Solidarnosc Champions - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Arvid De Kleijn Metec - TKH 05:08:427
02 Patryk Stosz CCC Development Team + 003
03 Pawel Franczak Voster ATS Team + 001
04 Stanislaw Aniolkowski CCC Development Team + 00
05 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 00
06 Uladzimir Harakhavik Belarus + 00
07 Jason Van Dalen Metec - TKH + 00
08 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 00
09 Norman Vahtra Cycling Tartu + 00
10 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 00
11 Siim Kiskonen Cycling Tartu + 00
12 Gergo Gonczi Epronex-BSS Oil Team + 00
13 Wojciech Sykala Region Dolny Slask + 00
14 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
15 Karol Kuklewicz Region Dolny Slask + 00
16 Clint Hendricks ProTouch + 00
17 Karel Tyrpekl Pardus Tufo - Prostejov + 00
18 Sebastian Matusiak Poland + 00
19 Jan Ryba AC Sparta Praha + 00
20 Dusan Kalaba Ferei Pro Cycling + 00
21 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 00
22 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 00
23 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 00
24 Dawid Kloc KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
25 Norbert Banaszek Team Hurom + 00
26 Rojus Adomaitis Klaipeda CT + 00
27 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 00
28 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 00
29 Tomas Barta Pardus Tufo - Prostejov + 00
30 Piotr Konwa Region Dolny Slask + 00
31 Luca Bockelmann LKT Team Brandenburg + 00
32 Jakub Murias Region Dolny Slask + 00
33 Franz Werner LKT Team Brandenburg + 00
34 Adam Papai Epronex-BSS Oil Team + 00
35 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 00
36 Adam Nocen Poland + 00
37 Markus Pajur Cycling Tartu + 00
38 Kristo Prangel Cycling Tartu + 00
39 Denis Rugovac Pardus Tufo - Prostejov + 00
40 Siarhei Shauchenka Belarus + 00
41 Kamil Malecki CCC Development Team + 00
42 Adrian Kurek Team Hurom + 00
43 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 00
44 Rait Ärm Cycling Tartu + 00
45 Bartosz Warchol Region Dolny Slask + 00
46 Ilya Volkau Belarus + 00
47 Vladyslav Pohorelov Ferei Pro Cycling + 00
48 Mateusz Komar Voster ATS Team + 00
49 Ludek Lichnovsky Pardus Tufo - Prostejov + 00
50 Mantas Januskevicius Klaipeda CT + 00
51 Adrian Honkisz Poland + 00
52 David Dekker Metec - TKH + 00
53 Venantas Lasinis Klaipeda CT + 00
54 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 00
55 Paul Rudys LKT Team Brandenburg + 00
56 Krzysztof Domin Poland + 00
57 Anton Muzychin Ferei Pro Cycling + 00
58 Tobiasz Pawlak Team Hurom + 00
59 Joosep Sankmann Cycling Tartu + 00
60 Artur Jatczak Region Dolny Slask + 00
61 Calvin Beneke ProTouch + 00
62 Kansatansin Klimiankou Ferei Pro Cycling + 00
63 Martin Vlcak Slovakia + 00
64 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 00
65 Yahor Shpakovski Belarus + 00
66 Robbie van Bakel Metec - TKH + 00
67 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 00
68 Tomas Schühler AC Sparta Praha + 00
69 Kacper Kistowski Poland + 00
70 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 00
71 Jelle Bootsveld Metec - TKH + 00
72 Adam Kus Team Hurom + 00
73 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 00
74 Leszek Plucinski Voster ATS Team + 00
75 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 00
76 Matej Blasko Slovakia + 00
77 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 00
78 Alexei Piashkun Ferei Pro Cycling + 00
79 Dawid Burczak Poland + 00
80 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 00
81 Rokas Kmieliauskas Klaipeda CT + 00
82 Bartlomiej Zablocki KS Pogon Mostostal Pulawy + 00
83 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 00
84 Pavel Stöhr AC Sparta Praha + 00
85 David Kasko Slovakia + 00
86 James Fourie ProTouch + 00
87 Artsiom Harbach Belarus + 00
88 Juraj Lajcha Slovakia + 00
89 Richard Coma Slovakia + 00
90 Aristidas Kelmelis Klaipeda CT + 31
91 Rostyslav Zhukovskyy Ferei Pro Cycling + 00
92 Gergely Szarka Epronex-BSS Oil Team + 00
93 Dzianis Marchuk Belarus + 00
94 Karol Wawrzyniak CCC Development Team + 00
95 Sergio Tu CCC Development Team + 00
96 Damien Papierski CCC Development Team + 00
97 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 01:13
98 Adrian Krupa Luks Trojka Piaseczno + 01:16
99 Kent Main ProTouch + 01:43
100 Jayde Julius ProTouch + 01:43
101 Alex Zeman Slovakia + 01:43
102 Daniel Staniszewski KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:47
103 Michal Volf AC Sparta Praha + 01:55
104 Marek Dolnicek Pardus Tufo - Prostejov + 02:11
105 Krystian Ragus Luks Trojka Piaseczno + 00
106 Aleksander Nikiel KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:26
107 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 00
108 Justas Beniusis Klaipeda CT + 02:46
109 Eddie Van Heerden ProTouch + 07:13
110 Milan Henkelmann LKT Team Brandenburg + 07:13
Pos Rider Team Time
01 Arvid De Kleijn Metec - TKH 05:08:32
02 Patryk Stosz CCC Development Team + 03
03 Pawel Franczak Voster ATS Team + 03
04 Denis Rugovac Pardus Tufo - Prostejov + 04
05 Venantas Lasinis Klaipeda CT + 07
06 Jason Van Dalen Metec - TKH + 08
07 Rostyslav Zhukovskyy Ferei Pro Cycling + 08
08 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 09
09 Stanislaw Aniolkowski CCC Development Team + 10
10 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 10
11 Uladzimir Harakhavik Belarus + 10
12 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 10
13 Norman Vahtra Cycling Tartu + 10
14 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 10
15 Siim Kiskonen Cycling Tartu + 10
16 Gergo Gonczi Epronex-BSS Oil Team + 10
17 Wojciech Sykala Region Dolny Slask + 10
18 Bartlomiej Proc KS Pogon Mostostal Pulawy + 10
19 Karol Kuklewicz Region Dolny Slask + 10
20 Clint Hendricks ProTouch + 10
21 Karel Tyrpekl Pardus Tufo - Prostejov + 10
22 Sebastian Matusiak Poland + 10
23 Jan Ryba AC Sparta Praha + 10
24 Dusan Kalaba Ferei Pro Cycling + 10
25 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 10
26 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 10
27 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 10
28 Dawid Kloc KS Pogon Mostostal Pulawy + 10
29 Norbert Banaszek Team Hurom + 10
30 Rojus Adomaitis Klaipeda CT + 10
31 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 10
32 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 10
33 Tomas Barta Pardus Tufo - Prostejov + 10
34 Piotr Konwa Region Dolny Slask + 10
35 Luca Bockelmann LKT Team Brandenburg + 10
36 Jakub Murias Region Dolny Slask + 10
37 Franz Werner LKT Team Brandenburg + 10
38 Adam Papai Epronex-BSS Oil Team + 10
39 Marton Solymosi Epronex-BSS Oil Team + 10
40 Adam Nocen Poland + 10
41 Markus Pajur Cycling Tartu + 10
42 Kristo Prangel Cycling Tartu + 10
43 Siarhei Shauchenka Belarus + 10
44 Kamil Malecki CCC Development Team + 10
45 Adrian Kurek Team Hurom + 10
46 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 10
47 Rait Ärm Cycling Tartu + 10
48 Bartosz Warchol Region Dolny Slask + 10
49 Ilya Volkau Belarus + 10
50 Vladyslav Pohorelov Ferei Pro Cycling + 10
51 Mateusz Komar Voster ATS Team + 10
52 Ludek Lichnovsky Pardus Tufo - Prostejov + 10
53 Mantas Januskevicius Klaipeda CT + 10
54 Adrian Honkisz Poland + 10
55 David Dekker Metec - TKH + 10
56 Jan Miazga Luks Trojka Piaseczno + 10
57 Paul Rudys LKT Team Brandenburg + 10
58 Krzysztof Domin Poland + 10
59 Anton Muzychin Ferei Pro Cycling + 10
60 Tobiasz Pawlak Team Hurom + 10
61 Joosep Sankmann Cycling Tartu + 10
62 Artur Jatczak Region Dolny Slask + 10
63 Calvin Beneke ProTouch + 10
64 Kansatansin Klimiankou Ferei Pro Cycling + 10
65 Martin Vlcak Slovakia + 10
66 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 10
67 Yahor Shpakovski Belarus + 10
68 Robbie van Bakel Metec - TKH + 10
69 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 10
70 Tomas Schühler AC Sparta Praha + 10
71 Kacper Kistowski Poland + 10
72 Jelle Bootsveld Metec - TKH + 10
73 Adam Kus Team Hurom + 10
74 Csaba Palyi Epronex-BSS Oil Team + 10
75 Leszek Plucinski Voster ATS Team + 10
76 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 10
77 Matej Blasko Slovakia + 10
78 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 10
79 Alexei Piashkun Ferei Pro Cycling + 10
80 Dawid Burczak Poland + 10
81 Mateusz Rajtak Luks Trojka Piaseczno + 10
82 Rokas Kmieliauskas Klaipeda CT + 10
83 Bartlomiej Zablocki KS Pogon Mostostal Pulawy + 10
84 Gergely Kiss Epronex-BSS Oil Team + 10
85 Pavel Stöhr AC Sparta Praha + 10
86 David Kasko Slovakia + 10
87 James Fourie ProTouch + 10
88 Artsiom Harbach Belarus + 10
89 Juraj Lajcha Slovakia + 10
90 Richard Coma Slovakia + 10
91 Gergely Szarka Epronex-BSS Oil Team + 10
92 Dzianis Marchuk Belarus + 10
93 Karol Wawrzyniak CCC Development Team + 10
94 Sergio Tu CCC Development Team + 10
95 Damien Papierski CCC Development Team + 10
96 Krystian Ragus Luks Trojka Piaseczno + 10
97 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 10
98 Aristidas Kelmelis Klaipeda CT + 41
99 Krzysztof Parma Voster ATS Team + 01:23
100 Adrian Krupa Luks Trojka Piaseczno + 01:26
101 Kent Main ProTouch + 01:53
102 Jayde Julius ProTouch + 01:53
103 Alex Zeman Slovakia + 01:53
104 Daniel Staniszewski KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:57
105 Michal Volf AC Sparta Praha + 02:05
106 Marek Dolnicek Pardus Tufo - Prostejov + 02:21
107 Aleksander Nikiel KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:36
108 Justas Beniusis Klaipeda CT + 02:56
109 Eddie Van Heerden ProTouch + 07:23
110 Milan Henkelmann LKT Team Brandenburg + 07:23
Information
Nation Poland
Date 2nd July
Where Łódź -> Sieradz
What 1st stage
Distance 213.7 km
Leader A.De Kleijn
Youth V.Lasinis
Points D.Rugovac
Other
Embed Results