Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Tour of Estonia

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (3)

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Mihkel Räim 1993 Israel Cycling Academy 04:01:53814
02 Michal Podlaski 1988 Wibatech Merx 7R + 0065
03 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 1053
04 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 104
05 Norman Vahtra 1996 Estonia + 104
06 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 103
07 Peeter Pruus 1989 Estonia + 103
08 Venantas Lasinis 1997 Lithuania + 103
09 Steven Kalf 1995 Estonia + 102
10 Lev Gonov 2000 Russia + 102
11 Maris Bogdanovics 1991 Latvia + 102
12 Hugo Forssell 1999 Sweden + 102
13 Antti-Jussi Juntunen 1999 Finland + 102
14 Rait Ärm 2000 Estonia + 101
15 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 101
16 Deins Kanepejs 1995 Amore & Vita - Prodir + 101
17 Marcin Budzinski 1998 Team Hurom + 101
18 Erik Bergström 1999 Sweden + 101
19 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 101
20 Emil Lindgren 2000 Sweden + 101
21 Rojus Adomaitis 1998 Lithuania + 101
22 Nikita Bersenev 2000 Russia + 101
23 Mariusz Gasiorowski 1996 Team Hurom + 101
24 Ukko Peltonen 1998 Finland + 101
25 Yauheni Karaliok 1996 Minsk Cycling Club + 10-
26 Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy + 10-
27 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 10-
28 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 10-
29 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycling Team + 10-
30 Andris Vosekalns 1992 Latvia + 10-
31 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 10
32 Savva Novikov 1999 Russia + 10
33 Eriks Toms Gavars 1997 Amore & Vita - Prodir + 10
34 Sauli Pietikäinen 1996 Finland + 10
35 Adrian Kurek 1988 Team Hurom + 10
36 Joonas Henttala 1991 Team Novo Nordisk + 10
37 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 10
38 Aleksejs Saramotins 1982 Latvia + 10
39 Christoffer Wall 1999 Sweden + 10
40 Clément Carisey 1992 Israel Cycling Academy + 10
41 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 10
42 Benjamin Perry 1994 Israel Cycling Academy + 10
43 Peter Kusztor 1984 Team Novo Nordisk + 10
44 Jacob Eriksson 1999 Sweden + 10
45 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 10
46 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 10
47 Isac Lundgren 1992 Sweden + 10
48 Piotr Konwa 1995 Wibatech Merx 7R + 10
49 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 10
50 Marco Tizza 1992 Amore & Vita - Prodir + 10
51 Bartosz Warchol 1992 Wibatech Merx 7R + 10
52 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 10
53 Brian Kamstra 1993 Team Novo Nordisk + 42
54 Sam Brand 1991 Team Novo Nordisk + 42
55 Arseny Nikiforov 1998 Russia + 53
56 Gert Joeaar 1987 Estonia + 53
57 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 53
58 Wojciech Sykala 1994 Wibatech Merx 7R + 01:35
59 Alekss Janis Razinskis 2000 Latvia + 01:35
60 Emil Andersson 1993 Sweden + 01:35
61 Povilas Sideikis 1998 Lithuania + 01:42
62 Oskar Nisu 1994 Estonia + 01:49
63 Alo Jakin 1986 Estonia + 01:49
64 Justas Beniusis 1997 Lithuania + 01:49
65 Evalds Pavlovs 1989 Latvia + 02:07
66 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 03:09
67 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 03:51
68 Darijus Dzervus 1990 Lithuania + 06:40
69 Adam Kus 1999 Team Hurom + 06:43
70 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 09:10
71 Jesse Uusiperhe 1998 Finland + 11:06
DNF Vitalijs Kornilovs 1979 Amore & Vita - Prodir
DNF Kaspars Sergis 1992 Amore & Vita - Prodir
DNF Federico Vivas 1996 Amore & Vita - Prodir
DNF Daniel Babor 1999 Pardus Tufo - Prostejov
DNF Guy Sagiv 1994 Israel Cycling Academy
DNF Tomasz Budzinski 1998 Team Hurom
DNF Artur Detko 1983 Team Hurom
DNF Gleb Syritsa 2000 Russia
DNF Julius Taskinen 1999 Finland
DNF Erikas Sidlauskas 2000 Lithuania
DNF Lukas Talacka 1994 Lithuania
DNF Roope Vainio 1999 Finland
DNF Dimitri Mukhomediarov 1999 Russia
DNF Lukas Reckendorfer 1997 Hrinkow Advarics Cycling Team
DNF Raman Ramanau 1994 Minsk Cycling Club
DNF Samuel Munday 1998 Team Novo Nordisk
DNF Eemil Uitto 1997 Finland
DNF Ivan Smirnov 1999 Russia
DNF Patryk Kostecki 1993 Team Hurom
Pos Name Born Team Time
01 5 Mihkel Räim 1993 Israel Cycling Academy 08:31:08
02 1 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 10
03 1 Rudy Barbier 1992 Israel Cycling Academy + 12
04 8 Emil Lindgren 2000 Sweden + 18
05 2 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 19
06 2 Peeter Pruus 1989 Estonia + 19
07 2 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 20
08 1 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 21
09 1 Adrian Kurek 1988 Team Hurom + 21
10 1 Clément Carisey 1992 Israel Cycling Academy + 22
11 35 Michal Podlaski 1988 Wibatech Merx 7R + 23
12 2 Hugo Forssell 1999 Sweden + 23
13 2 Rait Ärm 2000 Estonia + 23
14 3 Marceli Boguslawski 1997 Wibatech Merx 7R + 24
15 3 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 24
16 3 Norman Vahtra 1996 Estonia + 25
17 3 Maris Bogdanovics 1991 Latvia + 26
18 1 Aleksejs Saramotins 1982 Latvia + 27
19 3 Erik Bergström 1999 Sweden + 28
20 1 Benjamin Perry 1994 Israel Cycling Academy + 29
21 1 Savva Novikov 1999 Russia + 29
22 2 Jacob Eriksson 1999 Sweden + 30
23 2 Piotr Konwa 1995 Wibatech Merx 7R + 30
24 2 Peter Kusztor 1984 Team Novo Nordisk + 30
25 2 Venantas Lasinis 1997 Lithuania + 31
26 2 Joonas Henttala 1991 Team Novo Nordisk + 33
27 2 Deins Kanepejs 1995 Amore & Vita - Prodir + 33
28 2 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 34
29 2 Lev Gonov 2000 Russia + 34
30 4 Antti-Jussi Juntunen 1999 Finland + 35
31 4 Yauheni Karaliok 1996 Minsk Cycling Club + 35
32 4 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 35
33 4 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 36
34 4 Marcin Budzinski 1998 Team Hurom + 36
35 8 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 37
36 8 Sauli Pietikäinen 1996 Finland + 37
37 11 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycling Team + 40
38 11 Steven Kalf 1995 Estonia + 40
39 13 Isac Lundgren 1992 Sweden + 40
40 13 Andris Vosekalns 1992 Latvia + 41
41 13 Marco Tizza 1992 Amore & Vita - Prodir + 42
42 13 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 42
43 13 Eriks Toms Gavars 1997 Amore & Vita - Prodir + 43
44 13 Mariusz Gasiorowski 1996 Team Hurom + 45
45 13 Rojus Adomaitis 1998 Lithuania + 46
46 13 Nikita Bersenev 2000 Russia + 46
47 13 Christoffer Wall 1999 Sweden + 47
48 14 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 49
49 14 Ukko Peltonen 1998 Finland + 50
50 15 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 52
51 16 Bartosz Warchol 1992 Wibatech Merx 7R + 53
52 17 Eduard Vorganov 1982 Minsk Cycling Club + 54
53 8 Brian Kamstra 1993 Team Novo Nordisk + 01:10
54 34 Gert Joeaar 1987 Estonia + 01:12
55 11 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:35
56 22 Sam Brand 1991 Team Novo Nordisk + 01:39
57 15 Arseny Nikiforov 1998 Russia + 01:40
58 35 Wojciech Sykala 1994 Wibatech Merx 7R + 01:55
59 12 Emil Andersson 1993 Sweden + 02:04
60 27 Alo Jakin 1986 Estonia + 02:13
61 22 Justas Beniusis 1997 Lithuania + 02:15
62 22 Oskar Nisu 1994 Estonia + 02:15
63 1 Povilas Sideikis 1998 Lithuania + 02:23
64 21 Alekss Janis Razinskis 2000 Latvia + 02:57
65 15 Evalds Pavlovs 1989 Latvia + 03:09
66 16 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 03:39
67 12 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 04:50
68 7 Darijus Dzervus 1990 Lithuania + 07:18
69 1 Adam Kus 1999 Team Hurom + 07:27
70 19 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 10:54
71 13 Jesse Uusiperhe 1998 Finland + 12:26
Tour of Estonia
Estonia
02.stage Flat
172.8 km
Tartu -> Tartu
May 25th (2019)
Leader M.Räim
Youth E.Lindgren
Points M.Räim
Mountain I.Lundgren

Want to use results from
FirstCycling on your site?