Sibiu Cycling Tour - 2016

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Nikolay Mihaylov CCC Sprandi Polkowice 05:18:55
02 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli + 03:46
03 Derk Abel Beckeringh Parkhotel Valkenburg + 03:59
04 Alex Turrin Unieuro - Wilier + 04:28
05 Daniel Turek Cycling Academy Team + 06:47
06 Nicola Genovese D'Amico - Bottechia + 08:03
07 Thijs Van Beusichem Parkhotel Valkenburg + 08:23
08 Richard Handley ONE Pro Cycling + 08:57
09 Luis Lemus Cycling Academy Team + 09:27
10 Giacomo Berlato Nippo - Vini Fantini + 10:14
11 Peter Schulting Parkhotel Valkenburg + 10:21
12 Emanuel Piaskowy Cycling Academy Team + 10:23
13 Chris Butler Cycling Academy Team + 10:24
14 Yuma Koishi Nippo - Vini Fantini + 10:45
15 Gustav Erik Larsson Team ColoQuick + 10:59
16 Ruben Ramos Tusnad Cycling Team + 12:18
17 Stefan Hristov Bulgaria + 12:36
18 Davide Pacchiardo GM Europa Ovini + 13:03
19 Antonio Di Sante GM Europa Ovini + 13:03
20 Kirill Pozdnyakov Synergy Baku Cycling Project + 13:03
21 Georgi Georgiev Petrov Bulgaria + 13:03
22 Federico Borella GM Europa Ovini + 13:03
23 Gabriel Reguero Team Differdange - Losch + 13:03
24 Antonino Parrinello D'Amico - Bottechia + 13:03
25 Branislau Samoilau CCC Sprandi Polkowice + 13:03
26 Iuri Filosi Nippo - Vini Fantini + 13:03
27 Marco Tecchio Unieuro - Wilier + 13:03
28 Davide Rebellin CCC Sprandi Polkowice + 13:03
29 Serghei Tvetcov Androni Giocattoli + 13:03
30 Davide Vigano Androni Giocattoli + 13:03
31 Marco Tizza D'Amico - Bottechia + 13:03
32 Martin Lestido Rey Tusnad Cycling Team + 13:03
33 Alessio Taliani Androni Giocattoli + 13:03
34 Gianfranco Zilioli Nippo - Vini Fantini + 13:03
35 Mauro Finetto Unieuro - Wilier + 13:03
36 Joshua Stritzinger Christina Jewelry Pro Cycling + 13:03
37 Hampus Anderberg Team ColoQuick + 13:22
38 Mathias Skov-Jensen Team Soigneur - Copenhagen + 13:44
39 Tom Thill Team Differdange - Losch + 14:07
40 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 14:29
41 Franco Pellizotti Androni Giocattoli + 14:29
42 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 15:46
43 Josep Miralles Tusnad Cycling Team + 15:48
44 Andrei Nechita Romania + 16:19
45 Devid Tintori Team Differdange - Losch + 16:19
46 Paolo Ciavatta D'Amico - Bottechia + 16:19
47 Matija Kvasina Synergy Baku Cycling Project + 18:29
48 Stefan Schumacher Christina Jewelry Pro Cycling + 18:38
49 Till Drobisch Christina Jewelry Pro Cycling + 18:38
50 Moritz Fußnegger Christina Jewelry Pro Cycling + 18:40
51 Hayden McCormick ONE Pro Cycling + 18:57
52 Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini + 20:02
53 Tomasz Kiendys CCC Sprandi Polkowice + 21:21
54 Simone Ravanelli Unieuro - Wilier + 21:21
55 Egan Bernal Androni Giocattoli + 21:21
56 Damien Garcia Stadalli - Bike Aid + 22:04
57 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling Project + 22:32
58 Josip Rumac Synergy Baku Cycling Project + 22:32
59 Ivan Balykin GM Europa Ovini + 22:32
60 Filippo Fortin GM Europa Ovini + 23:39
61 Juraj Lajcha Dukla Banska Bystrica + 25:24
62 Jonas Vingegaard Team ColoQuick + 25:52
63 Julian Schulze Christina Jewelry Pro Cycling + 26:12
64 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling Project + 26:12
65 Søren Malling Siggaard Team Soigneur - Copenhagen + 26:50
66 Valentin Plesea Romania + 26:50
67 Dan Craven Cycling Academy Team + 26:50
68 Roy Goldstein Cycling Academy Team + 26:50
69 Joris Blokker Parkhotel Valkenburg + 26:50
70 Jochem Hoekstra Parkhotel Valkenburg + 26:50
71 Alessandro Malaguti Unieuro - Wilier + 27:19
72 Pierpaolo De Negri Nippo - Vini Fantini + 27:19
73 Krisztian Lovassy Team Differdange - Losch + 28:32
74 Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch + 28:32
75 Dennis Bakker Parkhotel Valkenburg + 28:32
76 John Ebsen ONE Pro Cycling + 28:32
77 Georg Loef Christina Jewelry Pro Cycling + 28:32
78 George Harper ONE Pro Cycling + 28:32
79 Giorgio Bocchiola D'Amico - Bottechia + 30:35
80 Luis Mora D'Amico - Bottechia + 30:35
81 Steele von Hoff ONE Pro Cycling + 30:35
82 José Marquez GM Europa Ovini + 30:35
83 Jonas Nordkroggard Team Soigneur - Copenhagen + 31:10
84 Szabolcs Sebestyen Tusnad Cycling Team + 31:10
85 Ivan Azhi Bulgaria + 31:40
86 Maros Kovac Dukla Banska Bystrica + 31:45
87 Emil Dam Sørensen Team Soigneur - Copenhagen + 31:56
88 Matteo Malucelli Unieuro - Wilier + 31:58
89 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 32:08
90 Jakub Kaczmarek CCC Sprandi Polkowice + 32:16
91 Stanamir Cholakov Bulgaria + 32:34
92 Nikolay Genov Bulgaria + 32:41
93 Frederik Wilmann Team ColoQuick + 32:51
94 Daniel Crista Tusnad Cycling Team + 32:55
95 Kristian House ONE Pro Cycling + 33:48
96 Emil Dima Romania + 34:05
97 Amanuel Meron Mengstab Stadalli - Bike Aid + 35:21
98 Sdraila Ionut Romania + 35:43
99 Jozef Palcak Dukla Banska Bystrica + 35:43
100 Vlad-Nicolae Dobre Romania + 37:17
101 Kristian Haugaard Jensen Team ColoQuick + 38:19
102 Elias Helleskov Busk Team Soigneur - Copenhagen + 38:19
103 Daniel Bichlmann Stadalli - Bike Aid + 42:48
104 Nikodemus Holler Stadalli - Bike Aid + 42:48
105 Tomas Harag Dukla Banska Bystrica + 42:48
106 Mihail Mihailov Bulgaria + 42:48
107 Patrick Lechner Stadalli - Bike Aid + 45:33
108 Alex Dorin Tescan Romania + 47:32
DNF Timo Schäfer Stadalli - Bike Aid
DNF Eduard Novak Tusnad Cycling Team
Pos Rider Team Time
01 21 Nikolay Mihaylov CCC Sprandi Polkowice 10:04:55
02 39 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli + 03:56
03 22 Derk Abel Beckeringh Parkhotel Valkenburg + 04:09
04 24 Alex Turrin Unieuro - Wilier + 04:42
05 31 Daniel Turek Cycling Academy Team + 07:05
06 25 Nicola Genovese D'Amico - Bottechia + 08:14
07 32 Thijs Van Beusichem Parkhotel Valkenburg + 08:41
08 26 Richard Handley ONE Pro Cycling + 09:14
09 67 Luis Lemus Cycling Academy Team + 10:04
10 5 Giacomo Berlato Nippo - Vini Fantini + 10:17
11 2 Peter Schulting Parkhotel Valkenburg + 10:31
12 47 Emanuel Piaskowy Cycling Academy Team + 10:50
13 56 Chris Butler Cycling Academy Team + 10:56
14 - Gustav Erik Larsson Team ColoQuick + 11:09
15 58 Ruben Ramos Tusnad Cycling Team + 12:50
16 49 Stefan Hristov Bulgaria + 13:05
17 15 Davide Vigano Androni Giocattoli + 13:06
18 12 Iuri Filosi Nippo - Vini Fantini + 13:09
19 11 Mauro Finetto Unieuro - Wilier + 13:10
20 3 Davide Rebellin CCC Sprandi Polkowice + 13:16
21 5 Marco Tecchio Unieuro - Wilier + 13:18
22 11 Serghei Tvetcov Androni Giocattoli + 13:20
23 20 Martin Lestido Rey Tusnad Cycling Team + 13:22
24 22 Marco Tizza D'Amico - Bottechia + 13:22
25 23 Gianfranco Zilioli Nippo - Vini Fantini + 13:23
26 23 Alessio Taliani Androni Giocattoli + 13:23
27 26 Antonino Parrinello D'Amico - Bottechia + 13:26
28 28 Antonio Di Sante GM Europa Ovini + 13:27
29 28 Branislau Samoilau CCC Sprandi Polkowice + 13:27
30 32 Georgi Georgiev Petrov Bulgaria + 13:30
31 33 Federico Borella GM Europa Ovini + 13:32
32 34 Kirill Pozdnyakov Synergy Baku Cycling Project + 13:33
33 34 Davide Pacchiardo GM Europa Ovini + 13:34
34 44 Joshua Stritzinger Christina Jewelry Pro Cycling + 13:43
35 17 Hampus Anderberg Team ColoQuick + 13:45
36 43 Gabriel Reguero Team Differdange - Losch + 13:47
37 8 Tom Thill Team Differdange - Losch + 14:26
38 21 Franco Pellizotti Androni Giocattoli + 14:40
39 24 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 15:57
40 23 Josep Miralles Tusnad Cycling Team + 16:17
41 38 Andrei Nechita Romania + 16:23
42 21 Devid Tintori Team Differdange - Losch + 16:32
43 19 Paolo Ciavatta D'Amico - Bottechia + 16:33
44 57 Yuma Koishi Nippo - Vini Fantini + 18:24
45 8 Stefan Schumacher Christina Jewelry Pro Cycling + 18:56
46 14 Matija Kvasina Synergy Baku Cycling Project + 18:56
47 4 Moritz Fußnegger Christina Jewelry Pro Cycling + 19:01
48 7 Till Drobisch Christina Jewelry Pro Cycling + 19:02
49 31 Hayden McCormick ONE Pro Cycling + 19:08
50 41 Mathias Skov-Jensen Team Soigneur - Copenhagen + 19:50
51 30 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 20:09
52 42 Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini + 20:10
53 11 Simone Ravanelli Unieuro - Wilier + 21:40
54 4 Egan Bernal Androni Giocattoli + 21:42
55 15 Damien Garcia Stadalli - Bike Aid + 22:37
56 37 Ivan Balykin GM Europa Ovini + 22:44
57 19 Matej Mugerli Synergy Baku Cycling Project + 22:50
58 14 Josip Rumac Synergy Baku Cycling Project + 22:51
59 48 Filippo Fortin GM Europa Ovini + 23:48
60 28 Jonas Vingegaard Team ColoQuick + 26:08
61 14 Julian Schulze Christina Jewelry Pro Cycling + 26:49
62 33 Jochem Hoekstra Parkhotel Valkenburg + 27:06
63 16 Roy Goldstein Cycling Academy Team + 27:10
64 21 Tomasz Kiendys CCC Sprandi Polkowice + 27:15
65 7 Dan Craven Cycling Academy Team + 27:15
66 6 Søren Malling Siggaard Team Soigneur - Copenhagen + 27:24
67 40 Pierpaolo De Negri Nippo - Vini Fantini + 27:34
68 33 Alessandro Malaguti Unieuro - Wilier + 27:36
69 62 George Harper ONE Pro Cycling + 28:39
70 61 Dennis Bakker Parkhotel Valkenburg + 28:39
71 17 Georg Loef Christina Jewelry Pro Cycling + 28:56
72 2 John Ebsen ONE Pro Cycling + 29:08
73 72 Steele von Hoff ONE Pro Cycling + 30:36
74 44 Giorgio Bocchiola D'Amico - Bottechia + 30:51
75 2 Luis Mora D'Amico - Bottechia + 31:12
76 4 José Marquez GM Europa Ovini + 31:25
77 15 Juraj Lajcha Dukla Banska Bystrica + 31:31
78 66 Matteo Malucelli Unieuro - Wilier + 32:08
79 14 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling Project + 32:21
80 40 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 32:27
81 2 Joris Blokker Parkhotel Valkenburg + 32:39
82 78 Daniel Crista Tusnad Cycling Team + 33:00
83 15 Stanamir Cholakov Bulgaria + 33:06
84 13 Frederik Wilmann Team ColoQuick + 33:25
85 24 Kristian House ONE Pro Cycling + 34:15
86 14 Valentin Plesea Romania + 34:26
87 3 Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch + 34:26
88 8 Krisztian Lovassy Team Differdange - Losch + 35:50
89 3 Jonas Nordkroggard Team Soigneur - Copenhagen + 37:07
90 8 Maros Kovac Dukla Banska Bystrica + 37:28
91 2 Ivan Azhi Bulgaria + 37:41
92 2 Emil Dam Sørensen Team Soigneur - Copenhagen + 37:58
93 77 Kristian Haugaard Jensen Team ColoQuick + 38:30
94 3 Jakub Kaczmarek CCC Sprandi Polkowice + 39:36
95 3 Nikolay Genov Bulgaria + 40:07
96 2 Amanuel Meron Mengstab Stadalli - Bike Aid + 41:31
97 2 Emil Dima Romania + 41:40
98 10 Jozef Palcak Dukla Banska Bystrica + 41:42
99 79 Nikodemus Holler Stadalli - Bike Aid + 43:01
100 5 Elias Helleskov Busk Team Soigneur - Copenhagen + 44:46
101 4 Szabolcs Sebestyen Tusnad Cycling Team + 46:51
102 15 Daniel Bichlmann Stadalli - Bike Aid + 48:46
103 1 Patrick Lechner Stadalli - Bike Aid + 57:37
104 3 Sdraila Ionut Romania + 58:13
105 1 Tomas Harag Dukla Banska Bystrica + 58:27
106 3 Vlad-Nicolae Dobre Romania + 01:01:38
107 1 Mihail Mihailov Bulgaria + 01:05:26
108 2 Alex Dorin Tescan Romania + 01:12:20
Information
Nation Romania
Date 8th July
Where Sibiu -> Paltins
What 2nd stage
Distance 210 km
Leader N.Mihaylov
Youth M.Tecchio
Points N.Mihaylov
Mountain D.Turek
Sprint D.Crista
Other
Embed Results