Trofeo Soller - 2009

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Antonio Colom Team Katusha 3:54:49
02 Edvald Boasson-Hagen Team Columbia - HTC + 56
03 Jérôme Pineau Quick Step + 56
04 Sylvain Chavanel Quick Step + 56
05 Maxime Monfort Team Columbia - HTC + 56
06 Morris Possoni Team Columbia - HTC + 1:00
07 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 1:01
08 Manuel Vazquez Contentpolis - Ampo + 1:05
09 Paul Martens Rabobank + 1:05
10 Markus Fothen Team Milram + 1:05
11 Tony Martin Team Columbia - HTC + 1:06
12 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 1:06
13 Roman Kreuziger Liquigas + 1:28
14 Ivan Santaromita Liquigas + 1:32
15 Juan Manuel Garate Rabobank + 2:00
16 Iñigo Landaluze Euskaltel-Euskadi + 2:00
17 Laurens Ten Dam Rabobank + 2:00
18 Dario Cataldo Quick Step + 2:25
19 José Joaquin Rojas Caisse d'Epargne + 2:25
20 Pablo Lastras Caisse d'Epargne + 2:35
21 Davide Malacarne Quick Step + 2:35
22 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 2:35
23 Christian Pfannberger Team Katusha + 2:35
24 Aitor Perez Arrieta Contentpolis - Ampo + 2:35
25 Gorazd Stangelj Liquigas + 2:35
26 Andrey Amador Caisse d'Epargne + 2:35
27 Rafael Valls Burgos Monumental - Castilla y Leon + 2:35
28 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 2:35
29 David López Caisse d'Epargne + 2:35
30 Javier Etxarri Marin Contentpolis - Ampo + 2:35
31 Koos Moerenhout Rabobank + 2:35
32 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 2:35
33 Eduard Vorganov Xacobeo-Galicia + 2:35
34 Johannes Fröhlinger Team Milram + 2:35
35 Marcos Garcia Xacobeo-Galicia + 2:38
36 Jonathan Tiernan Locke Plowman Craven - Madison + 3:21
37 Arjen De Baat Van Vliet - EBH - Elshof + 3:21
38 Samuel Dumoulin Cofidis + 3:21
39 Marco Pinotti Team Columbia - HTC + 4:57
40 Kanstantsin Sivtsov Team Columbia - HTC + 4:57
41 Björn Thurau Elk Haus + 4:57
42 Andreas Schillinger Team Nutrixxion - Sparkasse + 4:57
43 Gerhard Trampusch Elk Haus + 4:57
44 Esteban Plaza Mira Andalucía - Cajasur + 4:57
45 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 4:57
46 Pedro Fernandez Xacobeo-Galicia + 4:57
47 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 4:57
48 Eritz Ruiz de Erentxun Antetara Orbea + 4:57
49 Sergio Dominquez Munoz Contentpolis - Ampo + 4:57
50 Dries Devenyns Quick Step + 4:57
51 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 4:57
52 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 4:57
53 Josu Agirre Asegniloaza Euskaltel-Euskadi + 4:57
54 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 4:57
55 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 4:57
56 Romain Sicard Orbea + 4:57
57 Matteo Tosatto Quick Step + 7:01
58 Frederik Willems Liquigas + 7:01
59 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 7:04
60 Joan Horrach Team Katusha + 9:11
61 David Arroyo Caisse d'Epargne + 9:11
62 Martin Müller Team Milram + 9:11
63 Matthias Russ Team Milram + 9:11
64 Jesus Rosendo Prado Andalucía - Cajasur + 9:11
65 Enrico Franzoi Liquigas + 9:11
66 Serguei Klimov Team Katusha + 9:11
67 Vladimir Karpets Team Katusha + 9:11
68 Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 9:11
69 Joseba Larralde Alzugarai Orbea + 9:11
70 Diego Gallego Burgos Monumental - Castilla y Leon + 9:11
71 Hubert Schwab Quick Step + 9:11
72 Dmitriy Kozontchuk Rabobank + 9:11
73 Juan Javier Estrada Andalucía - Cajasur + 9:11
74 Alexandre Botcharov Team Katusha + 9:11
75 Adrian Palomares Contentpolis - Ampo + 9:11
76 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 9:11
77 Dirk Müller Team Nutrixxion - Sparkasse + 9:19
78 Alejandro Paleo Mosquera Xacobeo-Galicia + 9:45
79 Iban Mayoz Xacobeo-Galicia + 9:57
80 Juan Francisco Mouron Doldan Xacobeo-Galicia + 9:57
81 Mauro Facci Quick Step + 10:44
82 Julian Sanchez Contentpolis - Ampo + 10:49
83 Dennis Pohl Team Kuota - Indeland + 12:10
84 Bram Schmitz Van Vliet - EBH - Elshof + 12:10
85 Rikke Dijkxhoorn Van Vliet - EBH - Elshof + 12:12
86 Jos Van Emden Rabobank + 12:12
87 Nick Nuyens Rabobank + 12:14
88 Manuel Quinziato Liquigas + 12:14
89 Peter Velits Team Milram + 12:14
90 Sylwester Szmyd Liquigas + 12:14
91 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 12:14
92 Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 12:14
93 Jose Ruiz Sanchez Andalucía - Cajasur + 12:14
94 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 12:26
95 Kurt Hovelynck Quick Step + 12:26
96 Harald Starzengruber Elk Haus + 12:26
97 Jonathan Castroviejo Orbea + 13:20
98 Ronan Van Zandbeek Van Vliet - EBH - Elshof + 15:17
99 Evan Oliphant Plowman Craven - Madison + 15:17
100 Stephen Adams Plowman Craven - Madison + 15:17
101 Tom Stamsnijder Rabobank + 15:17
102 Sjoerd Kouwenhoven Van Vliet - EBH - Elshof + 15:17
103 Eneko Echeverz Carte Orbea + 15:17
104 Sergio De Lis De Andres Euskaltel-Euskadi + 15:17
105 Stijn Devolder Quick Step + 15:17
106 Stephane Augé Cofidis + 15:20
107 Jean-Michel Schlüter Team Nutrixxion - Sparkasse + 15:20
108 Lars Vierbergen Van Vliet - EBH - Elshof + 15:20
109 Daniel Sesma Sorbet Orbea + 15:20
110 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 18:19
111 Jose Antonio Redondo Andalucía - Cajasur + 18:19
112 Rafael Serrano Fernandez Contentpolis - Ampo + 18:19
113 Andres Avelino Antuna Coro Burgos Monumental - Castilla y Leon + 18:19
114 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 18:21
115 Claudio Jose Casas Gallego Contentpolis - Ampo + 21:26
116 Gorka Izagirre Contentpolis - Ampo + 21:26
117 Bas Stamsnijder Van Vliet - EBH - Elshof + 23:42
118 Robbie McEwen Team Katusha + 28:28
119 Andoni Blazquez Berasarte Orbea + 28:28
Information
Nation Spain
Date 11th February
Distance 143.3 km
CAT 1.1
Other
Embed Results