2018 Sibiu Cycling Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (1)

General Youth Points Mountain Sprint Combination

Results after stage 04 FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01- Ivan Sosa 1997 Colombia Androni Giocattoli 06:15:41
02- Aleksey Rybalkin 1993 Russia Gazprom - RusVelo + 40
03- Aleksander Vlasov 1996 Russia Gazprom - RusVelo + 56
04- Amaro Antunes 1990 Portugal CCC Sprandi Polkowice + 58
05- Antonio Santoro 1989 Italy Monkey Town + 01:14
06- Michele Gazzara 1990 Italy Sangemini - MG.Kvis + 02:01
07- Jan Barta 1984 Czech Republic Elkov - Author + 02:12
08- Ivan Martinelli 1990 Italy D'Amico - Utensilnord + 02:19
09- Alessandro Bisolti 1985 Italy Androni Giocattoli + 02:20
10- Nicola Gaffurini 1989 Italy Sangemini - MG.Kvis + 02:27
11- Niccolo Salvietti 1993 Italy Sangemini - MG.Kvis + 02:44
12- Colin Stüssi 1993 Switzerland Amore & Vita - Prodir + 02:46
13- Nicolae Tanovitchii 1993 Moldova Team Novak + 02:57
14- Maxim Rusnac 1992 Moldova Moldova + 03:01
15- Yannis Voisard 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 03:02
16 1 Paolo Toto 1991 Italy Sangemini - MG.Kvis + 03:25
17 1 Ettore Carlini 1989 Italy D'Amico - Utensilnord + 03:40
18 1 Wim Kleiman 1993 Netherlands Monkey Town + 03:46
19 1 Camilo Castiblanco 1988 Colombia Team Illuminate + 03:48
20 4 Adne Van Engelen 1993 Netherlands Bike Aid + 04:23
21- Sjoerd Bax 1996 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 04:28
22- Sergey Firsanov 1982 Russia Gazprom - RusVelo + 04:55
23- Pierpaolo Ficara 1991 Italy Amore & Vita - Prodir + 05:09
24- Thomas Buchacek 1978 Czech Republic Elkov - Author + 05:14
25- Chris Horner 1971 USA Team Illuminate + 05:24
26- Jose Gutiérrez Revuelta 1988 Spain Massi - Kuwait + 05:34
27- Peter Schulting 1987 Netherlands Monkey Town + 05:44
28- Emil Dima 1997 Romania MSTina-Focus + 06:40
29 1 Adriaan Janssen 1995 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 07:33
30 1 Sven Van Luijk 1989 Netherlands Monkey Town + 07:47
31 1 Andrea Vendrame 1994 Italy Androni Giocattoli + 07:49
32 1 Joel Suter 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 07:54
33 1 Maarten De Jonge 1985 Netherlands Monkey Town + 08:13
34 2 Matej Zahalka 1993 Czech Republic Elkov - Author + 08:30
35 4 Juraj Bellan 1996 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 09:18
36 5 Jason Van Dalen 1994 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 09:24
37 3 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Romania MSTina-Focus + 09:33
38 4 Félix Barón 1991 Colombia Team Illuminate + 09:37
39 4 Luuc Bugter 1993 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 09:42
40 5 Jens Van Den Dool 1998 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 09:52
41 6 Dario Puccioni 1996 Italy Sangemini - MG.Kvis + 10:09
42 5 Andrii Bratashchuk 1992 Ukraine Team Novak + 10:13
43 3 Bartosz Warchol 1992 Poland Wibatech Merx 7R + 10:13
44 7 Andrea Ruscetta 1990 Italy MSTina-Focus + 10:27
45 7 Mateusz Taciak 1984 Poland CCC Sprandi Polkowice + 10:44
46 3 Josef Cerny 1993 Czech Republic Elkov - Author + 11:07
47 3 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine Team Novak + 11:08
48 3 Jakub Otruba 1998 Czech Republic Elkov - Author + 11:21
49 3 Daniel Bichlmann 1988 Germany Bike Aid + 11:22
50 6 Geoffrey Langat 1991 Kenya Bike Aid + 11:25
51 3 Andrea Garosio 1993 Italy D'Amico - Utensilnord + 11:54
52 3 Cameron Piper 1991 USA Team Illuminate + 12:12
53 3 Marijn Van Den Berg 1999 Netherlands Delta Cycling Rotterdam + 12:29
54 4 Davide Ballerini 1994 Italy Androni Giocattoli + 12:43
55 4 Jan Andrej Cully 1995 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 12:54
56 4 Nikolay Cherkasov 1996 Russia Gazprom - RusVelo + 12:59
57- Adrian Honkisz 1988 Poland Wibatech Merx 7R + 13:31
58 3 Wojciech Sykala 1994 Poland Wibatech Merx 7R + 13:37
59 6 Charles Kagimu 1998 Uganda Bike Aid + 14:05
60 6 Nikodemus Holler 1991 Germany Bike Aid + 14:35
61 2 Frantisek Sisr 1993 Czech Republic CCC Sprandi Polkowice + 15:25
62- Raul-Antonio Sinza 1999 Romania MSTina-Focus + 15:25
63 1 Ivar Slik 1993 Netherlands Monkey Town + 15:35
64 1 Nikolai Trusov 1985 Russia Gazprom - RusVelo + 15:35
65 2 Jan Rajchart 1996 Czech Republic Elkov - Author + 15:40
66- Pawel Franczak 1991 Poland CCC Sprandi Polkowice + 15:40
67 1 Robin Froidevaux 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 15:49
68 2 Stefan Bissegger 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 15:54
69 2 Evgeny Kobernyak 1995 Russia Gazprom - RusVelo + 15:57
70 3 Marek Canecky 1988 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 16:26
71 3 Mattia Frapporti 1994 Italy Androni Giocattoli + 16:36
72 3 Adrian Kurek 1988 Poland CCC Sprandi Polkowice + 16:57
73 2 Simon Pellaud 1992 Switzerland Team Illuminate + 17:02
74 3 Martin Vlcak 1998 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 17:38
75 3 Veaceslav Rusnac 1999 Moldova Moldova + 17:42
76 3 Franco Orocito 1999 Argentina D'Amico - Utensilnord + 17:44
77 3 Davide Gabburo 1993 Italy Amore & Vita - Prodir + 18:12
78 3 Martin Mahdar 1989 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 19:03
79 3 Patrik Tybor 1987 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 19:04
80 2 Antonio Di Sante 1993 Italy Sangemini - MG.Kvis + 19:21
81 3 Jorge Ferrer Bueno 1984 Spain Massi - Kuwait + 19:40
82 3 Kamil Gradek 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 21:49
83- Kacper Kistowski 1993 Poland Wibatech Merx 7R + 21:52
84 3 Emanuele Onesti 1995 Italy D'Amico - Utensilnord + 23:19
85 6 Riccardo Stacchiotti 1991 Italy MSTina-Focus + 25:14
86- Lois Dufaux 1998 Switzerland Akros - Renfer SA + 25:24
87 3 Nicolas Marini 1993 Italy MSTina-Focus + 26:24
88 7 Francesco Bettini 1995 Italy D'Amico - Utensilnord + 27:07
89 7 Martin Laas 1993 Estonia Team Illuminate + 27:16
90 8 Eduard Michael Grosu 1992 Romania Romania + 27:51
91 10 Daniel Crista 1991 Romania Romania + 29:42
92 63 Justin Paroz 1996 Switzerland Akros - Renfer SA + 30:32
93 9 Norbert Banaszek 1997 Poland Wibatech Merx 7R + 30:44
94- Oskar Malasetxeberria 1995 Spain Massi - Kuwait + 33:14
95 6 Lorant Balazsi 1999 Romania Team Novak + 34:24
96 4 Eduard Novak 1976 Romania Team Novak + 38:49
97 4 Ruben Caseny Catalá 1986 Spain Massi - Kuwait + 39:25

Info

Race Sibiu Cycling Tour
Nation Romania
DateJuly 5th-8th
Edition 2018
Classification 2.1
Leader I.Sosa
Youth I.Sosa
Points I.Sosa
Mountain I.Sosa
Sprint A.Janssen

Ivan Sosa