Trofeo Andratx - 2018

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Toms Skujins Trek-Segafredo 4t:19:14125
02 Gregor Muhlberger Bora - Hansgrohe + 2585
03 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 3170
04 Alejandro Valverde Movistar Team + 4260
05 Pim Ligthart Roompot - Ned.Loterij + 4250
06 Eduard Prades Euskadi - Murias + 4240
07 Tim Wellens Lotto - Soudal + 4235
08 Gianni Moscon Team Sky + 4230
09 Vicente Garcia de Mateos Spain + 4225
10 Bauke Mollema Trek-Segafredo + 4220
11 Lukas Pöstlberger Bora - Hansgrohe + 4215
12 Sindre Lunke Team Fortuneo - Samsic + 4610
13 Eliot Lietaer WB Veranclassic Aqua Protect + 465
14 Dimitri Peyskens WB Veranclassic Aqua Protect + 465
15 Victor Campenaerts Lotto - Soudal + 1:135
16 Michal Golas Team Sky + 1:133
17 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 1:163
18 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 1:183
19 Kenny Elissonde Team Sky + 1:593
20 Jesus Ezquerra Burgos - BH + 2:273
21 Carlos Barbero Movistar Team + 2:443
22 Michael Gogl Trek-Segafredo + 3:513
23 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 3:543
24 Gonzalo Serrano Caja Rural - Seguros RGA + 3:543
25 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 3:543
26 Guy Niv Israel Cycling Academy + 3:59
27 Jorge Arcas Movistar Team + 5:32
28 Jaime Roson [*] Movistar Team + 5:32
29 Alberto Amici Biesse Carrera Gavardo + 5:32
30 Sergio Samitier Euskadi - Murias + 5:32
31 Garikoitz Bravo Euskadi - Murias + 5:32
32 Felix Großschartner Bora - Hansgrohe + 5:32
33 Benoît Jarrier Team Fortuneo - Samsic + 5:32
34 Nicola Conci Trek-Segafredo + 6:37
35 Kevin Deltombe Sport Vlaanderen - Baloise + 9:48
36 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros RGA + 9:48
37 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 9:48
38 James Shaw Lotto - Soudal + 9:48
39 Julien Bernard Trek-Segafredo + 9:48
40 Igor Merino Burgos - BH + 9:48
41 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 9:48
42 Mikel Bizkarra Euskadi - Murias + 13:06
43 Ricardo Garcia Team Euskadi + 15:21
44 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 15:21
45 Ian Stannard Team Sky + 17:03
46 Leonardo Basso Team Sky + 17:03
47 Peio Goikoetxea Team Euskadi + 17:03
48 Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen - Baloise + 17:03
49 Enrico Salvador Biesse Carrera Gavardo + 17:03
50 Mathias Van Gompel Sport Vlaanderen - Baloise + 17:03
51 Tsgabu Grmay Trek-Segafredo + 17:03
52 Julien Stassen WB Veranclassic Aqua Protect + 17:03
53 Franck Bonnamour Team Fortuneo - Samsic + 17:03
54 Nicolas Sessler Burgos - BH + 17:03
55 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 17:03
56 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 17:03
57 Imanol Erviti Movistar Team + 17:03
58 Hector Carretero Movistar Team + 17:03
59 Benat Txoperena Euskadi - Murias + 17:03
60 Lorenzo Delco Biesse Carrera Gavardo + 17:03
61 Juan Antonio Lopez-Cozar Team Euskadi + 17:03
OOT Marton Dina Pannon Cycling Team
DNF Julio Alberto Amores Spain
DNF Juan Martin Bennassar Spain
DNF Sebastian Mora Spain
DNF Jesus Alberto Rubio Arribas Spain
DNF Albert Torres Spain
DNF Ilart Zuazubiskar Spain
DNF Raul Colombo Biesse Carrera Gavardo
DNF Nicolo Gozzi Biesse Carrera Gavardo
DNF Enrico Logica Biesse Carrera Gavardo
DNF Andrea Zanardini Biesse Carrera Gavardo
DNF Emanuel Buchmann Bora - Hansgrohe
DNF Patrick Konrad Bora - Hansgrohe
DNF Leopold König Bora - Hansgrohe
DNF Michael Schwarzmann Bora - Hansgrohe
DNF Oscar Cabedo Burgos - BH
DNF Victor Langellotti Burgos - BH
DNF Daniel Lopez Burgos - BH
DNF Jordi Simon Burgos - BH
DNF Danilo Celano Caja Rural - Seguros RGA
DNF Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA
DNF Rafael Reis Caja Rural - Seguros RGA
DNF Cristian Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA
DNF Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA
DNF Aitor Gonzalez Euskadi - Murias
DNF Enrique Sanz Euskadi - Murias
DNF Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy
DNF Daniel Turek Israel Cycling Academy
DNF Sander Armee Lotto - Soudal
DNF Remy Mertz Lotto - Soudal
DNF Maxime Monfort Lotto - Soudal
DNF Jelle Vanendert Lotto - Soudal
DNF Daniele Bennati Movistar Team
DNF Daniel Dina Pannon Cycling Team
DNF Viktor Filutas Pannon Cycling Team
DNF Peter Simon Pannon Cycling Team
DNF Miklos Szabo Pannon Cycling Team
DNF Attila Valter Pannon Cycling Team
DNF Mark Zathureczky Pannon Cycling Team
DNF Jesper Asselman Roompot - Ned.Loterij
DNF Brian Van Goethem Roompot - Ned.Loterij
DNF Jan-Willem Van Schip Roompot - Ned.Loterij
DNF Coen Vermeltfoort Roompot - Ned.Loterij
DNF Wouter Wippert Roompot - Ned.Loterij
DNF Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Marc Buades Ferriol Team Euskadi
DNF Diego Lopez Team Euskadi
DNF Gotzon Martin Team Euskadi
DNF Elie Gesbert Team Fortuneo - Samsic
DNF Romain Le Roux Team Fortuneo - Samsic
DNF Kevin Ledanois Team Fortuneo - Samsic
DNF Pierre-Luc Périchon Team Fortuneo - Samsic
DNF Aaron Grosser Team Sauerland NRW
DNF Luca Felix Happke Team Sauerland NRW
DNF Felix Intra Team Sauerland NRW
DNF Jon Knolle Team Sauerland NRW
DNF Louis Leinau Team Sauerland NRW
DNF Per Münstermann Team Sauerland NRW
DNF Christoph Schweizer Team Sauerland NRW
DNF Philip Deignan Team Sky
DNF Dylan Van Baarle Team Sky
DNF Thomas Deruette WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Julien Mortier WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Ludovic Robeet WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Antoine Warnier WB Veranclassic Aqua Protect
Information
Nation Spain
Date 27th January
Distance 165.8 km
CAT 1.1
Other
Embed Results