Istrian Spring Trophy - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Emils Liepins ONE Pro Cycling 03:39:507
02 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 003
03 Max Kanter Development Team Sunweb + 001
04 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 00
05 Rok Korosec My Bike - Stevens + 00
06 Krister Hagen Team Coop + 00
07 Daniel Auer WSA Pushbikers + 00
08 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 00
09 Lionel Taminiaux Ago - Aquaservice + 00
10 Joeri Stallaert Vorarlberg - Santic + 00
11 Kasper Asgreen Team Waoo + 00
12 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 00
13 Kristian Aasvold Team Coop + 00
14 Ian Bibby JLT - Condor + 00
15 Karol Domagalski ONE Pro Cycling + 00
16 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 00
17 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy Devo + 00
18 Håkon Aalrust Team Coop + 00
19 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
20 Tomas Capek Topforex-Lapierre + 00
21 Mikkel Honore Team Waoo + 00
22 Sean Bennett USA U23 + 00
23 Luka Pajek KK Bled + 00
24 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 00
25 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 00
26 Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 00
27 Daniel Knapp Tirol Cycling Team + 00
28 Yann Pestiaux Ago - Aquaservice + 00
29 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 00
30 Maximilian Kuen My Bike - Stevens + 00
31 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 00
32 Marton Dina Pannon Cycling Team + 00
33 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 00
34 Josef Cerný Elkov - Author + 00
35 Michael Hernandez USA U23 + 00
36 Attila Valter Pannon Cycling Team + 00
37 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 00
38 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 00
39 Martin Boubal CK Pribram - Fany Gastro + 00
40 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 00
41 Jaka Primozic KK Kranj + 00
42 Simon Cibej MebloJogi-Kult-Solkan + 00
43 Piotr Konwa Elkov - Author + 00
44 Josip Rumac Meridiana - Kamen Team + 00
45 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
46 Henrik Pakalski KED Stevens Radteam Berlin + 00
47 Thomas Zechmeister TJ Favorit Brno + 00
48 Martin Lavric KK Kranj + 00
49 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 00
50 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 00
51 Tobias Bayer Tirol Cycling Team + 00
52 Jonathan Dinkler P&S Team Thüringen + 00
53 Christopher Hatz Hermann Radteam + 00
54 Peter Williams ONE Pro Cycling + 00
55 Robert Jenko MebloJogi-Kult-Solkan + 00
56 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 00
57 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 00
58 Adam Sekanina TJ Favorit Brno + 00
59 Jan Barta Elkov - Author + 00
60 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 00
61 Robert Müller Hermann Radteam + 00
62 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 00
63 Alistair Slater JLT - Condor + 00
64 William Barta USA U23 + 00
65 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 00
66 Yannick Mayer Veloclub Ratisbona + 00
67 Andi Bajc My Bike - Stevens + 00
68 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 00
69 Jan Gavenda Topforex-Lapierre + 00
70 Matej Zahalka Elkov - Author + 00
71 Robert-Jon McCarthy JLT - Condor + 00
72 Hayden McCormick ONE Pro Cycling + 00
73 Hans-Jörg Leopold WSA Pushbikers + 00
74 Jesper Schultz Team Waoo + 00
75 Øivind Lukkedal Team Coop + 00
76 Leo Appelt LKT Team Brandenburg + 00
77 Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo + 00
78 Jonathan Brown USA U23 + 00
79 Helmut Trettwer WSA Pushbikers + 00
80 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 00
81 Christopher Latham ONE Pro Cycling + 00
82 Ziga Groselj Adria Mobil + 00
83 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 00
84 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
85 Michael Kukrle Elkov - Author + 00
86 Jan Andel TJ Favorit Brno + 01:10
87 Borut Ramsak KK Bled + 01:10
88 Uros Repse MebloJogi-Kult-Solkan + 00
89 Marko Pavlic MebloJogi-Kult-Solkan + 01:10
90 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 00
91 Kristijan Hocevar MebloJogi-Kult-Solkan + 00
92 Gregor Matija Cerne KK Bled + 00
93 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 00
94 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 00
95 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 01:10
96 Victor Brück Hermann Radteam + 00
97 Felix Gall Development Team Sunweb + 00
98 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 01:10
99 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 01:10
100 Peter Simon Pannon Cycling Team + 00
101 Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 00
102 Tobias Magdeburg KED Stevens Radteam Berlin + 00
103 Fredrik Ludvigsson Team Coop + 00
104 Dominik Neuman Topforex-Lapierre + 00
105 Jiri Polnicky Elkov - Author + 00
106 Nik Cemazar KK Kranj + 00
107 James Oram ONE Pro Cycling + 00
108 Robert Malik CK Pribram - Fany Gastro + 01:45
109 Tadej Valjavec KK Kranj + 00
110 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 00
111 Thomas Stewart JLT - Condor + 00
112 Thomas Moses JLT - Condor + 00
113 Audun Brekke Fløtten Team Waoo + 00
114 Martin Salmon Development Team Sunweb + 00
115 Markus Eibegger Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
116 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
117 Jure Golcer Adria Mobil + 00
118 Dusan Rajovic Adria Mobil + 00
119 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 00
120 Matej Drinovec KK Kranj + 03:50
121 Robert Jägeler P&S Team Thüringen + 00
122 Jonas Bokeloh LKT Team Brandenburg + 00
123 Jan Dieteren LKT Team Brandenburg + 00
124 Lukas Meiler Vorarlberg - Santic + 04:04
125 Marc Hirschi Development Team Sunweb + 00
126 Ziga Horvat Adria Mobil + 04:04
127 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 04:04
128 Jérémy Frehen Ago - Aquaservice + 04:04
129 Ian Garrison USA U23 + 04:04
130 Cole Davis USA U23 + 04:04
131 Stefan Brandlmeier Veloclub Ratisbona + 04:04
132 Toni Franz P&S Team Thüringen + 04:04
133 Fabian Kässmann P&S Team Thüringen + 04:04
134 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 04:04
135 Adam Cihlar TJ Favorit Brno + 04:04
136 Edward Laverack JLT - Condor + 04:04
137 Vojtech Modlitba CK Pribram - Fany Gastro + 04:04
138 Paul Rudys LKT Team Brandenburg + 04:04
139 Viktor Filutas Pannon Cycling Team + 04:04
140 Matej Mugerli My Bike - Stevens + 04:04
141 Leon Echtermann Hermann Radteam + 00
142 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy Devo + 00
DNF Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy Devo
DNF Ofek Hason Israel Cycling Academy Devo
DNF Willi Thielebeule KED Stevens Radteam Berlin
DNF Martin Kozelj KK Bled
DNF Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team
DNF Peter Kusztor My Bike - Stevens
DNF Markus Wille P&S Team Thüringen
DNF Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Alexander Kamp Team Waoo
DNF Tobias Gotzenberger Veloclub Ratisbona
DNF Jonas Sonnleitner Veloclub Ratisbona
DNF Stefan Poll WSA Pushbikers
Pos Rider Team Time
01 - Krister Hagen Team Coop 11:07:16
02 - Kasper Asgreen Team Waoo + 04
03 - Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 10
04 - Mikkel Honore Team Waoo + 17
05 - Marc Hirschi Development Team Sunweb + 17
06 - Markus Eibegger Team Felbermayr - Simplon Wels + 24
07 - Radoslav Rogina Adria Mobil + 26
08 1 Sean Bennett USA U23 + 27
09 1 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 27
10 1 Jiri Polnicky Elkov - Author + 28
11 1 James Oram ONE Pro Cycling + 28
12 - Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 30
13 - Kristian Aasvold Team Coop + 32
14 - William Barta USA U23 + 34
15 1 Karol Domagalski ONE Pro Cycling + 37
16 1 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 41
17 1 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 46
18 1 Attila Valter Pannon Cycling Team + 49
19 1 Thomas Stewart JLT - Condor + 50
20 1 Jan Barta Elkov - Author + 53
21 2 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 55
22 2 Josip Rumac Meridiana - Kamen Team + 56
23 2 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 58
24 2 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 59
25 3 Jaka Primozic KK Kranj + 01:01
26 4 Marton Dina Pannon Cycling Team + 01:15
27 4 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 01:17
28 4 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:24
29 4 Hayden McCormick ONE Pro Cycling + 01:27
30 4 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 01:28
31 4 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 01:32
32 4 Ziga Groselj Adria Mobil + 01:33
33 4 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 01:34
34 4 Jesper Schultz Team Waoo + 01:37
35 4 Alistair Slater JLT - Condor + 01:43
36 21 Marko Pavlic MebloJogi-Kult-Solkan + 01:44
37 3 Helmut Trettwer WSA Pushbikers + 01:47
38 4 Tadej Valjavec KK Kranj + 01:48
39 4 Fredrik Ludvigsson Team Coop + 01:50
39 2 Øivind Lukkedal Team Coop + 01:48
41 3 Jonathan Dinkler P&S Team Thüringen + 01:55
42 3 Uros Repse MebloJogi-Kult-Solkan + 02:01
43 3 Victor Brück Hermann Radteam + 02:05
44 4 Martin Lavric KK Kranj + 02:08
45 4 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 02:11
46 4 Rok Korosec My Bike - Stevens + 02:14
47 4 Håkon Aalrust Team Coop + 02:17
48 5 Martin Boubal CK Pribram - Fany Gastro + 02:21
49 5 Peter Simon Pannon Cycling Team + 02:22
50 5 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 02:26
51 5 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:54
52 6 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 02:56
53 6 Jonathan Brown USA U23 + 02:58
54 6 Kristijan Hocevar MebloJogi-Kult-Solkan + 03:06
55 6 Josef Cerný Elkov - Author + 03:22
56 6 Adam Sekanina TJ Favorit Brno + 03:28
57 10 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:36
58 6 Piotr Konwa Elkov - Author + 03:37
59 6 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy Devo + 03:37
60 6 Luka Pajek KK Bled + 03:41
61 7 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 03:46
62 7 Matej Zahalka Elkov - Author + 03:52
63 7 Michael Kukrle Elkov - Author + 03:55
64 7 Andi Bajc My Bike - Stevens + 04:09
65 7 Daniel Knapp Tirol Cycling Team + 04:18
66 9 Yann Pestiaux Ago - Aquaservice + 04:29
67 12 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 04:37
68 46 Edward Laverack JLT - Condor + 04:58
69 14 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 05:03
70 43 Matej Mugerli My Bike - Stevens + 05:04
71 17 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 05:54
72 12 Borut Ramsak KK Bled + 06:16
73 18 Jonas Bokeloh LKT Team Brandenburg + 06:22
74 22 Lukas Meiler Vorarlberg - Santic + 06:25
75 17 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 06:29
76 17 Lionel Taminiaux Ago - Aquaservice + 06:39
77 19 Max Kanter Development Team Sunweb + 07:41
78 16 Tobias Magdeburg KED Stevens Radteam Berlin + 06:42
79 16 Thomas Zechmeister TJ Favorit Brno + 06:43
80 7 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 06:55
81 24 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 06:59
82 16 Robert Müller Hermann Radteam + 07:07
83 16 Maximilian Kuen My Bike - Stevens + 07:15
84 21 Paul Rudys LKT Team Brandenburg + 07:39
85 15 Leo Appelt LKT Team Brandenburg + 07:43
86 3 Robert Malik CK Pribram - Fany Gastro + 07:44
87 14 Thomas Moses JLT - Condor + 08:03
88 14 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 08:03
89 14 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 08:07
90 14 Dusan Rajovic Adria Mobil + 08:11
91 18 Viktor Filutas Pannon Cycling Team + 08:24
92 14 Jure Golcer Adria Mobil + 08:24
93 19 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 08:26
94 13 Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo + 08:40
95 17 Jérémy Frehen Ago - Aquaservice + 08:41
96 12 Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 08:45
97 16 Ian Garrison USA U23 + 08:46
98 11 Nik Cemazar KK Kranj + 08:52
99 11 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 09:06
100 15 Matej Drinovec KK Kranj + 09:11
101 4 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 09:25
102 16 Stefan Brandlmeier Veloclub Ratisbona + 09:41
103 8 Tobias Bayer Tirol Cycling Team + 09:51
104 8 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy Devo + 09:57
105 8 Daniel Auer WSA Pushbikers + 10:05
106 8 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 10:11
107 8 Peter Williams ONE Pro Cycling + 10:13
108 8 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 10:15
109 8 Hans-Jörg Leopold WSA Pushbikers + 10:17
110 9 Gregor Matija Cerne KK Bled + 10:21
111 11 Emils Liepins ONE Pro Cycling + 10:23
112 9 Joeri Stallaert Vorarlberg - Santic + 10:31
113 11 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 10:39
114 11 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 10:42
115 11 Robert Jenko MebloJogi-Kult-Solkan + 11:22
116 11 Dominik Neuman Topforex-Lapierre + 11:36
117 11 Henrik Pakalski KED Stevens Radteam Berlin + 11:50
118 12 Ian Bibby JLT - Condor + 11:59
119 12 Michael Hernandez USA U23 + 12:10
120 12 Audun Brekke Fløtten Team Waoo + 12:22
121 12 Robert-Jon McCarthy JLT - Condor + 12:30
122 12 Christopher Latham ONE Pro Cycling + 12:56
123 12 Robert Jägeler P&S Team Thüringen + 13:11
124 13 Tomas Capek Topforex-Lapierre + 13:19
125 13 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 13:48
126 15 Martin Salmon Development Team Sunweb + 14:27
127 7 Cole Davis USA U23 + 14:30
128 5 Fabian Kässmann P&S Team Thüringen + 14:38
129 13 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 14:41
130 13 Yannick Mayer Veloclub Ratisbona + 16:22
131 5 Ziga Horvat Adria Mobil + 17:16
132 12 Jan Andel TJ Favorit Brno + 17:49
133 6 Toni Franz P&S Team Thüringen + 17:52
134 11 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 17:58
135 12 Simon Cibej MebloJogi-Kult-Solkan + 17:59
136 4 Adam Cihlar TJ Favorit Brno + 18:02
137 11 Felix Gall Development Team Sunweb + 18:18
138 11 Christopher Hatz Hermann Radteam + 18:30
139 11 Jan Dieteren LKT Team Brandenburg + 18:57
140 11 Jan Gavenda Topforex-Lapierre + 20:40
141 12 Vojtech Modlitba CK Pribram - Fany Gastro + 35:49
142 12 Leon Echtermann Hermann Radteam + 41:48
Information
Nation Croatia
Date 11th March
Where Pazin -> Umag
What 3rd stage
Distance 156 km
Leader K.Hagen
Mountain Z.Horvat
Sprint L.Taminiaux
Other
Embed Results