Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Côte d'Or
Amateur, 3rd stage, 7th July 2018, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2009
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
France
Great Britain
Greece
Japan
Lithuania
Switzerland
Teams
A.C.Bisontine
A.V.C. Aix-en-Provence
ASPTT Nancy
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
C.C.Etupes
C.C.Nogent-sur-Oise
Chambéry Cyclisme Formation
CR4C Roanne
Creuse Oxygène Guéret
EC Saint-Etienne Loire
Océane Top 16
Prorace Cycling Team
SCO Dijon-Team Material-velo.com
Sojasun Espoir- ACNC
Team Cycliste Perigord 24
Team Hörmann
Team Macadam’s Cowboys
Team Pays de Dinan
U.V.Limoges-Team U 87
UV Aube-Club Champagne Charlott'
V.C.Pays de Loudéac
V.C.Villefranche Beaujolais
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Artus
Willy
1994
Sojasun Espoir- ACNC
01:46:57
02
Buttner
Simon
1992
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 13
03
Rolland
Loïc
1994
V.C.Villefranche Beaujolais
+ 29
04
Primas
Nicolas
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 34
05
Farantakis
Stylianos
1995
Sojasun Espoir- ACNC
+ 34
06
Renault
Maxime
1990
Sojasun Espoir- ACNC
+ 34
07
Lemler
Tony
1995
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 34
08
Lalouette
Kevin
1984
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 34
09
Ishigami
Masahiro
1997
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 34
10
Leplingard
Antoine
1995
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 37
11
De Haes
Jorden
1997
Prorace Cycling Team
+ 37
12
Delacroix
Théo
1999
C.C.Etupes
+ 37
13
Castellarnau
Florent
1993
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 37
14
Chatelus
Axel
1995
CR4C Roanne
+ 37
15
Doleatto
Aurélien
1997
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 37
16
Chardon
Bruno
1988
ASPTT Nancy
+ 42
17
Dassonville
Flavien
1991
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 44
18
Gauthier
Guillaume
1994
C.C.Etupes
+ 50
19
Boileau
Alan
1999
Team Pays de Dinan
+ 50
20
Ducret
Justin
1998
A.C.Bisontine
+ 50
21
Jullien
Anthony
1998
Chambéry Cyclisme Formation
+ 50
22
Moder
Lucas
1997
Team Macadam’s Cowboys
+ 50
23
Raibaud
Jimmy
1991
CR4C Roanne
+ 50
24
Bridier
Sonny
1997
Creuse Oxygène Guéret
+ 50
25
Jarnet
Maxime
1998
EC Saint-Etienne Loire
+ 50
26
Guégan
Maël
1998
Sojasun Espoir- ACNC
+ 50
27
Boivin
Maël
1996
V.C.Pays de Loudéac
+ 50
28
Guillonnet
Adrien
1993
SCO Dijon-Team Material-velo.com
+ 50
29
Gressier
Maxime
1998
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 56
30
Savickas
Zydrunas
1991
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 56
31
Güller
Timo
1994
Team Hörmann
+ 56
32
Legros
Adrien
1993
Océane Top 16
+ 56
33
Braybrooke
Alexander
1997
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 56
34
Lütolf
Yves
1997
Team Hörmann
+ 56
35
Bravard
Antoine
1994
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
+ 56
36
Fiefvez
Rudy
1993
Océane Top 16
+ 56
37
Aubert
Rémi
1995
C.C.Etupes
+ 56
38
Kaesemans
Jasper
1999
Prorace Cycling Team
+ 01:07
39
Patoux
Cyrille
1985
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:15
40
Berwick
Sebastian
1999
Chambéry Cyclisme Formation
+ 01:44
41
Penven
Clément
1989
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 01:56
42
Bradshaw
William
1994
Team Pays de Dinan
+ 01:57
43
Caramel
Mathieu
1994
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 02:04
44
Rigollot
Mathieu
1997
SCO Dijon-Team Material-velo.com
+ 02:42
45
Billon
Gaëtan
1998
V.C.Pays de Loudéac
+ 02:45
46
De Sy
Gertjan
1994
Prorace Cycling Team
+ 02:47
47
Gerbaud
Guillaume
1989
U.V.Limoges-Team U 87
+ 02:47
48
Weiss
Jonas
1991
Team Hörmann
+ 02:47
49
Morichon
Thomas
1998
A.C.Bisontine
+ 02:47
50
Malle
Nicolas
1998
Sojasun Espoir- ACNC
+ 02:47
51
Clareton
Ugo
1998
EC Saint-Etienne Loire
+ 02:47
52
Vekeman
Maxime
1993
V.C.Villefranche Beaujolais
+ 02:47
53
Bonjean
Maxence
1997
CR4C Roanne
+ 02:50
54
Richardot
Eugène
1996
SCO Dijon-Team Material-velo.com
+ 02:54
55
Terrasson
Pierre
1995
CR4C Roanne
+ 02:55
56
Dury
Luc
1997
EC Saint-Etienne Loire
+ 02:57
57
Thevenez
Geoffrey
1992
Creuse Oxygène Guéret
+ 02:59
58
Deslandes
Vadim
1994
Océane Top 16
+ 03:01
59
Louvet
Louis
1997
SCO Dijon-Team Material-velo.com
+ 03:03
60
Mariault
Axel
1998
Team Pays de Dinan
+ 03:03
61
Amand
Manuel
1996
Creuse Oxygène Guéret
+ 03:03
62
Müller
Reto
1998
Chambéry Cyclisme Formation
+ 03:08
63
Salmon
Maxime
1992
Team Macadam’s Cowboys
+ 03:08
64
Paret-Peintre
Aurélien
1996
Chambéry Cyclisme Formation
+ 05:58
65
Deloison
Lucas
1996
UV Aube-Club Champagne Charlott'
+ 06:27
66
Gazut
Damien
1996
UV Aube-Club Champagne Charlott'
+ 06:27
67
Aussel
Julien
1998
Team Cycliste Perigord 24
+ 06:27
68
Offermans
Michiel
1998
Prorace Cycling Team
+ 06:27
69
Heymans
Florian
1997
UV Aube-Club Champagne Charlott'
+ 06:27
70
Humbert
Vincent
1992
V.C.Villefranche Beaujolais
+ 06:30
71
Avadanian
Lucas
1999
A.C.Bisontine
+ 06:32
72
Temperil
Niklas
1998
Team Hörmann
+ 06:32
73
Kunz
Cyrill
1996
Team Hörmann
+ 06:35
74
Barry
David
1979
U.V.Limoges-Team U 87
+ 06:35
75
Janin
Audric
1993
V.C.Villefranche Beaujolais
+ 06:37
76
Sibille Siron
Jossua
1999
A.C.Bisontine
+ 06:37
77
Andries
Jordi
1996
Prorace Cycling Team
+ 06:47
78
Miranda
Anthony
1997
Océane Top 16
+ 06:58
79
Deverchère
Valentin
1995
CR4C Roanne
+ 08:06
80
Sauvage
Paul
1995
C.C.Etupes
+ 08:15
81
Fischer
Frédéric
1996
EC Saint-Etienne Loire
+ 08:15
82
Rosier
Romain
1996
EC Saint-Etienne Loire
+ 08:31
83
Dulin
Alexis
1992
Creuse Oxygène Guéret
+ 11:55
84
Aumeunier
Lucas
1999
Creuse Oxygène Guéret
+ 14:13
DNS
Dransart
Maxime
1998
Team Pays de Dinan
DNF
Laubal
Lucas
1997
V.C.Villefranche Beaujolais
DNF
Moreau
Joffrey
1999
UV Aube-Club Champagne Charlott'
DNF
Bellicaud
Jérémy
1998
Océane Top 16
DNF
Arnoux
Corentin
1999
A.C.Bisontine
Information
Tour de Côte d'Or
France
3rd stage | 77.1 km
Laignes
->
Chatillon
2.12.1