Istrian Spring Trophy - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Kasper Asgreen Team Waoo 03:39:517
02 Krister Hagen Team Coop + 003
03 Mikkel Honore Team Waoo + 001
04 Matej Mugerli My Bike - Stevens + 02
05 Attila Valter Pannon Cycling Team + 04
06 Josip Rumac Meridiana - Kamen Team + 04
07 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 04
08 Jiri Polnicky Elkov - Author + 04
09 Rok Korosec My Bike - Stevens + 04
10 Markus Eibegger Team Felbermayr - Simplon Wels + 04
11 Kristian Aasvold Team Coop + 07
12 Thomas Stewart JLT - Condor + 07
13 Radoslav Rogina Adria Mobil + 07
14 James Oram ONE Pro Cycling + 12
15 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 12
16 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 12
17 Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 12
18 Marko Pavlic MebloJogi-Kult-Solkan + 14
19 Marc Hirschi Development Team Sunweb + 14
20 Jan Barta Elkov - Author + 14
21 William Barta USA U23 + 14
22 Sean Bennett USA U23 + 14
23 Hayden McCormick ONE Pro Cycling + 14
24 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 14
25 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 14
26 Karol Domagalski ONE Pro Cycling + 14
27 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 14
28 Alistair Slater JLT - Condor + 19
29 Jaka Primozic KK Kranj + 19
30 Michael Kukrle Elkov - Author + 19
31 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 19
32 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 19
33 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 19
34 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 19
35 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 19
36 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 19
37 Øivind Lukkedal Team Coop + 19
38 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 19
39 Fredrik Ludvigsson Team Coop + 19
40 Jesper Schultz Team Waoo + 19
41 Piotr Konwa Elkov - Author + 19
42 Victor Brück Hermann Radteam + 19
43 Marton Dina Pannon Cycling Team + 19
44 Yann Pestiaux Ago - Aquaservice + 19
45 Ziga Groselj Adria Mobil + 19
46 Helmut Trettwer WSA Pushbikers + 19
47 Josef Cerný Elkov - Author + 19
48 Matej Zahalka Elkov - Author + 30
49 Jérémy Frehen Ago - Aquaservice + 30
50 Uros Repse MebloJogi-Kult-Solkan + 30
51 Stefan Poll WSA Pushbikers + 30
52 Jonathan Dinkler P&S Team Thüringen + 30
53 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 30
54 Håkon Aalrust Team Coop + 30
55 Lukas Meiler Vorarlberg - Santic + 30
56 Hans-Jörg Leopold WSA Pushbikers + 30
57 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 30
58 Thomas Moses JLT - Condor + 30
59 Edward Laverack JLT - Condor + 30
60 Peter Williams ONE Pro Cycling + 30
61 Martin Lavric KK Kranj + 30
62 Dusan Rajovic Adria Mobil + 30
63 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 30
64 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 30
65 Tadej Valjavec KK Kranj + 30
66 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 30
67 Jure Golcer Adria Mobil + 30
68 Martin Boubal CK Pribram - Fany Gastro + 30
69 Jonas Bokeloh LKT Team Brandenburg + 30
70 Andi Bajc My Bike - Stevens + 30
71 Jonathan Brown USA U23 + 30
72 Peter Simon Pannon Cycling Team + 30
73 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 30
74 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 30
75 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy Devo + 30
76 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 30
77 Paul Rudys LKT Team Brandenburg + 50
78 Adam Sekanina TJ Favorit Brno + 50
79 Joeri Stallaert Vorarlberg - Santic + 50
80 Tobias Gotzenberger Veloclub Ratisbona + 50
81 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 50
82 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 50
83 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 58
84 Ian Bibby JLT - Condor + 58
85 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 58
86 Alexander Kamp Team Waoo + 58
87 Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo + 58
88 Ian Garrison USA U23 + 58
89 Maximilian Kuen My Bike - Stevens + 58
90 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 58
91 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 01:08
92 Luka Pajek KK Bled + 01:08
93 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 01:08
94 Lionel Taminiaux Ago - Aquaservice + 01:08
95 Daniel Knapp Tirol Cycling Team + 01:08
96 Kristijan Hocevar MebloJogi-Kult-Solkan + 01:08
97 Willi Thielebeule KED Stevens Radteam Berlin + 01:08
98 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:08
99 Cole Davis USA U23 + 01:33
100 Robert-Jon McCarthy JLT - Condor + 01:33
101 Robert Jenko MebloJogi-Kult-Solkan + 01:40
102 Matej Drinovec KK Kranj + 01:42
103 Robert Malik CK Pribram - Fany Gastro + 01:42
104 Borut Ramsak KK Bled + 01:42
105 Leo Appelt LKT Team Brandenburg + 01:52
106 Robert Müller Hermann Radteam + 01:52
107 Viktor Filutas Pannon Cycling Team + 01:52
108 Jonas Sonnleitner Veloclub Ratisbona + 01:52
109 Markus Wille P&S Team Thüringen + 01:52
110 Tobias Magdeburg KED Stevens Radteam Berlin + 01:52
111 Henrik Pakalski KED Stevens Radteam Berlin + 02:00
112 Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy Devo + 02:04
113 Max Kanter Development Team Sunweb + 02:04
114 Thomas Zechmeister TJ Favorit Brno + 02:09
115 Robert Jägeler P&S Team Thüringen + 02:09
116 Fabian Kässmann P&S Team Thüringen + 02:09
117 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 02:09
118 Audun Brekke Fløtten Team Waoo + 02:09
119 Ofek Hason Israel Cycling Academy Devo + 02:23
120 Toni Franz P&S Team Thüringen + 02:37
121 Emils Liepins ONE Pro Cycling + 02:50
122 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy Devo + 02:58
123 Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 03:05
124 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 03:05
125 Tomas Capek Topforex-Lapierre + 03:16
126 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 03:16
127 Roman Lehky Topforex-Lapierre + 03:16
128 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 03:16
129 Martin Salmon Development Team Sunweb + 03:16
130 Christopher Latham ONE Pro Cycling + 03:16
131 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 03:16
132 Stefan Brandlmeier Veloclub Ratisbona + 03:16
133 Michael Hernandez USA U23 + 03:16
134 Ziga Horvat Adria Mobil + 03:35
135 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 03:35
136 Daniel Auer WSA Pushbikers + 03:35
137 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 04:01
138 Gregor Matija Cerne KK Bled + 04:01
139 Adam Cihlar TJ Favorit Brno + 04:01
140 Tim Roskar MebloJogi-Kult-Solkan + 04:12
141 Nik Cemazar KK Kranj + 04:28
142 Luka Cotar KK Kranj + 04:28
143 Jared Poulton Israel Cycling Academy Devo + 04:28
144 Sebastian Schmiedel KED Stevens Radteam Berlin + 04:28
145 Yannick Mayer Veloclub Ratisbona + 05:15
146 Mate Kovacs Pannon Cycling Team + 06:24
147 Tobias Bayer Tirol Cycling Team + 06:41
148 Hannes Augustin KED Stevens Radteam Berlin + 06:55
149 Martin Kozelj KK Bled + 08:01
150 Felix Gall Development Team Sunweb + 08:33
151 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 09:52
152 Antonio Pugliese Meridiana - Kamen Team + 09:57
153 Peter Kusztor My Bike - Stevens + 10:04
154 Dominik Neuman Topforex-Lapierre + 10:04
155 Jan Dieteren LKT Team Brandenburg + 10:04
156 Arne Egner Hermann Radteam + 10:04
157 Christopher Hatz Hermann Radteam + 10:04
158 Vojtech Modlitba CK Pribram - Fany Gastro + 10:04
159 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 10:04
160 Simon Cibej MebloJogi-Kult-Solkan + 10:04
161 Oskar Gebauer KED Stevens Radteam Berlin + 10:04
162 Jakob Smid KK Bled + 10:10
163 Jan Andel TJ Favorit Brno + 10:53
164 Krystof Solar TJ Favorit Brno + 10:53
165 Jan Gavenda Topforex-Lapierre + 10:53
166 Karol Kuba CK Pribram - Fany Gastro + 11:31
167 Leon Echtermann Hermann Radteam + 19:11
168 Michel Aschenbrenner P&S Team Thüringen + 21:40
DNF Tomas Jakoubek CK Pribram - Fany Gastro
DNF Lior Avitan Israel Cycling Academy Devo
DNF Trond Håkon Trondsen Team Coop
DNF Manuel Porzner Tirol Cycling Team
Pos Rider Team Time
01 30 Kasper Asgreen Team Waoo 03:41:51
02 14 Krister Hagen Team Coop + 02
03 21 Mikkel Honore Team Waoo + 06
04 29 Rok Korosec My Bike - Stevens + 14
05 32 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 15
06 54 Josip Rumac Meridiana - Kamen Team + 16
07 60 Jiri Polnicky Elkov - Author + 17
08 95 Matej Mugerli My Bike - Stevens + 17
09 78 Attila Valter Pannon Cycling Team + 18
10 74 Markus Eibegger Team Felbermayr - Simplon Wels + 18
11 42 Thomas Stewart JLT - Condor + 19
12 60 Radoslav Rogina Adria Mobil + 20
13 9 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 21
14 78 Kristian Aasvold Team Coop + 21
15 5 Jan Barta Elkov - Author + 22
16 5 Sean Bennett USA U23 + 23
17 33 Johannes Schinnagel Tirol Cycling Team + 24
18 38 James Oram ONE Pro Cycling + 24
19 44 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 24
20 24 Hayden McCormick ONE Pro Cycling + 25
21 15 Josef Cerný Elkov - Author + 26
22 29 Marc Hirschi Development Team Sunweb + 26
23 35 Karol Domagalski ONE Pro Cycling + 26
24 11 Alistair Slater JLT - Condor + 27
25 11 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 27
26 6 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 28
27 51 William Barta USA U23 + 28
28 60 Patrick Schelling Vorarlberg - Santic + 28
29 1 Michael Kukrle Elkov - Author + 29
30 6 Jaka Primozic KK Kranj + 30
31 12 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 30
32 80 Marko Pavlic MebloJogi-Kult-Solkan + 30
33 76 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 30
34 77 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 30
35 22 Piotr Konwa Elkov - Author + 31
36 18 Helmut Trettwer WSA Pushbikers + 31
37 24 Ziga Groselj Adria Mobil + 31
38 28 Jodok Salzmann WSA Pushbikers + 32
39 30 Øivind Lukkedal Team Coop + 32
40 25 Marton Dina Pannon Cycling Team + 32
41 34 Victor Brück Hermann Radteam + 32
42 48 Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels + 33
43 52 Fredrik Ludvigsson Team Coop + 34
44 43 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 35
45 68 Jesper Schultz Team Waoo + 35
46 68 Yann Pestiaux Ago - Aquaservice + 35
47 42 Dusan Rajovic Adria Mobil + 36
48 44 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 36
49 32 Thomas Moses JLT - Condor + 39
50 18 Håkon Aalrust Team Coop + 40
51 26 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 40
52 103 Matteo Badilatti Vorarlberg - Santic + 40
53 11 Itamar Einhorn Israel Cycling Academy Devo + 41
54 10 Jonathan Dinkler P&S Team Thüringen + 42
55 - Jonas Bokeloh LKT Team Brandenburg + 42
56 18 Jérémy Frehen Ago - Aquaservice + 43
57 13 Peter Williams ONE Pro Cycling + 43
58 23 Lukas Meiler Vorarlberg - Santic + 44
59 18 Andi Bajc My Bike - Stevens + 44
60 20 Martin Boubal CK Pribram - Fany Gastro + 44
61 32 Uros Repse MebloJogi-Kult-Solkan + 45
62 34 Jonathan Brown USA U23 + 45
63 45 Matej Zahalka Elkov - Author + 46
64 41 Hans-Jörg Leopold WSA Pushbikers + 46
65 41 Tadej Valjavec KK Kranj + 46
66 50 Martin Lavric KK Kranj + 47
67 58 Peter Simon Pannon Cycling Team + 47
68 62 Edward Laverack JLT - Condor + 48
69 73 Jure Golcer Adria Mobil + 49
70 71 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 49
71 78 Stefan Poll WSA Pushbikers + 50
72 75 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 50
73 83 Benjamin Herden Veloclub Ratisbona + 52
74 87 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 53
75 27 Georg Zimmermann Tirol Cycling Team + 54
76 89 Johannes Adamietz Tirol Cycling Team + 54
77 54 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 01:00
78 50 Joeri Stallaert Vorarlberg - Santic + 01:00
79 76 Alexander Kamp Team Waoo + 01:04
80 71 Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo + 01:05
81 66 Ian Garrison USA U23 + 01:06
82 64 Ian Bibby JLT - Condor + 01:07
83 34 Adam Sekanina TJ Favorit Brno + 01:07
84 45 Paul Rudys LKT Team Brandenburg + 01:08
85 50 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 01:08
86 46 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 01:09
87 63 Tobias Gotzenberger Veloclub Ratisbona + 01:10
88 17 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 01:11
89 35 Maximilian Kuen My Bike - Stevens + 01:15
90 78 Lionel Taminiaux Ago - Aquaservice + 01:16
91 64 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 01:18
92 61 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 01:19
93 45 Luka Pajek KK Bled + 01:20
94 15 Daniel Knapp Tirol Cycling Team + 01:22
95 6 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:23
96 30 Willi Thielebeule KED Stevens Radteam Berlin + 01:25
97 57 Kristijan Hocevar MebloJogi-Kult-Solkan + 01:29
98 96 Robert-Jon McCarthy JLT - Condor + 01:38
99 31 Davide Orrico Vorarlberg - Santic + 01:41
100 9 Cole Davis USA U23 + 01:47
101 60 Robert Jenko MebloJogi-Kult-Solkan + 01:51
102 29 Borut Ramsak KK Bled + 02:00
103 34 Matej Drinovec KK Kranj + 02:00
104 65 Leo Appelt LKT Team Brandenburg + 02:03
105 58 Robert Malik CK Pribram - Fany Gastro + 02:05
106 6 Viktor Filutas Pannon Cycling Team + 02:07
107 14 Markus Wille P&S Team Thüringen + 02:09
108 31 Tobias Magdeburg KED Stevens Radteam Berlin + 02:11
109 42 Jonas Sonnleitner Veloclub Ratisbona + 02:13
110 81 Max Kanter Development Team Sunweb + 02:14
111 46 Robert Müller Hermann Radteam + 02:14
112 86 Robert Jägeler P&S Team Thüringen + 02:19
113 25 Henrik Pakalski KED Stevens Radteam Berlin + 02:19
114 65 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 02:21
115 63 Fabian Kässmann P&S Team Thüringen + 02:21
116 40 Audun Brekke Fløtten Team Waoo + 02:22
117 45 Saned Abu-Fares Israel Cycling Academy Devo + 02:27
118 30 Thomas Zechmeister TJ Favorit Brno + 02:29
119 39 Ofek Hason Israel Cycling Academy Devo + 02:45
120 23 Toni Franz P&S Team Thüringen + 02:56
121 110 Emils Liepins ONE Pro Cycling + 02:58
122 77 Otto Vergaerde WSA Pushbikers + 03:16
123 10 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy Devo + 03:16
124 4 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 03:22
125 106 Christopher Latham ONE Pro Cycling + 03:25
126 88 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 03:26
127 81 Tomas Capek Topforex-Lapierre + 03:28
128 34 Michael Hernandez USA U23 + 03:31
129 6 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 03:33
130 11 Stefan Brandlmeier Veloclub Ratisbona + 03:33
131 4 Roman Lehky Topforex-Lapierre + 03:33
132 4 Daniel Dina Pannon Cycling Team + 03:34
133 7 Martin Salmon Development Team Sunweb + 03:35
134 126 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 03:40
135 128 Daniel Auer WSA Pushbikers + 03:42
136 102 Ziga Horvat Adria Mobil + 03:43
137 33 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 04:17
138 6 Gregor Matija Cerne KK Bled + 04:21
139 30 Adam Cihlar TJ Favorit Brno + 04:27
140 22 Tim Roskar MebloJogi-Kult-Solkan + 04:29
141 68 Nik Cemazar KK Kranj + 04:41
142 60 Luka Cotar KK Kranj + 04:42
143 44 Sebastian Schmiedel KED Stevens Radteam Berlin + 04:43
144 22 Jared Poulton Israel Cycling Academy Devo + 04:45
145 48 Yannick Mayer Veloclub Ratisbona + 05:30
146 10 Mate Kovacs Pannon Cycling Team + 06:42
147 64 Tobias Bayer Tirol Cycling Team + 06:55
148 41 Hannes Augustin KED Stevens Radteam Berlin + 07:11
149 19 Martin Kozelj KK Bled + 08:26
150 61 Felix Gall Development Team Sunweb + 08:47
151 19 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 10:10
152 67 Jan Dieteren LKT Team Brandenburg + 10:18
153 67 Christopher Hatz Hermann Radteam + 10:18
154 56 Arne Egner Hermann Radteam + 10:19
155 40 Dominik Neuman Topforex-Lapierre + 10:20
156 10 Antonio Pugliese Meridiana - Kamen Team + 10:21
157 12 Simon Cibej MebloJogi-Kult-Solkan + 10:24
158 6 Gerd Fidler My Bike - Stevens + 10:25
159 - Oskar Gebauer KED Stevens Radteam Berlin + 10:27
160 4 Vojtech Modlitba CK Pribram - Fany Gastro + 10:28
161 6 Peter Kusztor My Bike - Stevens + 10:29
162 2 Jakob Smid KK Bled + 10:33
163 104 Jan Andel TJ Favorit Brno + 11:05
164 54 Jan Gavenda Topforex-Lapierre + 11:09
165 31 Krystof Solar TJ Favorit Brno + 11:11
166 20 Karol Kuba CK Pribram - Fany Gastro + 11:51
167 120 Leon Echtermann Hermann Radteam + 19:23
168 3 Michel Aschenbrenner P&S Team Thüringen + 22:10
Information
Nation Croatia
Date 9th March
Where Porec -> Labin
What 1st stage
Distance 161 km
Leader K.Asgreen
Mountain Z.Horvat
Sprint Z.Horvat
Other
Embed Results