Front Races Teams Riders Ranking

Sibiu Cycling Tour | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Results: 03.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Gregor Muhlberger Bora-Hansgrohe 26:1114
02 Matteo Badilatti Israel Start-Up Nation + 01:025
03 Patrick Konrad Bora-Hansgrohe + 01:043
04 Rémy Rochas Nippo Delko Provence + 01:30
05 Piotr Brozyna Voster ATS Team + 01:47
06 Serghei Tvetcov Romania + 01:50
07 Adne Van Engelen Bike Aid + 02:01
08 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 02:05
09 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 02:05
10 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 02:20
11 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 02:22
12 Filippo Fiorelli Bardiani-CSF-Faizanè + 02:28
13 Emil Dima Giotti Victoria Automotive + 02:30
14 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 02:35
15 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 02:35
16 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 02:41
17 Martin Nessler Cycling Team Friuli + 02:42
18 Patryk Stosz Voster ATS Team + 02:44
19 Luca Covili Bardiani-CSF-Faizanè + 02:46
20 Petr Kelemen CCC Development Team + 02:58
21 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 02:58
22 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 03:01
23 Federico Zurlo Giotti Victoria Automotive + 03:04
24 Paolo Toto Work Service Dynatek Vega + 03:07
25 Piotr Pekala CCC Development Team + 03:07
26 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 03:10
27 Emanuel Piaskowy Mazowsze - Serce Polski + 03:12
28 Kacper Walkowiak CCC Development Team + 03:17
29 Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 03:17
30 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 03:18
31 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 03:20
32 Jan Barta Elkov - Kasper + 03:20
33 Davide Bais Cycling Team Friuli + 03:23
34 Szymon Krawczyk CCC Development Team + 03:23
35 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 03:25
36 Ivan Martinelli D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 03:27
37 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 03:30
38 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 03:30
39 Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 03:31
40 Meindert Weulink A Bloc CT + 03:31
41 Mel Van Der Veekens A Bloc CT + 03:32
42 Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 03:37
43 Szymon Tracz CCC Development Team + 03:37
44 Daniel Crista Romania + 03:38
45 Eduard Michael Grosu Nippo Delko Provence + 03:40
46 Karel Hnik Elkov - Kasper + 03:43
47 Marcin Budzinski Wibatech Merx 7R + 03:44
48 Adriaan Janssen A Bloc CT + 03:48
49 Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 03:49
50 Stijn Appel A Bloc CT + 03:49
51 Matthias Brändle Israel Start-Up Nation + 03:51
52 Leonardo Tortomasi Vini Zabú-KTM + 03:51
53 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 03:53
54 Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 03:54
55 Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 03:55
56 Hideto Nakane Nippo Delko Provence + 03:56
57 Viktor Filutas Giotti Victoria Automotive + 03:58
58 Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 04:07
59 Michael Schwarzmann Bora-Hansgrohe + 04:08
60 Federico Burchio Work Service Dynatek Vega + 04:08
61 Dario Puccioni Work Service Dynatek Vega + 04:09
62 Andrea Meucci Amore & Vita | P: + 04:13
63 Michal Podlaski Mazowsze - Serce Polski + 04:13
64 Marek Rutkiewicz Mazowsze - Serce Polski + 04:21
65 Francesco Bongiorno Vini Zabú-KTM + 04:22
66 Raul Colombo Work Service Dynatek Vega + 04:22
67 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 04:22
68 Dominik Gorak CCC Development Team + 04:27
69 Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 04:28
70 Charly Petelin Amore & Vita | P: + 04:30
71 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 04:34
72 Jeen De Jong A Bloc CT + 04:35
73 Tomasz Budzinski Wibatech Merx 7R + 04:41
74 Valere Thiebaud Akros - Excelsior - Thömus + 04:43
75 Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 04:45
76 Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe + 04:45
77 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 04:47
78 Simone Sano Team Novak + 04:48
79 Matteo Rotondi Work Service Dynatek Vega + 04:52
80 Valter Ghigino D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 04:58
81 Antonio Santoro Work Service Dynatek Vega + 04:59
82 Wojciech Sykala Voster ATS Team + 05:03
83 Justin Wolf Bike Aid + 05:03
84 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 05:06
85 Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 05:11
86 Iustin-Ioan Vaidian Romania + 05:13
87 Emanuele Onesti Giotti Victoria Automotive + 05:19
88 Nikodemus Holler Bike Aid + 05:24
89 Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 05:33
90 Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 05:33
91 Ramunas Navardauskas Nippo Delko Provence + 05:35
92 Daniel Turek Israel Start-Up Nation + 05:35
93 Matija Lojen Meridiana - Kamen Team + 05:36
94 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 05:47
95 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 05:47
96 Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 05:50
97 Rüdiger Selig Bora-Hansgrohe + 05:55
98 Michel Giesselmann Team SKS Sauerland NRW + 05:57
99 Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 06:02
100 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 06:03
101 Andras Szentpeteri Team Novak + 06:10
102 Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 06:19
103 Manuel Zobrist Akros - Excelsior - Thömus + 06:20
104 Adi Marcu Romania + 06:25
OOT Maciej Paterski Wibatech Merx 7R
OOT Ivar Slik A Bloc CT
OOT Andrea Guardini Giotti Victoria Automotive
OOT Filippo Ferronato Cycling Team Friuli
OOT Lucas Carstensen Bike Aid
OOT Valentin Plesea Romania
OOT Adrian Banaszek Mazowsze - Serce Polski
OOT Frantisek Sisr Elkov - Kasper
OOT Balazs Rozsa Team Novak
OOT Matthias Schnapka Bike Aid
OOT Yegor Dementyev Team Novak
OOT Matteo Pelucchi Bardiani-CSF-Faizanè
OOT Andrei-Cosmin Bidilici Romania
OOT Karol Kuklewicz Wibatech Merx 7R
OOT Ciprian Jitaru Giotti Victoria Automotive
OOT Rudy Barbier Israel Start-Up Nation
OOT Lorenzo Marenzi Meridiana - Kamen Team
OOT Dusan Kalaba Meridiana - Kamen Team
DNS Mihkel Räim Israel Start-Up Nation
Pos Name Team Time
01 1 Gregor Muhlberger Bora-Hansgrohe 09:21:06
02 1 Patrick Konrad Bora-Hansgrohe + 01:01
03 - Matteo Badilatti Israel Start-Up Nation + 01:52
04 - Rémy Rochas Nippo Delko Provence + 02:47
05 1 Piotr Brozyna Voster ATS Team + 05:22
06 1 Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 05:54
07 7 Adne Van Engelen Bike Aid + 07:41
08 1 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 07:47
09 4 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 07:59
10 2 Filippo Fiorelli Bardiani-CSF-Faizanè + 08:04
11 - Erik Bergström Frisk Bike Aid + 08:13
12 3 Petr Kelemen CCC Development Team + 08:16
13 5 Karel Hnik Elkov - Kasper + 08:25
14 4 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 08:50
15 1 Emanuel Piaskowy Mazowsze - Serce Polski + 09:39
16 1 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 09:49
17 2 Raul Colombo Work Service Dynatek Vega + 10:24
18 1 Davide Bais Cycling Team Friuli + 10:56
19 2 Luca Covili Bardiani-CSF-Faizanè + 11:00
20 2 Piotr Pekala CCC Development Team + 11:21
21 4 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 11:50
22 2 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 11:50
23 5 Francesco Bongiorno Vini Zabú-KTM + 11:51
24 1 Jan Barta Elkov - Kasper + 11:54
25 1 Leonardo Tortomasi Vini Zabú-KTM + 12:37
26 3 Federico Zurlo Giotti Victoria Automotive + 12:56
27 4 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 12:58
28 9 Serghei Tvetcov Romania + 13:21
29 3 Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 13:25
30 2 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 14:05
31 1 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 14:09
32 2 Marek Rutkiewicz Mazowsze - Serce Polski + 14:29
33 6 Nikodemus Holler Bike Aid + 15:04
34 1 Szymon Tracz CCC Development Team + 15:05
35 4 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 15:11
36 - Marcin Budzinski Wibatech Merx 7R + 15:12
37 3 Dario Puccioni Work Service Dynatek Vega + 15:21
38 5 Michal Podlaski Mazowsze - Serce Polski + 15:21
39 1 Jeen De Jong A Bloc CT + 16:30
40 - Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 16:40
41 1 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 18:55
42 1 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 20:09
43 4 Kacper Walkowiak CCC Development Team + 20:18
44 2 Ivan Martinelli D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 20:21
45 3 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 20:33
46 2 Dominik Gorak CCC Development Team + 20:47
47 3 Martin Nessler Cycling Team Friuli + 20:53
48 5 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 21:17
49 2 Paolo Toto Work Service Dynatek Vega + 21:23
50 5 Patryk Stosz Voster ATS Team + 21:35
51 2 Viktor Filutas Giotti Victoria Automotive + 21:38
52 6 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 21:45
53 - Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 22:03
54 2 Eduard Michael Grosu Nippo Delko Provence + 22:37
55 10 Michel Giesselmann Team SKS Sauerland NRW + 22:42
56 3 Stijn Appel A Bloc CT + 23:34
57 - Tomasz Budzinski Wibatech Merx 7R + 23:47
58 6 Daniel Turek Israel Start-Up Nation + 23:59
59 3 Meindert Weulink A Bloc CT + 24:48
60 - Ramunas Navardauskas Nippo Delko Provence + 25:40
61 - Antonio Santoro Work Service Dynatek Vega + 25:45
62 1 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 26:16
63 3 Szymon Krawczyk CCC Development Team + 26:29
64 3 Adriaan Janssen A Bloc CT + 27:01
65 1 Emanuele Onesti Giotti Victoria Automotive + 27:08
66 1 Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 27:20
67 1 Hideto Nakane Nippo Delko Provence + 28:15
68 6 Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 28:53
69 - Matteo Rotondi Work Service Dynatek Vega + 29:27
70 3 Andrea Meucci Amore & Vita | P: + 29:32
71 6 Emil Dima Giotti Victoria Automotive + 29:57
72 3 Valere Thiebaud Akros - Excelsior - Thömus + 30:12
73 2 Wojciech Sykala Voster ATS Team + 30:13
74 2 Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 30:52
75 3 Mel Van Der Veekens A Bloc CT + 31:17
76 5 Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 32:44
77 7 Matthias Brändle Israel Start-Up Nation + 33:16
78 9 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 33:19
79 7 Michael Schwarzmann Bora-Hansgrohe + 33:52
80 9 Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 34:08
81 1 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 34:32
82 6 Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe + 34:35
83 14 Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 34:48
84 12 Federico Burchio Work Service Dynatek Vega + 34:50
85 5 Valter Ghigino D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 35:07
86 6 Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 35:29
87 5 Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 35:32
88 3 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 35:56
89 4 Manuel Zobrist Akros - Excelsior - Thömus + 36:03
90 4 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 36:26
91 4 Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 36:30
92 7 Simone Sano Team Novak + 36:36
93 11 Daniel Crista Romania + 37:59
94 7 Charly Petelin Amore & Vita | P: + 38:18
95 10 Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 38:56
96 4 Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 39:10
97 14 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 42:38
98 11 Rüdiger Selig Bora-Hansgrohe + 45:29
99 11 Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 45:35
100 12 Iustin-Ioan Vaidian Romania + 45:42
101 7 Adi Marcu Romania + 45:54
102 11 Matija Lojen Meridiana - Kamen Team + 46:18
103 12 Justin Wolf Bike Aid + 52:19
104 12 Andras Szentpeteri Team Novak + 53:31
Info
Nations Romania
Date July 26th
Where Curmatura Stezii -> Arena Plato? P?ltini?
What 03.Stage
Distance 12.5 km
Leader G.Muhlberger
Youth E.Bergström Frisk
Points G.Muhlberger
Mountain G.Muhlberger
Sprint P.Bernas