Tour de France | GC Results | Stages | Startlist Giro Valle d'Aosta | GC Results | Stages | Startlist

2010 Trofeo Cala Millor - Cala Rajada

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Óscar Freire 1976 Rabobank 4:14:21120
02 André Greipel 1982 Team HTC - Columbia + 0096
03 Manuel Cardoso 1983 Footon-Servetto + 0072
04 Robert Förster 1978 Team Milram + 0060
05 Koldo Fernandez 1981 Euskaltel-Euskadi + 0054
06 Jens Keukeleire 1988 Cofidis + 0048
07 José Joaquin Rojas 1985 Caisse d'Epargne + 0043
08 Kenny van Hummel 1982 Skil - Shimano + 0038
09 Kevyn Ista 1984 Cofidis + 0035
10 Mathieu Drujon 1983 Caisse d'Epargne + 0031
11 Nikolas Maes 1986 Quick Step + 0029
12 Tom Leezer 1985 Rabobank + 0026
13 Adam Blythe 1989 Omega Pharma-Lotto + 0024
14 David Vitoria 1984 Footon-Servetto + 0022
15 Dario Cataldo 1985 Quick Step + 0019
16 Robbie McEwen 1972 Team Katusha + 0018
17 Eric Baumann 1980 Team NetApp + 0017
18 Jon Aberasturi Izaga 1989 Orbea + 0016
19 Wim Stroetinga 1985 Team Milram + 0014
20 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Team Saxo Bank + 0013
21 Bert De Backer 1984 Skil - Shimano + 0012
22 Francisco Manuel Anton 1988 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 0011
23 Oscar Grau Jorda 1979 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 0010
24 Arnaud Coyot 1980 Caisse d'Epargne + 008
25 Remco Te Brake 1988 Van Vliet - EBH - Elshof + 007
26 Francisco Pacheco Torres 1982 Xacobeo-Galicia + 006
27 Davide Malacarne 1987 Quick Step + 005
28 Maxime Vantomme 1986 Team Katusha + 004
29 Jaroslaw Marycz 1987 Team Saxo Bank + 002
30 Jose Antonio Carrasco 1980 - + 001
31 Eduard Vorganov 1982 Team Katusha + 00
32 Jorge Martin Montenegro Adaro 1983 Andalucía - Cajasur + 00
33 Jesus Rosendo Prado 1982 Andalucía - Cajasur + 00
34 Aitor Galdos 1979 Euskaltel-Euskadi + 00
35 Bas Krauwel 1991 Van Vliet - EBH - Elshof + 00
36 Stefan Vreugdenhil 1989 Van Vliet - EBH - Elshof + 00
37 Thomas Fothen 1983 Team Milram + 00
38 David Gutierrez Palacios 1987 Footon-Servetto + 00
39 Rikke Dijkxhoorn 1986 Van Vliet - EBH - Elshof + 00
40 Pascual Orengo Lopez 1989 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 00
41 Matthias Brändle 1989 Footon-Servetto + 00
42 Carlos Castaño 1979 Xacobeo-Galicia + 00
43 Vidal Celis Zabala 1982 Footon-Servetto + 00
44 Unai Elorriaga Zubiaur 1980 - + 00
45 Christophe Brandt 1977 Omega Pharma-Lotto + 00
46 Romain Zingle 1987 Cofidis + 00
47 Thomas Rohregger 1982 Team Milram + 00
48 Johannes Fröhlinger 1985 Team Milram + 00
49 Alexandre Botcharov 1975 Team Katusha + 00
50 Jerome Pineau 1980 Quick Step + 00
51 Pablo Aitor Bernal Rosique 1986 - + 00
52 Joan Horrach 1974 Team Katusha + 00
53 Christoph Pfingsten 1987 Van Vliet - EBH - Elshof + 00
54 Ion Izagirre 1989 Orbea + 00
55 Iñaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 00
56 Johnnie Walker 1987 Footon-Servetto + 00
57 Timon Seubert 1987 Team NetApp + 00
58 Mikel Landa 1989 Orbea + 00
59 Markus Fothen 1981 Team Milram + 00
60 Bart Van Haaren 1984 Van Vliet - EBH - Elshof + 00
61 Andreas Schillinger 1983 Team NetApp + 00
62 Kurt Hovelynck 1981 Quick Step + 00
63 Robin Chaigneau 1988 Skil - Shimano + 00
64 Job Vissers 1984 Skil - Shimano + 00
65 Dries Devenyns 1983 Quick Step + 00
66 Christian Knees 1981 Team Milram + 00
67 Jean-Christophe Péraud 1977 Omega Pharma-Lotto + 00
68 Luke Roberts 1977 Team Milram + 00
69 Michele Merlo 1985 Footon-Servetto + 00
70 Alejandro Valverde [*] 1980 Caisse d'Epargne + 00
71 Anders Lund 1985 Team Saxo Bank + 00
72 Peter Velits 1985 Team HTC - Columbia + 00
73 Eloy Teruel Rovira 1982 - + 00
74 Jakub Danacik 1988 PSK Whirlpool - Author + 00
75 Francesco Reda 1982 Quick Step + 00
76 Bert Grabsch 1975 Team HTC - Columbia + 00
77 Piet Rooijakkers 1980 Skil - Shimano + 00
78 Gustavo Dominguez Lemos 1980 Xacobeo-Galicia + 00
79 Sergio De Lis De Andres 1986 Euskaltel-Euskadi + 00
80 Ivan Velasco 1980 Euskaltel-Euskadi + 00
81 Rodrigo Garcia Rena 1980 Xacobeo-Galicia + 00
82 Julien Fouchard 1986 Cofidis + 00
83 Glenn D'Hollander 1974 Omega Pharma-Lotto + 00
84 Tristan Valentin 1982 Cofidis + 00
85 David Gutierrez G. 1982 Footon-Servetto + 00
86 Bram Tankink 1978 Rabobank + 00
87 Juan José Cobo 1981 Caisse d'Epargne + 00
88 José Gomez Marchante 1980 Andalucía - Cajasur + 00
89 Tom Stamsnijder 1985 Rabobank + 00
90 Kasper Klostergaard 1983 Team Saxo Bank + 00
91 Marc Reyness 1988 PSK Whirlpool - Author + 00
92 Raul Santamarta Valvuena 1985 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 00
93 Benat Urain Epelde 1988 Orbea + 00
94 Javier Ramirez 1978 Andalucía - Cajasur + 00
95 Jose Antonio De Segovia 1982 Xacobeo-Galicia + 00
96 Pablo Lechuga Rodriguez 1990 Andalucía - Cajasur + 00
97 Carlos Torrent Tarres 1974 - + 00
98 Francisco Pérez 1978 Caisse d'Epargne + 00
99 Sjoerd Kouwenhoven 1990 Van Vliet - EBH - Elshof + 00
100 Delio Fernandez Cruz 1986 Xacobeo-Galicia + 00
101 Dominik Roels 1987 Team Milram + 00
102 Frantisek Kloucek 1985 PSK Whirlpool - Author + 00
103 Dominik Roels 1987 Team Milram + 00
104 Tony Gallopin 1988 Cofidis + 00
105 Nick Nuyens 1980 Rabobank + 00
106 Kalle Kriit 1983 Cofidis + 00
107 Juan Javier Estrada 1981 Andalucía - Cajasur + 00
108 Jelle Vanendert 1985 Omega Pharma-Lotto + 00
109 Jurgen Van den Broeck 1983 Omega Pharma-Lotto + 00
110 Thomas Berkhout 1984 Van Vliet - EBH - Elshof + 00
111 Jens Voigt 1971 Team Saxo Bank + 00
112 Alexandr Kolobnev 1981 Team Katusha + 00
113 Jan Barta 1984 Team NetApp + 00
114 Antonio Cabello Baena 1990 Andalucía - Cajasur + 00
115 Frederik Wilmann 1985 Skil - Shimano + 00
116 Vladimir Isaichev 1986 Xacobeo-Galicia + 00
117 Laurens Ten Dam 1980 Rabobank + 00
118 Martin Mares 1982 PSK Whirlpool - Author + 00
119 Angel Vicioso 1977 Andalucía - Cajasur + 00
120 Egor Silin 1988 Team Katusha + 00
121 Martin Hebik 1982 PSK Whirlpool - Author + 00
122 Alan Perez Lezaun 1982 Euskaltel-Euskadi + 00
123 Mauro Facci 1982 Quick Step + 00
124 Cesare Benedetti 1987 Team NetApp + 00
125 Antonio Piedra 1985 Andalucía - Cajasur + 00
126 Gorka Verdugo 1978 Euskaltel-Euskadi + 00
127 Maxime Monfort 1983 Team HTC - Columbia + 00
128 Marzio Bruseghin 1974 Caisse d'Epargne + 00
129 David Francisco Delgado 1986 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 00
130 José Vicente García 1972 Caisse d'Epargne + 00
131 Huub Duyn 1984 Team NetApp + 00
132 Vladimir Karpets 1980 Team Katusha + 00
133 Leopold König 1987 PSK Whirlpool - Author + 00
134 Vojtech Dlouhy 1981 PSK Whirlpool - Author + 00
135 Sander Oostlander 1984 Van Vliet - EBH - Elshof + 00
136 Nico Sijmens 1978 Cofidis + 00
137 Adrian Saez 1986 Orbea + 00
138 Kai Reus 1985 Rabobank + 00
139 Rein Taaramäe 1987 Cofidis + 22
140 Rubén Pérez Moreno 1981 Euskaltel-Euskadi + 22
141 Serafín Martinez 1984 Xacobeo-Galicia + 22
142 Gustavo César Veloso 1980 Xacobeo-Galicia + 22
143 Robert Wagner 1983 Skil - Shimano + 22
144 Kim Kirchen 1978 Team Katusha + 30
145 Vicente Reynès 1981 Team HTC - Columbia + 34
146 Lars Boom 1985 Rabobank + 36
147 Xabier Zabalo Imaz 1987 Orbea + 56
148 Tony Martin 1985 Team HTC - Columbia + 1:51
149 Andoni Lafuente 1985 - + 2:02
150 Frantisek Rabon 1983 Team HTC - Columbia + 2:30
151 Noel Martin Infante 1989 Orbea + 2:30
152 Antonio Tauler Llull 1974 - + 2:30
153 David Muntaner 1983 - + 2:30
154 Albert Torres Barcelo 1990 - + 2:30
155 Dimitri Claeys 1987 Team NetApp + 2:30
156 Daniel Schorn 1988 Team NetApp + 2:30
157 Petr Kaltofen 1989 PSK Whirlpool - Author + 2:30
158 Jose Carlos Lara Arjonilla 1988 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 2:30
159 Markus Eichler 1982 Team Milram + 2:30
160 André Schulze 1974 PSK Whirlpool - Author + 2:30
161 David López 1981 Caisse d'Epargne + 2:30
162 Igor Anton 1983 Euskaltel-Euskadi + 2:30
163 Diego Gallego 1982 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 2:30
164 Thomas Faiers 1987 Footon-Servetto + 2:30
165 Lluis Mas 1989 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 2:30
166 Ivan Melero Coco 1984 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 2:30
167 André Steensen 1987 Team Saxo Bank + 2:30
168 Andres Avelino Antuna Coro 1986 Burgos 2016 - Castilla y Leon + 2:30
169 Chris Anker Sørensen 1984 Team Saxo Bank + 2:30
170 Alberto Fernandez Sainz 1981 Xacobeo-Galicia + 2:30
171 Francis De Greef 1985 Omega Pharma-Lotto + 2:30
172 Charles Wegelius 1978 Omega Pharma-Lotto + 2:30
173 Tom Stubbe 1981 Omega Pharma-Lotto + 2:30
174 Iban Leanizbarrutia Cruz 1987 - + 2:30
175 Marco Pinotti 1976 Team HTC - Columbia + 2:30
176 Marco Corti 1986 Footon-Servetto + 2:30
177 Richie Porte 1985 Team Saxo Bank + 2:30
178 Branislau Samoilau 1985 Quick Step + 2:30
179 Manuel Ortega Ocaña 1981 Andalucía - Cajasur + 2:30
180 Cheng Ji 1987 Skil - Shimano + 2:30
181 Long Jin 1983 Skil - Shimano + 2:30
182 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 2:30
183 Nicki Sørensen 1975 Team Saxo Bank + 2:30
184 Stanislav Kozubek 1980 PSK Whirlpool - Author + 2:30
185 Fränk Schleck 1980 Team Saxo Bank + 2:30
186 Koos Moerenhout 1973 Rabobank + 2:30
187 Mario Aerts 1974 Omega Pharma-Lotto + 2:30
188 Addy Engels 1977 Quick Step + 2:30
189 David Deroo 1985 Skil - Shimano + 2:30
190 Aritz Etxebarria Etxebarria 1988 Orbea + 4:19
191 Ronan Van Zandbeek 1988 Skil - Shimano + 4:26
192 Nico Keinath 1987 Team NetApp + 5:20
193 Bastien Delrot 1986 Team NetApp + 5:20
194 Andoni Blazquez Berasarte 1987 Orbea + 6:07
DNF Jorge Azanza Soto 1982 Euskaltel-Euskadi
DNF Mikel Ilundain Tirapu 1986 Orbea
DNF Rasmus Guldhammer 1989 Team HTC - Columbia
DNF Aleksejs Saramotins 1982 Team HTC - Columbia
Trofeo Cala Millor - Cala Rajada
Spain - February 8th
Distance 172.4 km
Classification 1.1

Want to use results from
FirstCycling on your site?