FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Trofeo Cala Millor
UCI, One-day race, 12th February 2007, Spain
Race info
Results
History
2011
2010
2009
2008
2007
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Costa Rica
Czechia
Dom. Republic
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Mexico
Netherlands
Netherlands Antilles
Russia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Reynès
Vicente
1981
Caisse d'Epargne
03:52:28
02
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 00
03
Vaitkus
Tomas
1982
Discovery Channel
+ 00
04
Sieberg
Marcel
1982
Team Milram
+ 00
05
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step - Innergetic
+ 00
06
Burghardt
Marcus
1983
T-Mobile Team
+ 00
07
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Karpin-Galicia
+ 00
08
Ventoso
Francisco
1982
Saunier Duval - Prodir
+ 00
09
Gasparotto
Enrico
1982
Liquigas
+ 00
10
Del Nero Montes
Jesus
1982
Saunier Duval - Prodir
+ 00
11
Eisel
Bernhard
1981
T-Mobile Team
+ 00
12
Castaño
Carlos
1979
Karpin-Galicia
+ 00
13
Siedler
Sebastien
1978
Team Milram
+ 00
14
Mikhailov
Gennady
1974
Astana
+ 00
15
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas
+ 00
16
Escobar Roure
Sergio
1974
Grupo Nicolas Mateos
+ 00
17
Ochotorena
Xabat
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 00
18
Bonilla
Adrian
1978
Fuerteventura - Canarias
+ 00
19
van Heeswijk
Max
1973
Rabobank
+ 00
20
Sarabia
Ignacio
1983
Spiuk - Extremadura
+ 00
21
Devolder
Stijn
1979
Discovery Channel
+ 00
22
Kopp
David
1979
Gerolsteiner
+ 00
23
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 00
24
Cummings
Steve
1981
Discovery Channel
+ 00
25
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Agritubel
+ 00
26
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 00
27
Müller
Martin
1974
Team Milram
+ 00
28
Meersman
Gianni
1985
Discovery Channel
+ 00
29
Albizuri Aransono
Benat
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 00
30
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 00
31
Gusev
Vladimir
1982
Discovery Channel
+ 00
32
Alarcon
Raul
1986
Saunier Duval - Prodir
+ 00
33
Klier
Andreas
1976
T-Mobile Team
+ 00
34
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
+ 00
35
Löwik
Gerben
1977
Rabobank
+ 00
36
Grabsch
Bert
1975
T-Mobile Team
+ 00
37
Sinkewitz
Patrik
1980
T-Mobile Team
+ 00
38
Korff
Andre
1973
T-Mobile Team
+ 00
39
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 00
40
Gómez
Ángel
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 00
41
Barredo
Carlos
1981
Quick Step - Innergetic
+ 00
42
Lara
Francisco José
1977
Andalucia - Cajasur
+ 00
43
Gallego
Diego
1982
Vina Magna - Cropu
+ 00
44
Fischer
Murilo
1979
Liquigas
+ 00
45
Westphal
Carlo
1985
Gerolsteiner
+ 00
46
Zumeta Etxabe
Joseba
1982
Orbea - Laukiz F.T.
+ 00
47
Martinez
José Alberto
1975
Agritubel
+ 00
48
Mosquera
Ezequiel
1975
Karpin-Galicia
+ 00
49
Cobo
Juan José
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 00
50
Olmo
Juan
1978
Andalucia - Cajasur
+ 00
51
García Dapena
David
1977
Karpin-Galicia
+ 00
52
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 00
53
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 00
54
Flecha
Juan Antonio
1977
Rabobank
+ 00
55
Camaño
Iker
1979
Saunier Duval - Prodir
+ 00
56
Mayo
Iban
1977
Saunier Duval - Prodir
+ 00
57
Boonen
Tom
1980
Quick Step - Innergetic
+ 00
58
De Maar
Marc
1984
Rabobank
+ 00
59
Padrnos
Pavel
1970
Discovery Channel
+ 00
60
Dekker
Thomas
1984
Rabobank
+ 00
61
Martinez
Egoi
1978
Discovery Channel
+ 00
62
Fothen
Thomas
1983
Gerolsteiner
+ 00
63
Rubiera
José Luis
1973
Discovery Channel
+ 00
64
Fernandez
Alberto
1984
Saunier Duval - Prodir
+ 00
65
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
+ 08
66
Gatto
Oscar
1985
Gerolsteiner
+ 16
67
Pozzato
Filippo
1981
Liquigas
+ 24
68
Trenti
Guido
1972
Liquigas
+ 29
69
Paolini
Luca
1977
Liquigas
+ 29
70
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas
+ 32
71
Stamsnijder
Tom
1985
Gerolsteiner
+ 32
72
Kuschynski
Aleksandr
1979
Liquigas
+ 01:12
73
Di Luca
Danilo
1976
Liquigas
+ 00
74
Reus
Kai
1985
Rabobank
+ 01:25
75
Baumann
Eric
1980
T-Mobile Team
+ 02:48
76
Tauler Llull
Antonio
1974
-
+ 02:48
77
Fernandez Mateos
Asier
1984
Orbea - Laukiz F.T.
+ 02:48
78
Schär
Michael
1986
Astana
+ 02:48
79
Knaven
Servais
1971
T-Mobile Team
+ 02:48
80
Aramendia
Javier
1986
Orbea - Laukiz F.T.
+ 02:48
81
Torres Martin
Fernando
1978
Spiuk - Extremadura
+ 02:48
82
Alzamora Riera
Miguel
1974
-
+ 02:48
83
Horrillo
Pedro
1974
Rabobank
+ 02:48
84
Muntaner
David
1983
-
+ 02:48
85
Hruska
Jan
1975
Relax - GAM
+ 02:48
86
Casas
Claudio José
1982
Andalucia - Cajasur
+ 02:48
87
Frei
Thomas
1985
Astana
+ 02:48
88
Rodriguez
Alberto
1982
Vina Magna - Cropu
+ 02:48
89
Romero Ocampo
Pedro
1982
Spiuk - Extremadura
+ 02:48
90
Vazquez
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 02:48
91
Elorriaga Zubiaur
Unai
1980
-
+ 02:48
92
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 02:48
93
Fernandez Mora
Juan Carlos
1984
Spiuk - Extremadura
+ 02:48
94
Garcia-Casarrubios
Oscar
1984
Relax - GAM
+ 02:48
95
Rast
Gregory
1980
Astana
+ 02:48
96
Morabito
Steve
1983
Astana
+ 02:48
97
Vorganov
Eduard
1982
Karpin-Galicia
+ 02:48
98
Amuriza Gumucio
Gorka
1981
Grupo Nicolas Mateos
+ 02:48
99
Kemps
Aaron
1983
Astana
+ 02:48
100
Kemps
Aaron
1983
Astana
+ 02:48
101
Vicioso
Angel
1977
Relax - GAM
+ 02:48
102
Calvente
Manuel
1976
Agritubel
+ 02:48
103
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 02:48
104
De Kort
Koen
1982
Astana
+ 02:48
105
Gerdemann
Linus
1982
T-Mobile Team
+ 02:48
106
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
+ 02:48
107
Fröhlinger
Johannes
1985
Gerolsteiner
+ 02:48
108
Guerini
Giuseppe
1970
T-Mobile Team
+ 02:48
109
Aranaga Akzune
Andoni
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 02:48
110
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Orbea - Laukiz F.T.
+ 02:48
111
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 02:48
112
Palomares
Adrian
1976
Fuerteventura - Canarias
+ 02:48
113
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 02:48
114
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 02:48
115
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Andalucia - Cajasur
+ 02:48
116
Bernabeu
David
1975
Fuerteventura - Canarias
+ 02:48
117
Armstrong
Brad
1986
Orbea - Laukiz F.T.
+ 02:48
118
Llaneras Rosello
Joan
1969
-
+ 02:48
119
Ramirez Torres
Jesus Javier
1979
Spiuk - Extremadura
+ 02:48
120
Balciunas
Linas
1978
Agritubel
+ 02:48
121
Bileka
Volodymyr
1979
Discovery Channel
+ 02:48
122
Sanchez
Julian
1980
Relax - GAM
+ 02:48
123
Kudashev
Denis
1981
Relax - GAM
+ 02:48
124
De Pedro Garcia
Pablo
1980
Grupo Nicolas Mateos
+ 02:48
125
Portal
Nicolas
1979
Caisse d'Epargne
+ 02:48
126
Portal
Sébastien
1982
Caisse d'Epargne
+ 02:48
127
Zabel
Erik
1970
Team Milram
+ 02:48
128
Sobrino
Joaquin
1982
Relax - GAM
+ 02:48
129
Grabsch
Ralf
1973
Team Milram
+ 02:48
130
Torrent
Carlos
1974
Vina Magna - Cropu
+ 02:48
131
Wielinga
Remmert
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 02:48
132
Salgueiro
Enrique
1981
Karpin-Galicia
+ 02:48
133
Peiro Marqueno
Vicente
1984
Grupo Nicolas Mateos
+ 02:48
134
Abril Merino
Juan José
1980
Vina Magna - Cropu
+ 02:48
135
Melero
Iván
1984
Orbea - Laukiz F.T.
+ 02:48
136
Oroz
Juan José
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 02:48
137
Villegas Trapaga
Aaron
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 02:48
138
Garate
Juan Manuel
1976
Quick Step - Innergetic
+ 02:48
139
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 02:48
140
Mondelo Diaz
Josu
1981
Spiuk - Extremadura
+ 02:48
141
Intxausti
Benat
1986
Grupo Nicolas Mateos
+ 02:48
142
Santaromita
Ivan
1984
Quick Step - Innergetic
+ 02:48
143
Bazayev
Assan
1981
Astana
+ 02:48
144
Ivanov
Sergei
1975
Astana
+ 02:48
145
Markov
Alexey
1979
Caisse d'Epargne
+ 02:48
146
Schröder
Björn
1980
Team Milram
+ 02:48
147
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 02:48
148
Mata Cabello
Enrique
1985
Vina Magna - Cropu
+ 02:48
149
Pérez
Israel
1978
Spiuk - Extremadura
+ 02:48
150
Moreno
Javier
1984
Spiuk - Extremadura
+ 02:48
151
Perez Romero
Luis
1980
Andalucia - Cajasur
+ 02:48
152
Olmo
Antonio
1982
Andalucia - Cajasur
+ 02:48
153
Fernandez Oliveira
Luis
1980
Karpin-Galicia
+ 02:48
154
Celaya
Anton Luengo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 02:48
155
Troncoso
Roman
1981
Karpin-Galicia
+ 02:48
156
Dueñas
Moisés
1981
Agritubel
+ 02:48
157
Gaztanaga
Mikel
1979
Agritubel
+ 02:48
158
Vasseur
Cédric
1970
Quick Step - Innergetic
+ 02:48
159
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step - Innergetic
+ 02:48
160
Baguet
Serge
1969
Quick Step - Innergetic
+ 02:48
161
Herrada
Jose
1985
Vina Magna - Cropu
+ 02:48
162
Seeldraeyers
Kevin
1986
Quick Step - Innergetic
+ 02:48
163
Piedra
Antonio
1985
Fuerteventura - Canarias
+ 02:48
164
Teruel
Eloy
1982
Grupo Nicolas Mateos
+ 02:48
165
Van Petegem
Peter
1970
Quick Step - Innergetic
+ 02:48
166
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
+ 02:48
167
Haueisen
Dennis
1978
Team Milram
+ 02:48
168
Uribarri
Unai
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 06:07
169
Martin Peribanez
David
1980
Vina Magna - Cropu
+ 06:07
170
Ochoa Gonzalez
Miguel
1985
Grupo Nicolas Mateos
+ 06:07
171
Arroyo Ramirez
Jose Antonio
1984
Spiuk - Extremadura
+ 06:07
172
Lloret
Manuel
1981
Fuerteventura - Canarias
+ 06:07
173
Cherro Molina
Javier
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 06:07
174
Diaz Armas
Dailos Manuel
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 06:07
175
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne
+ 06:07
176
Iriondo Uranga
Iban
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 06:07
177
Milan
Diego
1985
Grupo Nicolas Mateos
+ 06:07
178
Joachim
Benoit
1976
Astana
+ 06:07
179
Gonzalez
Santos
1973
Karpin-Galicia
+ 06:07
180
Gilmartin
Ivan
1983
Vina Magna - Cropu
+ 06:07
181
Mayoz
Iban
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 06:07
182
Maeztu
Asier
1977
-
+ 07:45
183
Pena Iza
Axetza
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 07:45
184
Terpstra
Niki
1984
Team Milram
+ 07:45
185
Burgos
Nacor
1977
Relax - GAM
+ 07:45
186
Martinez Castillo
Jose Rafael
1976
Relax - GAM
+ 07:45
187
Tendero Marcos
Jesus
1981
Vina Magna - Cropu
+ 07:45
188
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne
+ 07:45
189
Artetxe
Mikel
1976
Fuerteventura - Canarias
+ 07:45
190
Zubeldia
Joseba
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 07:45
191
Banos Ballester
Jose Antonio
1986
Grupo Nicolas Mateos
+ 07:45
192
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 07:45
193
Terciado
Francisco Jose
1981
Relax - GAM
+ 16:21
194
Romero Etxebarria
Igor
1986
Orbea - Laukiz F.T.
+ 16:21
195
Pérez
Santiago
1977
Relax - GAM
+ 16:21
Information
Trofeo Cala Millor
Spain
12th February 2007
1.1 | 159.7 km