Tour de Côte d'Or - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team 01:33:42
02 Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01
03 Alex Baudin AG2R Citroën U23 Team + 02
04 Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC + 04
05 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 19
06 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 20
07 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 42
08 Killian Théot C.C.Nogent-sur-Oise + 42
09 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 42
10 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 46
11 Boris Faravelon Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 46
12 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 46
13 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 46
14 Damien Poisson Dinan Sport Cycling + 46
15 Dillon Corkery Team Elite Restauration 89 + 46
16 Eric Voigt Team Elite Restauration 89 + 46
17 Maxime Agut A.V.C. Aix-en-Provence + 46
18 Paul-Victor Esteves EC Saint-Etienne Loire + 46
19 Romain Barthoulot A.C.Bisontine + 46
20 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 46
21 Maxime Richard C.C.Etupes + 46
22 Francis Juneau Team Macadam's Cowboys + 46
23 Kevin McCambridge A.V.C. Aix-en-Provence + 59
24 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 01:30
25 Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais + 02:05
26 Corentin Sassier Guidon Chalettois + 02:07
27 Phileas Hansart C.C.Nogent-sur-Oise + 02:07
28 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:10
29 Léo Bouvier Team Elite Restauration 89 + 02:10
30 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 02:10
31 Mathieu Pellegrin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:10
32 Scott Bowden Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:10
33 Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:10
34 Damien Gazut Guidon Chalettois + 02:10
35 Romain Guillot Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:13
36 Nicolas Rivard Team Macadam's Cowboys + 02:13
37 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 02:13
38 Corentin Lesage EC Saint-Etienne Loire + 02:13
39 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 02:13
40 Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC + 02:13
41 Killyan Houcke C.C.Nogent-sur-Oise + 02:13
42 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 02:13
43 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 02:13
44 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 02:13
45 Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence + 02:13
46 Simon Baran Team Elite Restauration 89 + 02:13
47 Lois Buffin CR4C Roanne + 02:13
48 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 02:13
49 Finn Gullickson Sojasun espoir-ACNC + 02:13
50 Mateo Campioni A.C.Bisontine + 02:13
51 Antoine Roussel CR4C Roanne + 02:13
52 Pierrick Bailleux Guidon Chalettois + 02:13
53 Hugo Millet Dinan Sport Cycling + 02:13
54 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 02:13
55 Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais + 02:13
56 Mathias Piron Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:13
57 Maxence Bonjean Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 02:13
58 Emile Blondel-Hermant UV Aube-Club Champagne Charlott + 02:13
59 Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire + 02:13
60 Bruno Chardon Team Macadam's Cowboys + 02:30
61 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 02:33
62 Morgan Kneisky A.C.Bisontine + 02:35
63 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 02:37
64 Bastien Bareille Océane Top 16 + 02:38
65 Corentin Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:41
66 Logan Gros Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 03:10
67 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux + 03:12
68 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:42
69 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 04:42
70 Isaac Bryant CR4C Roanne + 04:52
71 Martin Deschatres Team Macadam's Cowboys + 04:55
72 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 05:25
73 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 05:25
74 Maxime Laymond CR4C Roanne + 05:25
75 Jason Oosthuizen CR4C Roanne + 05:28
76 Eliott Pierre C.C.Etupes + 06:00
77 Robin Boucher Guidon Chalettois + 06:00
78 Valentin Humbert A.C.Bisontine + 06:00
79 Aurelien Brice UV Aube-Club Champagne Charlott + 06:03
80 Lorenzo Marasco Team Macadam's Cowboys + 06:04
81 Rayann Lacheny Océane Top 16 + 06:07
82 Maxime Eloy C.C.Nogent-sur-Oise + 06:07
83 Etienne Delimauges C.C.Nogent-sur-Oise + 06:31
84 Guillaume Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 06:31
85 Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC + 06:34
86 Dorian Zehnich UV Aube-Club Champagne Charlott + 06:36
87 Antoine Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 06:37
88 Geoffrey Thevenez UV Aube-Club Champagne Charlott + 06:39
89 Anthony Uldry C.C.Etupes + 06:39
90 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:05
91 Antoine Poletto Team Elite Restauration 89 + 09:34
92 Corentin Tricot Guidon Chalettois + 09:34
93 Émilien Clère UV Aube-Club Champagne Charlott + 12:51
94 Justin Ducret Charvieu-Chavagneux IC + 12:51
OOT Denas Masiulis EC Saint-Etienne Loire
DNF Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence
Information
Nation France
Date 10th July
Where Gilly-lès-Citeaux -> Villars-Fontaine
What 2nd stage
Distance 66.5 km
Leader A.Baudin
Other
Embed Results