Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Sibiu Cycling Tour

2020

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe 02:15:3814
02 Michael Schwarzmann Bora-Hansgrohe + 005
03 Eduard Michael Grosu Nippo Delko Provence + 003
04 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 00
05 Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 00
06 Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 00
07 Patryk Stosz Voster ATS Team + 00
08 Emanuele Onesti Giotti Victoria Automotive + 00
09 Filippo Fiorelli Bardiani-CSF-Faizanè + 00
10 Federico Burchio Work Service Dynatek Vega + 00
11 Federico Zurlo Giotti Victoria Automotive + 00
12 Paolo Toto Work Service Dynatek Vega + 00
13 Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 00
14 Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 00
15 Gregor Muhlberger Bora-Hansgrohe + 00
16 Patrick Konrad Bora-Hansgrohe + 00
17 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 00
18 Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 00
19 Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 00
20 Matteo Rotondi Work Service Dynatek Vega + 00
21 Piotr Brozyna Voster ATS Team + 00
22 Erik Bergström Frisk Bike Aid + 00
23 Mel Van Der Veekens A Bloc CT + 00
24 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 00
25 Szymon Krawczyk CCC Development Team + 00
26 Tomasz Budzinski Wibatech Merx 7R + 00
27 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 00
28 Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 00
29 Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 00
30 Szymon Tracz CCC Development Team + 00
31 Petr Kelemen CCC Development Team + 00
32 Marcin Budzinski Wibatech Merx 7R + 00
33 Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 00
34 Leonardo Tortomasi Vini Zabú-KTM + 00
35 Nikodemus Holler Bike Aid + 00
36 Rüdiger Selig Bora-Hansgrohe + 00
37 Adriaan Janssen A Bloc CT + 00
38 Valter Ghigino D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 00
39 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 00
40 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 00
41 Emanuel Piaskowy Mazowsze - Serce Polski + 00
42 Raul Colombo Work Service Dynatek Vega + 00
43 Jan Barta Elkov - Kasper + 00
44 Manuel Zobrist Akros - Excelsior - Thömus + 00
45 Adi Marcu Romania + 00
46 Daniel Turek Israel Start-Up Nation + 00
47 Justin Wolf Bike Aid + 00
48 Matthias Brändle Israel Start-Up Nation + 00
49 Piotr Pekala CCC Development Team + 00
50 Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 00
51 Kacper Walkowiak CCC Development Team + 00
52 Marek Rutkiewicz Mazowsze - Serce Polski + 00
53 Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 00
54 Dario Puccioni Work Service Dynatek Vega + 00
55 Davide Bais Cycling Team Friuli + 00
56 Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 00
57 Karel Hnik Elkov - Kasper + 00
58 Luca Covili Bardiani-CSF-Faizanè + 00
59 Charly Petelin Amore & Vita | P: + 00
60 Michal Podlaski Mazowsze - Serce Polski + 00
61 Francesco Bongiorno Vini Zabú-KTM + 00
62 Adne Van Engelen Bike Aid + 00
63 Rémy Rochas Nippo Delko Provence + 00
64 Wojciech Sykala Voster ATS Team + 00
65 Michel Gießelmann Team SKS Sauerland NRW + 00
66 Meindert Weulink A Bloc CT + 00
67 Matteo Badilatti Israel Start-Up Nation + 00
68 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 00
69 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
70 Valere Thiebaud Akros - Excelsior - Thömus + 00
71 Daniel Crista Romania + 00
72 Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 00
73 Antonio Santoro Work Service Dynatek Vega + 00
74 Emil Dima Giotti Victoria Automotive + 00
75 Andrea Meucci Amore & Vita | P: + 00
76 Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 00
77 Viktor Filutas Giotti Victoria Automotive + 00
78 Stijn Appel A Bloc CT + 00
79 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 00
80 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 00
81 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 00
82 Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 00
83 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
84 Dominik Gorak CCC Development Team + 00
85 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 00
86 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 00
87 Jeen De Jong A Bloc CT + 00
88 Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 00
89 Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 00
90 Martin Nessler Cycling Team Friuli + 00
91 Ivan Martinelli D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 00
92 Simone Sano Team Novak + 00
93 Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 00
94 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 00
95 Iustin-Ioan Vaidian Romania + 00
96 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 00
97 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 00
98 Ramunas Navardauskas Nippo Delko Provence + 00
99 Serghei Tvetcov Romania + 00
100 Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 00
101 Matija Lojen Meridiana - Kamen Team + 53
102 Andras Szentpeteri Team Novak + 53
103 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 53
104 Hideto Nakane Nippo Delko Provence + 01:13
Pos Rider Team Time
01 - Gregor Muhlberger Bora-Hansgrohe 11:36:44
02 - Patrick Konrad Bora-Hansgrohe + 01:01
03 - Matteo Badilatti Israel Start-Up Nation + 01:52
04 - Rémy Rochas Nippo Delko Provence + 02:47
05 - Piotr Brozyna Voster ATS Team + 05:22
06 - Luca Wackermann Vini Zabú-KTM + 05:54
07 - Adne Van Engelen Bike Aid + 07:41
08 - Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 07:47
09 - Marco Tizza Amore & Vita | P: + 07:59
10 - Filippo Fiorelli Bardiani-CSF-Faizanè + 08:04
11 - Erik Bergström Frisk Bike Aid + 08:12
12 - Petr Kelemen CCC Development Team + 08:13
13 - Karel Hnik Elkov - Kasper + 08:25
14 - Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 08:50
15 - Emanuel Piaskowy Mazowsze - Serce Polski + 09:39
16 - Michal Schlegel Elkov - Kasper + 09:49
17 - Raul Colombo Work Service Dynatek Vega + 10:24
18 - Davide Bais Cycling Team Friuli + 10:56
19 - Luca Covili Bardiani-CSF-Faizanè + 11:00
20 - Piotr Pekala CCC Development Team + 11:21
21 - Johannes Adamietz Team SKS Sauerland NRW + 11:50
22 - Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 11:50
23 - Francesco Bongiorno Vini Zabú-KTM + 11:51
24 - Jan Barta Elkov - Kasper + 11:54
25 - Leonardo Tortomasi Vini Zabú-KTM + 12:37
26 - Federico Zurlo Giotti Victoria Automotive + 12:56
27 - Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 12:58
28 - Serghei Tvetcov Romania + 13:21
29 - Matteo Busato Vini Zabú-KTM + 13:25
30 1 Anatoliy Budyak Wibatech Merx 7R + 14:09
31 1 Marek Rutkiewicz Mazowsze - Serce Polski + 14:29
32 2 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 14:58
33 - Nikodemus Holler Bike Aid + 15:02
34 - Szymon Tracz CCC Development Team + 15:05
35 - Michael Kukrle Elkov - Kasper + 15:11
36 - Marcin Budzinski Wibatech Merx 7R + 15:12
37 - Dario Puccioni Work Service Dynatek Vega + 15:21
38 - Michal Podlaski Mazowsze - Serce Polski + 15:21
39 - Jeen De Jong A Bloc CT + 16:30
40 - Antonio Zullo Amore & Vita | P: + 16:40
41 - Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 18:55
42 - Guy Sagiv Israel Start-Up Nation + 20:09
43 - Kacper Walkowiak CCC Development Team + 20:18
44 - Ivan Martinelli D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 20:21
45 - Pawel Cieslik Voster ATS Team + 20:33
46 - Dominik Gorak CCC Development Team + 20:47
47 - Martin Nessler Cycling Team Friuli + 20:53
48 - Adam Toupalik Elkov - Kasper + 21:17
49 - Paolo Toto Work Service Dynatek Vega + 21:23
50 - Patryk Stosz Voster ATS Team + 21:35
51 - Viktor Filutas Giotti Victoria Automotive + 21:38
52 - Adam Stachowiak Voster ATS Team + 21:45
53 - Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 22:03
54 - Eduard Michael Grosu Nippo Delko Provence + 22:35
55 - Michel Gießelmann Team SKS Sauerland NRW + 22:42
56 - Stijn Appel A Bloc CT + 23:34
57 - Tomasz Budzinski Wibatech Merx 7R + 23:47
58 - Daniel Turek Israel Start-Up Nation + 23:59
59 - Meindert Weulink A Bloc CT + 24:48
60 - Ramunas Navardauskas Nippo Delko Provence + 25:40
61 - Antonio Santoro Work Service Dynatek Vega + 25:45
62 - Mateusz Grabis Voster ATS Team + 26:16
63 - Szymon Krawczyk CCC Development Team + 26:29
64 - Adriaan Janssen A Bloc CT + 27:01
65 - Emanuele Onesti Giotti Victoria Automotive + 27:08
66 - Iuri Filosi Bardiani-CSF-Faizanè + 27:20
67 1 Riccardo Marchesini Amore & Vita | P: + 28:53
68 1 Matteo Rotondi Work Service Dynatek Vega + 29:27
69 2 Hideto Nakane Nippo Delko Provence + 29:28
70 - Andrea Meucci Amore & Vita | P: + 29:32
71 - Emil Dima Giotti Victoria Automotive + 29:57
72 - Valere Thiebaud Akros - Excelsior - Thömus + 30:12
73 - Wojciech Sykala Voster ATS Team + 30:13
74 - Pawel Bernas Mazowsze - Serce Polski + 30:52
75 - Mel Van Der Veekens A Bloc CT + 31:17
76 - Simone Bevilacqua Vini Zabú-KTM + 32:44
77 - Matthias Brändle Israel Start-Up Nation + 33:16
78 - Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 33:19
79 - Michael Schwarzmann Bora-Hansgrohe + 33:48
80 - Jon Knolle Team SKS Sauerland NRW + 34:08
81 1 Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe + 34:29
82 1 Riccardo Stacchiotti Vini Zabú-KTM + 34:32
83 - Julien Trarieux Nippo Delko Provence + 34:48
84 - Federico Burchio Work Service Dynatek Vega + 34:50
85 - Valter Ghigino D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 35:07
86 - Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 35:29
87 - Lars Kulbe Team SKS Sauerland NRW + 35:32
88 - Andreas Schillinger Bora-Hansgrohe + 35:56
89 - Manuel Zobrist Akros - Excelsior - Thömus + 36:03
90 - Johannes Hodapp Team SKS Sauerland NRW + 36:26
91 - Per Münstermann Team SKS Sauerland NRW + 36:30
92 - Simone Sano Team Novak + 36:36
93 - Daniel Crista Romania + 37:59
94 - Charly Petelin Amore & Vita | P: + 38:18
95 - Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 38:56
96 - Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 39:10
97 - Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 42:38
98 - Rüdiger Selig Bora-Hansgrohe + 45:29
99 - Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè + 45:35
100 - Iustin-Ioan Vaidian Romania + 45:42
101 - Adi Marcu Romania + 45:54
102 - Matija Lojen Meridiana - Kamen Team + 47:11
103 - Justin Wolf Bike Aid + 52:19
104 - Andras Szentpeteri Team Novak + 54:24
Info
Nation Romania
Date July 26
Where Sibiu -> Sibiu
What 04.Stage
Distance 109 km
Leader G.Muhlberger
Youth E.Bergström Frisk
Points G.Muhlberger
Mountain G.Muhlberger
Sprint P.Bernas