Solidarnosc Champions - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Norman Vahtra Cycling Tartu 04:04:377
02 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 003
03 Patryk Stosz CCC Development Team + 001
04 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 00
05 Pawel Franczak Voster ATS Team + 00
06 Uladzimir Harakhavik Belarus + 00
07 Tomas Barta Pardus Tufo - Prostejov + 00
08 Siarhei Shauchenka Belarus + 00
09 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 00
10 Calvin Beneke ProTouch + 00
11 Jason Van Dalen Metec - TKH + 00
12 Siim Kiskonen Cycling Tartu + 00
13 Karol Kuklewicz Region Dolny Slask + 00
14 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
15 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 00
16 Rait Ärm Cycling Tartu + 00
17 Stanislaw Aniolkowski CCC Development Team + 00
18 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 00
19 Wojciech Sykala Region Dolny Slask + 00
20 Adrian Kurek Team Hurom + 00
21 Rojus Adomaitis Klaipeda CT + 00
22 Sebastian Matusiak Poland + 00
23 Clint Hendricks ProTouch + 00
24 Norbert Banaszek Team Hurom + 00
25 Gergo Gonczi Epronex-BSS Oil Team + 00
26 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 00
27 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 00
28 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 00
29 Markus Pajur Cycling Tartu + 00
30 Piotr Konwa Region Dolny Slask + 00
31 Matej Blasko Slovakia + 00
32 Jakub Murias Region Dolny Slask + 00
33 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 00
34 Paul Rudys LKT Team Brandenburg + 00
35 Kristo Prangel Cycling Tartu + 00
36 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 00
37 Ludek Lichnovsky Pardus Tufo - Prostejov + 00
38 Tobiasz Pawlak Team Hurom + 00
39 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 00
40 Mateusz Komar Voster ATS Team + 00
41 Venantas Lasinis Klaipeda CT + 00
42 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 00
43 Kamil Malecki CCC Development Team + 00
44 Leszek Plucinski Voster ATS Team + 00
45 Dawid Kloc KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
46 Kent Main ProTouch + 09
47 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 09
48 Dusan Kalaba Ferei Pro Cycling + 09
49 Vladyslav Pohorelov Ferei Pro Cycling + 09
50 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 09
51 Ilya Volkau Belarus + 09
52 Adrian Honkisz Poland + 09
53 Adam Papai Epronex-BSS Oil Team + 09
54 Artur Jatczak Region Dolny Slask + 09
55 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 09
56 Luca Bockelmann LKT Team Brandenburg + 09
57 Bartosz Warchol Region Dolny Slask + 09
58 Krzysztof Domin Poland + 09
59 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 09
60 Yahor Shpakovski Belarus + 09
61 Mantas Januskevicius Klaipeda CT + 09
62 Bartlomiej Zablocki KS Pogon Mostostal Pulawy + 09
63 Kansatansin Klimiankou Ferei Pro Cycling + 09
64 Anton Muzychin Ferei Pro Cycling + 09
65 Martin Vlcak Slovakia + 09
66 Rokas Kmieliauskas Klaipeda CT + 09
67 Joosep Sankmann Cycling Tartu + 09
68 Karel Tyrpekl Pardus Tufo - Prostejov + 09
69 Gergely Szarka Epronex-BSS Oil Team + 09
70 Alexei Piashkun Ferei Pro Cycling + 09
71 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 09
72 Damien Papierski CCC Development Team + 09
73 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 22
74 Dzianis Marchuk Belarus + 22
75 Jayde Julius ProTouch + 22
76 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 22
77 Tomas Schühler AC Sparta Praha + 22
78 James Fourie ProTouch + 22
79 David Kasko Slovakia + 22
80 Juraj Lajcha Slovakia + 22
81 Michal Volf AC Sparta Praha + 22
82 Artsiom Harbach Belarus + 22
83 Franz Werner LKT Team Brandenburg + 22
84 Kacper Kistowski Poland + 22
85 Rostyslav Zhukovskyy Ferei Pro Cycling + 22
86 Denis Rugovac Pardus Tufo - Prostejov + 22
87 Karol Wawrzyniak CCC Development Team + 22
88 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 22
89 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 22
90 David Dekker Metec - TKH + 25
91 Sergio Tu CCC Development Team + 31
92 Pavel Stöhr AC Sparta Praha + 33
93 Richard Coma Slovakia + 33
94 Alex Zeman Slovakia + 33
95 Adam Kus Team Hurom + 37
96 Jelle Bootsveld Metec - TKH + 01:00
97 Marek Dolnicek Pardus Tufo - Prostejov + 01:03
98 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 01:13
99 Robbie van Bakel Metec - TKH + 01:23
100 Aristidas Kelmelis Klaipeda CT + 01:50
101 Jan Ryba AC Sparta Praha + 00
102 Adam Nocen Poland + 03:02
DNF Dawid Burczak Poland
DNF Justas Beniusis Klaipeda CT
DNF Krystian Ragus Luks Trojka Piaseczno
Pos Rider Team Time
01 - Norman Vahtra Cycling Tartu 12:34:41
02 - Patryk Stosz CCC Development Team + 08
03 - Jason Van Dalen Metec - TKH + 20
04 - Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 23
05 2 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 29
06 1 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 29
07 1 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 29
08 - Jakub Kaczmarek Team Hurom + 29
09 - Mateusz Komar Voster ATS Team + 29
10 - Arvid De Kleijn Metec - TKH + 32
11 - Pawel Franczak Voster ATS Team + 35
12 23 Kamil Malecki CCC Development Team + 39
13 1 Venantas Lasinis Klaipeda CT + 39
14 1 Stanislaw Aniolkowski CCC Development Team + 40
15 27 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 40
16 2 Uladzimir Harakhavik Belarus + 42
17 1 Siim Kiskonen Cycling Tartu + 42
18 1 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 42
19 1 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 42
20 3 Tomas Barta Pardus Tufo - Prostejov + 42
21 3 Wojciech Sykala Region Dolny Slask + 42
22 1 Clint Hendricks ProTouch + 42
23 1 Sebastian Matusiak Poland + 42
24 1 Rojus Adomaitis Klaipeda CT + 42
25 2 Norbert Banaszek Team Hurom + 42
26 7 Rait Ärm Cycling Tartu + 42
27 3 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 42
28 1 Kristo Prangel Cycling Tartu + 42
29 3 Markus Pajur Cycling Tartu + 42
30 8 Adrian Kurek Team Hurom + 42
31 1 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 42
32 2 Piotr Konwa Region Dolny Slask + 42
33 3 Tobiasz Pawlak Team Hurom + 42
34 3 Ludek Lichnovsky Pardus Tufo - Prostejov + 42
35 4 Paul Rudys LKT Team Brandenburg + 42
36 5 Leszek Plucinski Voster ATS Team + 42
37 6 Jan Ryba AC Sparta Praha + 42
38 19 Dusan Kalaba Ferei Pro Cycling + 51
39 11 Luca Bockelmann LKT Team Brandenburg + 51
40 14 Karel Tyrpekl Pardus Tufo - Prostejov + 51
41 2 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 58
42 2 Kacper Kistowski Poland + 01:04
43 2 Damien Papierski CCC Development Team + 01:07
44 2 Krzysztof Domin Poland + 01:11
45 4 Anton Muzychin Ferei Pro Cycling + 01:20
46 4 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 01:20
47 3 Karol Wawrzyniak CCC Development Team + 01:20
48 1 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 01:24
49 1 David Dekker Metec - TKH + 01:36
50 35 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 01:55
51 - Jelle Bootsveld Metec - TKH + 04:26
52 - Kent Main ProTouch + 05:27
53 - Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 05:52
54 1 Karol Kuklewicz Region Dolny Slask + 06:06
55 1 Gergo Gonczi Epronex-BSS Oil Team + 06:06
56 3 Siarhei Shauchenka Belarus + 06:06
57 1 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 06:06
58 2 Dawid Kloc KS Pogon Mostostal Pulawy + 06:06
59 3 Calvin Beneke ProTouch + 06:06
60 - Vladyslav Pohorelov Ferei Pro Cycling + 06:15
61 2 Kansatansin Klimiankou Ferei Pro Cycling + 06:15
62 2 Alexei Piashkun Ferei Pro Cycling + 06:15
63 6 Franz Werner LKT Team Brandenburg + 06:28
64 1 Jakub Murias Region Dolny Slask + 06:44
65 11 Matej Blasko Slovakia + 06:44
66 - Adam Papai Epronex-BSS Oil Team + 06:53
67 - Mantas Januskevicius Klaipeda CT + 06:53
68 1 Artur Jatczak Region Dolny Slask + 06:53
69 1 Ilya Volkau Belarus + 06:53
70 1 Bartosz Warchol Region Dolny Slask + 06:53
71 2 Adrian Honkisz Poland + 06:53
72 2 Joosep Sankmann Cycling Tartu + 06:53
73 5 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 06:53
74 5 Gergely Szarka Epronex-BSS Oil Team + 06:53
75 8 Bartlomiej Zablocki KS Pogon Mostostal Pulawy + 06:53
76 6 Rokas Kmieliauskas Klaipeda CT + 06:53
77 8 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 06:53
78 6 Tomas Schühler AC Sparta Praha + 07:06
79 4 Dzianis Marchuk Belarus + 07:06
80 - Juraj Lajcha Slovakia + 07:06
81 3 Artsiom Harbach Belarus + 07:06
82 1 Adam Kus Team Hurom + 07:14
83 6 Sergio Tu CCC Development Team + 07:15
84 23 Robbie van Bakel Metec - TKH + 07:29
85 2 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 07:41
86 5 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 08:22
87 5 Yahor Shpakovski Belarus + 08:23
88 5 Martin Vlcak Slovakia + 08:23
89 1 Denis Rugovac Pardus Tufo - Prostejov + 08:30
90 1 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 08:34
91 1 Rostyslav Zhukovskyy Ferei Pro Cycling + 08:34
92 4 David Kasko Slovakia + 08:36
93 4 James Fourie ProTouch + 08:36
94 4 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 08:36
95 - Richard Coma Slovakia + 08:47
96 3 Pavel Stöhr AC Sparta Praha + 08:47
97 4 Jayde Julius ProTouch + 08:47
98 12 Aristidas Kelmelis Klaipeda CT + 09:05
99 31 Adam Nocen Poland + 09:42
100 2 Alex Zeman Slovakia + 10:30
101 2 Michal Volf AC Sparta Praha + 10:31
102 2 Marek Dolnicek Pardus Tufo - Prostejov + 11:28
Information
Nation Poland
Date 4th July
Where Kielce -> Radom
What 3rd stage
Distance 170.7 km
Leader N.Vahtra
Youth P.Taebling
Points N.Vahtra
Mountain A.Stachowiak
Other
Embed Results