Sibiu Cycling Tour - 2013

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Markus Eibegger Team Gourmetfein - Simplon 04:44:47
02 Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice + 07
03 Antonino Parrinello Androni Giocattoli - Venezuela + 08
04 Matija Kvasina Team Gourmetfein - Simplon + 12
05 Peter Kusztor Utensilnord - ora24.eu + 16
06 Niels Vandyck Verandas Willems + 18
07 Constantino Zaballa Christina Watches - Onfone + 20
08 Sebastian Deckert LKT Team Brandenburg + 20
09 Victor De La Parte SP Tableware + 20
10 Frederik Wilmann Christina Watches - Onfone + 26
11 Anatoliy Pakhtusov ISD Continental Team + 26
12 Lukas Pöstlberger Team Gourmetfein - Simplon + 39
13 Milos Borisavljevic Serbia + 57
14 Matteo Di Serafino Androni Giocattoli - Venezuela + 01:10
15 Sergiy Lagkuti Kolss Cycling Team + 01:12
16 Nikolay Mihaylov CCC Polsat Polkowice + 01:14
17 Oleksandr Sheydyk ISD Continental Team + 01:24
18 Denys Kostyuk Kolss Cycling Team + 01:26
19 Oleg Berdos Tusnad Cycling Team + 01:28
20 Stefan Schumacher Christina Watches - Onfone + 01:29
21 Floris Smeyers Verandas Willems + 01:34
22 Paavo Paajanen Team Differdange - Losch + 01:35
23 Alexandr Braico Tusnad Cycling Team + 01:39
24 Jean-Albert Carnevali Verandas Willems + 01:42
25 Adrian Nitu Romania + 01:43
26 Sergio Ferrari Verandas Willems + 01:45
27 Matthias Plarre LKT Team Brandenburg + 01:51
28 Vitaliy Popkov ISD Continental Team + 02:33
29 Andreiy Khripta Kolss Cycling Team + 02:37
30 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 02:40
31 Oleksandr Kvachuk Kolss Cycling Team + 02:42
32 Cesar Bihel Team Differdange - Losch + 02:54
33 Matej Jurco Dukla Trencin - Trek + 02:55
34 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 03:30
35 Zsolt Der Utensilnord - ora24.eu + 03:30
36 Sebastian Schönberger Team Gourmetfein - Simplon + 03:43
37 Dennis Paulus - + 03:43
38 Peter Van Dijk SP Tableware + 03:43
39 Dmitro Krivtsov ISD Continental Team + 03:43
40 Abel Kenyeres Utensilnord - ora24.eu + 03:53
41 Sergio Carrasco Garcia Tusnad Cycling Team + 05:03
42 Sigurd Nesset Frøy - Bianchi + 05:39
43 Bartosz Zajac TC Chrobry LasockiI Glogow + 05:43
44 Daniele Aldegheri Christina Watches - Onfone + 05:55
45 Nicolae Tanovitchii Tusnad Cycling Team + 05:55
46 Francisco Pacheco Torres Christina Watches - Onfone + 05:55
47 Esad Hasanovic Serbia + 05:55
48 Adam Kozusnik Tsjekkia + 05:59
49 Peter Palotai Utensilnord - ora24.eu + 06:00
50 Olivier Pardini Verandas Willems + 06:08
51 Jovan Zekavica Serbia + 06:18
52 Roman Bronis Dukla Trencin - Trek + 06:31
53 Petr Hudecek Tsjekkia + 06:37
54 Salvador Guardiola Team Differdange - Losch + 07:19
55 Nicolae Tintea Romania + 07:29
56 Tobias Knaup LKT Team Brandenburg + 08:19
57 Carl Soballa LKT Team Brandenburg + 08:19
58 Stefan Stefanovic Serbia + 08:19
59 Neofytos Sakellaridis SP Tableware + 09:21
60 Matej Marin Team Gourmetfein - Simplon + 09:45
61 Maros Kovac Dukla Trencin - Trek + 09:45
62 Martin Mahdar Dukla Trencin - Trek + 09:45
63 Bogdan Sdraila Romania + 09:53
64 Bogdan Coman Romania + 11:14
65 Eduard Novak Tusnad Cycling Team + 12:25
66 Tamas Csicsaky Romania + 12:25
67 Yuriy Agarkov ISD Continental Team + 12:38
68 Piotr Skrzeszewski TC Chrobry LasockiI Glogow + 12:40
69 Jacek Morajko CCC Polsat Polkowice + 12:48
70 Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice + 12:48
71 Tord Sundhagen Frøy - Bianchi + 12:48
72 Rida Cador Utensilnord - ora24.eu + 12:48
73 Maksym Vasilyev ISD Continental Team + 12:48
74 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 12:48
75 Janis Dakteris Team Differdange - Losch + 12:54
76 Daniel Crista Romania + 13:40
77 Eivind Ekeli Frøy - Bianchi + 16:04
78 Ondrej Micek Tsjekkia + 16:04
79 Marko Danilovic Serbia + 16:04
80 Jimmi Sørensen Christina Watches - Onfone + 16:20
81 Martin Pedersen Christina Watches - Onfone + 16:20
82 Jonathan Herrmann LKT Team Brandenburg + 16:38
83 Alessandro Malaguti Androni Giocattoli - Venezuela + 18:04
84 Giario Ermeti Androni Giocattoli - Venezuela + 18:04
85 Omar Bertazzo Androni Giocattoli - Venezuela + 18:04
86 Volodymyr Zagorodny Kolss Cycling Team + 18:04
87 Sergiu Cioban Tusnad Cycling Team + 18:04
88 Lukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 18:39
89 Adam Majorek TC Chrobry LasockiI Glogow + 18:39
90 Michael Kukrle Tsjekkia + 18:39
91 Christian Helmig Team Differdange - Losch + 18:54
92 Halvor Tandrevold Frøy - Bianchi + 18:54
93 Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch + 18:54
94 Vasileios Simantirakis SP Tableware + 18:54
95 Joaquin Sobrino SP Tableware + 18:54
96 Milan Zaleski Tsjekkia + 18:54
97 Periklis Ilias SP Tableware + 18:54
98 Elias Angel Spikseth Frøy - Bianchi + 18:54
99 Valentin Plesea Romania + 18:54
100 Patrik Tybor Dukla Trencin - Trek + 18:54
101 Matej Vysna Dukla Trencin - Trek + 19:00
102 Miroslav Marek Tsjekkia + 19:00
103 Gabor Kazsa Serbia + 19:16
104 Ivan Stevic Tusnad Cycling Team + 20:33
105 Adrian Kurek CCC Polsat Polkowice + 20:44
106 Jeremy Burton Verandas Willems + 20:44
107 Mattia Gavazzi Androni Giocattoli - Venezuela + 22:09
108 Krisztian Lovassy Utensilnord - ora24.eu + 22:40
109 Norbert Krakowiak TC Chrobry LasockiI Glogow + 24:00
110 Georgios Karatzios SP Tableware + 25:44
111 Jakub Pytka TC Chrobry LasockiI Glogow + 25:44
112 Yuriy Vasyliv LKT Team Brandenburg + 25:51
113 Damian Fornalski TC Chrobry LasockiI Glogow + 26:37
114 Konrad Zatorski TC Chrobry LasockiI Glogow + 27:48
115 Nikola Kozomara Serbia + 30:20
DNF Christopher Deguelle Verandas Willems
Information
Nation Romania
Date 13th July
Where Sibiu -> Paltinis
What 2nd stage
Distance 184 km
Leader D.Rebellin
Youth L.Pöstlberger
Points D.Rebellin
Mountain D.Rebellin
Other
Embed Results