Istrian Spring Trophy - 2014

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Stefan Schäfer LKT Team Brandenburg 02:59:19
02 Antonio Viola Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
03 Aljaz Hocevar Adria Mobil + 00
04 Filip Eidsheim Team FixIT.no + 00
05 Christopher Hatz MLP Team Bergstrasse + 00
06 Florenz Knauer Team Heizomat + 00
07 Magnus Cort Cult Energy Vital Water + 00
08 Andrej Rajsp Radenska + 00
09 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 00
10 Maksym Averin Synergy Baku + 00
11 Audun Brekke Fløtten Motiv3 Pro - Cycling Team + 00
12 Maximilian Werda Stölting + 00
13 Jan Tratnik Amplatz - BMC + 00
14 Gasper Katrasnik - + 00
15 Michael Olsson Team RingeriksKraft + 00
16 Andrey Sazanov Russian Helicopters + 00
17 Josip Rumac Etixx + 00
18 Alessandro Bisolti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 00
19 Alexander Grad Team Heizomat + 00
20 Pavel Chursin Russian Helicopters + 00
21 Blaz Klemencic - + 00
22 Mike-Aaron Egger MLP Team Bergstrasse + 00
23 Przemyslaw Kasperkiewicz Bauknecht - Author + 00
24 Christer Jensen Motiv3 Pro - Cycling Team + 00
25 Jonas Koch LKT Team Brandenburg + 00
26 Matej Mugerli Adria Mobil + 00
27 Andreas Erland Team Sparebanken Sør + 00
28 Andi Bajc Amplatz - BMC + 00
29 Clemens Fankhauser Tirol Cycling Team + 00
30 Oleksandr Surutkovych Synergy Baku + 00
31 Martin Boubal - + 00
32 Jovan Zekavica - + 00
33 Arnold Fiek - + 00
34 Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 00
35 Sebastian Deckert LKT Team Brandenburg + 00
36 Roman Kustadinchev Russian Helicopters + 00
37 Maxim Pokidov Itera - Katusha + 00
38 Milos Borisavljevic - + 00
39 Tomas Kalojiros Bauknecht - Author + 00
40 Martin Weiss Tirol Cycling Team + 00
41 Anders Kristoffersen Motiv3 Pro - Cycling Team + 00
42 Petr Lechner Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 00
43 Erik Baska Dukla Trencin - Trek + 00
44 Patrick Bosman Tirol Cycling Team + 00
45 Felix Großschartner Team Gourmetfein + 00
46 Gregor Muhlberger Tirol Cycling Team + 00
47 Denis Zhuykov Team 21 + 00
48 Thomas Larsen Team Sparebanken Sør + 00
49 Gregor Gazvoda Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 00
50 Markus Götz WSA - Greenlife + 00
51 Etienne Van Empel Rabobank DT + 00
52 Marko Stankovic - + 00
53 Luka Kovacic - + 00
54 Jernej Svab - + 00
55 Floris Gerts Rabobank DT + 00
56 Jeroen Meijers Rabobank DT + 00
57 Florian Bissinger WSA - Greenlife + 00
58 Sondre Linstad-Hurum Motiv3 Pro - Cycling Team + 00
59 Jonathan Dinkler - + 00
60 Lukas Steger - + 00
61 Luka Pibernik Radenska + 00
62 Karel Hnik Etixx + 00
63 Åsmund Romstad Løvik Motiv3 Pro - Cycling Team + 00
64 Aydar Gareyshin Team 21 + 00
65 Sondre Holst Enger Team Sparebanken Sør + 00
66 Robert Malik EPIC Janom Greenway + 00
67 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 00
68 Matvei Mamykin Team 21 + 00
69 Connor McConvey Synergy Baku + 00
70 Sindre Lunke Team Sparebanken Sør + 14
71 Thomas Koep Stölting + 14
72 Maximilian Kuen Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 14
73 Mateo Frankovic - + 14
74 Jure Golcer Team Gourmetfein + 14
75 Robert Jenko Amplatz - BMC + 14
76 Maxim Razumov Itera - Katusha + 14
77 Benjamin Edmüller Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 14
78 Sven Forberger - + 14
79 Amund Grøndahl Jansen Team Sparebanken Sør + 14
80 Pavel Potocki - + 14
81 Marcus Fåglum-Karlsson Team RingeriksKraft + 14
82 Lubos Malovec Dukla Trencin - Trek + 14
83 Daniel Paulus Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 14
84 Patrick Konrad Team Gourmetfein + 14
85 Marian Hruska EPIC Janom Greenway + 14
86 Marek Canecky Amplatz - BMC + 14
87 Emiel Dolfsma Rabobank DT + 14
88 Artur Shaymuratov Team 21 + 14
89 Tadej Logar - + 14
90 Matej Marin Team Gourmetfein + 14
91 Matej Razingar - + 14
92 Markus Hoelgaard Etixx + 14
93 Lennard Hofstede Rabobank DT + 14
94 Martin Schoffmann WSA - Greenlife + 14
95 David Dvorsky Bauknecht - Author + 14
96 Matija Kvasina Team Gourmetfein + 14
97 Stefan Stefanovic - + 14
98 Radoslav Rogina Adria Mobil + 14
99 Erik Borg Kolsung - + 14
100 Marko Danilovic - + 14
101 Philipp Lesche - + 14
102 Matvey Zubov Russian Helicopters + 14
103 Hans-Jörg Leopold WSA - Greenlife + 14
104 Bjørn Tore Hoem Team Sparebanken Sør + 14
105 Josef Benetseder Tirol Cycling Team + 14
106 Juraj Lajcha EPIC Janom Greenway + 14
107 Alexander Foliforov Itera - Katusha + 14
108 Kristjan Fajt Adria Mobil + 14
109 Michael Gogl Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 14
110 Florian Gaugl WSA - Greenlife + 14
111 Patrik Tybor Dukla Trencin - Trek + 14
112 Marko Pavlic Radenska + 14
113 Alexandr Stepanov Team 21 + 14
114 Øivind Lukkedal Team RingeriksKraft + 14
115 Johannes Weber Team Heizomat + 14
116 Fabian Schormair Team Heizomat + 14
117 Jakub Kratochvila Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 14
118 Kristoffer Sommer Wormsen Team RingeriksKraft + 14
119 Martin Otonicar Radenska + 14
120 Max Emil Kørner Team RingeriksKraft + 14
121 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 14
122 Sondre Sørtveit Team FixIT.no + 14
123 Mirco Saggiorato Stölting + 14
124 Tim Schlichenmeir MLP Team Bergstrasse + 14
125 Thomas Zechmeister Bauknecht - Author + 14
126 Stefan Poll Amplatz - BMC + 14
127 Oliver Mattheis Team Heizomat + 14
128 Marius Jessenberger - + 14
129 Sergey Belykh Team 21 + 14
130 Nino Honigh Rabobank DT + 14
131 Maximilian Friesinger - + 14
132 Klemen Stimulak Adria Mobil + 14
133 Dejan Bajt Amplatz - BMC + 14
134 Igor Frolov Itera - Katusha + 14
135 Antonio Testa Radenska + 14
136 Radovan Dolezel Etixx + 14
137 Frederik Wilmann Team RingeriksKraft + 14
138 Mario Dasko Dukla Trencin - Trek + 14
139 Fabian Bruno MLP Team Bergstrasse + 14
140 Domen Novak Adria Mobil + 14
141 Mads Pedersen Cult Energy Vital Water + 14
142 Jan Chalupcik EPIC Janom Greenway + 14
143 Filip Taragel Dukla Trencin - Trek + 14
144 Marius Andre Hafsås Team FixIT.no + 14
145 Rasmus Sterobo Cult Energy Vital Water + 14
146 Stian Remme Team FixIT.no + 14
147 Jan-Niklas Droste Team Heizomat + 14
148 Sebastien Baldauf MLP Team Bergstrasse + 14
149 Franz Schiewer LKT Team Brandenburg + 14
150 Jan Hirt Etixx + 14
151 Alessio Marchetti Radenska + 14
152 Carl Soballa LKT Team Brandenburg + 14
153 Tobias Knaup LKT Team Brandenburg + 14
154 Jan Svorada Bauknecht - Author + 14
155 Gabor Kazsa - + 14
156 Mads Christensen Cult Energy Vital Water + 06:00
157 Endi Sirol Meridiana - Kamen Team + 06:00
158 Yuya Akimaru Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 08:06
159 André Steensen Cult Energy Vital Water + 08:06
160 Lasse Bøchman Larsen Cult Energy Vital Water + 08:06
DNF Eirik Oskari Halvorsen -
DNF Andreas Eidsli -
DNF Nick Möller -
DNF Jan Wälzlein -
DNF Ron Pfeifer -
DNF Matej Krajicek EPIC Janom Greenway
DNF Juraj Kovacik EPIC Janom Greenway
DNF Pavel Ptashkin Itera - Katusha
DNF Fabio Nappa MLP Team Bergstrasse
DNF Torstein Stokkenes Team FixIT.no
DNF Krisztian Lovassy Team FixIT.no
DNF Phil Bauhaus Stölting
DNF Yuriy Vasyliv Stölting
DNF Silvio Herklotz Stölting
DNF Genki Yamamoto Vini Fantini - Nippo - De Rosa
DNF Michael Taferner WSA - Greenlife
Pos Rider Team Time
01 - Magnus Cort Cult Energy Vital Water 10:18:54
02 - Karel Hnik Etixx + 22
03 - Felix Großschartner Team Gourmetfein + 39
04 1 Gregor Muhlberger Tirol Cycling Team + 41
05 1 Maximilian Werda Stölting + 46
06 1 Andi Bajc Amplatz - BMC + 48
07 2 Michael Olsson Team RingeriksKraft + 52
08 - Matej Mugerli Adria Mobil + 52
09 5 Maxim Razumov Itera - Katusha + 54
10 - Alessandro Bisolti Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 56
11 1 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 59
12 4 Sebastian Deckert LKT Team Brandenburg + 01:10
13 2 Bjørn Tore Hoem Team Sparebanken Sør + 01:14
14 6 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 01:15
15 6 Maxim Pokidov Itera - Katusha + 01:16
16 6 Luka Pibernik Radenska + 01:16
17 8 Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 01:18
18 5 Matija Kvasina Team Gourmetfein + 01:20
19 5 Jure Golcer Team Gourmetfein + 01:21
20 6 Åsmund Romstad Løvik Motiv3 Pro - Cycling Team + 01:21
21 6 Marek Canecky Amplatz - BMC + 01:22
22 5 Alexander Foliforov Itera - Katusha + 01:28
23 5 Antonio Santoro Meridiana - Kamen Team + 01:28
24 5 Maximilian Kuen Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 01:29
25 2 Sindre Lunke Team Sparebanken Sør + 01:31
26 2 Lennard Hofstede Rabobank DT + 01:31
27 7 Jan Tratnik Amplatz - BMC + 01:36
28 1 Alessio Marchetti Radenska + 01:36
29 1 Sebastien Baldauf MLP Team Bergstrasse + 01:36
30 1 Mirco Saggiorato Stölting + 01:36
31 4 Etienne Van Empel Rabobank DT + 01:37
32 2 Matvey Zubov Russian Helicopters + 01:37
33 2 Martin Schoffmann WSA - Greenlife + 01:38
34 2 Jonas Koch LKT Team Brandenburg + 01:38
35 2 Christopher Hatz MLP Team Bergstrasse + 01:38
36 2 Milos Borisavljevic - + 01:39
37 3 Martin Boubal - + 01:41
38 6 Markus Hoelgaard Etixx + 01:42
39 2 Denis Zhuykov Team 21 + 01:42
40 7 Radoslav Rogina Adria Mobil + 01:43
41 3 Floris Gerts Rabobank DT + 01:44
42 3 Luka Kovacic - + 01:44
43 3 Josip Rumac Etixx + 01:48
44 3 Audun Brekke Fløtten Motiv3 Pro - Cycling Team + 01:50
45 3 Maksym Averin Synergy Baku + 01:51
46 4 Pavel Chursin Russian Helicopters + 01:54
47 8 David Dvorsky Bauknecht - Author + 01:54
48 3 Florian Bissinger WSA - Greenlife + 01:58
49 7 Marko Danilovic - + 01:58
50 7 Hans-Jörg Leopold WSA - Greenlife + 01:58
51 4 Connor McConvey Synergy Baku + 02:04
52 4 Oleksandr Surutkovych Synergy Baku + 02:04
53 4 Patrik Tybor Dukla Trencin - Trek + 02:06
54 3 Matvei Mamykin Team 21 + 02:09
55 3 Emiel Dolfsma Rabobank DT + 02:14
56 3 Markus Götz WSA - Greenlife + 02:16
57 3 Michael Gogl Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 02:17
58 4 Tomas Kalojiros Bauknecht - Author + 02:19
59 6 Clemens Fankhauser Tirol Cycling Team + 02:22
60 7 Patrick Bosman Tirol Cycling Team + 02:25
61 7 Filip Eidsheim Team FixIT.no + 02:25
62 4 Kristoffer Sommer Wormsen Team RingeriksKraft + 02:29
63 3 Sven Forberger - + 02:33
64 3 Johannes Weber Team Heizomat + 02:33
65 2 Nino Honigh Rabobank DT + 02:34
66 2 Artur Shaymuratov Team 21 + 02:35
67 1 Marko Pavlic Radenska + 02:36
68 7 Gregor Gazvoda Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 02:40
69 - Frederik Wilmann Team RingeriksKraft + 02:41
70 - Fabian Bruno MLP Team Bergstrasse + 02:41
71 - Patrick Konrad Team Gourmetfein + 02:43
72 - Igor Frolov Itera - Katusha + 02:44
73 4 Anders Kristoffersen Motiv3 Pro - Cycling Team + 02:45
74 4 Christer Jensen Motiv3 Pro - Cycling Team + 02:46
75 2 Sondre Sørtveit Team FixIT.no + 02:49
76 3 Alexander Grad Team Heizomat + 02:55
77 3 Jovan Zekavica - + 02:57
78 2 Fabian Schormair Team Heizomat + 02:57
79 2 Jeroen Meijers Rabobank DT + 03:03
80 2 Lubos Malovec Dukla Trencin - Trek + 03:20
81 2 Rasmus Sterobo Cult Energy Vital Water + 03:25
82 2 Tobias Knaup LKT Team Brandenburg + 03:30
83 2 Marius Jessenberger - + 03:31
84 2 Jan Svorada Bauknecht - Author + 03:56
85 2 Amund Grøndahl Jansen Team Sparebanken Sør + 03:57
86 2 Mario Dasko Dukla Trencin - Trek + 04:01
87 2 Arnold Fiek - + 04:07
88 2 Filip Taragel Dukla Trencin - Trek + 04:22
89 2 Sergey Belykh Team 21 + 04:24
90 4 Gasper Katrasnik - + 04:31
91 1 Stefan Poll Amplatz - BMC + 04:35
92 1 Klemen Stimulak Adria Mobil + 04:43
93 2 Tadej Logar - + 04:51
94 2 Matej Razingar - + 04:56
95 3 Przemyslaw Kasperkiewicz Bauknecht - Author + 04:57
96 4 Mike-Aaron Egger MLP Team Bergstrasse + 05:02
97 4 Andreas Erland Team Sparebanken Sør + 05:03
98 4 Roman Kustadinchev Russian Helicopters + 05:08
99 2 Jakub Kratochvila Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 05:08
100 1 Florian Gaugl WSA - Greenlife + 05:12
101 2 Mateo Frankovic - + 05:29
102 2 Stian Remme Team FixIT.no + 05:31
103 3 Thomas Zechmeister Bauknecht - Author + 05:46
104 3 Øivind Lukkedal Team RingeriksKraft + 06:00
105 5 Erik Borg Kolsung - + 06:18
106 5 Gabor Kazsa - + 06:18
107 6 Andrey Sazanov Russian Helicopters + 06:29
108 4 Radovan Dolezel Etixx + 06:29
109 7 Sondre Holst Enger Team Sparebanken Sør + 06:47
110 4 Jan Chalupcik EPIC Janom Greenway + 06:48
111 7 Jonathan Dinkler - + 06:54
112 7 Petr Lechner Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 06:55
113 2 Robert Jenko Amplatz - BMC + 06:56
114 3 Marcus Fåglum-Karlsson Team RingeriksKraft + 07:02
115 5 Sondre Linstad-Hurum Motiv3 Pro - Cycling Team + 07:04
116 5 Antonio Testa Radenska + 07:36
117 5 Tim Schlichenmeir MLP Team Bergstrasse + 07:41
118 5 Jernej Svab - + 07:53
119 5 Max Emil Kørner Team RingeriksKraft + 08:08
120 5 Philipp Lesche - + 08:10
121 5 Oliver Mattheis Team Heizomat + 08:29
122 5 Matej Marin Team Gourmetfein + 08:49
123 6 Kristjan Fajt Adria Mobil + 09:04
124 6 Blaz Klemencic - + 09:24
125 6 Stefan Schäfer LKT Team Brandenburg + 09:55
126 7 Martin Weiss Tirol Cycling Team + 10:17
127 22 Mads Christensen Cult Energy Vital Water + 11:19
128 6 Franz Schiewer LKT Team Brandenburg + 11:31
129 6 Thomas Koep Stölting + 11:40
130 6 Dejan Bajt Amplatz - BMC + 11:57
131 8 Florenz Knauer Team Heizomat + 12:03
132 5 Jan-Niklas Droste Team Heizomat + 12:12
133 7 Josef Benetseder Tirol Cycling Team + 12:32
134 7 Domen Novak Adria Mobil + 12:43
135 7 Daniel Paulus Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 12:44
136 7 Benjamin Edmüller Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 13:10
137 7 Andrej Rajsp Radenska + 13:57
138 7 Thomas Larsen Team Sparebanken Sør + 14:41
139 10 Marko Stankovic - + 15:07
140 7 Stefan Stefanovic - + 15:10
141 7 Carl Soballa LKT Team Brandenburg + 15:14
142 8 Jan Hirt Etixx + 15:34
143 8 Juraj Lajcha EPIC Janom Greenway + 16:02
144 8 Martin Otonicar Radenska + 16:15
145 8 Marian Hruska EPIC Janom Greenway + 17:42
146 8 Maximilian Friesinger - + 17:57
147 9 Robert Malik EPIC Janom Greenway + 18:11
148 9 Aydar Gareyshin Team 21 + 18:18
149 9 Erik Baska Dukla Trencin - Trek + 18:45
150 9 Alexandr Stepanov Team 21 + 19:13
151 11 Aljaz Hocevar Adria Mobil + 19:49
152 14 Lasse Bøchman Larsen Cult Energy Vital Water + 20:04
153 13 Antonio Viola Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 20:10
154 14 Marius Andre Hafsås Team FixIT.no + 20:34
155 14 Pavel Potocki - + 21:04
156 14 Mads Pedersen Cult Energy Vital Water + 21:30
157 15 Lukas Steger - + 21:30
158 16 Endi Sirol Meridiana - Kamen Team + 28:20
159 8 André Steensen Cult Energy Vital Water + 28:24
160 11 Yuya Akimaru Vini Fantini - Nippo - De Rosa + 29:31
Information
Nation Croatia
Date 16th March
Where Pazin -> Umag
What 3rd stage
Distance 157 km
Leader M.Cort
Other
Embed Results