FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Solidarnosc Champions
UCI, Stage race, 23rd -26th June 2021, Poland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
GC
Youth
Points
Mountain
Team
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Canada
Czechia
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Honduras
Hungary
Latvia
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Slovakia
Ukraine
Teams
Allinq-Krush-De IJsselstreek
Ampler Development Team
Amsterdam Racing Academy
Black Spoke Pro Cycling
Development Team DSM
Elkov - Kasper
Epronex-Gesu
Eurocar Grawe Ukraine
Global Cycling Team
HRE Mazowsze Serce Polski
KED Stevens Radteam Berlin
KK Tarnovia Tarnowo Podgorne
KS Pogon Mostostal Pulawy
Luks Trojka Piaseczno
Metec - Solarwatt p/b Mantel
Minsk CC
Slovakia
TC Chrobry Scott Glogow
Team Sprinter Nice Métropole
Topforex - ATT Investments PCT
Ukraine
VolkerWessels Cycling Team
Voster ATS Team
Wibatech Bayern/RSV Passau
WMKS Olsztyn
Yoeleo Test Team p/b 4Mind
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Points
01
Banaszek
Alan
1997
HRE Mazowsze Serce Polski
33
02
Vermeltfoort
Coen
1988
VolkerWessels Cycling Team
27
03
van Uden
Casper
2001
Development Team DSM
22
04
Stosz
Patryk
1994
Voster ATS Team
20
05
Brabander
Nick
2000
VolkerWessels Cycling Team
16
06
Paterski
Maciej
1986
Voster ATS Team
15
07
Barta
Tomas
1999
Topforex - ATT Investments PCT
14
08
Bittner
Pavel
2002
Development Team DSM
12
09
Barta
Jan
1984
Elkov - Kasper
11
10
Fouche
James
1998
Black Spoke Pro Cycling
11
11
Van Bokhoven
Ramon
1998
Metec - Solarwatt p/b Mantel
9
12
Van Dalen
Jason
1994
Metec - Solarwatt p/b Mantel
7
13
Hoppezak
Vincent
1999
Amsterdam Racing Academy
6
14
Bax
Sjoerd
1996
Metec - Solarwatt p/b Mantel
6
15
Karaliok
Yauheni
1996
Minsk CC
5
16
Franczak
Pawel
1991
Voster ATS Team
5
17
Novakovskyi
Vitaliy
1997
Eurocar Grawe Ukraine
4
18
Toupalik
Jakub
2001
Elkov - Kasper
4
19
Shauchenka
Siarhei
1998
Minsk CC
4
20
Kurits
Joonas
2002
Ampler Development Team
4
21
Batt
Ethan
1998
Black Spoke Pro Cycling
4
22
Sobal
Yauhen
1981
Minsk CC
3
23
Stocek
Matus
1999
Topforex - ATT Investments PCT
3
24
de Lange
Thijs
1994
Metec - Solarwatt p/b Mantel
3
25
van der Horst
Dennis
1998
Allinq-Krush-De IJsselstreek
3
26
Petrus
Jiri
1996
Topforex - ATT Investments PCT
2
27
Banaszek
Norbert
1997
HRE Mazowsze Serce Polski
2
28
Salmon
Martin
1997
Development Team DSM
2
29
Solymosi
Marton
1990
Epronex-Gesu
2
30
Staniszewski
Daniel
1997
HRE Mazowsze Serce Polski
2
31
Nocen
Adam
1999
WMKS Olsztyn
2
32
Lowik
Robin
1995
Allinq-Krush-De IJsselstreek
1
33
Neuman
Dominik
1995
Elkov - Kasper
1
34
Rekita
Szymon
1994
Voster ATS Team
1
35
Schouten
Jasper
1993
Allinq-Krush-De IJsselstreek
1
Information
Solidarnosc Champions
Poland
23rd -26th June 2021
2.2