Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Trofeo Calvia - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 McNulty Brandon UAE Team Emirates 3:57:37125
02 Suter Joel UAE Team Emirates + 1:1785
03 Albanese Vincenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 1:1770
04 Wellens Tim Lotto Soudal + 1:1760
05 Clarke Simon Israel-Premier Tech + 1:1750
06 Valverde Alejandro Movistar Team + 1:1740
07 Goossens Kobe Intermarché-Wanty-Gobert + 1:1735
08 Owsian Lukasz Team Arkéa-Samsic + 1:1730
09 Buchmann Emanuel BORA-hansgrohe + 1:1725
10 Zwiehoff Ben BORA-hansgrohe + 1:1720
11 Matthews Michael Team BikeExchange-Jayco + 2:5515
12 Barguil Warren Team Arkéa-Samsic + 2:5510
13 Kron Andreas Lotto Soudal + 2:555
14 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team + 2:555
15 García Raúl Equipo Kern Pharma + 2:555
16 Huys Laurens Intermarché-Wanty-Gobert + 2:553
17 Laengen Vegard Stake UAE Team Emirates + 2:553
18 Villella Davide Cofidis + 2:553
19 Vanhoucke Harm Lotto Soudal + 2:553
20 Hänninen Jaakko AG2R Citroën Team + 2:553
21 Hermans Ben Israel-Premier Tech + 2:553
22 Gesbert Elie Team Arkéa-Samsic + 2:553
23 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè + 2:553
24 Moreno Sala Adria Burgos-BH + 2:553
25 Rubio Einer Movistar Team + 2:553
26 Piccoli James Israel-Premier Tech + 2:55
27 Uijtdebroeks Cian BORA-hansgrohe + 2:55
28 Muhlberger Gregor Movistar Team + 2:55
29 Jorgenson Matteo Movistar Team + 2:59
30 Geschke Simon Cofidis + 2:59
31 Colleoni Kevin Team BikeExchange-Jayco + 7:31
32 Sepulveda Eduardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 7:31
33 Gibbons Ryan UAE Team Emirates + 7:31
34 Herrada Jose Cofidis + 7:31
35 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 7:31
36 Zoccarato Samuele Bardiani CSF Faizanè + 9:06
37 Bais Mattia Drone Hopper-Androni Giocattoli + 9:06
38 Marengo Umberto Drone Hopper-Androni Giocattoli + 9:06
39 Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team + 9:06
40 Zardini Edoardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 9:06
41 Politt Nils BORA-hansgrohe + 9:06
42 Madrazo Angel Burgos-BH + 9:06
43 Vliegen Loic Intermarché-Wanty-Gobert + 9:06
44 Girmay Biniam Intermarché-Wanty-Gobert + 9:06
45 Hoole Daan Trek-Segafredo + 9:06
46 Lazkano Oier Movistar Team + 9:06
47 Konrad Patrick BORA-hansgrohe + 9:06
48 Bais Davide EOLO-Kometa Cycling Team + 9:06
49 Gavazzi Francesco EOLO-Kometa Cycling Team + 9:06
50 Rosa Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 9:06
51 Tiberi Antonio Trek-Segafredo + 9:06
52 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 10:43
53 Apers Ruben Sport Vlaanderen-Baloise + 12:10
54 Bouts Jordy BEAT Cycling + 12:10
55 Daemen Stijn BEAT Cycling + 12:10
56 Peak Barnabas Intermarché-Wanty-Gobert + 12:10
57 Ponsaerts Thibaut Minerva Cycling Team + 12:10
58 Naesen Lawrence AG2R Citroën Team + 12:10
59 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 12:10
60 Schuermans Jens BEAT Cycling + 12:10
61 Lührs Luis-Joe BORA-hansgrohe + 12:10
62 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 12:10
63 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 12:10
64 Biermans Jenthe Israel-Premier Tech + 12:10
65 De Pestel Sander Sport Vlaanderen-Baloise + 12:10
66 Pellaud Simon Trek-Segafredo + 12:10
67 Umba Santiago Drone Hopper-Androni Giocattoli + 12:10
68 Benedetti Cesare BORA-hansgrohe + 12:10
69 Grosu Eduard Michael Drone Hopper-Androni Giocattoli + 12:10
70 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 12:10
71 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 12:10
72 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 12:10
73 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 12:10
74 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 12:10
75 Joseph Thomas Minerva Cycling Team + 12:10
76 Etxeberria Asier Euskaltel-Euskadi + 12:10
77 Garcia Sergio EOLO-Kometa Cycling Team + 12:10
78 Battaglin Enrico Bardiani CSF Faizanè + 12:10
79 Fiorelli Filippo Bardiani CSF Faizanè + 12:10
80 El Gouzi Omar Bardiani CSF Faizanè + 12:10
81 Arrieta Igor Equipo Kern Pharma + 12:10
82 Holmes Matthew Lotto Soudal + 12:10
83 Covi Alessandro UAE Team Emirates + 12:10
84 Mosca Jacopo Trek-Segafredo + 12:10
85 Van Hoecke Gijs AG2R Citroën Team + 12:10
86 Mertens Julian Sport Vlaanderen-Baloise + 12:10
87 Ardila Andres UAE Team Emirates + 12:10
88 Finé Eddy Cofidis + 12:10
89 Champion Thomas Cofidis + 12:10
90 Hoyos Daniel Electro Hiper Europa-Caldas + 12:10
91 Ropero Alejandro EOLO-Kometa Cycling Team + 12:10
92 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 12:10
93 Armee Sander Cofidis + 12:10
94 Rubio Diego Burgos-BH + 12:10
95 Okamika Ander Burgos-BH + 12:10
96 Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team + 12:10
97 Peters Nans AG2R Citroën Team + 12:10
98 Lucca Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 12:10
99 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 12:10
100 Berrade Urko Equipo Kern Pharma + 12:10
101 Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA + 12:10
102 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 12:10
103 Barta William Movistar Team + 12:10
104 Domingues André Burgos-BH + 12:10
105 Bakelants Jan Intermarché-Wanty-Gobert + 12:10
106 Delaplace Anthony Team Arkéa-Samsic + 12:10
107 Guglielmi Simon Team Arkéa-Samsic + 12:10
108 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi + 12:10
109 Irizar Julen Euskaltel-Euskadi + 12:10
110 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA + 12:10
111 Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi + 12:10
112 Oliveira Ivo UAE Team Emirates + 12:10
113 García Cortina Iván Movistar Team + 12:10
114 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 12:10
115 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA + 12:10
116 Howson Damien Team BikeExchange-Jayco + 12:10
117 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic + 12:10
118 Herrada Jesus Cofidis + 12:10
119 Carretero Hector Equipo Kern Pharma + 12:10
120 Bauer Jack Team BikeExchange-Jayco + 12:10
121 Smith Dion Team BikeExchange-Jayco + 12:10
122 Gall Felix AG2R Citroën Team + 12:10
123 Sweeny Harry Lotto Soudal + 12:10
124 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 17:30
125 Willems Thimo Minerva Cycling Team + 17:30
126 Van Praet Robbe Minerva Cycling Team + 17:30
127 Burger Sven BEAT Cycling + 17:30
128 Bennassar Juan Martin Manuela Fundación + 17:30
129 Edmondson Alex Team BikeExchange-Jayco + 17:30
130 Fretin Milan Sport Vlaanderen-Baloise + 17:30
131 Cantón Isaac Manuela Fundación + 17:30
132 Borra Gilles Minerva Cycling Team + 17:30
133 Debaele Jorre Minerva Cycling Team + 17:30
134 Goldstein Omer Israel-Premier Tech + 17:30
135 Zandri Francesco Work Service-Vitalcare-Dynatek + 17:30
136 Malecki Kamil Lotto Soudal + 17:30
137 Miltiadis Andreas JAVA Kiwi Atlántico + 17:30
138 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 17:30
139 Dens Tuur Sport Vlaanderen-Baloise + 17:30
DNF Visconti Giovanni Bardiani CSF Faizanè
DNF Boons Jente BEAT Cycling
DNF Dissel Bram BEAT Cycling
DNF Kerckhaert Jochem BEAT Cycling
DNF Cuadros Alvaro Caja Rural-Seguros RGA
DNF Prades Eduard Caja Rural-Seguros RGA
DNF Ravanelli Simone Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Hoyos Juan Diego Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Iribar Unai Euskaltel-Euskadi
DNF Lobato Juan Jose Euskaltel-Euskadi
DNF Meintjes Louis Intermarché-Wanty-Gobert
DNF Cataford Alexander Israel-Premier Tech
DNF Jones Taj Israel-Premier Tech
DNF Cañellas Xavier JAVA Kiwi Atlántico
DNF Gasparini Alessio JAVA Kiwi Atlántico
DNF Gurrutxaga Gaizka JAVA Kiwi Atlántico
DNF Ishihara Yuki JAVA Kiwi Atlántico
DNF Koyama Tomoya JAVA Kiwi Atlántico
DNF Torres Edwin JAVA Kiwi Atlántico
DNF Schwarzmann Michael Lotto Soudal
DNF Casaus Medina Francisco José Manuela Fundación
DNF Jimenez Daniel Manuela Fundación
DNF Mesa Pietralunga Santiago Manuela Fundación
DNF Van Schoor Matthew Minerva Cycling Team
DNF Bonneu Kamiel Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Hesters Jules Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Kamp Alexander Trek-Segafredo
DNF Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Burchio Federico Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Paties Montagner Eric Work Service-Vitalcare-Dynatek

Information