Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Coppa Agostoni
UCI, One-day race, 28th September 2023, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
Results
UCI
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Colombia
Czechia
Denmark
Eritrea
France
Germany
Great Britain
Italy
Mexico
Netherlands
New Zealand
Norway
Panama
Poland
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R Citroën Team
Alpecin-Deceuninck
Astana Qazaqstan Team
Biesse-Carrera
Bingoal WB
Cofidis
Corratec Selle Italia
D'Amico UM Tools
EOLO-Kometa
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
GW Shimano Sidermec
MG.K vis Colors for Peace VPM
Movistar Team
Q36.5 Pro Cycling Team
SIAS RIME
Team Arkéa-Samsic
Team dsm-firmenich
Team Jayco-AlUla
TotalEnergies
UAE Team Emirates
DoB?
Pos
Born
Rider
Team
UCI
Time
1
1992
Formolo
Davide
UAE Team Emirates
125
04:44:23
2
1998
Hirschi
Marc
UAE Team Emirates
85
+ 32
3
1996
Lafay
Victor
Cofidis
70
+ 51
4
1991
Barguil
Warren
Team Arkéa-Samsic
60
+ 51
5
1994
Harper
Chris
Team Jayco-AlUla
50
+ 51
6
1989
Ulissi
Diego
UAE Team Emirates
40
+ 01:31
7
1995
García Cortina
Iván
Movistar Team
35
+ 03:28
8
1996
Albanese
Vincenzo
EOLO-Kometa Cycling Team
30
+ 03:28
9
1996
Bax
Sjoerd
UAE Team Emirates
25
+ 03:28
10
2001
Verre
Alessandro
Team Arkéa-Samsic
20
+ 03:28
11
1992
Yates
Simon
Team Jayco-AlUla
15
+ 03:28
12
1995
O'Connor
Ben
AG2R Citroën Team
10
+ 03:28
13
1999
Zana
Filippo
Team Jayco-AlUla
5
+ 03:32
14
2000
Engelhardt
Felix
Team Jayco-AlUla
5
+ 06:02
15
1994
Vendrame
Andrea
AG2R Citroën Team
5
+ 06:02
16
2000
Flynn
Sean
Team dsm-firmenich
3
+ 06:02
17
1998
Oldani
Stefano
Alpecin-Deceuninck
3
+ 06:02
18
2001
Foldager
Anders
Biesse-Carrera
3
+ 06:02
19
1988
Vuillermoz
Alexis
TotalEnergies
3
+ 06:02
20
1994
van Empel
Etienne
Team corratec - Selle Italia
3
+ 06:02
21
1999
Lazkano
Oier
Movistar Team
3
+ 06:02
22
2001
Calzoni
Walter
Q36.5 Pro Cycling Team
3
+ 06:02
23
1995
Velasco
Simone
Astana Qazaqstan Team
3
+ 06:02
24
1999
Magli
Filippo
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
3
+ 06:02
25
1995
Cosnefroy
Benoît
AG2R Citroën Team
3
+ 06:02
26
1994
Mühlberger
Gregor
Movistar Team
+ 06:02
27
1996
Bais
Mattia
EOLO-Kometa Cycling Team
+ 06:02
28
2000
Barré
Louis
Team Arkéa-Samsic
+ 06:02
29
1987
Brambilla
Gianluca
Q36.5 Pro Cycling Team
+ 06:02
30
1996
Barta
William
Movistar Team
+ 06:02
31
1993
Garosio
Andrea
EOLO-Kometa Cycling Team
+ 06:02
32
2002
Villa
Giacomo
Biesse-Carrera
+ 06:02
33
1997
Conci
Nicola
Alpecin-Deceuninck
+ 06:02
34
1996
Fortunato
Lorenzo
EOLO-Kometa Cycling Team
+ 06:02
35
1997
Berthet
Clément
AG2R Citroën Team
+ 06:02
36
1992
Verona
Carlos
Movistar Team
+ 06:02
37
1998
Battistella
Samuele
Astana Qazaqstan Team
+ 06:09
38
1999
Donovan
Mark
Q36.5 Pro Cycling Team
+ 06:20
39
2002
Ponomar
Andrii
Team corratec - Selle Italia
+ 08:43
40
1997
Stork
Florian
Team dsm-firmenich
+ 08:43
41
1994
Ourselin
Paul
TotalEnergies
+ 08:43
42
2003
Mosca
Raffaele
Q36.5 Pro Cycling Team
+ 08:43
43
1992
Guérin
Alexis
Bingoal WB
+ 11:37
44
1999
Matthys
Louka
Bingoal WB
+ 11:37
45
2000
Wood
Harrison
Cofidis
+ 11:37
46
1993
Conti
Valerio
Team corratec - Selle Italia
+ 11:37
47
2002
Tronchon
Bastien
AG2R Citroën Team
+ 11:37
48
1999
Colleoni
Kevin
Team Jayco-AlUla
+ 11:37
49
2000
Tolio
Alex
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
+ 11:37
50
2000
De Carlo
Giovanni
SIAS RIME
+ 11:37
51
1997
Tejada
Harold
Astana Qazaqstan Team
+ 11:37
52
1999
Mulubrhan
Henok
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
+ 11:37
53
2001
Galimberti
Francesco
Biesse-Carrera
+ 11:37
54
2003
Roganti
Simone
D'Amico UM Tools
+ 11:37
55
2002
Piganzoli
Davide
EOLO-Kometa Cycling Team
+ 11:37
56
2003
Pinarello
Alessandro
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
+ 11:37
57
1995
Thomas
Benjamin
Cofidis
+ 11:37
58
1993
Gogl
Michael
Alpecin-Deceuninck
+ 11:37
59
1993
Teugels
Lennert
Bingoal WB
+ 11:37
60
1993
Großschartner
Felix
UAE Team Emirates
+ 11:37
61
1991
Peyskens
Dimitri
Bingoal WB
+ 14:26
62
1994
Gonzalez
Roberto
MG.K vis Colors for Peace VPM
+ 14:26
63
2002
Garofoli
Gianmarco
Astana Qazaqstan Team
+ 14:26
64
1999
Santaromita
Alessandro
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
+ 14:26
65
2002
Mancipe
Andrés
GW Shimano Sidermec
+ 14:26
66
1991
Combaud
Romain
Team dsm-firmenich
+ 14:26
67
1992
Bidard
François
Cofidis
+ 14:26
68
1991
Bevin
Patrick
Team dsm-firmenich
+ 14:26
69
1990
Owsian
Lukasz
Team Arkéa-Samsic
+ 14:26
70
2000
Ciuccarelli
Riccardo
Biesse-Carrera
+ 14:26
71
2004
Arrighetti
Nicoló
Biesse-Carrera
+ 14:48
72
2002
Pettiti
Nicolo
SIAS RIME
+ 14:26
73
1995
Tagliani
Filippo
GW Shimano Sidermec
+ 14:26
74
1999
Belleri
Michael
Biesse-Carrera
+ 14:26
75
2000
Cadena
Edgar
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
+ 14:26
76
2001
Amella
Matteo
Team corratec - Selle Italia
+ 14:26
77
1997
Samudio
Carlos
MG.K vis Colors for Peace VPM
+ 14:26
78
1999
Bauce
Davide
MG.K vis Colors for Peace VPM
+ 14:26
DNS
2002
Lock
Dennis
SIAS RIME
DNF
2001
Paret-Peintre
Valentin
AG2R Citroën Team
DNF
2002
Verschuren
Killian
AG2R Citroën Team
DNF
2002
Bogna
Alex
Alpecin-Deceuninck
DNF
1995
Hermans
Quinten
Alpecin-Deceuninck
DNF
1990
Sbaragli
Kristian
Alpecin-Deceuninck
DNF
1997
Vergallito
Luca
Alpecin-Deceuninck
DNF
1999
Gazzoli
Michele
Astana Qazaqstan Team
DNF
1997
Scaroni
Cristian
Astana Qazaqstan Team
DNF
2001
Galimberti
Lorenzo
Biesse-Carrera
DNF
1992
De Tier
Floris
Bingoal WB
DNF
1992
Tizza
Marco
Bingoal WB
DNF
2000
Van der Beken
Aaron
Bingoal WB
DNF
1989
Cimolai
Davide
Cofidis
DNF
1994
Consonni
Simone
Cofidis
DNF
1991
Fernandez
Ruben
Cofidis
DNF
2004
Di Mauro
Federico
D'Amico UM Tools
DNF
1999
Ghislanzoni
Andrea
D'Amico UM Tools
DNF
2000
Motti
Alessandro
D'Amico UM Tools
DNF
2003
Pellegrini
Lorenzo
D'Amico UM Tools
DNF
2004
Rausa
Cosma
D'Amico UM Tools
DNF
1998
Bais
Davide
EOLO-Kometa Cycling Team
DNF
1984
Gavazzi
Francesco
EOLO-Kometa Cycling Team
DNF
1985
Bisolti
Alessandro
GW Shimano Sidermec
DNF
2004
Guatibonza
Jhonatan
GW Shimano Sidermec
DNF
1998
Osorio
Alejandro
GW Shimano Sidermec
DNF
2002
Ruiz
Jeferson
GW Shimano Sidermec
DNF
2002
Umba
Santiago
GW Shimano Sidermec
DNF
2001
Martinelli
Alessio
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
DNF
2000
Carollo
Francesco
MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF
2000
Granger
Ben
MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF
2002
Kingston
Matthew
MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF
2000
Martinelli
Edoardo
MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF
1983
Erviti
Imanol
Movistar Team
DNF
1995
Rodríguez
Óscar
Movistar Team
DNF
2001
Camprubí
Marcel
Q36.5 Pro Cycling Team
DNF
1996
Fedeli
Alessandro
Q36.5 Pro Cycling Team
DNF
2002
Bagatin
Christian
SIAS RIME
DNF
2003
Fraccaro
Lorenzo
SIAS RIME
DNF
2004
Rosa
Luca
SIAS RIME
DNF
2002
Tovazzi
Elia
SIAS RIME
DNF
1986
Bouet
Maxime
Team Arkéa-Samsic
DNF
1998
Champoussin
Clément
Team Arkéa-Samsic
DNF
2001
Tjøtta
Martin
Team Arkéa-Samsic
DNF
1996
Hamilton
Lucas
Team Jayco-AlUla
DNF
2000
Peña
Jesus David
Team Jayco-AlUla
DNF
1998
Murgano
Marco
Team corratec - Selle Italia
DNF
1995
Tivani
Nicolas
Team corratec - Selle Italia
DNF
2000
Vacek
Karel
Team corratec - Selle Italia
DNF
2002
Brenner
Marco
Team dsm-firmenich
DNF
1999
Leknessund
Andreas
Team dsm-firmenich
DNF
2000
Vermaerke
Kevin
Team dsm-firmenich
DNF
1991
Cabot
Jérémy
TotalEnergies
DNF
2003
Cialone
Alessio
TotalEnergies
DNF
1998
Ferron
Valentin
TotalEnergies
DNF
1993
Latour
Pierre
TotalEnergies
DNF
2001
Vercher
Mattéo
TotalEnergies
DNF
2004
Christen
Jan
UAE Team Emirates
DNF
1989
Laengen
Vegard Stake
UAE Team Emirates
Information
Coppa Agostoni
Italy
28th September 2023
1.1 | 195.7 km