FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Arctic Race of Norway
UCI, Stage race, 10th -13th August 2017, Norway
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bulgaria
Canada
Colombia
Denmark
Eritrea
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Romania
Russia
Rwanda
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
Teams
Aqua Blue Sport
Astana
BMC Racing
CCC Sprandi Polkowice
Cofidis
Coop
Delko-Marseille Provence-KTM
Dimension Data
Direct Énergie
Fortuneo - Oscaro
Gazprom-RusVelo
Joker Icopal
Katusha-Alpecin
Nippo-Vini Fantini
Novo Nordisk
Sparebanken Sør
Sport Vlaanderen-Baloise
Sunweb
Team FixIT.no
Wanty - Groupe Gobert
WB-Veranclassic-Aqua Protect
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Teuns
Dylan
1992
BMC Racing
15:56:15
02
Jensen
August
1991
Coop
+ 29
03
Kreder
Michel
1987
Aqua Blue Sport
+ 43
04
Kristoff
Alexander
1987
Katusha-Alpecin
+ 45
05
Lietaer
Eliot
1990
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 45
06
Pacher
Quentin
1992
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 45
07
Hoem
Bjørn Tore
1991
Joker Icopal
+ 49
08
Hagen
Carl Fredrik
1991
Joker Icopal
+ 49
09
Ghebreigzabhier
Amanuel
1994
Dimension Data
+ 55
10
Grivko
Andriy
1983
Astana
+ 57
11
Koch
Jonas
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 59
12
Savitsky
Ivan
1992
Gazprom-RusVelo
+ 01:01
13
Lunke
Sindre
1993
Sunweb
+ 01:01
14
Kaczmarek
Jakub
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 01:01
15
Grellier
Fabien
1994
Direct Énergie
+ 01:09
16
Hoelgaard
Markus
1994
Joker Icopal
+ 01:12
17
Godon
Dorian
1996
Cofidis
+ 01:13
18
De Gendt
Aimé
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 01:21
19
Pardini
Olivier
1985
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 01:24
20
Bonnamour
Franck
1995
Fortuneo - Oscaro
+ 01:38
21
Bystrøm
Sven Erik
1992
Katusha-Alpecin
+ 01:57
22
Bisolti
Alessandro
1985
Nippo-Vini Fantini
+ 02:21
23
De Negri
Pierpaolo
1986
Nippo-Vini Fantini
+ 02:23
24
Plucinski
Leszek
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 02:27
25
Lozano
David
1988
Novo Nordisk
+ 03:04
26
Naesen
Lawrence
1992
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 03:09
27
Skaarseth
Anders
1995
Joker Icopal
+ 03:14
28
Jeannesson
Arnold
1986
Fortuneo - Oscaro
+ 03:23
29
Paluta
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
+ 03:37
30
Venter
Jaco
1987
Dimension Data
+ 03:43
31
Duchesne
Antoine
1991
Direct Énergie
+ 03:54
32
O'Connor
Ben
1995
Dimension Data
+ 03:55
33
Trondsen
Trond Håkon
1994
Sparebanken Sør
+ 03:57
34
Deltombe
Kevin
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 04:39
35
Pasqualon
Andrea
1988
Wanty - Groupe Gobert
+ 04:41
36
Trusov
Nikolai
1985
Gazprom-RusVelo
+ 05:02
37
Kanter
Max
1997
Sunweb
+ 05:04
38
Gerts
Floris
1992
BMC Racing
+ 05:21
39
Moinard
Amaël
1982
BMC Racing
+ 05:33
40
Waeytens
Zico
1991
Sunweb
+ 05:37
41
Delfosse
Sébastien
1982
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 05:38
42
Vangstad
Andreas
1992
Sparebanken Sør
+ 05:47
43
Planet
Charles
1993
Novo Nordisk
+ 06:00
44
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing
+ 06:02
45
Masson
Christophe
1985
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 06:21
46
Zakharov
Artyom
1991
Astana
+ 07:10
47
Watson
Calvin
1993
Aqua Blue Sport
+ 07:18
48
Antonini
Simone
1991
Wanty - Groupe Gobert
+ 07:27
49
Claeys
Dimitri
1987
Cofidis
+ 07:52
50
Dahl
Herman
1993
Sparebanken Sør
+ 07:53
51
Halvorsen
Kristoffer
1996
Joker Icopal
+ 08:14
52
Lukkedal
Øivind
1994
Coop
+ 08:19
53
Rybalkin
Aleksey
1993
Gazprom-RusVelo
+ 08:29
54
Dlamini
Nicholas
1995
Dimension Data
+ 08:52
55
Breschel
Matti
1984
Astana
+ 09:01
56
Couanon
Jonathan
1997
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 09:28
57
Cunego
Damiano
1981
Nippo-Vini Fantini
+ 09:38
58
Tiller
Rasmus
1996
Joker Icopal
+ 10:01
59
Jans
Roy
1990
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 10:52
60
Niyonshuti
Adrien
1987
Dimension Data
+ 10:52
61
Tsatevitch
Alexey
1989
Gazprom-RusVelo
+ 11:07
62
Henttala
Joonas
1991
Novo Nordisk
+ 11:14
63
Hollenstein
Reto
1985
Katusha-Alpecin
+ 11:19
64
Cardis
Romain
1992
Direct Énergie
+ 11:57
65
De Backer
Bert
1984
Sunweb
+ 11:57
66
Chetout
Loic
1992
Cofidis
+ 12:13
67
Salomein
Jarl
1989
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:17
68
Blålid
Marius
1993
Team FixIT.no
+ 12:50
69
Bizhigitov
Zhandos
1991
Astana
+ 12:50
70
Korsæth
Truls
1993
Astana
+ 13:55
71
Rohde
Leon
1995
Sunweb
+ 14:40
72
Mejias
Javier
1983
Novo Nordisk
+ 15:08
73
Aalrust
Håkon
1998
Coop
+ 15:18
74
Corbel
Erwann
1991
Fortuneo - Oscaro
+ 15:59
75
Taaramäe
Rein
1987
Katusha-Alpecin
+ 16:02
76
Koning
Peter
1990
Aqua Blue Sport
+ 17:02
77
Løvik
Åsmund Romstad
1989
Team FixIT.no
+ 17:23
78
Brutt
Pavel
1982
Gazprom-RusVelo
+ 19:15
79
Diaz
Daniel
1989
Delko-Marseille Provence-KTM
+ 21:24
80
Manninen
Matti
1992
Team FixIT.no
+ 22:17
81
Grosu
Eduard Michael
1992
Nippo-Vini Fantini
+ 23:39
82
Eisel
Bernhard
1981
Dimension Data
+ 24:12
83
Øverland
Bjørnar Vevatne
1995
Team FixIT.no
+ 24:32
84
Kirsch
Alex
1992
WB-Veranclassic-Aqua Protect
+ 25:29
85
Austevoll
Ole Andre
1994
Coop
+ 26:39
86
Brammeier
Matthew
1985
Aqua Blue Sport
+ 26:47
87
Welten
Bram
1997
BMC Racing
+ 29:10
88
Mihaylov
Nikolay
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 32:09
89
Hivert
Jonathan
1985
Direct Énergie
+ 32:53
90
Nishimura
Hiroki
1994
Nippo-Vini Fantini
+ 33:42
91
Bruland
Eirik
1995
Sparebanken Sør
+ 34:23
92
De Ketele
Kenny
1985
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 35:38
93
Breivold
Jon Sæverås
1995
Team FixIT.no
+ 36:32
94
Verschoor
Martijn
1985
Novo Nordisk
+ 37:39
95
Blikra
Håvard
1991
Coop
+ 37:39
96
Irvine
Martyn
1985
Aqua Blue Sport
+ 37:56
97
Molly
Kenny
1996
Fortuneo - Oscaro
+ 39:07
98
Williams
Christopher
1981
Novo Nordisk
+ 39:14
DNF
Lauk
Karl Patrick
1997
Astana
DNF
Ponzi
Simone
1987
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Hofstetter
Hugo
1994
Cofidis
DNF
Van Staeyen
Michael
1988
Cofidis
DNF
Vanbilsen
Kenneth
1990
Cofidis
DNF
Andersen
Asbjørn Kragh
1992
Delko-Marseille Provence-KTM
DNF
Aristi
Mikel
1993
Delko-Marseille Provence-KTM
DNF
Smukulis
Gatis
1987
Delko-Marseille Provence-KTM
DNF
Hurel
Tony
1987
Direct Énergie
DNF
Petit
Adrien
1990
Direct Énergie
DNF
McLay
Daniel
1992
Fortuneo - Oscaro
DNF
Vallée
Boris
1993
Fortuneo - Oscaro
DNF
Porsev
Alexander
1986
Gazprom-RusVelo
DNF
Mørkøv
Michael
1985
Katusha-Alpecin
DNF
Restrepo
Jhonatan
1994
Katusha-Alpecin
DNF
Bou
Joan
1997
Nippo-Vini Fantini
DNF
Farazijn
Maxime
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Hagen
Krister
1989
Coop
DNF
Spikseth
Elias Angel
1990
Team FixIT.no
DNF
Holstad
Ludvik
1998
Sparebanken Sør
DNF
Skjold
Mathias
1996
Sparebanken Sør
DNF
Devriendt
Tom
1991
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Dhaene
Brecht
1988
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Offredo
Yoann
1986
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Stenuit
Robin
1990
Wanty - Groupe Gobert
Information
Arctic Race of Norway
Norway
10th -13th August 2017
2.HC