Front Races Teams Riders Ranking

Sibiu Cycling Tour | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe 02:15:3814
02 Michael Schwarzmann Bora-Hansgrohe + 005
03 Eduard Michael Grosu Nippo Delko Provence + 003
04 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 00
05 Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 00
06 Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 00
07 Patryk Stosz Voster ATS Team + 00
08 Emanuele Onesti Giotti Victoria Automotive + 00
09 Filippo Fiorelli Bardiani-CSF-Faizanè + 00
10 Federico Burchio Work Service Dynatek Vega + 00
11 Federico Zurlo Giotti Victoria Automotive + 00
12 Paolo Toto Work Service Dynatek Vega + 00
13 Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 00
14 Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 00
15 Gregor Muhlberger Bora-Hansgrohe + 00
16 Patrick Konrad Bora-Hansgrohe + 00
17 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 00
18 Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 00
19 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 00
20 Matteo Rotondi Work Service Dynatek Vega + 00
21 Piotr Brozyna Voster ATS Team + 00
22 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 00
23 Mel Van Der Veekens A Bloc CT + 00
24 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 00
25 Szymon Krawczyk CCC Development Team + 00
26 Tomasz Budzinski Wibatech Merx 7R + 00
27 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 00
28 Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 00
29 Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 00
30 Szymon Tracz CCC Development Team + 00
31 Petr Kelemen CCC Development Team + 00
32 Marcin Budzinski Wibatech Merx 7R + 00
33 Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 00
34 Leonardo Tortomasi Vini Zabú-KTM + 00
35 Nikodemus Holler Bike Aid + 00
36 Rüdiger Selig Bora-Hansgrohe + 00
37 Adriaan Janssen A Bloc CT + 00
38 Valter Ghigino D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 00
39 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 00
40 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 00
41 Emanuel Piaskowy Mazowsze - Serce Polski + 00
42 Raul Colombo Work Service Dynatek Vega + 00
43 Jan Barta Elkov - Kasper + 00
44 Manuel Zobrist Akros - Excelsior - Thömus + 00
45 Adi Marcu Romania + 00
46 Daniel Turek Israel Start-Up Nation + 00
47 Justin Wolf Bike Aid + 00
48 Matthias Brändle Israel Start-Up Nation + 00
49 Piotr Pekala CCC Development Team + 00
50 Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 00
51 Kacper Walkowiak CCC Development Team + 00
52 Marek Rutkiewicz Mazowsze - Serce Polski + 00
53 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 00
54 Dario Puccioni Work Service Dynatek Vega + 00
55 Davide Bais Cycling Team Friuli + 00
56 Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 00
57 Karel Hnik Elkov - Kasper + 00
58 Luca Covili Bardiani-CSF-Faizanè + 00
59 Charly Petelin Amore & Vita | P: + 00
60 Michal Podlaski Mazowsze - Serce Polski + 00
61 Francesco Bongiorno Vini Zabú-KTM + 00
62 Adne Van Engelen Bike Aid + 00
63 Rémy Rochas Nippo Delko Provence + 00
64 Wojciech Sykala Voster ATS Team + 00
65 Michel Giesselmann Team SKS Sauerland NRW + 00
66 Meindert Weulink A Bloc CT + 00
67 Matteo Badilatti Israel Start-Up Nation + 00
68 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 00
69 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
70 Valere Thiebaud Akros - Excelsior - Thömus + 00
71 Daniel Crista Romania + 00
72 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 00
73 Antonio Santoro Work Service Dynatek Vega + 00
74 Emil Dima Giotti Victoria Automotive + 00
75 Andrea Meucci Amore & Vita | P: + 00
76 Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 00
77 Viktor Filutas Giotti Victoria Automotive + 00
78 Stijn Appel A Bloc CT + 00
79 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 00
80 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 00
81 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 00
82 Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 00
83 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
84 Dominik Gorak CCC Development Team + 00
85 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 00
86 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 00
87 Jeen De Jong A Bloc CT + 00
88 Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 00
89 Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 00
90 Martin Nessler Cycling Team Friuli + 00
91 Ivan Martinelli D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 00
92 Simone Sano Team Novak + 00
93 Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 00
94 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 00
95 Iustin-Ioan Vaidian Romania + 00
96 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 00
97 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 00
98 Ramunas Navardauskas Nippo Delko Provence + 00
99 Serghei Tvetcov Romania + 00
100 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 00
101 Matija Lojen Meridiana - Kamen Team + 53
102 Andras Szentpeteri Team Novak + 53
103 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 53
104 Hideto Nakane Nippo Delko Provence + 01:13
Pos Name Team Time
01 - Gregor Muhlberger Bora-Hansgrohe 11:36:44
02 - Patrick Konrad Bora-Hansgrohe + 01:01
03 - Matteo Badilatti Israel Start-Up Nation + 01:52
04 - Rémy Rochas Nippo Delko Provence + 02:47
05 - Piotr Brozyna Voster ATS Team + 05:22
06 - Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 05:54
07 - Adne Van Engelen Bike Aid + 07:41
08 - Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 07:47
09 - Marco Tizza Amore & Vita | P: + 07:59
10 - Filippo Fiorelli Bardiani-CSF-Faizanè + 08:04
11 - Erik Bergström Frisk Bike Aid + 08:12
12 - Petr Kelemen CCC Development Team + 08:13
13 - Karel Hnik Elkov - Kasper + 08:25
14 - Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 08:50
15 - Emanuel Piaskowy Mazowsze - Serce Polski + 09:39
16 - Michal Schlegel Elkov - Kasper + 09:49
17 - Raul Colombo Work Service Dynatek Vega + 10:24
18 - Davide Bais Cycling Team Friuli + 10:56
19 - Luca Covili Bardiani-CSF-Faizanè + 11:00
20 - Piotr Pekala CCC Development Team + 11:21
21 - Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 11:50
22 - Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 11:50
23 - Francesco Bongiorno Vini Zabú-KTM + 11:51
24 - Jan Barta Elkov - Kasper + 11:54
25 - Leonardo Tortomasi Vini Zabú-KTM + 12:37
26 - Federico Zurlo Giotti Victoria Automotive + 12:56
27 - Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 12:58
28 - Serghei Tvetcov Romania + 13:21
29 - Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 13:25
30 1 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 14:09
31 1 Marek Rutkiewicz Mazowsze - Serce Polski + 14:29
32 2 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 14:58
33 - Nikodemus Holler Bike Aid + 15:02
34 - Szymon Tracz CCC Development Team + 15:05
35 - Michael Kukrle Elkov - Kasper + 15:11
36 - Marcin Budzinski Wibatech Merx 7R + 15:12
37 - Dario Puccioni Work Service Dynatek Vega + 15:21
38 - Michal Podlaski Mazowsze - Serce Polski + 15:21
39 - Jeen De Jong A Bloc CT + 16:30
40 - Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 16:40
41 - Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 18:55
42 - Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 20:09
43 - Kacper Walkowiak CCC Development Team + 20:18
44 - Ivan Martinelli D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 20:21
45 - Pawel Cieslik Voster ATS Team + 20:33
46 - Dominik Gorak CCC Development Team + 20:47
47 - Martin Nessler Cycling Team Friuli + 20:53
48 - Adam Toupalik Elkov - Kasper + 21:17
49 - Paolo Toto Work Service Dynatek Vega + 21:23
50 - Patryk Stosz Voster ATS Team + 21:35
51 - Viktor Filutas Giotti Victoria Automotive + 21:38
52 - Adam Stachowiak Voster ATS Team + 21:45
53 - Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 22:03
54 - Eduard Michael Grosu Nippo Delko Provence + 22:35
55 - Michel Giesselmann Team SKS Sauerland NRW + 22:42
56 - Stijn Appel A Bloc CT + 23:34
57 - Tomasz Budzinski Wibatech Merx 7R + 23:47
58 - Daniel Turek Israel Start-Up Nation + 23:59
59 - Meindert Weulink A Bloc CT + 24:48
60 - Ramunas Navardauskas Nippo Delko Provence + 25:40
61 - Antonio Santoro Work Service Dynatek Vega + 25:45
62 - Mateusz Grabis Voster ATS Team + 26:16
63 - Szymon Krawczyk CCC Development Team + 26:29
64 - Adriaan Janssen A Bloc CT + 27:01
65 - Emanuele Onesti Giotti Victoria Automotive + 27:08
66 - Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 27:20
67 1 Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 28:53
68 1 Matteo Rotondi Work Service Dynatek Vega + 29:27
69 2 Hideto Nakane Nippo Delko Provence + 29:28
70 - Andrea Meucci Amore & Vita | P: + 29:32
71 - Emil Dima Giotti Victoria Automotive + 29:57
72 - Valere Thiebaud Akros - Excelsior - Thömus + 30:12
73 - Wojciech Sykala Voster ATS Team + 30:13
74 - Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 30:52
75 - Mel Van Der Veekens A Bloc CT + 31:17
76 - Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 32:44
77 - Matthias Brändle Israel Start-Up Nation + 33:16
78 - Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 33:19
79 - Michael Schwarzmann Bora-Hansgrohe + 33:48
80 - Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 34:08
81 1 Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe + 34:29
82 1 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 34:32
83 - Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 34:48
84 - Federico Burchio Work Service Dynatek Vega + 34:50
85 - Valter Ghigino D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 35:07
86 - Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 35:29
87 - Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 35:32
88 - Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 35:56
89 - Manuel Zobrist Akros - Excelsior - Thömus + 36:03
90 - Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 36:26
91 - Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 36:30
92 - Simone Sano Team Novak + 36:36
93 - Daniel Crista Romania + 37:59
94 - Charly Petelin Amore & Vita | P: + 38:18
95 - Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 38:56
96 - Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 39:10
97 - Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 42:38
98 - Rüdiger Selig Bora-Hansgrohe + 45:29
99 - Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 45:35
100 - Iustin-Ioan Vaidian Romania + 45:42
101 - Adi Marcu Romania + 45:54
102 - Matija Lojen Meridiana - Kamen Team + 47:11
103 - Justin Wolf Bike Aid + 52:19
104 - Andras Szentpeteri Team Novak + 54:24
Info
Nations Romania
Date July 26th
Where Sibiu -> Sibiu
What 04.Stage
Distance 109 km
Leader G.Muhlberger
Youth E.Bergström Frisk
Points G.Muhlberger
Mountain G.Muhlberger
Sprint P.Bernas