Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Arctic Race of Norway
UCI, Stage race, 14th -17th August 2014, Norway
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Canada
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Netherlands
Netherlands Antilles
Norway
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Sweden
Switzerland
USA
Teams
Belkin Pro Cycling Team
BMC Racing Team
Bretagne - Séché Environnement
Cannondale
Cofidis
IAM Cycling
MTN-Qhubeka
Roubaix - Lille Metropole
Sparebanken Sør
Team FixIT.no
Team Giant - Shimano
Team Joker
Team Katusha
Team NetApp - Endura
Team RingeriksKraft
Team Øster Hus - Ridley
Topsport Vlaanderen
UnitedHealthcare
Wallonie Bruxelles
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Kruijswijk
Steven
1987
Belkin Pro Cycling Team
17:22:12
02
Kristoff
Alexander
1987
Team Katusha
+ 04
03
Nordhaug
Lars Petter
1984
Belkin Pro Cycling Team
+ 18
04
Villella
Davide
1991
Cannondale
+ 19
05
Voss
Paul
1986
Team NetApp - Endura
+ 25
06
Ledanois
Kevin
1993
Bretagne - Séché Environnement
+ 29
07
Elmiger
Martin
1978
IAM Cycling
+ 30
08
Vliegen
Loic
1993
BMC Racing Team
+ 42
09
Moinard
Amaël
1982
BMC Racing Team
+ 45
10
Lemarchand
Romain
1987
Cofidis
+ 52
11
Olsson
Michael
1986
Team RingeriksKraft
+ 59
12
Kreder
Michel
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:01
13
Brändle
Matthias
1989
IAM Cycling
+ 01:17
14
Hivert
Jonathan
1985
Belkin Pro Cycling Team
+ 01:23
15
Laengen
Vegard Stake
1989
Bretagne - Séché Environnement
+ 01:27
16
Jauregui
Quentin
1994
Roubaix - Lille Metropole
+ 01:37
17
De Maar
Marc
1984
UnitedHealthcare
+ 01:45
18
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen
+ 01:46
19
Lunke
Sindre
1993
Sparebanken Sør
+ 01:51
20
Wilmann
Frederik
1985
Team RingeriksKraft
+ 01:52
21
Lietaer
Eliot
1990
Topsport Vlaanderen
+ 01:55
22
Vantomme
Maxime
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 01:59
23
Van Zyl
Johann
1991
MTN-Qhubeka
+ 02:00
24
Planckaert
Baptiste
1988
Roubaix - Lille Metropole
+ 02:04
25
Barta
Jan
1984
Team NetApp - Endura
+ 02:08
26
Krizek
Matthias
1988
Cannondale
+ 02:20
27
Dernies
Tom
1990
Wallonie Bruxelles
+ 02:26
28
Remme
Stian
1982
Team FixIT.no
+ 02:31
29
Spilak
Simon
1986
Team Katusha
+ 02:42
30
Theuns
Edward
1991
Topsport Vlaanderen
+ 02:47
31
Lukkedal
Øivind
1994
Team RingeriksKraft
+ 02:56
32
Schorn
Daniel
1988
Team NetApp - Endura
+ 03:07
33
Blikra
Håvard
1991
Team Øster Hus - Ridley
+ 03:28
34
Hinault
Sébastien
1974
IAM Cycling
+ 03:28
35
Premont
Christophe
1989
Wallonie Bruxelles
+ 03:33
36
Thwaites
Scott
1990
Team NetApp - Endura
+ 03:47
37
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Giant - Shimano
+ 04:02
38
Van Asbroeck
Tom
1990
Topsport Vlaanderen
+ 04:18
39
Austevoll
Ole Andre
1994
Team FixIT.no
+ 04:26
40
Anciaux
Maxime
1990
Wallonie Bruxelles
+ 04:27
41
Skjerping
Kristoffer
1993
Team Joker
+ 04:47
42
Borgersen
Reidar
1980
Team Joker
+ 05:36
43
Sepulveda
Eduardo
1991
Bretagne - Séché Environnement
+ 06:14
44
Bazzana
Alessandro
1984
UnitedHealthcare
+ 06:43
45
Bonnamour
Franck
1995
Bretagne - Séché Environnement
+ 06:53
46
Sijmens
Nico
1978
Wanty - Groupe Gobert
+ 07:00
47
Timmer
Albert
1985
Team Giant - Shimano
+ 07:45
48
Hupond
Thierry
1984
Team Giant - Shimano
+ 07:49
49
Vanoverberghe
Arthur
1990
Topsport Vlaanderen
+ 08:18
50
Sénéchal
Florian
1993
Cofidis
+ 08:45
51
Bystrøm
Sven Erik
1992
Team Katusha
+ 09:09
52
Hushovd
Thor
1978
BMC Racing Team
+ 09:20
53
Landa
Oscar
1993
Team Øster Hus - Ridley
+ 10:15
54
Wesemann
Martin
1984
MTN-Qhubeka
+ 10:18
55
Poulhiès
Stéphane
1985
Cofidis
+ 10:36
56
Ringheim
Jo Kogstad
1991
Team Joker
+ 10:45
57
Lander
Sebastian
1991
BMC Racing Team
+ 10:51
58
Gatto
Oscar
1985
Cannondale
+ 10:52
59
Helven
Sander
1990
Topsport Vlaanderen
+ 11:38
60
Journiaux
Axel
1995
Bretagne - Séché Environnement
+ 11:46
61
Boivin
Guillaume
1989
Cannondale
+ 11:48
62
Ahlstrand
Jonas
1990
Team Giant - Shimano
+ 12:40
63
Murphy
John
1984
UnitedHealthcare
+ 13:42
64
Hausken Jacobsen
Tormod
1993
Team Øster Hus - Ridley
+ 14:34
65
Haller
Marco
1991
Team Katusha
+ 14:52
66
Dougall
Nicholas
1992
MTN-Qhubeka
+ 14:53
67
Berger
Håkon Frengstad
1992
Team RingeriksKraft
+ 15:40
68
Røinås
Fridtjof
1994
Sparebanken Sør
+ 15:53
69
Kittel
Marcel
1988
Team Giant - Shimano
+ 16:08
70
Dupont
Timothy
1987
Roubaix - Lille Metropole
+ 16:15
71
Aasvold
Kristian
1995
Sparebanken Sør
+ 17:05
72
Frattini
Davide
1978
UnitedHealthcare
+ 17:26
73
Jõeäär
Gert
1987
Cofidis
+ 17:43
74
Sagan
Juraj
1988
Cannondale
+ 17:55
75
Corbel
Erwann
1991
Bretagne - Séché Environnement
+ 18:01
76
Jensen
August
1991
Team Øster Hus - Ridley
+ 18:07
77
Ludvigsson
Fredrik
1994
Team Giant - Shimano
+ 18:09
78
Belkov
Maxim
1985
Team Katusha
+ 18:13
79
Seeldraeyers
Kevin
1986
Wanty - Groupe Gobert
+ 20:52
80
Förster
Robert
1978
UnitedHealthcare
+ 21:19
81
Jim
Songezo
1990
MTN-Qhubeka
+ 21:24
82
Theodorsen
Petter
1995
Team RingeriksKraft
+ 22:16
83
Stauff
Andreas
1987
MTN-Qhubeka
+ 22:47
84
Erland
Andreas
1992
Sparebanken Sør
+ 23:01
85
Fåglum
Marcus
1994
Team RingeriksKraft
+ 25:07
86
Bennett
Sam
1990
Team NetApp - Endura
+ 25:27
87
Verhelst
Louis
1990
Cofidis
+ 25:46
88
Wilson
Edvin
1989
Team Joker
+ 26:30
89
Reimer
Martin
1987
MTN-Qhubeka
+ 26:30
90
Sørtveit
Sondre
1988
Team FixIT.no
+ 26:47
91
Löfkvist
Thomas
1984
IAM Cycling
+ 26:59
92
Gjølberg
Adrian
1989
Team FixIT.no
+ 31:05
93
Mørland
Morten
1986
Sparebanken Sør
+ 31:59
94
Napolitano
Danilo
1981
Wanty - Groupe Gobert
+ 32:30
95
Galta
Fredrik Strand
1992
Team Øster Hus - Ridley
+ 32:51
96
Vangstad
Andreas
1992
Sparebanken Sør
+ 38:44
97
Hagen
Krister
1989
Team Øster Hus - Ridley
+ 40:30
DNF
Clement
Stef
1982
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Tanner
David
1984
Belkin Pro Cycling Team
DNF
van der Lijke
Nick
1991
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Davison
Luke
1990
BMC Racing Team
DNF
Fouchard
Julien
1986
Cofidis
DNF
Enger
Sondre Holst
1993
IAM Cycling
DNF
Kluge
Roger
1986
IAM Cycling
DNF
Barbier
Rudy
1992
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Pillon
Romain
1989
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Eidsheim
Filip
1990
Team FixIT.no
DNF
Hermansen
Sindre Eid
1993
Team FixIT.no
DNF
Bugge
Vegard Robinson
1989
Team Joker
DNF
Svendsen
Oskar
1994
Team Joker
DNF
Vorobyev
Anton
1990
Team Katusha
DNF
Dempster
Zakkari
1987
Team NetApp - Endura
DNF
Ilesic
Aldo Ino
1984
UnitedHealthcare
DNF
Delfosse
Sébastien
1982
Wallonie Bruxelles
DNF
Dron
Boris
1988
Wallonie Bruxelles
DNF
Evrard
Laurent
1990
Wallonie Bruxelles
DNF
Habeaux
Gregory
1982
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Robert
Frederique
1989
Wanty - Groupe Gobert
Information
Arctic Race of Norway
Norway
14th -17th August 2014
2.1