Coppa Agostoni - 2013

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Filippo Pozzato Lampre-Merida 4:58:15
02 Simone Ponzi Astana Pro Team + 00
03 Marco Zamparella Utensilnord - ora24.eu + 00
04 Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice + 00
05 Ivan Rovny Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
06 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
07 Davide Mucelli Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
08 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 00
09 Alexandr Kolobnev Katusha Team + 00
10 Björn Thurau Team Europcar + 00
11 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 00
12 Jacques Janse Van Rensburg MTN-Qhubeka + 00
13 Francesco Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
14 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia + 00
15 Julian Arredondo Team Nippo - De Rosa + 00
16 Sergey Firsanov RusVelo + 00
17 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 00
18 Jan Hirt Leopard - Trek CT + 00
19 Patrik Sinkewitz [*] Meridiana - Kamen Team + 00
20 Rémi Pauriol Sojasun + 00
21 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela + 00
22 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
23 Fabio Aru Astana Pro Team + 19
24 Francesco Failli Vini Fantini - Selle Italia + 19
25 Kristijan Durasek Lampre-Merida + 26
26 Elia Favilli Lampre-Merida + 1:00
27 Leonardo Duque Colombia + 3:30
28 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 3:30
29 Robbie Squire Ceramica Flaminia - Fondriest + 3:30
30 Ilnur Zakarin RusVelo + 3:30
31 Gianfranco Zilioli Androni Giocattoli - Venezuela + 3:30
32 Damiano Cunego Lampre-Merida + 3:30
33 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 3:30
34 Andrea Masciarelli Utensilnord - ora24.eu + 3:30
35 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox + 3:30
36 Francesco Gavazzi Astana Pro Team + 3:30
37 Adriano Malori Lampre-Merida + 3:30
38 Tim Mertens Topsport Vlaanderen - Baloise + 3:32
39 Alexander Vdovin Lokosphinx + 5:59
40 Sergey Shilov Lokosphinx + 5:59
41 Mikhail Antonov Lokosphinx + 5:59
42 Aleksey Rybalkin Lokosphinx + 5:59
43 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 5:59
44 Jan Polanc Radenska + 5:59
45 Alessio Camilli Team Nippo - De Rosa + 5:59
46 Leonardo Pinizzotto Team Nippo - De Rosa + 5:59
47 Dalivier Ospina Colombia + 5:59
48 Laurens De Vreese Topsport Vlaanderen - Baloise + 5:59
49 Arthur Vanoverberghe Topsport Vlaanderen - Baloise + 5:59
50 Brice Feillu Sojasun + 5:59
51 Hideto Nakane Team Nippo - De Rosa + 5:59
52 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox + 5:59
53 Pavel Brutt Katusha Team + 5:59
54 Petr Ignatenko Katusha Team + 5:59
55 Louis Meintjes MTN-Qhubeka + 5:59
56 Fabien Schmidt Sojasun + 5:59
57 Julien El Fares Sojasun + 5:59
58 Arman Kamyshev Astana Pro Team + 5:59
59 Natnael Berhane Team Europcar + 5:59
60 Ferekalsi Debesay Abrha MTN-Qhubeka + 5:59
61 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 5:59
62 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia + 5:59
63 Duber Quintero Colombia + 5:59
64 Alexander Foliforov Helicopters + 5:59
65 Evgeny Shalunov Lokosphinx + 5:59
66 Federico Rocchetti Utensilnord - ora24.eu + 5:59
67 Enrico Barbin Bardiani Valvole - CSF Inox + 5:59
68 Antonio Santoro Ceramica Flaminia - Fondriest + 5:59
69 Eduard Vorganov Katusha Team + 5:59
70 Enrico Gasparotto Astana Pro Team + 5:59
71 Andrea Zordan Androni Giocattoli - Venezuela + 7:18
72 Matteo Fedi Ceramica Flaminia - Fondriest + 7:53
73 Etienne Tortelier Sojasun + 12:58
74 Juan Pablo Valencia Colombia + 12:58
75 Cyril Gautier Team Europcar + 12:58
76 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Baloise + 12:58
77 Nicola Dal Santo Ceramica Flaminia - Fondriest + 12:58
78 Jérémie Galland Sojasun + 12:58
79 Arkimedes Arguelyes Lokosphinx + 12:58
80 Matteo Di Serafino Androni Giocattoli - Venezuela + 12:58
81 Pierpaolo De Negri Vini Fantini - Selle Italia + 12:58
82 Fortunato Baliani Team Nippo - De Rosa + 12:58
83 Sergey Vdovin Lokosphinx + 12:58
84 Andrea Fedi Ceramica Flaminia - Fondriest + 12:58
85 Alfredo Balloni Ceramica Flaminia - Fondriest + 12:58
86 Andrea Manfredi Ceramica Flaminia - Fondriest + 12:58
87 Victor Manakov RusVelo + 16:07
88 Alexander Serov RusVelo + 16:07
89 Sergey Chernetskiy Katusha Team + 16:07
90 Simone Masciarelli Utensilnord - ora24.eu + 16:07
91 Yonathan Monsalve Vini Fantini - Selle Italia + 16:07
92 Kevin Reza Team Europcar + 16:07
93 Pierre Rolland Team Europcar + 16:07
94 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 16:07
95 Tsgabu Grmay MTN-Qhubeka + 16:07
96 Lukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 16:07
97 Josef Cerný CCC Polsat Polkowice + 16:07
98 Sonny Colbrelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 16:07
99 Dion Smith Champion System + 16:07
100 Youcef Reguigui MTN-Qhubeka + 16:07
101 Alberto Cecchin Team Nippo - De Rosa + 16:07
102 David Le Lay Sojasun + 16:07
103 Songezo Jim MTN-Qhubeka + 16:07
104 Volodymyr Starchyk Amore & Vita + 16:07
105 Eugenio Alafaci Leopard - Trek CT + 16:07
106 Alex Kirsch Leopard - Trek CT + 16:07
107 Sacha Modolo Bardiani Valvole - CSF Inox + 16:07
108 Tom Thill Leopard - Trek CT + 16:07
109 Pit Schlechter Leopard - Trek CT + 16:07
110 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Venezuela + 16:07
111 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 16:07
112 Kohei Uchima Team Nippo - De Rosa + 16:07
113 Chan Jae Jang Champion System + 16:22
114 Wilson Marentes Colombia + 16:22
115 Meron Russom MTN-Qhubeka + 16:22
116 Bradley Potgieter MTN-Qhubeka + 16:22
117 Antonio Testa Meridiana - Kamen Team + 16:22
118 Alexander Mironov RusVelo + 16:22
119 Alexey Lutsenko Astana Pro Team + 16:22
120 Mikhail Ignatiev Katusha Team + 16:22
121 Kevin Seeldraeyers Astana Pro Team + 16:22
122 Timofey Kritskiy Katusha Team + 16:22
123 Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice + 16:22
124 Sander Helven Topsport Vlaanderen - Baloise + 19:43
125 Maxwell Durtschi Leopard - Trek CT + 19:43
126 Christophe Kern Team Europcar + 19:43
127 Giovanni Bernaudeau Team Europcar + 19:43
128 Daniel Klemme Leopard - Trek CT + 19:43
DNS Matthias Friedemann Champion System
DNS Dmitry Sokolov Lokosphinx
DNF Eugenio Bani Amore & Vita
DNF Antonio Di Battista Amore & Vita
DNF Daniel Holloway Amore & Vita
DNF Niv Libner Amore & Vita
DNF Viesturs Luksevics Amore & Vita
DNF Anton Mikailov Amore & Vita
DNF Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice
DNF Mateusz Nowak CCC Polsat Polkowice
DNF Matthew Brammeier Champion System
DNF Gregor Gazvoda Champion System
DNF Mart Ojavee Champion System
DNF Adiq Othman Champion System
DNF Kin San Wu Champion System
DNF Carlos Quintero Colombia
DNF Jeffry Romero Colombia
DNF Mikhail Akimov Helicopters
DNF Davide Vigano Lampre-Merida
DNF Luca Wackermann Lampre-Merida
DNF Pavel Ptashkin Lokosphinx
DNF Massimo Demarin Meridiana - Kamen Team
DNF Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Luka Grubic Meridiana - Kamen Team
DNF Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team
DNF Endi Sirol Meridiana - Kamen Team
DNF Gennadiy Tatarinov RusVelo
DNF Yannick Talabardon Sojasun
DNF Davide Malacarne Team Europcar
DNF Simone Campagnaro Team Nippo - De Rosa
DNF Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Zico Waeytens Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Gabriele Bosisio Utensilnord - ora24.eu
DNF Alessandro Mazzi Utensilnord - ora24.eu
DNF Marco Zanotti Utensilnord - ora24.eu
Information
Nation Italy
Date 21st August
Distance 169.7 km
CAT 1.1
Other
Embed Results