2019 Tour de Korea

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain

Results after stage 05 FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01- Filippo Zaccanti 1995 Italy Nippo–Vini Fantini–Faizanè 13:35:38
02- Benjamin Perry 1994 Canada Israel Cycling Academy 41
03 1 Raymond Kreder 1989 Netherlands Team Ukyo 01:02
04 1 Youcef Reguigui 1990 Algeria Terengganu Cycling Team 01:03
05- Corbin Strong 2000 New Zealand St. George Continental Cycling Team 01:05
06- Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Spain Nippo–Vini Fantini–Faizanè 01:13
07 1 Sarawut Sirironnachai 1992 Thailand Thailand Continental Cycling Team 01:15
08 1 Benjamin Prades 1983 Spain Team Ukyo 01:15
09- Hyeong Min Choe 1990 South Korea Geumsan Insam Cello 01:16
10 4 Kyeong Ho Min 1996 South Korea Seoul Cycling Team 01:17
11 1 Félix Barón 1991 Colombia Team Illuminate 01:18
12 1 Sang Hong Park 1989 South Korea LX Cycling Team 01:19
13 1 Salvador Guardiola 1988 Spain Kinan Cycling Team 01:19
14 1 Vadim Pronskiy 1998 Kazakhstan Vino - Astana Motors 01:19
15 3 Stepan Astafyev 1994 Kazakhstan Vino - Astana Motors 01:19
16 3 Robbie Hucker 1990 Australia Team Ukyo 01:19
17 2 Thomas Lebas 1985 France Kinan Cycling Team 01:19
18 2 Matvey Nikitin 1992 Kazakhstan Vino - Astana Motors 01:19
19 3 Hyo Suk Gong 1986 South Korea LX Cycling Team 01:19
20 1 Seok Hyun Ham 1995 South Korea Gapyeong Cycling Team 01:19
21 4 James Oram 1993 New Zealand Mitchelton - BikeExchange 01:19
22 1 Daniel Turek 1993 Czech Republic Israel Cycling Academy 01:19
23 1 Giuseppe Fonzi 1991 Italy Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 01:19
24- Sam Crome 1993 Australia Team Ukyo 01:19
25- Michael Vink 1991 New Zealand St. George Continental Cycling Team 01:19
26- Edwin Avila 1989 Colombia Israel Cycling Academy 01:26
27- Masakazu Ito 1988 Japan Nippo–Vini Fantini–Faizanè 01:28
28- Alexandr Ovsyannikov 1997 Kazakhstan Vino - Astana Motors 01:28
29- Matthew Zenovich 1994 New Zealand St. George Continental Cycling Team 01:28
30- Artem Ovechkin 1986 Russia Terengganu Cycling Team 01:28
31- Hiu Fung Choy 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 01:30
32- Woo Ho Jung 1997 South Korea Seoul Cycling Team 01:30
33- Hoon Min Jun 1999 South Korea Seoul Cycling Team 01:39
34 2 Camilo Castiblanco 1988 Colombia Team Illuminate 01:39
35- Drew Morey 1996 Australia Terengganu Cycling Team 01:39
36 2 Unggyeom Kim 1996 South Korea Uijeongbu Cycling Team 01:39
37- Peerapol Chawchiangkwang 1986 Thailand Thailand Continental Cycling Team 01:44
38 1 Hideto Nakane 1990 Japan Nippo–Vini Fantini–Faizanè 01:58
39 1 Jiankun Li 1995 China Mitchelton - BikeExchange 02:36
40 1 Ariya Phounsavath 1991 Laos Thailand Continental Cycling Team 02:44
41 3 Joseph Cooper 1985 New Zealand Team Bridgelane 03:31
42- Tyler Lindorff 2000 Australia Team Bridgelane 04:05
43- Luca Raggio 1995 Italy Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 04:28
44- Jihun Kim 1996 South Korea KSPO Bianchi Asia Pro Cycling 04:46
45- Dong Hyeok Choi 1995 South Korea Geumsan Insam Cello 06:28
46- Ben Metcalfe 2000 Australia Team Bridgelane 09:11
47- Ka Hoo Fung 1997 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 11:48
48- Genki Yamamoto 1991 Japan Kinan Cycling Team 13:55
49- Yeonwoo Yoo - South Korea Gapyeong Cycling Team 15:13
50- Metkel Eyob 1993 Eritrea Terengganu Cycling Team 15:24
51 1 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Mongolia Terengganu Cycling Team 15:49
52 2 Thanakhan Chaiyasombat 1999 Thailand Thailand Continental Cycling Team 15:53
53 2 Hun Jang 2000 South Korea LX Cycling Team 15:58
54 2 Riccardo Minali 1995 Italy Israel Cycling Academy 16:09
55 2 Hayato Yoshida 1989 Japan Nippo–Vini Fantini–Faizanè 16:11
56 2 Wan Yau Lau 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 16:14
57 2 Ho San Chiu 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 16:22
58 3 Blake Quick 2000 Australia St. George Continental Cycling Team 16:31
59 1 Kun Soo Kim 1993 South Korea Uijeongbu Cycling Team 16:31
60 7 Soon Young Kwon 1993 South Korea KSPO Bianchi Asia Pro Cycling 16:49
61 2 Turakit Boonratanathanakorn 1989 Thailand Thailand Continental Cycling Team 16:56
62 2 Neil Van Der Ploeg 1987 Australia Team Bridgelane 17:08
63 2 Yeong Ho Seo 1999 South Korea Seoul Cycling Team 17:16
64 3 Martin Laas 1993 Estonia Team Illuminate 18:07
65 1 Yasuharu Nakajima 1984 Japan Kinan Cycling Team 18:11
66 4 Alastair Christie-Johnston 1998 Australia Team Bridgelane 18:19
67 1 Donguk Kim - South Korea KSPO Bianchi Asia Pro Cycling 18:57
68 1 Rodolfo Torres 1987 Colombia Team Illuminate 19:06
69 1 Grigoriy Shtein 1996 Kazakhstan Vino - Astana Motors 19:25
70 1 Cameron Piper 1991 USA Team Illuminate 19:36
71 1 Massimo Rosa 1995 Italy Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 20:13
72 1 Jung Hwan Choe 1995 South Korea Geumsan Insam Cello 20:14
73 1 Yikui Niu 1994 China Mitchelton - BikeExchange 20:21
74 1 Jae Min Ha 1999 South Korea Gapyeong Cycling Team 20:24
75 1 Burr Ho 1992 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 20:33
76 1 Euro Kim 1999 South Korea LX Cycling Team 20:49
77 1 Steven Kalf 1995 Estonia Team Illuminate 21:00
78 1 Tae Ho Choi 1997 South Korea Uijeongbu Cycling Team 21:12
79 1 Jaeha Lee 1996 South Korea Geumsan Insam Cello 21:31
80 1 Seung Kwon Lee 1993 South Korea Geumsan Insam Cello 21:35
81 1 Yongchan Lee 1999 South Korea KSPO Bianchi Asia Pro Cycling 21:40
82 1 Roy Goldstein 1993 Israel Israel Cycling Academy 22:23
83 2 Keon Woo Park 1991 South Korea LX Cycling Team 24:09
84 2 Alexandr Semenov 1999 Kazakhstan Vino - Astana Motors 24:41
85 1 Jay Dutton 1993 Australia St. George Continental Cycling Team 24:53
86 1 Kyeongmin Park 2000 South Korea Geumsan Insam Cello 25:11
87 1 Amirul Mazuki 1992 Malaysia Terengganu Cycling Team 25:32
88 1 Hiroki Nishimura 1994 Japan Nippo–Vini Fantini–Faizanè 26:01
89 1 Yuma Koishi 1993 Japan Team Ukyo 26:19
90 1 Wenhui Bi 1993 China Mitchelton - BikeExchange 26:27
91 2 Gang San Keum 1997 South Korea Gapyeong Cycling Team 30:51
92 2 Hyeon Seok Kim 1995 South Korea Seoul Cycling Team 31:25
93 2 Ji Min Jung 1991 South Korea Uijeongbu Cycling Team 31:46
94 2 Kookhyun Kim 1999 South Korea KSPO Bianchi Asia Pro Cycling 31:54
95 2 Tae-Hee Oh 1993 South Korea Gapyeong Cycling Team 31:57
96 2 Kosuke Takeyama 1997 Japan Team Ukyo 32:34
97 2 Eun Seong Jung 1989 South Korea Gapyeong Cycling Team 33:26
98 2 Kyoung Ho Park 1993 South Korea KSPO Bianchi Asia Pro Cycling 33:40
99 2 Sang Hoon Park 1993 South Korea LX Cycling Team 34:14

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Info

Race Tour de Korea
Nation South Korea
DateJune 12th-16th
Edition 2019
Classification 2.1
Leader F.Zaccanti
Youth C.Strong
Points Y.Reguigui
Mountain J.Oram

Filippo Zaccanti