Arctic Race of Norway

UCI, Stage race, 11th -14th August 2022, Norway

GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Leknessund Andreas Team DSM 16:11:32200
02 Houle Hugo Israel-Premier Tech + 08150
03 Conci Nicola Alpecin-Deceuninck + 09125
04 Zingle Axel Cofidis + 14100
05 Lafay Victor Cofidis + 1585
06 Vauquelin Kévin Arkéa-Samsic + 2270
07 Poole Max Team DSM + 2360
08 Hermans Quinten Intermarché-Wanty-Gobert + 2650
09 Hagen Carl Fredrik Israel-Premier Tech + 2840
10 Bax Sjoerd Alpecin-Deceuninck + 3535
11 Burgaudeau Mathieu TotalEnergies + 4330
12 Neilands Krists Israel-Premier Tech + 4625
13 Koretzky Victor B&B Hotels-KTM + 5120
14 Schultz Nick Team BikeExchange-Jayco + 5215
15 Stokbro Nielsen Andreas Team Coop + 5310
16 Boasson-Hagen Edvald TotalEnergies + 585
17 Laurance Axel B&B Hotels-KTM + 585
18 Van Rooy Kenneth Sport Vlaanderen-Baloise + 595
19 Aasvold Kristian Human Powered Health + 595
20 Colleoni Kevin Team BikeExchange-Jayco + 01:025
21 Donovan Mark Team DSM + 01:025
22 Gloag Thomas Trinity Racing + 01:165
23 Nibali Antonio Astana Qazaqstan Team + 01:225
24 Madrazo Angel Burgos-BH + 01:255
25 Sbaragli Kristian Alpecin-Deceuninck + 01:295
26 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi + 01:415
27 Johnston Liam Trinity Racing + 02:095
28 Franco Alejandro Burgos-BH + 02:125
29 Dversnes Fredrik Uno-X Pro Cycling Team + 02:215
30 Osborne Jason Alpecin-Deceuninck + 02:225
31 Meens Johan Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:253
32 Svestad-Bårdseng Embret Team Coop + 03:233
33 De Pooter Dries Intermarché-Wanty-Gobert + 04:133
34 Andersen Idar Uno-X Pro Cycling Team + 04:183
35 Capiot Amaury Arkéa-Samsic + 04:273
36 Bennett Sean China Glory Cycling Team + 04:393
37 Vanhoof Ward Sport Vlaanderen-Baloise + 05:053
38 Bugge Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 05:233
39 Thwaites Scott Alpecin-Deceuninck + 05:533
40 Ferasse Thibault B&B Hotels-KTM + 06:073
41 Smith Dion Team BikeExchange-Jayco + 06:10
42 Brussenskiy Gleb Astana Qazaqstan Team + 06:11
43 Riabushenko Alexandr Astana Qazaqstan Team + 06:20
44 Doubey Fabien TotalEnergies + 06:37
45 Anacona Winner Arkéa-Samsic + 07:56
46 Perez Anthony Cofidis + 08:02
47 Clarke Simon Israel-Premier Tech + 08:32
48 Porter Rudy Trinity Racing + 08:38
49 Wirtgen Luc Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:52
50 De La Parte Victor TotalEnergies + 09:17
51 Gruzdev Dmitriy Astana Qazaqstan Team + 09:20
52 Ballerstedt Maurice Alpecin-Deceuninck + 09:31
53 Barré Louis Arkéa-Samsic + 09:58
54 Chzhan Igor Astana Qazaqstan Team + 10:21
55 Dauphin Florian B&B Hotels-KTM + 10:23
56 Fuentes Angel Burgos-BH + 11:27
57 De Rossi Lucas China Glory Cycling Team + 11:33
58 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 11:35
59 Finé Eddy Cofidis + 12:00
60 Paquot Tom Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:02
61 Lyu Xianjing China Glory Cycling Team + 13:46
62 Marit Arne Sport Vlaanderen-Baloise + 14:21
63 Combaud Romain Team DSM + 14:31
64 Double Paul Human Powered Health + 15:13
65 Mihkels Madis Intermarché-Wanty-Gobert + 15:54
66 Lemoine Cyril B&B Hotels-KTM + 16:42
67 Aalrust Håkon Team Coop + 16:43
68 Groenewegen Dylan Team BikeExchange-Jayco + 16:55
69 Mate Luis Angel Euskaltel-Euskadi + 17:04
70 Jensen August Human Powered Health + 17:15
71 Fretin Milan Sport Vlaanderen-Baloise + 17:20
72 Berwick Sebastian Israel-Premier Tech + 18:23
73 Syritsa Gleb Astana Qazaqstan Team + 18:36
74 Wirtgen Tom Bingoal Pauwels Sauces WB + 19:01
75 Culverwell Sam Trinity Racing + 19:16
76 Van Poucke Aaron Sport Vlaanderen-Baloise + 19:20
77 Riou Alan Arkéa-Samsic + 20:11
78 Ravnøy Johan Team Coop + 20:20
79 Konychev Alexander Team BikeExchange-Jayco + 20:43
80 Manzin Lorrenzo TotalEnergies + 21:11
81 Lunder Eirik Team Coop + 21:15
82 van der Hoorn Taco Intermarché-Wanty-Gobert + 22:32
83 Bendixen Louis Team Coop + 22:51
84 Bol Cees Team DSM + 23:30
85 Desmarets Julien Bingoal Pauwels Sauces WB + 24:53
86 Räim Mihkel Burgos-BH + 26:16
87 Grellier Fabien TotalEnergies + 26:37
88 Jansen Amund Grøndahl Team BikeExchange-Jayco + 27:42
89 Petit Adrien Intermarché-Wanty-Gobert + 28:43
90 Kessler Cole Israel-Premier Tech + 29:08
91 Mintegi Iker Euskaltel-Euskadi + 29:23
92 Blouwe Louis Bingoal Pauwels Sauces WB + 29:35
93 Resell Erik Uno-X Pro Cycling Team + 30:19
94 Verre Alessandro Arkéa-Samsic + 30:33
95 Gibson Matthew Human Powered Health + 30:42
96 Reynders Jens Sport Vlaanderen-Baloise + 30:49
97 Périchon Pierre-Luc Cofidis + 30:54
98 Bassett Stephen Human Powered Health + 31:18
99 Malucelli Matteo China Glory Cycling Team + 33:08
100 Carvalho André Cofidis + 33:36
101 Bieken Nazaerbieke China Glory Cycling Team + 36:29
102 Quick Blake Trinity Racing + 40:51
103 Irizar Julen Euskaltel-Euskadi + 47:16
104 Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi + 49:36
DNF Morice Julien B&B Hotels-KTM
DNF Fernandez Miguel Angel Burgos-BH
DNF Sampiyonbisiklet Mehmet Burgos-BH
DNF Xu Changquang China Glory Cycling Team
DNF Bystrøm Sven Erik Intermarché-Wanty-Gobert
DNF Johannessen Anders Halland Uno-X Pro Cycling Team
DNF Johannessen Tobias Halland Uno-X Pro Cycling Team

Information