FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Solidarnosc Champions
UCI, Stage race, 28th June-1st July 2017, Poland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Belarus
Belgium
Czechia
Germany
Latvia
Lithuania
Netherlands
Poland
Spain
Ukraine
Teams
Belarus
CCC Sprandi Polkowice
Domin Sport
Elkov - Author
ISD-Jorbi Continental Team
Kolss - BDC Team
LKT Team Brandenburg
Lotto - Soudal U23
Metec-TKH-Mantel
Minsk CC
P & S Team Thüringer
Regionalna Cieszyn
Rietumu Banka-Riga
Staki - Technorama
Tc Chrobry Scott Głogów
Team Dukla Praha
Team Hurom
Voster Uniwheels
Wibatech - Fuji
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Komar
Mateusz
1985
Voster Uniwheels
17:22:53
02
Cieslik
Pawel
1986
Elkov - Author
+ 10
03
Stachowiak
Adam
1989
Voster Uniwheels
+ 16
04
Podlaski
Michal
1988
Voster Uniwheels
+ 23
05
Gmelich
Jarno
1989
Metec-TKH-Mantel
+ 25
06
Bernas
Pawel
1990
Domin Sport
+ 25
07
Cerný
Josef
1993
Elkov - Author
+ 26
08
Kreder
Stefan
1996
Metec-TKH-Mantel
+ 26
09
Kurek
Adrian
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 28
10
Hamelink
Jasper
1990
Metec-TKH-Mantel
+ 28
11
Buchacek
Thomas
1978
Elkov - Author
+ 28
12
Matysiak
Bartlomiej
1984
Team Hurom
+ 02:12
13
Kouwenhoven
Sjoerd
1990
Metec-TKH-Mantel
+ 02:12
14
Aniolkowski
Stanislaw
1997
Team Hurom
+ 04:53
15
Banaszek
Alan
1997
CCC Sprandi Polkowice
+ 05:03
16
Nowaczek
Mateusz
1991
Voster Uniwheels
+ 05:20
17
Jägeler
Robert
1996
P & S Team Thüringer
+ 05:21
18
Polnicky
Jiri
1989
Elkov - Author
+ 08:14
19
Menten
Milan
1996
Lotto - Soudal U23
+ 08:28
20
Franczak
Pawel
1991
Team Hurom
+ 08:28
21
Luksevics
Viesturs
1987
Rietumu Banka-Riga
+ 08:30
22
Bratashchuk
Andrii
1992
Kolss - BDC Team
+ 08:30
23
Zielinski
Kamil
1988
Domin Sport
+ 08:35
24
Lasinis
Venantas
1997
Staki - Technorama
+ 09:00
25
Ariesen
Johim
1988
Metec-TKH-Mantel
+ 10:01
26
Sisr
Frantisek
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 10:12
27
Konwa
Piotr
1995
Tc Chrobry Scott Głogów
+ 10:14
28
Dementyev
Yegor
1987
ISD-Jorbi Continental Team
+ 10:14
29
Kankovsky
Alois
1983
Elkov - Author
+ 12:02
30
Castrique
Jonas
1997
Lotto - Soudal U23
+ 12:10
31
Harakhavik
Uladzimir
1995
Belarus
+ 12:56
32
Morajko
Jacek
1981
Wibatech - Fuji
+ 13:16
33
Malyvnivskiy
Vasyl
1992
Kolss - BDC Team
+ 13:31
34
Muzychin
Anton
1994
Minsk CC
+ 14:05
35
Van Trijp
Maarten
1993
Metec-TKH-Mantel
+ 14:05
36
Stöhr
Jan
1991
Regionalna Cieszyn
+ 16:00
37
Stöhr
Pavel
1991
Regionalna Cieszyn
+ 16:04
38
Janiszewski
Sylwester
1988
Wibatech - Fuji
+ 16:17
39
Honkisz
Adrian
1988
Wibatech - Fuji
+ 16:21
40
Marycz
Jaroslaw
1987
Domin Sport
+ 16:55
41
Groot
Mitch
1998
Lotto - Soudal U23
+ 17:12
42
Kässmann
Fabian
1998
P & S Team Thüringer
+ 17:28
43
Brozyna
Piotr
1995
CCC Sprandi Polkowice
+ 17:47
44
Blaha
Martin
1977
Team Dukla Praha
+ 19:26
45
Stepniak
Grzegorz
1989
Wibatech - Fuji
+ 20:47
46
Bogdanovics
Maris
1991
Rietumu Banka-Riga
+ 20:53
47
Hacecky
Vojtech
1987
Elkov - Author
+ 21:11
48
Tomasiak
Konrad
1991
Team Hurom
+ 21:24
49
Taciak
Mateusz
1984
CCC Sprandi Polkowice
+ 24:08
50
Grabis
Mateusz
1994
Voster Uniwheels
+ 24:15
51
Thijssen
Gerben
1998
Lotto - Soudal U23
+ 26:56
52
Laton
Eryk
1993
Team Hurom
+ 26:56
53
De Decker
Alfdan
1996
Lotto - Soudal U23
+ 26:56
54
Banaszek
Norbert
1997
Kolss - BDC Team
+ 27:52
55
Vosekalns
Andris
1992
Rietumu Banka-Riga
+ 28:18
56
Banusch
Richard
1998
LKT Team Brandenburg
+ 29:36
57
Vanrenterghem
Bram
1995
Lotto - Soudal U23
+ 29:37
58
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Domin Sport
+ 29:37
59
Hochmann
Jiri
1986
Team Dukla Praha
+ 29:37
60
Gavars
Eriks Toms
1997
Rietumu Banka-Riga
+ 30:10
61
Sendros Juvé
Llibert
1991
Kolss - BDC Team
+ 30:45
62
Oborsky
Dominik
1992
Wibatech - Fuji
+ 32:10
63
Franz
Toni
1997
P & S Team Thüringer
+ 33:13
64
Sobal
Yauhen
1981
Minsk CC
+ 33:52
65
Malcharek
Moritz
1997
LKT Team Brandenburg
+ 33:54
66
Dinkler
Jonathan
1995
P & S Team Thüringer
+ 34:25
67
Volkau
Ilya
1997
Belarus
+ 36:13
68
Karpiuk
Adrian
1984
Regionalna Cieszyn
+ 36:13
69
Zubenko
Mykyta
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 36:35
70
Rudolph
Poul
1998
P & S Team Thüringer
+ 39:10
71
Kanepejs
Deins
1995
Rietumu Banka-Riga
+ 39:57
72
Udod
Rinat
1996
ISD-Jorbi Continental Team
+ 39:57
73
Bēcis
Armands
1991
Rietumu Banka-Riga
+ 40:15
74
Shnyrko
Aliaksei
1994
Belarus
+ 40:25
75
Strupek
Matyas
1997
Team Dukla Praha
+ 42:38
76
Hähnel
Frederik
1996
LKT Team Brandenburg
+ 42:38
77
Dirigl
Filip
1998
Team Dukla Praha
+ 42:38
78
Zhukovskyy
Rostyslav
1990
ISD-Jorbi Continental Team
+ 42:38
79
Strokau
Vasili
1995
Belarus
+ 42:38
80
Kraus
Jan
1993
Team Dukla Praha
+ 43:01
81
Skorenko
Mykyta
1993
Kolss - BDC Team
+ 43:38
82
Murias
Jakub
1998
Tc Chrobry Scott Głogów
+ 43:44
83
Wsol
Damian
1997
Tc Chrobry Scott Głogów
+ 43:46
84
Parma
Krzysztof
1987
Voster Uniwheels
+ 44:21
85
Rudys
Paul
1998
LKT Team Brandenburg
+ 44:41
86
Jürss
Malte
1996
LKT Team Brandenburg
+ 46:37
87
Haupt
Tarik
1998
P & S Team Thüringer
+ 46:39
88
Zhyhunou
Dzmitry
1996
Belarus
+ 51:10
89
Ikanovich
Arseni
1996
Belarus
+ 53:31
90
Shumilov
Iurii
1995
ISD-Jorbi Continental Team
+ 01:03:35
91
Seliverstov
Roman
1996
ISD-Jorbi Continental Team
+ 01:04:18
92
Jankauskas
Matas
1998
Staki - Technorama
+ 01:10:20
DNF
Leduchowski
Aleksander
1993
Regionalna Cieszyn
DNF
Koch
Jonas
1993
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Charucki
Pawel
1988
Domin Sport
DNF
Detko
Artur
1983
Domin Sport
DNF
Banaszek
Adrian
1993
Kolss - BDC Team
DNF
Kessler
Robert
1995
LKT Team Brandenburg
DNF
Ahiyevich
Aleh
1993
Minsk CC
DNF
Ramanau
Raman
1994
Minsk CC
DNF
Tsishkou
Raman
1994
Minsk CC
DNF
Kaupas
Gediminas
1988
Staki - Technorama
DNF
Punkrys
Kasparas
1998
Staki - Technorama
DNF
Siskevicius
Paulius
1993
Staki - Technorama
DNF
Adamczyk
David
1996
Tc Chrobry Scott Głogów
DNF
Gieracki
Dawid
1997
Tc Chrobry Scott Głogów
DNF
Szostka
Pawel
1998
Tc Chrobry Scott Głogów
DNF
Pietrula
Nicolas
1995
Team Dukla Praha
DNF
Gutek
Mikolaj
1996
Team Hurom
DNF
Rutkiewicz
Marek
1981
Wibatech - Fuji
Information
Solidarnosc Champions
Poland
28th June-1st July 2017
2.2