Trofeo Alcudia - Port d'Alcudia - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Girmay Biniam Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 125 03:50:48
2 Gibbons Ryan UAE Team Emirates 85 + 00
3 Nizzolo Giacomo Israel-Premier Tech 70 + 00
4 García Cortina Iván Movistar Team 60 + 00
5 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic 50 + 00
6 Matthews Michael Team BikeExchange-Jayco 40 + 00
7 Allegaert Piet Cofidis 35 + 00
8 Ackermann Pascal UAE Team Emirates 30 + 00
9 Ezquerra Jesus Burgos-BH 25 + 00
10 Naesen Lawrence AG2R Citroën Team 20 + 00
11 Soto Antonio Euskaltel-Euskadi 15 + 00
12 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas 10 + 00
13 Jaime Alex Equipo Kern Pharma 5 + 00
14 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi 5 + 00
15 Torres Albert Movistar Team 5 + 00
16 Haller Marco BORA-hansgrohe 3 + 00
17 Kamp Alexander Trek-Segafredo 3 + 00
18 Guglielmi Simon Team Arkéa-Samsic 3 + 00
19 Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team 3 + 00
20 Prades Eduard Caja Rural-Seguros RGA 3 + 00
21 Braet Vito Sport Vlaanderen-Baloise 3 + 00
22 Apers Ruben Sport Vlaanderen-Baloise 3 + 00
23 García Raúl Equipo Kern Pharma 3 + 00
24 Mas Lluis Movistar Team 3 + 00
25 Peters Nans AG2R Citroën Team 3 + 00
26 De Pestel Sander Sport Vlaanderen-Baloise + 00
27 Pellaud Simon Trek-Segafredo + 00
28 Biermans Jenthe Israel-Premier Tech + 00
29 Kron Andreas Lotto Soudal + 00
30 Bais Mattia Drone Hopper-Androni Giocattoli + 00
31 Politt Nils BORA-hansgrohe + 00
32 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 00
33 Gall Felix AG2R Citroën Team + 00
34 Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA + 00
35 Mate Luis Angel Euskaltel-Euskadi + 00
36 Edmondson Alex Team BikeExchange-Jayco + 00
37 Vauquelin Kévin Team Arkéa-Samsic + 00
38 Vliegen Loic Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 00
39 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 00
40 Carvalho André Cofidis + 00
41 Smith Dion Team BikeExchange-Jayco + 00
42 Zwiehoff Ben BORA-hansgrohe + 00
43 Laengen Vegard Stake UAE Team Emirates + 00
44 Hollmann Juri Movistar Team + 00
45 Finé Eddy Cofidis + 00
46 Hollenstein Reto Israel-Premier Tech + 00
47 Suter Joel UAE Team Emirates + 09
48 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 09
49 Lazkano Oier Movistar Team + 09
50 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 09
51 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA + 09
52 Hänninen Jaakko AG2R Citroën Team + 09
53 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 09
54 Armee Sander Cofidis + 09
55 Schuermans Jens BEAT Cycling + 09
56 Palzer Anton BORA-hansgrohe + 09
57 Covi Alessandro UAE Team Emirates + 09
58 Gavazzi Francesco EOLO-Kometa Cycling Team + 09
59 Sosa Ivan Movistar Team + 09
60 Parra José Félix Equipo Kern Pharma + 09
61 Barta William Movistar Team + 09
62 Howson Damien Team BikeExchange-Jayco + 09
63 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 09
64 Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team + 09
65 Uijtdebroeks Cian BORA-hansgrohe + 09
66 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 09
67 Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi + 23
68 Colleoni Kevin Team BikeExchange-Jayco + 23
69 Herrada Jose Cofidis + 45
70 Carretero Hector Equipo Kern Pharma + 45
71 De Lie Arnaud Lotto Soudal + 02:40
72 Walscheid Max Cofidis + 02:40
73 Grosu Eduard Michael Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:40
74 Fretin Milan Sport Vlaanderen-Baloise + 02:40
75 Cañellas Xavier JAVA Kiwi Atlántico + 02:40
76 Liepins Emils Trek-Segafredo + 02:40
77 Venchiarutti Nicola Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:40
78 Willems Thimo Minerva Cycling Team + 02:40
79 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 02:40
80 Saver Kasper Minerva Cycling Team + 02:40
81 Van Praet Robbe Minerva Cycling Team + 02:40
82 Bouts Jordy BEAT Cycling + 02:40
83 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 02:40
84 Oliveira Ivo UAE Team Emirates + 02:40
85 Barbier Rudy Israel-Premier Tech + 02:40
86 Jimenez Daniel Manuela Fundación + 02:40
87 Battaglin Enrico Bardiani CSF Faizanè + 02:40
88 Bennassar Juan Martin Manuela Fundación + 02:40
89 Ponomar Andrii Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:40
90 Peak Barnabas Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 02:40
91 Marengo Umberto Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:40
92 Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi + 02:40
93 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 02:40
94 Mazzucco Fabio Bardiani CSF Faizanè + 02:40
95 Cantón Isaac Manuela Fundación + 02:40
96 Dens Tuur Sport Vlaanderen-Baloise + 02:40
97 Lonardi Giovanni EOLO-Kometa Cycling Team + 02:40
98 Miltiadis Andreas JAVA Kiwi Atlántico + 02:40
99 Viegas Daniel EOLO-Kometa Cycling Team + 02:40
100 Zandri Francesco Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:40
101 Joseph Thomas Minerva Cycling Team + 02:40
102 Garcia Sergio EOLO-Kometa Cycling Team + 02:40
103 Pelegrí Óscar Burgos-BH + 02:43
104 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 02:43
105 Gabburo Davide Bardiani CSF Faizanè + 02:43
106 Janssen Lucas BEAT Cycling + 02:43
107 Colombo Raul Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:43
108 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 02:43
109 Petit Adrien Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 02:43
110 Pasqualon Andrea Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 02:43
111 Kristoff Alexander Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 02:43
112 Moschetti Matteo Trek-Segafredo + 02:43
113 Madrazo Angel Burgos-BH + 02:43
114 Aparicio Mario Burgos-BH + 02:43
115 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 02:43
116 Peñalver Manuel Burgos-BH + 02:43
117 Malecki Kamil Lotto Soudal + 02:43
118 Verschaeve Viktor Lotto Soudal + 02:43
119 Moreno Sala Adria Burgos-BH + 02:47
120 Holmes Matthew Lotto Soudal + 02:47
121 Aberasturi Jon Trek-Segafredo + 02:47
122 Mosca Jacopo Trek-Segafredo + 02:47
123 Molano Sebastian UAE Team Emirates + 02:47
124 Hoyos Daniel Electro Hiper Europa-Caldas + 02:47
125 Hoyos Juan Diego Electro Hiper Europa-Caldas + 02:47
126 Van Hoecke Gijs AG2R Citroën Team + 02:47
127 Lucca Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:47
128 Colnaghi Luca Bardiani CSF Faizanè + 02:47
129 Benedetti Cesare BORA-hansgrohe + 02:47
130 Miller Barry JAVA Kiwi Atlántico + 02:47
131 Pira Yesid Caja Rural-Seguros RGA + 02:47
132 Niv Guy Israel-Premier Tech + 02:47
133 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 02:47
134 Berwick Sebastian Israel-Premier Tech + 02:55
135 Modolo Sacha Bardiani CSF Faizanè + 02:55
136 Bauer Jack Team BikeExchange-Jayco + 02:55
137 Sweeny Harry Lotto Soudal + 02:55
138 Fiorelli Filippo Bardiani CSF Faizanè + 02:57
139 Santaromita Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 02:57
DNF Boons Jente BEAT Cycling
DNF Büchli Matthijs BEAT Cycling
DNF Havik Yoeri BEAT Cycling
DNF Hoppezak Vincent BEAT Cycling
DNF Pöstlberger Lukas BORA-hansgrohe
DNF Rubio Diego Burgos-BH
DNF Etxeberria Josu Caja Rural-Seguros RGA
DNF Leitao Iuri Caja Rural-Seguros RGA
DNF Vanbilsen Kenneth Cofidis
DNF Benedetti Gabriele Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Holther Trym Westgaard Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Zurita Ricardo Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Huys Laurens Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Jones Taj Israel-Premier Tech
DNF Arvanitou Nikiforos JAVA Kiwi Atlántico
DNF Contal Louis JAVA Kiwi Atlántico
DNF Gurrutxaga Gaizka JAVA Kiwi Atlántico
DNF Torres Edwin JAVA Kiwi Atlántico
DNF Schwarzmann Michael Lotto Soudal
DNF Mesa Pietralunga Santiago Manuela Fundación
DNF Perez-Landaluce Eduardo Manuela Fundación
DNF D'Heygere Gil Minerva Cycling Team
DNF Deckers Angel Minerva Cycling Team
DNF Vandevelde Yentl Minerva Cycling Team
DNF Hesters Jules Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Weemaes Sasha Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic
DNF Bewley Sam Team BikeExchange-Jayco
DNF Egholm Jakob Trek-Segafredo
DNF Carretta Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Dignani Filippo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Zambelli Samuele Work Service-Vitalcare-Dynatek

Information