Front Races Teams Riders Ranking

Schaal Schoeters Beveren | 2018 Results

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Timothy Stevens Cibel - Cebon 3:34:00
02 Rob Ruygh Tarteletto - Isorex + 00
03 Jelle Cant Tarteletto - Isorex + 01
04 Yarno Vandenbroeck Stageco-Special Paint CT + 01
05 Michiel Broes VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01
06 Stijn De Bock Cibel - Cebon + 01
07 Han Devos Stageco-Special Paint CT + 01
08 Jérémy Frehen Ago - Aquaservice + 01
09 Niels Boele AW Groep-Swabo Cyclingteam + 01
10 Bram Vanrenterghem Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01
11 Jasper Temmerman VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 01
12 Thomas Dhooge VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 01
13 Viktor Van Den Branden V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 01
14 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 01
15 Teun Mouris WP Groot Amsterdam + 01
16 Ruben Cumps VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01
17 Jef De Boeck Hubo-Aerts Action Bike CT + 01
18 Pierre Goebeert Ago - Aquaservice + 01
19 Brecht Ruyters Cibel - Cebon + 01
20 Gianni Marchand Cibel - Cebon + 01
21 Sven Wielandt DCR Cycling Team + 01
22 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 01
23 Aaron Vervaeke VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 01
24 Yann Pestiaux Ago - Aquaservice + 01
25 Kristof D'Hollander Team Thielemans-De Hauwere + 07
26 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 11
27 Kevin De Jonghe Tarteletto - Isorex + 11
28 Tom Vandermosten Prorace Cycling Team + 1:18
29 Florent Fache ESEG Douai-Origine Cycles + 1:24
30 Arthur Baude Ago - Aquaservice + 1:48
31 Pieter Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 1:48
32 Levi Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 1:59
33 Jeroen Kesteloot Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 1:59
34 Vince Gerits Stageco-Special Paint CT + 2:09
35 Laurenz De Meuleneire Asfra Racing Team + 2:09
36 Lieven Anthonise Team Wasp + 2:09
37 Michael Adriaenssen Team Thielemans-De Hauwere + 2:09
38 Jasper Kaesemans Prorace Cycling Team + 2:09
39 Timothy Sellar Asfra Racing Team + 2:27
40 Sam Van Gansen Team Thielemans-De Hauwere + 2:33
41 Senna Verbiest Hubo-Aerts Action Bike CT + 2:33
42 Lars Timmers Stageco-Special Paint CT + 2:35
43 Joep Steinbusch WP Groot Amsterdam + 2:39
44 Dieter Bouvry Cibel - Cebon + 2:43
45 Jasper Paridaens Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 2:45
46 Matthias Van Roy Milwaukee-Alphamotorhomes + 2:55
47 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 2:55
48 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 2:55
49 Jason Oosthuizen ACDC Luso + 2:59
50 Jarno Liessens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 3:00
51 Conor Davies Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 3:02
52 Doron Wiggins ESEG Douai-Origine Cycles + 3:02
53 Niels De Vriendt VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 3:02
54 Jez McCann Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 3:03
55 Alexander De Keersmaeker V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 3:03
56 Thomas Brayan-Lund Tarteletto - Isorex + 3:03
57 Quinten Veling WP Groot Amsterdam + 3:07
58 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 3:07
59 Jens Bouts Prorace Cycling Team + 3:07
60 Florian Vermeersch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 3:07
61 Martijn Veling UWTC de Volharding + 3:07
62 Maxim Cappelle VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 3:07
63 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 3:07
64 Christian Ricci Asfra Racing Team + 3:07
65 Matthias Van Beethoven ESEG Douai-Origine Cycles + 3:11
66 Feddrik Lauwens Prorace Cycling Team + 3:13
67 Oliver Moors Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 3:20
68 Johannes De Paepe Cibel - Cebon + 3:22
69 Bavo Haemels Heist Cycling Team + 3:22
70 Tom Oerlemans Hubo-Aerts Action Bike CT + 3:22
71 Jef Bertels VP Consulting-Zannata Cycling Team + 3:30
72 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 5:09
73 Bert Van Assche - + 5:12
74 Hamen Baas Dutch Food Valley Cycling Team + 5:13
75 Santiago Damian Carpio Asfra Racing Team + 5:23
76 Jordi Dewit Team Thielemans-De Hauwere + 5:23
77 Kevin Rasschaert Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 5:27
78 Tom Van Den Borne V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 5:27
79 Tom Mertens VP Consulting-Zannata Cycling Team + 5:27
80 Baptiste Bernard ESEG Douai-Origine Cycles + 5:27
81 George Clark Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 5:27
82 Samuel Gheremaskel Kifle - + 5:32
83 Niels Hoogenboom UWTC de Volharding + 5:32
84 Tim Poriau Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 5:32
85 Glenn Marin Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 5:32
86 Mathieu Vansteenkiste VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 5:34
87 Kenny Goossens Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 5:43
88 Bryan Maes DCR Cycling Team + 5:46
89 Reno Bauters - + 5:50
90 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 6:00
91 Timmy Diependaele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 6:00
92 Ward Schoevaers Stageco-Special Paint CT + 6:02
93 Joran Michielsen Stageco-Special Paint CT + 6:02
94 Niels Smout V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 6:04
95 Robin Verbestel Prorace Cycling Team + 6:04
96 Jurgen Cop DCR Cycling Team + 6:04
97 Mathijs Wuyts Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 6:04
98 Jules Hesters VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 6:04
99 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 6:04
100 Jari Vandenbussche Prorace Cycling Team + 6:04
101 Edwin Thijs Heist Cycling Team + 6:04
102 Loeka Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 6:04
103 Joeri Francen Prorace Cycling Team + 6:04
104 Anthony Van Noten V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 6:04
105 Joeri Persoon Team Thielemans-De Hauwere + 6:09
DNF Berhane Debesay -
DNF Marco Geleijnse -
DNF Joris Geuens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice
DNF Enzo Martin Gariglio Asfra Racing Team
DNF Ruan Van Staden Asfra Racing Team
DNF Joe Williams Asfra Racing Team
DNF Patrick Christhopfer DCR Cycling Team
DNF Sander Cordeel DCR Cycling Team
DNF Laurens Deconinck DCR Cycling Team
DNF Steven Vermeulen DCR Cycling Team
DNF Simon Vocking Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Florian Van Eslander ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Jarno Van Guyse Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
DNF Yari Crollet Heist Cycling Team
DNF Nick De Weerdt Heist Cycling Team
DNF Steven Nijs Heist Cycling Team
DNF Hans Van Nyen Heist Cycling Team
DNF Sven Van Roy Heist Cycling Team
DNF Timmy De Boes Hubo-Aerts Action Bike CT
DNF Brent Braes Milwaukee-Alphamotorhomes
DNF Jeffrey De Brouwer Milwaukee-Alphamotorhomes
DNF Kwinten Stuer Milwaukee-Alphamotorhomes
DNF Lander Tibackx Milwaukee-Alphamotorhomes
DNF Dieter Serneels Stageco-Special Paint CT
DNF Andrew Leigh Tarteletto - Isorex
DNF Guillaume Van De Velde Team Thielemans-De Hauwere
DNF Maarten Van Wesemael Team Thielemans-De Hauwere
DNF Witten Anthonise Team Wasp
DNF Stephan Bouman UWTC de Volharding
DNF Leon Buijs UWTC de Volharding
DNF Fabian Van Eis UWTC de Volharding
DNF Jorn Volkers UWTC de Volharding
DNF Titte Van Laer V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club
DNF Wouter Goosen VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF James Higginson VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Mathias Mahieu VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Mick Kemper WP Groot Amsterdam
DNF Friso Van Diemen WP Groot Amsterdam
Information
Nations Belgium
Date July 2nd
Distance 158 km
CAT 1.IC1