Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Trofeo Calvia
UCI, One-day race, 15th February 2007, Spain
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Costa Rica
Czechia
Dom. Republic
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Netherlands Antilles
Russia
Slovakia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Etxebarria Arana
Unai
1972
Euskaltel-Euskadi
03:57:45
02
Ventoso
Francisco
1982
Saunier Duval - Prodir
+ 00
03
Fischer
Murilo
1979
Liquigas
+ 00
04
Kopp
David
1979
Gerolsteiner
+ 00
05
Reynès
Vicente
1981
Caisse d'Epargne
+ 00
06
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 00
07
Rast
Gregory
1980
Astana
+ 00
08
Ziegler
Thomas
1980
T-Mobile Team
+ 00
09
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step - Innergetic
+ 00
10
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 00
11
Gusev
Vladimir
1982
Discovery Channel
+ 00
12
Mikhailov
Gennady
1974
Astana
+ 00
13
Bernucci
Lorenzo
1979
T-Mobile Team
+ 00
14
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
+ 00
15
Calcagni
Patrick
1977
Liquigas
+ 00
16
Moreno
Daniel
1981
Relax - GAM
+ 00
17
Gallego
Diego
1982
Vina Magna - Cropu
+ 00
18
Müller
Martin
1974
Team Milram
+ 00
19
Kuschynski
Aleksandr
1979
Liquigas
+ 00
20
Valverde
Alejandro
1980
Caisse d'Epargne
+ 00
21
Fernandez
Alberto
1984
Saunier Duval - Prodir
+ 00
22
Mosquera
Ezequiel
1975
Karpin-Galicia
+ 00
23
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 00
24
Rodriguez
Alberto
1982
Vina Magna - Cropu
+ 00
25
Bileka
Volodymyr
1979
Discovery Channel
+ 00
26
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 00
27
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Karpin-Galicia
+ 00
28
Di Luca
Danilo
1976
Liquigas
+ 00
29
Colom
Antonio
1978
Astana
+ 00
30
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 00
31
Bonilla
Adrian
1978
Fuerteventura - Canarias
+ 00
32
Camaño
Iker
1979
Saunier Duval - Prodir
+ 00
33
Torres Martin
Fernando
1978
Spiuk - Extremadura
+ 00
34
Garate
Juan Manuel
1976
Quick Step - Innergetic
+ 00
35
Llaneras Rosello
Joan
1969
-
+ 00
36
Ballester Martinez
Vicente
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 00
37
Santaromita
Ivan
1984
Quick Step - Innergetic
+ 09
38
De Maar
Marc
1984
Rabobank
+ 13
39
Navarro
Daniel
1983
Astana
+ 22
40
Contador
Alberto
1982
Discovery Channel
+ 22
41
Lowe
Trent
1984
Discovery Channel
+ 22
42
Seeldraeyers
Kevin
1986
Quick Step - Innergetic
+ 22
43
Meersman
Gianni
1985
Discovery Channel
+ 22
44
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 22
45
Hernández
Jesús
1981
Relax - GAM
+ 22
46
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 22
47
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 22
48
Garcia Rena
Rodrigo
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 22
49
Rubiera
José Luis
1973
Discovery Channel
+ 22
50
Klinger
Tim
1984
Gerolsteiner
+ 31
51
Westphal
Carlo
1985
Gerolsteiner
+ 31
52
Celaya
Anton Luengo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 41
53
Mondelo Diaz
Josu
1981
Spiuk - Extremadura
+ 41
54
Löwik
Gerben
1977
Rabobank
+ 44
55
Flecha
Juan Antonio
1977
Rabobank
+ 44
56
Dekker
Thomas
1984
Rabobank
+ 44
57
Devolder
Stijn
1979
Discovery Channel
+ 50
58
Amuriza Gumucio
Gorka
1981
Grupo Nicolas Mateos
+ 52
59
Ochotorena
Xabat
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 54
60
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 54
61
Frei
Thomas
1985
Astana
+ 57
62
Olmo
Juan
1978
Andalucia - Cajasur
+ 57
63
Stamsnijder
Tom
1985
Gerolsteiner
+ 57
64
Belda
David
1983
Fuerteventura - Canarias
+ 57
65
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Andalucia - Cajasur
+ 57
66
Russ
Matthias
1983
Gerolsteiner
+ 57
67
Herrada
Jose
1985
Vina Magna - Cropu
+ 57
68
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 57
69
Pérez
Santiago
1977
Relax - GAM
+ 57
70
Etxarri
Javier
1986
Grupo Nicolas Mateos
+ 57
71
Villegas Trapaga
Aaron
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 57
72
Fernandez Mora
Juan Carlos
1984
Spiuk - Extremadura
+ 57
73
Redondo
Jose Antonio
1985
Astana
+ 57
74
Padrnos
Pavel
1970
Discovery Channel
+ 57
75
Martinez
José Alberto
1975
Agritubel
+ 57
76
Salgueiro
Enrique
1981
Karpin-Galicia
+ 57
77
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
+ 57
78
Fröhlinger
Johannes
1985
Gerolsteiner
+ 57
79
Olmo
Antonio
1982
Andalucia - Cajasur
+ 57
80
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 57
81
Bernabeu
David
1975
Fuerteventura - Canarias
+ 57
82
Abakoumov
Igor
1981
Astana
+ 57
83
Pozzato
Filippo
1981
Liquigas
+ 57
84
Vigano
Davide
1984
Quick Step - Innergetic
+ 57
85
Lasa Larraya
Gaizka
1982
Karpin-Galicia
+ 57
86
Zubero Aldekoa
Julen
1982
Orbea - Laukiz F.T.
+ 57
87
Nozal Vega
Isidro
1977
Karpin-Galicia
+ 57
88
Gómez
Ángel
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 57
89
Cummings
Steve
1981
Discovery Channel
+ 57
90
Iriondo Uranga
Iban
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 01:15
91
Guerini
Giuseppe
1970
T-Mobile Team
+ 01:20
92
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 01:23
93
Melero
Iván
1984
Orbea - Laukiz F.T.
+ 01:35
94
Zubeldia
Joseba
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 03:13
95
Calvente
Manuel
1976
Agritubel
+ 04:58
96
Mancebo
Francisco
1976
Relax - GAM
+ 04:58
97
Albasini
Michael
1980
Liquigas
+ 04:58
98
Vaitkus
Tomas
1982
Discovery Channel
+ 04:58
99
Sinkewitz
Patrik
1980
T-Mobile Team
+ 05:02
100
Uribarri
Unai
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 05:47
101
Dueñas
Moisés
1981
Agritubel
+ 05:47
102
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
+ 08:23
103
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
+ 08:23
104
Ruiz Sanchez
Jose
1980
Andalucia - Cajasur
+ 09:47
105
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 11:35
106
Horrach
Joan
1974
Caisse d'Epargne
+ 11:35
107
Abal Diego
David
1986
Karpin-Galicia
+ 12:03
108
Rabuñal
Gonzalo
1984
Karpin-Galicia
+ 12:03
109
De Pedro Garcia
Pablo
1980
Grupo Nicolas Mateos
+ 12:03
110
Casas
Claudio José
1982
Andalucia - Cajasur
+ 12:03
111
Schröder
Björn
1980
Team Milram
+ 12:03
112
Teruel
Eloy
1982
Grupo Nicolas Mateos
+ 12:03
113
Jurco
Matej
1984
Team Milram
+ 12:03
114
Knaven
Servais
1971
T-Mobile Team
+ 12:03
115
Ivanov
Sergei
1975
Astana
+ 12:03
116
Siedler
Sebastien
1978
Team Milram
+ 12:03
117
Pena Iza
Axetza
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 12:03
118
Lazkano Iriondo
Inigo
1982
Orbea - Laukiz F.T.
+ 12:03
119
Joachim
Benoit
1976
Astana
+ 12:03
120
Ochoa Gonzalez
Miguel
1985
Grupo Nicolas Mateos
+ 12:03
121
Torrent
Carlos
1974
Vina Magna - Cropu
+ 12:03
122
Ferrer Garcia
Guillermo
1975
-
+ 12:03
123
Tendero Marcos
Jesus
1981
Vina Magna - Cropu
+ 12:03
124
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucia - Cajasur
+ 12:10
125
Mezo Askargorta
Iker
1982
Orbea - Laukiz F.T.
+ 12:10
126
Ramirez Torres
Jesus Javier
1979
Spiuk - Extremadura
+ 12:10
127
Oroz
Juan José
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 12:10
128
Trenti
Guido
1972
Liquigas
+ 12:10
129
Eisel
Bernhard
1981
T-Mobile Team
+ 12:10
130
Davis
Scott
1979
T-Mobile Team
+ 12:10
131
Walker
William
1985
Rabobank
+ 12:10
132
Vallejo Dominquez
Angel
1981
Relax - GAM
+ 12:10
133
Diaz Armas
Dailos Manuel
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 12:10
134
Del Nero Montes
Jesus
1982
Saunier Duval - Prodir
+ 12:10
135
Moreno
Javier
1984
Spiuk - Extremadura
+ 12:10
136
Garcia-Casarrubios
Oscar
1984
Relax - GAM
+ 12:16
137
García Marín
Jorge
1980
Relax - GAM
+ 12:16
138
Alvarez Martin
Luis Roberto
1982
Vina Magna - Cropu
+ 12:16
139
Carinena Luque
Juan Carlos
1980
Andalucia - Cajasur
+ 12:16
140
Martin Peribanez
David
1980
Vina Magna - Cropu
+ 12:19
141
Sanchez
Julian
1980
Relax - GAM
+ 12:19
142
Piedra
Antonio
1985
Fuerteventura - Canarias
+ 12:22
143
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 18:56
144
Vazquez
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 18:56
145
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 18:56
146
Martínez
Francisco José
1983
Andalucia - Cajasur
+ 18:56
147
Rosendo Prado
Jesus
1982
Andalucia - Cajasur
+ 18:56
148
Romero Etxebarria
Igor
1986
Orbea - Laukiz F.T.
+ 23:29
149
Aramendia
Javier
1986
Orbea - Laukiz F.T.
+ 23:29
150
Murgoitio Rekalde
Egoitz
1983
Grupo Nicolas Mateos
+ 23:29
151
Gilmartin
Ivan
1983
Vina Magna - Cropu
+ 23:29
152
Castaño
Carlos
1979
Karpin-Galicia
+ 23:29
153
Alarcon
Raul
1986
Saunier Duval - Prodir
+ 23:29
154
Lara
Francisco José
1977
Andalucia - Cajasur
+ 25:45
155
Perez Romero
Luis
1980
Andalucia - Cajasur
+ 25:45
156
Banos Ballester
Jose Antonio
1986
Grupo Nicolas Mateos
+ 25:45
157
Milan
Diego
1985
Grupo Nicolas Mateos
+ 25:45
158
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 25:45
159
Albizuri Aransono
Benat
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 25:45
Information
Trofeo Calvia
Spain
15th February 2007
1.1 | 147.6 km