Sibiu Cycling Tour - 2018

Stage Overall

Pos Time
01 CCC Sprandi Polkowice 11:26
Kamil Gradek Frantisek Sisr (00) Amaro Antunes (00) Pawel Franczak (12) Mateusz Taciak (28) Adrian Kurek (30)
02 Gazprom - RusVelo + 09
Aleksey Rybalkin Sergey Firsanov Aleksandr Vlasov Evgeny Kobernyak Nikolai Trusov Nikolay Cherkasov (+ 15)
03 Elkov - Author + 11
Jan Barta Josef Cerný Matej Zahalka Jan Rajchart Jakub Otruba Thomas Buchacek (+ 38)
04 Androni Giocattoli + 14
Davide Ballerini Andrea Vendrame Alessandro Bisolti Mattia Frapporti Ivan Sosa
05 Akros - Renfer SA + 25
Stefan Bissegger Joel Suter Yannis Voisard Robin Froidevaux Justin Paroz (+ 32) Lois Dufaux (+ 01:02)
06 Delta Cycling Rotterdam + 26
Jens Van Den Dool Adriaan Janssen Sjoerd Bax Marijn Van Den Berg (+ 01:26) Jason Van Dalen (+ 01:26) Luuc Bugter (+ 01:31)
07 Monkey Town + 30
Antonio Santoro Peter Schulting Maarten De Jonge Wim Kleiman Sven Van Luijk (+ 01:30) Ivar Slik (+ 01:30)
08 Sangemini - MG.Kvis - Vega + 35
Paolo Toto Michele Gazzara Nicola Gaffurini Niccolo Salvietti Dario Puccioni (+ 43) Antonio Di Sante (+ 01:59)
09 D'Amico - Utensilnord + 42
Francesco Bettini Emanuele Onesti Ivan Martinelli Ettore Carlini Franco Orocito (+ 02:09) Andrea Garosio (+ 02:09)
10 Dukla Banska Bystrica + 57
Patrik Tybor Marek Canecky Jan Andrej Cully Juraj Bellan (+ 01:54) Martin Mahdar (+ 01:55) Martin Vlcak (+ 01:55)
11 Amore & Vita-Prodir + 59
Davide Gabburo Colin Stüssi Pierpaolo Ficara Mirko Trosino (+ 01:44)
12 Team Novak + 01:02
Nicolae Tanovitchii Andrii Bratashchuk Oleksandr Prevar Lorant Balazsi (+ 01:29) Eduard Novak (+ 01:50)
13 Bike Aid + 01:05
Adne Van Engelen Daniel Bichlmann Nikodemus Holler Geoffrey Langat (+ 01:29) Charles Kagimu (+ 03:09)
14 Team Illuminate + 01:12
Cameron Piper Simon Pellaud Félix Barón Martin Laas Chris Horner Camilo Castiblanco
15 MSTina-Focus + 01:16
Emil Dima Vlad-Nicolae Dobre Raul-Antonio Sinza Andrea Ruscetta Nicolas Marini Riccardo Stacchiotti (+ 01:24)
16 Romania + 01:18
Eduard Michael Grosu Daniel Crista Valentin Plesea Marius Petrache (+ 02:18) Dan-Mihai Babaita (+ 02:18)
17 Massi - Kuwait + 01:30
José Manuel Gutiérrez Oskar Malasetxeberria Jorge Ferrer Bueno Ruben Caseny Catalá (+ 01:31)
18 Moldova + 01:37
Maxim Rusnac Andrei Vrabii Veaceslav Rusnac
19 Wibatech Merx 7R + 01:48
Wojciech Sykala Norbert Banaszek Kacper Kistowski Bartosz Warchol Adrian Honkisz
Pos Rider Team Time
01 Ivan Sosa Androni Giocattoli 02:49:05
02 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 40
03 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 56
04 Amaro Antunes CCC Sprandi Polkowice + 58
05 Antonio Santoro Monkey Town + 01:14
06 Michele Gazzara Sangemini - MG.Kvis - Vega + 02:01
07 Jan Barta Elkov - Author + 02:12
08 Ivan Martinelli D'Amico - Utensilnord + 02:19
09 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli + 02:20
10 Nicola Gaffurini Sangemini - MG.Kvis - Vega + 02:27
11 Niccolo Salvietti Sangemini - MG.Kvis - Vega + 02:44
12 Colin Stüssi Amore & Vita-Prodir + 02:46
13 Nicolae Tanovitchii Team Novak + 02:57
14 Maxim Rusnac Moldova + 03:01
15 Yannis Voisard Akros - Renfer SA + 03:02
16 Adne Van Engelen Bike Aid + 03:13
17 Paolo Toto Sangemini - MG.Kvis - Vega + 03:25
18 Ettore Carlini D'Amico - Utensilnord + 03:42
19 Wim Kleiman Monkey Town + 03:46
20 Camilo Castiblanco Team Illuminate + 03:48
21 Sjoerd Bax Delta Cycling Rotterdam + 04:28
22 Sergey Firsanov Gazprom - RusVelo + 04:55
23 Pierpaolo Ficara Amore & Vita-Prodir + 05:09
24 Thomas Buchacek Elkov - Author + 05:14
25 Chris Horner Team Illuminate + 05:24
26 José Manuel Gutiérrez Massi - Kuwait + 05:34
27 Peter Schulting Monkey Town + 05:44
28 Emil Dima MSTina-Focus + 06:40
29 Justin Paroz Akros - Renfer SA + 06:53
30 Adriaan Janssen Delta Cycling Rotterdam + 07:33
31 Sven Van Luijk Monkey Town + 07:47
32 Andrea Vendrame Androni Giocattoli + 07:49
33 Joel Suter Akros - Renfer SA + 07:54
34 Maarten De Jonge Monkey Town + 08:13
35 Dario Puccioni Sangemini - MG.Kvis - Vega + 08:29
36 Matej Zahalka Elkov - Author + 08:30
37 Andrea Ruscetta MSTina-Focus + 08:47
38 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 08:56
39 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 09:18
40 Vlad-Nicolae Dobre MSTina-Focus + 09:33
41 Jason Van Dalen Delta Cycling Rotterdam + 09:34
42 Félix Barón Team Illuminate + 09:37
43 Luuc Bugter Delta Cycling Rotterdam + 09:42
44 Geoffrey Langat Bike Aid + 09:45
45 Jens Van Den Dool Delta Cycling Rotterdam + 09:52
46 Bartosz Warchol Wibatech Merx 7R + 10:13
47 Andrii Bratashchuk Team Novak + 10:13
48 Andrea Garosio D'Amico - Utensilnord + 10:31
49 Josef Cerný Elkov - Author + 11:07
50 Oleksandr Prevar Team Novak + 11:08
51 Jakub Otruba Elkov - Author + 11:21
52 Daniel Bichlmann Bike Aid + 11:22
53 Charles Kagimu Bike Aid + 11:28
54 Nikodemus Holler Bike Aid + 11:33
55 Cameron Piper Team Illuminate + 12:12
56 Marijn Van Den Berg Delta Cycling Rotterdam + 12:29
57 Adrian Honkisz Wibatech Merx 7R + 12:41
58 Davide Ballerini Androni Giocattoli + 12:47
59 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 12:54
60 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 12:59
61 Wojciech Sykala Wibatech Merx 7R + 13:37
62 Raul-Antonio Sinza MSTina-Focus + 15:25
63 Frantisek Sisr CCC Sprandi Polkowice + 15:25
64 Ivar Slik Monkey Town + 15:35
65 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 15:35
66 Pawel Franczak CCC Sprandi Polkowice + 15:40
67 Jan Rajchart Elkov - Author + 15:40
68 Robin Froidevaux Akros - Renfer SA + 15:49
69 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 15:50
70 Stefan Bissegger Akros - Renfer SA + 15:54
71 Evgeny Kobernyak Gazprom - RusVelo + 15:57
72 Veaceslav Rusnac Moldova + 16:02
73 Marek Canecky Dukla Banska Bystrica + 16:26
74 Mattia Frapporti Androni Giocattoli + 16:36
75 Simon Pellaud Team Illuminate + 17:03
76 Mirko Trosino Amore & Vita-Prodir + 17:20
77 Martin Vlcak Dukla Banska Bystrica + 17:38
78 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis - Vega + 17:41
79 Franco Orocito D'Amico - Utensilnord + 17:44
80 Davide Gabburo Amore & Vita-Prodir + 18:12
81 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 19:03
82 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 19:04
83 Kacper Kistowski Wibatech Merx 7R + 19:15
84 Jorge Ferrer Bueno Massi - Kuwait + 19:40
85 Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice + 20:01
86 Lois Dufaux Akros - Renfer SA + 22:47
87 Emanuele Onesti D'Amico - Utensilnord + 23:19
88 Valentin Plesea Romania + 24:05
89 Lorant Balazsi Team Novak + 24:20
90 Nicolas Marini MSTina-Focus + 25:10
91 Riccardo Stacchiotti MSTina-Focus + 25:14
92 Eduard Novak Team Novak + 26:15
93 Ruben Caseny Catalá Massi - Kuwait + 27:02
94 Oskar Malasetxeberria Massi - Kuwait + 27:02
95 Francesco Bettini D'Amico - Utensilnord + 27:07
96 Martin Laas Team Illuminate + 27:16
97 Marius Petrache Romania + 27:45
98 Eduard Michael Grosu Romania + 27:57
99 Andrei Vrabii Moldova + 28:40
100 Dan-Mihai Babaita Romania + 29:21
101 Daniel Crista Romania + 29:42
102 Norbert Banaszek Wibatech Merx 7R + 30:44
Information
Nation Romania
Date 8th July
Where Cisnadie -> Sibiu
What 3rd stage
Distance 10 km
Leader I.Sosa
Youth I.Sosa
Points I.Sosa
Mountain I.Sosa
Sprint A.Janssen
Other
Embed Results