Front Races Teams Riders Ranking

Grand Prix Minsk | 2019 Results

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Norman Vahtra Cycling Tartu 3:25:0840
02 Martin Laas Team Illuminate + 0730
03 Georgios Bouglas Ningxia Sports Lottery - Livall + 0725
04 Nikolai Shumov Minsk Cycling Club + 0720
05 Maksim Piskunov Marathon Tula CT + 0715
06 Uladzimir Harakhavik C.C.Villeneuve Saint Germain + 0710
07 Venantas Lasinis Klaipeda CT + 075
08 Mykhailo Kononenko Shenzhen Xidesheng CT + 073
09 Rait Ärm Cycling Tartu + 073
10 Mykyta Zubenko Lviv Cycling Team + 073
11 Vitaliy Buts Kyiv Capital Team + 07
12 Oskar Nisu Cycling Tartu + 07
13 Dzianis Mazur Centre Mondial du Cyclisme + 07
14 Yauheni Akhramenka Ferei Pro Cycling + 07
15 Kristers Ansons Amore & Vita | P: + 07
16 Yauheni Karaliok Belarus National Team + 07
17 Vladislav Duiunov Moscow Region + 07
18 Ivan Yatsenko SSHOR-Korenkova + 07
19 Kento Omachi Team Eurasia - IRC Tire + 07
20 Andrei Stepanov Moscow Region + 07
21 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 07
22 Konstantin Nekrasov Moscow Region + 07
23 Timofei Sherstnev Moscow Region + 07
24 Alekss Janis Razinskis RRS-Purvciems + 07
25 Nikolai Trusov Krasnodar Region + 07
26 Rojus Adomaitis Klaipeda CT + 07
27 Ilya Volkau Belausian CF + 07
28 Erikas Sidlauskas - + 07
29 Vladyslav Pohorelov Ferei Pro Cycling + 07
30 Mantas Januskevicius Klaipeda CT + 07
31 Evalds Pavlovs ZZK Team + 07
32 Kaspars Sergis Amore & Vita | P: + 07
33 Povilas Sideikis Klaipeda CT + 07
34 Elchin Asadov Lviv Cycling Team + 07
35 Siarhei Sakhonchyk - + 07
36 Volodymyr Dzhus Lviv Cycling Team + 07
37 Ahmet Örken Salcano-Sakarya + 07
38 Kansatansin Klimiankou Ferei Pro Cycling + 07
39 Igor Frolov Moscow Region + 07
40 Alexander Komin Marathon Tula CT + 07
41 Daniel Langereis WTOS-Delft + 07
42 Oleksandr Prevar - + 07
43 Eriks Toms Gavars Amore & Vita | P: + 07
44 Grigoriy Shtein Vino - Astana Motors + 07
45 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 07
46 Artem Ovechkin Terengganu inc. TSG + 07
47 Siarhei Shauchenka Côtes d'Armor-Marie Morin + 07
48 Justas Beniusis Klaipeda CT + 07
49 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 17
50 Andris Vosekalns Hengxiang Cycling Team + 17
51 Andriy Vasylyuk Kyiv Capital Team + 17
52 Evgeniy Kovalev Marathon Tula CT + 20
53 Ivan Shakalets - + 20
54 Aliaksandr Saroka Belausian CF + 20
55 Andriy Kulyk Shenzhen Xidesheng CT + 28
56 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 28
57 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 28
58 Artur Ershov Marathon Tula CT + 28
59 Oleksandr Polivoda Ningxia Sports Lottery - Livall + 32
60 Artsiom Harbach Belausian CF + 32
61 Branislau Samoilau Minsk Cycling Club + 32
62 Steven Kalf Team Illuminate + 32
63 Andzs Flaksis Arapahoe Resources - BMC + 39
64 Alexandr Semenov Vino - Astana Motors + 57
65 Alexander Shakotko MGFSO + 59
66 Pavel Obsyannikov MGFSO + 59
67 Nikita Kirzhaykin Krasnodar Region + 59
68 Roman Giadysh Ternopil Regional Track Team + 1:17
69 Onur Balkan Salcano-Sakarya + 1:25
70 Maxim Sukhov Marathon Tula CT + 1:25
71 Artur Kooser CFC Spordiklubi + 1:34
72 Yaroslav Hnidashev Kyiv Capital Team + 2:13
73 Oleksandr Golovash - + 2:13
74 Vladyslav Soltasiuk Kyiv Capital Team + 2:13
75 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 2:13
76 Dmitryi Belko Belausian CF + 2:44
77 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery - Livall + 3:05
78 Andrei Vrabii - + 3:05
79 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 3:08
80 Uladzislai Tsimoshyk - + 3:40
81 Dzianis Marchuk - + 3:40
82 Darijus Dzervus Memel CT + 3:47
83 Enes Talha Ay Salcano-Sakarya + 3:50
84 Halil Ibrahim Dogan Salcano-Sakarya + 3:50
85 Nazar Pokoyoviy - + 3:52
86 Mathieu Gibaud - + 4:05
87 Dmitriy Lessechko Vino - Astana Motors + 4:21
88 Vladyslav Shcherban Ternopil Regional Track Team + 6:09
89 Hardzei Tsishchanka Belarus National Team + 6:09
90 Kostiantyn Dakhnovskyi Kyiv Capital Team + 6:57
91 Li Jun Bai Ningxia Sports Lottery - Livall + 7:32
92 Ilya Klepikov Lviv Cycling Team + 7:34
93 Edgaras Kovaliovas Top Team Cycling + 7:34
94 Dmitrijs Sorokins - + 7:34
95 Mikhail Shemetau Belarus National Team + 7:34
96 Raman Tsishkou Belarus National Team + 7:34
97 Feritcam Samli Salcano-Sakarya + 7:34
98 Muhammet Atalay Salcano-Sakarya + 7:41
DNS Uladzislau Kibisau -
DNS Maksim Miazga -
DNS Yahor Tripuz -
DNS Aliaksei Shnyrko Ningxia Sports Lottery - Livall
DNF Sergey Barushko -
DNF Arman Garibian -
DNF Simeon Green -
DNF Pavel Kacherin -
DNF Artsiom Kamliuk -
DNF Mikita Kharlanau -
DNF Artur Kiryevich -
DNF Maksym Luchyn -
DNF Andrei Ruscov -
DNF Guillaume Soula -
DNF Pavel Turchanka -
DNF Arnoldas Valiauga -
DNF Dmitry Varona -
DNF Birca Vlad -
DNF Deins Kanepejs Amore & Vita | P:
DNF Federico Vivas Amore & Vita | P:
DNF Kanstantsin Bialiauski Belarus National Team
DNF Evgeniy Evmenenko Belausian CF
DNF Artur Voronkov Belausian CF
DNF Maris Kalverss Evelo Team
DNF Anton Muzychin Ferei Pro Cycling
DNF Alexei Piashkun Ferei Pro Cycling
DNF Maksym Sokolovskyi Ferei Pro Cycling
DNF Aristidas Kelmelis Klaipeda CT
DNF Denas Masiulis Klaipeda CT
DNF Yaroslav Tolstopiatenko Kyiv Capital Team
DNF Oleksii Kasianov Lviv Cycling Team
DNF Stevan Kervadec Lviv Cycling Team
DNF Ivan Orlov MGFSO
DNF Dmitriy Salyakhutdinov MGFSO
DNF Andrey Sazanov MGFSO
DNF Ivan Shubin MGFSO
DNF Vasili Bialiauski Minsk Cycling Club
DNF Sergey Belyakov SSHOR-Korenkova
DNF Nikita Bondarchuk SSHOR-Korenkova
DNF Nikolai Potekalo SSHOR-Korenkova
DNF Koen Van de Klundert T.W.C Tempo-VIRO-Hoppenbrouwers
DNF Thomas Peyroton-Dartet Team Peltrax-CSD
DNF Vitaliy Hryniv Ternopil Regional Track Team
DNF Lukas Talacka Top Team Cycling
DNF Daniil Nikulin U.C.Monaco
DNF Jeffrey Van Agtmaal Willebord Wil Vooruit
DNF Pascal Aandewiel WV De Kannibaal
DNF Volodimir Guschin ZZK Team
DNF Kristaps Knops ZZK Team
DNF Emils Ribaks ZZK Team
Information
Nations Belarus
Date May 12th
Distance 150 km
CAT 1.2