Tour de Côte d'Or - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling 01:32:38
02 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 02
03 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 05
04 Antoine Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 09
05 Phileas Hansart C.C.Nogent-sur-Oise + 17
06 Mathieu Pellegrin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17
07 Killian Théot C.C.Nogent-sur-Oise + 17
08 Dillon Corkery Team Elite Restauration 89 + 17
09 Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17
10 Corentin Sassier Guidon Chalettois + 17
11 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 17
12 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 17
13 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 17
14 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 17
15 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
16 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 17
17 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 17
18 Logan Gros Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17
19 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 17
20 Justin Ducret Charvieu-Chavagneux IC + 17
21 Damien Gazut Guidon Chalettois + 17
22 Nicolas Rivard Team Macadam's Cowboys + 17
23 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 17
24 Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC + 17
25 Romain Guillot Team Pro Immo Nicolas Roux + 17
26 Lorenzo Marasco Team Macadam's Cowboys + 17
27 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 17
28 Corentin Lesage EC Saint-Etienne Loire + 17
29 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17
30 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 17
31 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 17
32 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 17
33 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 17
34 Robin Boucher Guidon Chalettois + 17
35 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17
36 Jason Oosthuizen CR4C Roanne + 17
37 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
38 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 17
39 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 17
40 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 17
41 Maxime Richard C.C.Etupes + 17
42 Scott Bowden Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
43 Eliott Pierre C.C.Etupes + 17
44 Romain Barthoulot A.C.Bisontine + 17
45 Finn Gullickson Sojasun espoir-ACNC + 17
46 Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC + 17
47 Corentin Tricot Guidon Chalettois + 17
48 Rayann Lacheny Océane Top 16 + 17
49 Paul-Victor Esteves EC Saint-Etienne Loire + 17
50 Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais + 17
51 Mateo Campioni A.C.Bisontine + 17
52 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 17
53 Émilien Clère UV Aube-Club Champagne Charlott + 17
54 Martin Deschatres Team Macadam's Cowboys + 17
55 Morgan Kneisky A.C.Bisontine + 30
56 Maxime Agut A.V.C. Aix-en-Provence + 30
57 Valentin Humbert A.C.Bisontine + 30
58 Pierrick Bailleux Guidon Chalettois + 30
59 Damien Poisson Dinan Sport Cycling + 30
60 Lois Buffin CR4C Roanne + 30
61 Bruno Chardon Team Macadam's Cowboys + 30
62 Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire + 30
63 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 30
64 Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence + 30
65 Hugo Millet Dinan Sport Cycling + 30
66 Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais + 30
67 Emile Blondel-Hermant UV Aube-Club Champagne Charlott + 30
68 Francis Juneau Team Macadam's Cowboys + 30
69 Isaac Bryant CR4C Roanne + 30
70 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux + 30
71 Kevin McCambridge A.V.C. Aix-en-Provence + 30
72 Antoine Roussel CR4C Roanne + 36
73 Etienne Delimauges C.C.Nogent-sur-Oise + 38
74 Guillaume Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 40
75 Bastien Bareille Océane Top 16 + 40
76 Killyan Houcke C.C.Nogent-sur-Oise + 40
77 Léo Bouvier Team Elite Restauration 89 + 43
78 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 50
79 Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:09
80 Anthony Uldry C.C.Etupes + 01:40
81 Maxime Eloy C.C.Nogent-sur-Oise + 01:45
82 Geoffrey Thevenez UV Aube-Club Champagne Charlott + 03:48
83 Boris Faravelon Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 03:50
84 Corentin Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 03:51
85 Maxence Bonjean Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 03:52
86 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 03:53
87 Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC + 04:05
88 Aurelien Brice UV Aube-Club Champagne Charlott + 05:00
89 Maxime Laymond CR4C Roanne + 05:00
90 Antoine Poletto Team Elite Restauration 89 + 06:34
91 Simon Baran Team Elite Restauration 89 + 06:34
92 Eric Voigt Team Elite Restauration 89 + 06:37
93 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 07:37
94 Dorian Zehnich UV Aube-Club Champagne Charlott + 12:02
Information
Nation France
Date 10th July
Where Leuglay -> Chatillon sur Seine
What 3rd stage
Distance 66.6 km
Leader A.Baudin
Other
Embed Results