria Mobil + 00
79 Denis Marian Vulcan Giotti Victoria-Palomar + 00
80 Jakub Otruba Elkov - Author + 00
81 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 00
82 Uros Repse KK Bled + 00
83 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 00
84 Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools + 00
85 Jonas Sonnleitner Veloclub Ratisbona + 00
86 Daniel Viegas Kometa Cycling Team + 00
87 Fabian Giger Switzerland + 00
88 Mathias Flückiger Switzerland + 00
89 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 00
90 Michel Piccot Biesse - Carrera + 00
91 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 00
92 Simon Cibej Meblo Jogi Pro-Concrete + 00
93 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 00
94 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 00
95 Jesper Schultz Team Waoo + 00
96 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 30
97 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 36
98 Matej Zahalka Elkov - Author + 36
99 Johannes Adamietz Hermann Radteam + 36
100 Michael Kukrle Elkov - Author + 36
101 Miguel Heidemann Hermann Radteam + 36
102 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 36
103 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 36
104 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 36
105 Mathias Larsen Team Waoo + 36
106 Matteo Bellia Biesse - Carrera + 36
107 Stefan Poll WSA KTM Graz + 36
108 Robert Retschke P&S Metalltechnik + 36
109 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 36
110 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 43
111 Jon Bozic Adria Mobil + 56
112 Håkon Aalrust Team Coop + 01:10
113 Claudio Imhof Switzerland + 01:14
114 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 01:39
115 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 01:41
116 Freek Van Rossem D'Amico - UM Tools + 02:50
117 Nik Cemazar KK Kranj + 02:52
118 Filip Kvasina KK Kranj + 02:52
119 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 07:18
120 Yannick Mayer Veloclub Ratisbona + 07:18
121 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 07:18
122 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 07:18
123 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 07:26
124 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 07:26
125 Leon Echtermann Hermann Radteam + 07:26
126 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle + 07:26
127 Kristijan Budimir Meridiana - Kamen Team + 07:26
128 Robert Malik CK Pribram - Fany Gastro + 07:26
129 Nils Friedl WSA KTM Graz + 07:26
130 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 07:26
131 Frederik Thomsen Team Waoo + 07:26
132 Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle + 07:26
133 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 07:26
134 Martin Vlcak Slovakia + 07:26
135 Samuel Oros Slovakia + 07:26
136 Emil Dima Giotti Victoria-Palomar + 07:26
137 Tommaso Bramati Biesse - Carrera + 07:26
138 Lukas Malgay Veloclub Ratisbona + 07:26
139 Luka Lakota KK Kranj + 07:26
140 Nedtad Mahmic Meblo Jogi Pro-Concrete + 07:26
141 Robert Müller Veloclub Ratisbona + 07:26
142 Kristijan Hocevar Meblo Jogi Pro-Concrete + 07:26
143 Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar + 07:26
144 Andre Sotberg Team Coop + 07:26
145 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 07:30
146 Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 07:40
147 Stefan Taferner WSA KTM Graz + 07:48
DNS Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels
DNS Tomas Jakoubek CK Pribram - Fany Gastro
DNF Giovanni Carboni Bardiani - CSF
DNF Gregor Matija Cerne KK Bled
DNF Johan Langballe Team Waoo
DNF Vojtech Modlitba CK Pribram - Fany Gastro
Pos Name Team Time
01 - Felix Gall Development Team Sunweb 10:50:22
02 - Attila Valter CCC Development Team + 05
03 - Georg Zimmerman Tirol KTM Cycling Team + 11
04 - Kristian Aasvold Team Coop + 13
05 - Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 14
06 - Michal Schlegel Elkov - Author + 19
07 - Florian Stork Development Team Sunweb + 19
08 - Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 26
09 - Simone Ravanelli Biesse - Carrera + 27
10 - Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 32
11 - Mathias Flückiger + 35
12 - Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 40
13 - Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 43
14 - Kamil Malecki CCC Development Team + 56
15 - Radoslav Rogina Adria Mobil + 57
16 - Patryk Stosz CCC Development Team + 58
17 - Jaka Primozic KK Kranj + 01:00
18 - Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 01:03
19 - Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 01:07
20 - Kevin Colleoni Biesse - Carrera + 01:11
21 - Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 01:15
22 - Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 01:38
23 - Fabian Giger + 01:40
24 - Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 01:40
25 1 Jacob Eriksson Team Coop + 01:47
26 1 Piotr Brozyna CCC Development Team + 01:48
27 1 Jesper Schultz Team Waoo + 01:57
28 1 Jan Tschernoster Heizomat Rad-Net.de + 02:02
29 1 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 02:17
30 5 Michael Kukrle Elkov - Author + 02:18
31 1 Fabian Kässmann P&S Metalltechnik + 02:42
32 1 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 02:58
33 1 Federico Burchio D'Amico - UM Tools + 03:01
34 3 Stefan Poll WSA KTM Graz + 03:17
35 - Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 03:26
36 - Fabian Lienhard + 03:52
37 - Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:30
38 1 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 04:54
39 1 Michal Paluta CCC Development Team + 06:17
40 1 Jan Barta Elkov - Author + 06:21
41 2 Jakub Otruba Elkov - Author + 06:25
42 3 Denis Marian Vulcan Giotti Victoria-Palomar + 06:52
43 3 Uros Repse KK Bled + 06:59
44 4 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 07:11
45 2 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 07:12
46 2 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 07:15
47 2 Ales Pirih KK Kranj + 07:20
48 3 Szymon Tracz CCC Development Team + 07:32
49 3 Lukas Fluckiger + 07:36
50 3 Patrick Haller Heizomat Rad-Net.de + 07:57
51 1 Miguel Heidemann Hermann Radteam + 07:59
52 3 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 08:07
53 3 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 08:07
54 4 Matic Veber KK Bled + 08:21
55 4 Luka Pajek KK Bled + 08:23
56 4 Martin Boubal CK Pribram - Fany Gastro + 08:31
57 - Johannes Adamietz Hermann Radteam + 08:48
58 4 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 08:55
59 4 Adam Sekanina TJ Favorit Brno + 09:10
60 5 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 09:35
61 7 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 09:38
62 4 Michael Carbel Team Waoo + 09:40
63 5 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 10:09
64 6 Ziga Groselj Adria Mobil + 11:07
65 7 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 11:31
66 9 Leo L'Homme + 11:38
67 10 Daniel Savini Bardiani - CSF + 11:51
68 10 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 11:59
69 2 Claudio Imhof + 12:25
70 9 Frantisek Sisr Elkov - Author + 12:32
71 9 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 13:15
72 2 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 13:16
73 10 Juri Hollmann Heizomat Rad-Net.de + 13:29
74 32 Kristijan Hocevar Meblo Jogi Pro-Concrete + 13:48
75 6 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 13:53
76 15 Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team + 14:04
77 12 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 14:06
78 12 Michel Piccot Biesse - Carrera + 14:07
79 6 Matteo Bellia Biesse - Carrera + 14:12
80 15 Jonas Sonnleitner Veloclub Ratisbona + 14:16
81 15 Marko Kump Adria Mobil + 14:22
82 5 Matej Zahalka Elkov - Author + 14:39
83 10 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 14:50
84 13 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 14:57
85 14 Håkon Aalrust Team Coop + 15:48
86 17 Marius Mayrhofer Development Team Sunweb + 15:48
87 17 Stefano Taglietti Biesse - Carrera + 15:50
88 27 Frederik Thomsen Team Waoo + 16:03
89 7 Nik Cemazar KK Kranj + 16:03
90 17 David Per Adria Mobil + 16:17
91 17 David Kulhanek TJ Favorit Brno + 16:20
92 18 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 16:26
93 19 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 16:30
94 21 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 16:42
95 22 Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools + 16:48
96 22 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 16:50
97 33 Nils Friedl WSA KTM Graz + 16:58
98 22 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 17:03
99 32 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 17:07
100 23 Olav Hjemsæter Team Coop + 17:35
101 21 Lennart Jung Hermann Radteam + 17:40
102 22 Luka Cotar KK Kranj + 17:47
103 23 Antonio Puppio Kometa Cycling Team + 18:07
104 17 Robert Retschke P&S Metalltechnik + 18:10
105 22 Rok Naglic Meblo Jogi Pro-Concrete + 18:20
106 37 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 18:36
107 25 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 18:56
108 17 Jon Bozic Adria Mobil + 18:57
109 20 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 19:04
110 34 Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar + 19:04
111 23 Simon Cibej Meblo Jogi Pro-Concrete + 19:10
112 3 Filip Kvasina KK Kranj + 19:12
113 22 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 19:16
114 22 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 19:27
115 16 Mathias Larsen Team Waoo + 19:41
116 3 Freek Van Rossem D'Amico - UM Tools + 19:43
117 21 Daniel Viegas Kometa Cycling Team + 20:05
118 23 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 20:22
119 23 Luka Sagadin Meblo Jogi Pro-Concrete + 20:39
120 23 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 20:51
121 35 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 20:56
122 34 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 21:22
123 31 Martin Vlcak + 21:35
124 20 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 21:36
125 31 Robert Malik CK Pribram - Fany Gastro + 21:40
126 22 Robert Jenko Meblo Jogi Pro-Concrete + 21:48
127 29 Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 22:08
128 28 Lukas Malgay Veloclub Ratisbona + 22:14
129 27 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 22:53
130 29 Luka Lakota KK Kranj + 22:56
131 18 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 23:02
132 27 Robert Müller Veloclub Ratisbona + 23:16
133 27 Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle MP + 23:19
134 23 Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools + 23:55
135 22 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 24:03
136 22 Tommaso Bramati Biesse - Carrera + 24:05
137 21 Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle MP + 24:14
138 15 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 26:09
139 6 Samuel Oros + 26:34
140 3 Nedtad Mahmic Meblo Jogi Pro-Concrete + 27:15
141 2 Andre Sotberg Team Coop + 27:32
142 2 Leon Echtermann Hermann Radteam + 27:39
143 2 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 28:30
144 2 Emil Dima Giotti Victoria-Palomar + 28:52
145 6 Yannick Mayer Veloclub Ratisbona + 31:53
146 6 Kristijan Budimir Meridiana - Kamen Team + 32:06
147 7 Stefan Taferner WSA KTM Graz + 35:07
Info
Nations Croatia
Date March 17th
Where Pazin -> Umag
What 03.Stage
Distance 156 km
Leader F.Gall
Mountain M.Heidemann
Sprint S.Rabitsch