Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid

2019 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb 10:50:223540
02 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 052830
03 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 112125
04 Kristian Aasvold 1995 Team Coop + 131820
05 Stefano Oldani 1998 Kometa Cycling Team + 141615
06 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 191410
07 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 19135
08 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 26113
09 Simone Ravanelli 1995 Biesse Carrera Gavardo + 27103
10 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 3293
11 Mathias Flückiger 1988 Switzerland + 358
12 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 408
13 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 437
14 Kamil Malecki 1996 CCC Development Team + 566
15 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 576
16 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 585
17 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 01:005
18 Isaac Cantón Serrano 1996 Kometa Cycling Team + 01:035
19 Antonio Barac 1997 Meridiana - Kamen Team + 01:074
20 Kevin Colleoni 1999 Biesse Carrera Gavardo + 01:114
21 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 01:154
22 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 01:383
23 Fabian Giger 1987 Switzerland + 01:403
24 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 01:402
25 Jacob Eriksson 1999 Team Coop + 01:472
26 Piotr Brozyna 1995 CCC Development Team + 01:482
27 Jesper Schultz 1996 Team Waoo + 01:571
28 Jan Tschernoster 1996 Heizomat Rad-Net.de + 02:021
29 Petr Hampl 1993 TJ Favorit Brno + 02:171
30 Michael Kukrle 1994 Elkov - Author + 02:18-
31 Fabian Kässmann 1998 P&S Metalltechnik + 02:42
32 Rok Korosec 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:58
33 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 03:01
34 Stefan Poll 1986 WSA KTM Graz + 03:17
35 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:26
36 Fabian Lienhard 1993 Switzerland + 03:52
37 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:30
38 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 04:54
39 Michal Paluta 1995 CCC Development Team + 06:17
40 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 06:21
41 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 06:25
42 Denis Marian Vulcan 1999 Giotti Victoria-Palomar + 06:52
43 Uros Repse 1993 KK Bled + 06:59
44 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 07:11
45 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 07:12
46 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 07:15
47 Ales Pirih 2000 KK Kranj + 07:20
48 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 07:32
49 Lukas Fluckiger 1994 Switzerland + 07:36
50 Patrick Haller 1997 Heizomat Rad-Net.de + 07:57
51 Miguel Heidemann 1998 Hermann Radteam + 07:59
52 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 08:07
53 Fabian Schormair 1994 P&S Metalltechnik + 08:07
54 Matic Veber 1996 KK Bled + 08:21
55 Luka Pajek 1996 KK Bled + 08:23
56 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 08:31
57 Johannes Adamietz 1998 Hermann Radteam + 08:48
58 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 08:55
59 Adam Sekanina 1995 TJ Favorit Brno + 09:10
60 Rasmus Guldhammer 1989 Team Waoo + 09:35
61 Jonathan Dinkler 1995 P&S Metalltechnik + 09:38
62 Michael Carbel 1995 Team Waoo + 09:40
63 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 10:09
64 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 11:07
65 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 11:31
66 Leo L'Homme 1996 Switzerland + 11:38
67 Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 11:51
68 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 11:59
69 Claudio Imhof 1990 Switzerland + 12:25
70 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 12:32
71 Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 13:15
72 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 13:16
73 Juri Hollmann 1999 Heizomat Rad-Net.de + 13:29
74 Kristijan Hocevar 1999 Meblo Jogi Pro-Concrete + 13:48
75 Diego Pablo Sevilla 1996 Kometa Cycling Team + 13:53
76 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 14:04
77 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 14:06
78 Michel Piccot 1997 Biesse Carrera Gavardo + 14:07
79 Matteo Bellia 1997 Biesse Carrera Gavardo + 14:12
80 Jonas Sonnleitner 1997 Veloclub Ratisbona + 14:16
81 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 14:22
82 Matej Zahalka 1993 Elkov - Author + 14:39
83 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 14:50
84 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 14:57
85 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 15:48
86 Marius Mayrhofer 2000 Development Team Sunweb + 15:48
87 Stefano Taglietti 1999 Biesse Carrera Gavardo + 15:50
88 Frederik Thomsen 2000 Team Waoo + 16:03
89 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 16:03
90 David Per 1995 Adria Mobil + 16:17
91 David Kulhanek 2000 TJ Favorit Brno + 16:20
92 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 16:26
93 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 16:30
94 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 16:42
95 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 16:48
96 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 16:50
97 Nils Friedl 1997 WSA KTM Graz + 16:58
98 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 17:03
99 Michal Prochazka 1999 TJ Favorit Brno + 17:07
100 Olav Hjemsæter 1999 Team Coop + 17:35
101 Lennart Jung 2000 Hermann Radteam + 17:40
102 Luka Cotar 1996 KK Kranj + 17:47
103 Antonio Puppio 1999 Kometa Cycling Team + 18:07
104 Robert Retschke 1980 P&S Metalltechnik + 18:10
105 Rok Naglic 1996 Meblo Jogi Pro-Concrete + 18:20
106 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 18:36
107 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 18:56
108 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 18:57
109 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 19:04
110 Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar + 19:04
111 Simon Cibej 1997 Meblo Jogi Pro-Concrete + 19:10
112 Filip Kvasina 1998 KK Kranj + 19:12
113 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 19:16
114 Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb + 19:27
115 Mathias Larsen 1999 Team Waoo + 19:41
116 Freek Van Rossem 1999 D'Amico - UM Tools + 19:43
117 Daniel Viegas 1998 Kometa Cycling Team + 20:05
118 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 20:22
119 Luka Sagadin 1999 Meblo Jogi Pro-Concrete + 20:39
120 Robert Jägeler 1996 P&S Metalltechnik + 20:51
121 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 20:56
122 Benjamin Herden 1990 Veloclub Ratisbona + 21:22
123 Martin Vlcak 1998 Slovakia + 21:35
124 Tobias Nolde 1998 P&S Metalltechnik + 21:36
125 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 21:40
126 Robert Jenko 1990 Meblo Jogi Pro-Concrete + 21:48
127 Takeaki Amezawa 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 22:08
128 Lukas Malgay 1990 Veloclub Ratisbona + 22:14
129 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 22:53
130 Luka Lakota 1998 KK Kranj + 22:56
131 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 23:02
132 Robert Müller 1986 Veloclub Ratisbona + 23:16
133 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle + 23:19
134 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 23:55
135 Alexander Gratzer 2000 WSA KTM Graz + 24:03
136 Tommaso Bramati 1998 Biesse Carrera Gavardo + 24:05
137 Michael Holland 2000 SportLand Niederösterreich Selle + 24:14
138 Juan Camacho 1995 Kometa Cycling Team + 26:09
139 Samuel Oros 1998 Slovakia + 26:34
140 Nedtad Mahmic 1997 Meblo Jogi Pro-Concrete + 27:15
141 Andre Sotberg 1997 Team Coop + 27:32
142 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 27:39
143 Michal Rotter 2000 TJ Favorit Brno + 28:30
144 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 28:52
145 Yannick Mayer 1991 Veloclub Ratisbona + 31:53
146 Kristijan Budimir 1999 Meridiana - Kamen Team + 32:06
147 Stefan Taferner 1996 WSA KTM Graz + 35:07
DNF Martin Chren 1999 Slovakia
DNF Michal Hloza 1997 Slovakia
DNF David Kasko 1997 Slovakia
DNF Jakub Varhanovsky 1999 Slovakia
DNF Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF
DNF Tomas Jakoubek 1999 CK Pribram - Fany Gastro
DNF Vojtech Modlitba 1996 CK Pribram - Fany Gastro
DNF Jiri Pokorny - CK Pribram - Fany Gastro
DNF Calvin Dik 2000 Heizomat Rad-Net.de
DNF Manuel Porzner 1996 Hermann Radteam
DNF Nils Weispfennig 2000 Hermann Radteam
DNF Gregor Matija Cerne 1998 KK Bled
DNF Mateo Frankovic 1994 Meridiana - Kamen Team
DNF Lorenzo Marenzi 1998 Meridiana - Kamen Team
DNF Julian Gruber 1997 SportLand Niederösterreich Selle
DNF Lukas Viehberger 2000 SportLand Niederösterreich Selle
DNF Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Johan Langballe 1999 Team Waoo
DNF Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team
DNF Vojtech Kminek 2000 TJ Favorit Brno
DNF Stefan Brandlmeier 1993 Veloclub Ratisbona