FIRSTCYCLING
Amateur
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Côte d'Or
Amateur, 1st stage, 6th July 2018, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2009
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
France
Great Britain
Greece
Japan
Lithuania
Switzerland
Teams
A.C.Bisontine
A.V.C. Aix-en-Provence
ASPTT Nancy
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
C.C.Etupes
C.C.Nogent-sur-Oise
Chambéry Cyclisme Formation
CR4C Roanne
Creuse Oxygène Guéret
EC Saint-Etienne Loire
Océane Top 16
Prorace Cycling Team
SCO Dijon-Team Material-velo.com
Sojasun Espoir- ACNC
Team Cycliste Perigord 24
Team Hörmann
Team Macadam’s Cowboys
Team Pays de Dinan
U.V.Limoges-Team U 87
UV Aube-Club Champagne Charlott'
V.C.Pays de Loudéac
V.C.Villefranche Beaujolais
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Jullien
Anthony
1998
Chambéry Cyclisme Formation
03:26:11
02
Jarnet
Maxime
1998
EC Saint-Etienne Loire
+ 00
03
Gauthier
Guillaume
1994
C.C.Etupes
+ 00
04
Guillonnet
Adrien
1993
SCO Dijon-Team Material-velo.com
+ 03
05
Fiefvez
Rudy
1993
Océane Top 16
+ 09
06
Leplingard
Antoine
1995
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 57
07
Doleatto
Aurélien
1997
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 01:15
08
Delacroix
Théo
1999
C.C.Etupes
+ 01:53
09
Braybrooke
Alexander
1997
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 01:53
10
Gressier
Maxime
1998
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 01:59
11
Chatelus
Axel
1995
CR4C Roanne
+ 02:15
12
Bellicaud
Jérémy
1998
Océane Top 16
+ 02:17
13
Savickas
Zydrunas
1991
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 02:23
14
De Sy
Gertjan
1994
Prorace Cycling Team
+ 02:23
15
Dassonville
Flavien
1991
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 02:23
16
Artus
Willy
1994
Sojasun Espoir- ACNC
+ 02:23
17
Penven
Clément
1989
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 02:26
18
Bridier
Sonny
1997
Creuse Oxygène Guéret
+ 03:08
19
Aubert
Rémi
1995
C.C.Etupes
+ 03:15
20
Morichon
Thomas
1998
A.C.Bisontine
+ 03:15
21
Andries
Jordi
1996
Prorace Cycling Team
+ 03:41
22
Vekeman
Maxime
1993
V.C.Villefranche Beaujolais
+ 04:01
23
Humbert
Vincent
1992
V.C.Villefranche Beaujolais
+ 04:09
24
Primas
Nicolas
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 04:42
25
Heymans
Florian
1997
UV Aube-Club Champagne Charlott'
+ 04:44
26
Güller
Timo
1994
Team Hörmann
+ 05:07
27
Deloison
Lucas
1996
UV Aube-Club Champagne Charlott'
+ 05:11
28
Dumay
Léon
1998
Team Pays de Dinan
+ 05:24
29
Fischer
Frédéric
1996
EC Saint-Etienne Loire
+ 05:33
30
Mariault
Axel
1998
Team Pays de Dinan
+ 05:48
31
Boivin
Maël
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 06:20
32
Offermans
Michiel
1998
Prorace Cycling Team
+ 10:17
33
Guérin
Camille
1994
V.C.Pays de Loudéac
+ 10:18
34
Lalouette
Kevin
1984
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 10:20
35
Avadanian
Lucas
1999
A.C.Bisontine
+ 15:30
36
Sibille Siron
Jossua
1999
A.C.Bisontine
+ 16:01
37
Legros
Adrien
1993
Océane Top 16
+ 16:01
38
Rolland
Loïc
1994
V.C.Villefranche Beaujolais
+ 16:01
39
Pierrat
Julien
1991
Team Macadam’s Cowboys
+ 16:01
40
Paret-Peintre
Aurélien
1996
Chambéry Cyclisme Formation
+ 16:01
41
Weiss
Jonas
1991
Team Hörmann
+ 16:01
42
Janin
Audric
1993
V.C.Villefranche Beaujolais
+ 16:01
43
Berwick
Sebastian
1999
Chambéry Cyclisme Formation
+ 16:01
44
Dury
Luc
1997
EC Saint-Etienne Loire
+ 16:01
45
Aussel
Julien
1998
Team Cycliste Perigord 24
+ 16:01
46
Müller
Reto
1998
Chambéry Cyclisme Formation
+ 16:01
47
De Haes
Jorden
1997
Prorace Cycling Team
+ 16:01
48
Boileau
Alan
1999
Team Pays de Dinan
+ 16:01
49
Moreau
Joffrey
1999
UV Aube-Club Champagne Charlott'
+ 16:01
50
Renault
Maxime
1990
Sojasun Espoir- ACNC
+ 16:01
51
Richardot
Eugène
1996
SCO Dijon-Team Material-velo.com
+ 16:01
52
Moder
Lucas
1997
Team Macadam’s Cowboys
+ 16:01
53
Malle
Nicolas
1998
Sojasun Espoir- ACNC
+ 16:01
54
Kaesemans
Jasper
1999
Prorace Cycling Team
+ 16:01
55
Clareton
Ugo
1998
EC Saint-Etienne Loire
+ 16:01
56
Rigollot
Mathieu
1997
SCO Dijon-Team Material-velo.com
+ 16:01
57
Deslandes
Vadim
1994
Océane Top 16
+ 16:01
58
Laubal
Lucas
1997
V.C.Villefranche Beaujolais
+ 16:01
59
Farantakis
Stylianos
1995
Sojasun Espoir- ACNC
+ 16:01
60
Guégan
Maël
1998
Sojasun Espoir- ACNC
+ 16:01
61
Miranda
Anthony
1997
Océane Top 16
+ 16:01
62
Louvet
Louis
1997
SCO Dijon-Team Material-velo.com
+ 16:01
63
Chardon
Bruno
1988
ASPTT Nancy
+ 16:01
64
Lütolf
Yves
1997
Team Hörmann
+ 16:01
65
Bravard
Antoine
1994
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 16:01
66
Lemler
Tony
1995
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 16:01
67
Gazut
Damien
1996
UV Aube-Club Champagne Charlott'
+ 16:01
68
Ishigami
Masahiro
1997
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 16:01
69
Salmon
Maxime
1992
Team Macadam’s Cowboys
+ 16:01
70
Raibaud
Jimmy
1991
CR4C Roanne
+ 16:01
71
Meyer
Robin
1996
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 16:01
72
Terrasson
Pierre
1995
CR4C Roanne
+ 16:01
73
Gerbaud
Guillaume
1989
U.V.Limoges-Team U 87
+ 16:01
74
Castellarnau
Florent
1993
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 16:01
75
Sauvage
Paul
1995
C.C.Etupes
+ 16:01
76
Dulin
Alexis
1992
Creuse Oxygène Guéret
+ 16:01
77
Thevenez
Geoffrey
1992
Creuse Oxygène Guéret
+ 16:01
78
Souton
Julien
1997
SCO Dijon-Team Material-velo.com
+ 16:01
79
Patoux
Cyrille
1985
V.C.Pays de Loudéac
+ 16:20
80
Caramel
Mathieu
1994
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 16:20
81
Ducret
Justin
1998
A.C.Bisontine
+ 21:43
82
Billon
Gaëtan
1998
V.C.Pays de Loudéac
+ 21:52
83
Bradshaw
William
1994
Team Pays de Dinan
+ 21:52
84
Buttner
Simon
1992
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 21:52
85
Dransart
Maxime
1998
Team Pays de Dinan
+ 22:02
86
Deverchère
Valentin
1995
CR4C Roanne
+ 22:02
87
Rosier
Romain
1996
EC Saint-Etienne Loire
+ 22:02
88
Bonjean
Maxence
1997
CR4C Roanne
+ 22:02
89
Temperil
Niklas
1998
Team Hörmann
+ 22:02
90
Kunz
Cyrill
1996
Team Hörmann
+ 22:02
91
Amand
Manuel
1996
Creuse Oxygène Guéret
+ 22:02
92
Barry
David
1979
U.V.Limoges-Team U 87
+ 22:02
93
Arnoux
Corentin
1999
A.C.Bisontine
+ 26:33
94
Aumeunier
Lucas
1999
Creuse Oxygène Guéret
+ 26:33
DNF
Herchel
Dylan
1999
Chambéry Cyclisme Formation
DNF
Rouyer
Tom
1996
UV Aube-Club Champagne Charlott'
DNF
Didelot
Arthur
1996
Team Macadam’s Cowboys
DNF
Garnier
Mathieu
1994
C.C.Etupes
Information
Tour de Côte d'Or
France
1st stage | 146.3 km
Arc sur Tille
->
Dijon
2.12.1