Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Minsk Cup
UCI, One-day race, 11th May 2019, Belarus
Race info
Results
Startlist
History
2019
2018
2017
2016
2015
Results
Embed Results
Nations
Argentina
Azerbaijan
Belarus
China
Estonia
France
Great Britain
Greece
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Moldova
Netherlands
Russia
Turkey
Ukraine
Teams
Amore & Vita | P:
Belarus
Dynamo Belarus
Equipe CMI
Estonia
Ferei Pro Cycling
Global Cycling Team
Klaipeda CT
Kyiv Capital Team
Latvia
Lithuania
Lviv Cycling Team
Marathon Tula CT
MGCOR
MGFSO
Minsk Cycling Club
Minsk Region
Moldova
Ningxia Sports Lottery - Livall
RCOP Belarus
Russia
Salcano-Sakarya
SSHOR-Korenkova
Ternopil Regional Track Team
Ukraine
Vino - Astana Motors
ZZK Team
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Karaliok
Yauheni
1996
Belarus
03:42:25
40
02
Balkan
Onur
1996
Salcano-Sakarya
+ 00
30
03
Piskunov
Maksim
1997
Marathon Tula CT
+ 00
25
04
Harakhavik
Uladzimir
1995
Minsk Region
+ 00
20
05
Kulyk
Andrii
1989
Ukraine
+ 00
15
06
Boúglas
Georgios
1990
Ningxia Sports Lottery - Livall
+ 00
10
07
Trusov
Nikolai
1985
SSHOR-Korenkova
+ 00
5
08
Örken
Ahmet
1993
Salcano-Sakarya
+ 00
3
09
Saroka
Aliaksandr
1998
Minsk Region
+ 00
3
10
Kanepejs
Deins
1995
Amore & Vita | P:
+ 00
3
11
Kooser
Artur
1997
Estonia
+ 00
12
Dakhnovskyi
Kostiantyn
1999
Kyiv Capital Team
+ 00
13
Klepikov
Ilya
1994
Lviv Cycling Team
+ 00
14
Kalverss
Maris
1976
Latvia
+ 00
15
Omachi
Kento
1998
Equipe CMI
+ 00
16
Sideikis
Povilas
1998
Lithuania
+ 00
17
Laas
Martin
1993
Estonia
+ 00
18
Dzervus
Darijus
1990
Lithuania
+ 00
19
Orlov
Ivan
2000
MGFSO
+ 00
20
Maikin
Roman
1990
Minsk Cycling Club
+ 00
21
Belyakov
Sergey
2000
SSHOR-Korenkova
+ 00
22
Piashkun
Alexei
1996
Ferei Pro Cycling
+ 00
23
Obsyannikov
Pavel
1999
MGFSO
+ 00
24
Marchuk
Dzianis
2000
RCOP Belarus
+ 00
25
Akhramenka
Yauheni
1995
Ferei Pro Cycling
+ 00
26
Belko
Dmitryi
1999
Minsk Region
+ 00
27
Shemetau
Mikhail
1994
Belarus
+ 00
28
Ärm
Rait
2000
Estonia
+ 00
29
Razinskis
Alekss Janis
2000
Latvia
+ 00
30
Shubin
Ivan
2000
MGFSO
+ 00
31
Hnidashev
Yaroslav
2000
Kyiv Capital Team
+ 00
32
Ansons
Kristers
1999
Amore & Vita | P:
+ 00
33
Sherstnev
Timofei
1999
Russia
+ 00
34
Vahtra
Norman
1996
Estonia
+ 00
35
Vrabii
Andrei
1992
Moldova
+ 00
36
Knops
Kristaps
1985
ZZK Team
+ 00
37
Talacka
Lukas
1994
Lithuania
+ 00
38
Tsimoshyk
Uladzislai
1999
RCOP Belarus
+ 00
39
Astafyev
Stepan
1994
Vino - Astana Motors
+ 00
40
Stepanov
Andrei
1999
Russia
+ 00
41
Zubenko
Mykyta
1995
Lviv Cycling Team
+ 00
42
Kalf
Steven
1995
Estonia
+ 00
43
Kirzhaykin
Nikita
1993
SSHOR-Korenkova
+ 00
44
Kononenko
Mykhaylo
1987
Ukraine
+ 00
45
Qiao
Feng
1991
Ningxia Sports Lottery - Livall
+ 00
46
Muzychin
Anton
1994
Ferei Pro Cycling
+ 00
47
Bialiauski
Vasili
1995
MGCOR
+ 00
48
Nisu
Oskar
1994
Estonia
+ 00
49
Shakotko
Alexander
1999
MGFSO
+ 00
50
Vivas
Federico
1996
Amore & Vita | P:
+ 00
51
Valiauga
Arnoldas
1992
Lithuania
+ 00
52
Ershov
Artur
1990
Marathon Tula CT
+ 09
53
Soltasiuk
Vladyslav
1997
Kyiv Capital Team
+ 09
54
Vasylyuk
Andriy
1987
Kyiv Capital Team
+ 14
55
Jabrayilov
Samir
1994
Minsk Cycling Club
+ 14
56
Ivashkin
Anton
1996
Minsk Cycling Club
+ 16
57
Pokoyoviy
Nazar
2000
Ternopil Regional Track Team
+ 24
58
Sergis
Kaspars
1992
Amore & Vita | P:
+ 30
59
Mazur
Dzianis
2000
RCOP Belarus
+ 35
60
Langereis
Daniel
1992
Global Cycling Team
+ 35
61
Harbach
Artsiom
1999
Minsk Region
+ 35
62
Volkau
Ilya
1997
Minsk Region
+ 35
63
Shakalets
Ivan
1999
Belarus
+ 35
64
Ramanau
Raman
1994
Minsk Cycling Club
+ 35
65
Beniusis
Justas
1997
Klaipeda CT
+ 35
66
Asadov
Elchin
1987
Lviv Cycling Team
+ 35
67
Masiulis
Denas
1999
Klaipeda CT
+ 35
68
Kamliuk
Artsiom
1999
MGCOR
+ 35
69
Ovsyannikov
Alexandr
1997
Vino - Astana Motors
+ 35
70
Shauchenka
Siarhei
1998
MGCOR
+ 35
71
Komin
Alexander
1995
Marathon Tula CT
+ 35
72
Gladysh
Roman
1995
Ternopil Regional Track Team
+ 35
73
Kharlanau
Mikita
1998
Dynamo Belarus
+ 35
74
Papok
Siarhei
1988
Minsk Cycling Club
+ 35
75
Buts
Vitaliy
1986
Kyiv Capital Team
+ 35
76
Frolov
Igor
1990
Russia
+ 35
77
Shtein
Grigoriy
1996
Vino - Astana Motors
+ 35
78
Kasianov
Oleksii
1992
Lviv Cycling Team
+ 35
79
Januskevicius
Mantas
1999
Klaipeda CT
+ 35
80
Kovalev
Evgeniy
1989
Marathon Tula CT
+ 35
81
Klimiankou
Kansatansin
1989
Ferei Pro Cycling
+ 35
82
Tolstopiatenko
Yaroslav
2000
Kyiv Capital Team
+ 35
83
Sokolovskyi
Maksym
2000
Ukraine
+ 35
84
Kervadec
Stevan
1993
Lviv Cycling Team
+ 35
85
Shcherban
Vladyslav
1998
Ternopil Regional Track Team
+ 35
86
Guschin
Volodimir
-
ZZK Team
+ 35
87
Tsishkou
Raman
1994
Belarus
+ 35
88
Gibaud
Mathieu
1985
Equipe CMI
+ 35
89
Tsishchanka
Hardzei
1995
Belarus
+ 35
90
Nekrasov
Konstantin
1999
Russia
+ 35
91
Nikitin
Matvey
1992
Vino - Astana Motors
+ 35
92
Samoilau
Branislau
1985
Minsk Cycling Club
+ 35
93
Gavars
Eriks Toms
1997
Amore & Vita | P:
+ 35
94
Ay
Enes Talha
1996
Salcano-Sakarya
+ 35
95
Bialiauski
Kanstantsin
1998
Belarus
+ 35
96
Dzhus
Volodymyr
1993
Lviv Cycling Team
+ 35
97
Prevar
Oleksandr
1990
Ukraine
+ 35
98
Polivoda
Oleksandr
1987
Ningxia Sports Lottery - Livall
+ 35
99
Ovechkin
Artem
1986
Russia
+ 35
100
Flaksis
Andzs
1991
Latvia
+ 35
101
Van de Klundert
Koen
1995
Global Cycling Team
+ 35
102
Peyroton-Dartet
Thomas
1985
Equipe CMI
+ 35
103
Hryniv
Vitaliy
1995
Ternopil Regional Track Team
+ 35
104
Van Agtmaal
Jeffrey
1985
Global Cycling Team
+ 35
105
Bondarchuk
Nikita
1999
SSHOR-Korenkova
+ 35
106
Voronkov
Artur
1996
Minsk Region
+ 35
107
Samli
Feritcan
1994
Salcano-Sakarya
+ 35
108
Semenov
Alexandr
1999
Vino - Astana Motors
+ 35
109
Dogan
Halil Ibrahim
2000
Salcano-Sakarya
+ 47
110
Turchanka
Pavel
2000
Dynamo Belarus
+ 47
111
Vosekalns
Andris
1992
Latvia
+ 47
112
Golovash
Oleksandr
1991
Ukraine
+ 51
113
Pohorelov
Vladyslav
1995
Ferei Pro Cycling
+ 01:16
114
Sazanov
Andrey
1994
MGFSO
+ 01:16
115
Sukhov
Maxim
1997
Marathon Tula CT
+ 01:40
116
Nikulin
Daniil
1999
Ukraine
+ 01:40
117
Salyakhutdinov
Dmitriy
1999
MGFSO
+ 01:40
118
Luchyn
Maksym
1999
Ternopil Regional Track Team
+ 01:40
119
Aandewiel
Pascal
1983
Global Cycling Team
+ 02:00
120
Kovaliovas
Edgaras
1989
Lithuania
+ 02:02
121
Lasinis
Venantas
1997
Klaipeda CT
+ 02:02
122
Lessechko
Dmitriy
1999
Vino - Astana Motors
+ 02:27
123
Adomaitis
Rojus
1998
Klaipeda CT
+ 02:38
124
Ribaks
Emils
1994
ZZK Team
+ 02:43
125
Pavlovs
Evalds
1989
ZZK Team
+ 03:52
126
Bai
Lijun
1988
Ningxia Sports Lottery - Livall
+ 03:52
127
Kelmelis
Aristidas
2000
Klaipeda CT
+ 04:30
128
Kiryievich
Artur
2000
RCOP Belarus
+ 04:34
129
Shnyrko
Aliaksei
1994
Ningxia Sports Lottery - Livall
+ 04:40
DNS
Kacherhin
Pavel
2000
Dynamo Belarus
DNS
Tripuz
Yahor
1998
MGCOR
DNS
Soula
Guillaume
1980
Equipe CMI
DNF
Barushko
Sergey
1999
Dynamo Belarus
DNF
Evmenenko
Evgeniy
2000
Dynamo Belarus
DNF
Varona
Dmitry
1999
Dynamo Belarus
DNF
Sidlauskas
Erikas
2000
Lithuania
DNF
Sakhonchyk
Siarhei
1997
MGCOR
DNF
Garibian
Arman
2000
Moldova
DNF
Ruscov
Andrei
1999
Moldova
DNF
Vlad
Birca
1999
Moldova
DNF
Kibisau
Uladzislau
2000
RCOP Belarus
DNF
Miazga
Maksim
2000
RCOP Belarus
DNF
Duiunov
Vladislav
1994
Russia
DNF
Green
Siméon
1979
Equipe CMI
DNF
Atalay
Muhammet
1989
Salcano-Sakarya
DNF
Potekalo
Nikolai
2000
SSHOR-Korenkova
DNF
Yatsenko
Ivan
2000
SSHOR-Korenkova
DNF
Sorokins
Dmitrijs
1982
ZZK Team
Information
Minsk Cup
Belarus
11th May 2019
1.2 | 176.0 km