Tour of Estonia - 2013

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Gert Joeaar Cofidis 11:02:01
02 Fredrik Ludvigsson Team People4you - Unaas Cyc. + 04
03 Stefan Schumacher Christina Watches - Onfone + 07
04 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 07
05 Linus Dahlberg Team People4you - Unaas Cyc. + 09
06 Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice + 11
07 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 13
08 Martin Mortensen Concordia Forskning + 14
09 Alo Jakin - + 15
10 Connor McConvey Synergy Baku Cycling Project + 15
11 Tomasz Kiendys CCC Polsat Polkowice + 16
12 Toms Skujins Rietumu - Delfin + 18
13 Peeter Pruus Rietumu - Delfin + 19
14 Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice + 20
15 Omar Bertazzo Androni Giocattoli - Venezuela + 20
16 Constantino Zaballa Christina Watches - Onfone + 21
17 Branislau Samoilau - + 21
18 Kamil Gradek BDC - Marcpol Team + 21
19 Andrey Solomennikov RusVelo + 22
20 Piotr Gawronski CCC Polsat Polkowice + 23
21 Christoph Schweizer Synergy Baku Cycling Project + 26
22 Nikola Aistrup Concordia Forskning + 26
23 Alexandre Shushemoin Continental Team Astana + 26
24 Leonid Krasnov RusVelo + 27
25 Serguei Klimov RusVelo + 27
26 Sergey Firsanov RusVelo + 28
27 Jaroslaw Kowalczyk BDC - Marcpol Team + 28
28 Christopher Stevenson Concordia Forskning + 28
29 Indulis Bekmanis Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 28
30 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Venezuela + 29
31 Sergei Pomoshnikov RusVelo + 29
32 Jakub Kaczmarek Team Wibatech - Brzeg + 30
33 Erki Pütsep Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 31
34 Tord Sundhagen Frøy - Bianchi + 32
35 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela + 32
36 Yevgeniy Nepomnyachshiy Continental Team Astana + 32
37 Piotr Kirpsza BDC - Marcpol Team + 33
38 Matteo Di Serafino Androni Giocattoli - Venezuela + 36
39 Igor Boev RusVelo + 36
40 Michael Olsson Team People4you - Unaas Cyc. + 36
41 Nazar Jumabekov Continental Team Astana + 36
42 Sami Tiainen - + 37
43 Jaroslaw Marycz CCC Polsat Polkowice + 38
44 Antonino Parrinello Androni Giocattoli - Venezuela + 38
45 Oleksandr Surutkovych Synergy Baku Cycling Project + 39
46 Siarhei Papok - + 39
47 Siarhei Safonau - + 40
48 Mikkel Mortensen Concordia Forskning + 41
49 Martin Lind Concordia Forskning + 41
50 Damian Walczak BDC - Marcpol Team + 43
51 Tomasz Mickiewicz Team Wibatech - Brzeg + 44
52 Peeter Tarvis Rietumu - Delfin + 45
53 Vladislau Dubovski - + 45
54 Nikolai Shumov - + 49
55 Alexei Tsikhanau - + 50
56 Ilnur Zakarin RusVelo + 51
57 Tilegen Maidos Continental Team Astana + 53
58 Niv Libner Amore & Vita + 1:01
59 Artem Topchanyk Amore & Vita + 1:08
60 Alessandro Malaguti Androni Giocattoli - Venezuela + 1:10
61 Alexander Rybakov RusVelo + 1:12
62 Paavo Paajanen Team Differdange - Losch + 1:42
63 Pawel Bernas BDC - Marcpol Team + 2:46
64 Risto Raid - + 3:48
65 Marc Hester Hansen Christina Watches - Onfone + 4:08
66 Angelo Furlan Christina Watches - Onfone + 4:11
67 Nikita Stalnov Continental Team Astana + 4:15
68 Matti Manninen - + 4:16
69 Kasper Klostergaard Concordia Forskning + 6:44
70 David Clarke Synergy Baku Cycling Project + 8:25
71 Lars Andersson Concordia Forskning + 8:26
72 Mikko Paajanen - + 8:40
73 Mateusz Komar BDC - Marcpol Team + 9:25
74 Mihkel Räim Amore & Vita + 9:39
75 Sergey Renev Continental Team Astana + 9:54
76 Adrian Banaszek BDC - Marcpol Team + 11:44
77 Mats Andersson Concordia Forskning + 13:55
78 Timmo Jeret - + 17:45
DNF Kanstantin Budkevich -
DNF Martin Laas -
DNF René Mandri -
DNF Jarkko Niemi -
DNF Samuel Pökälä -
DNF Krister Raudsepp -
DNF Silver Schultz -
DNF Aliaksei Shnyrko -
DNF Maris Bogdanovics Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF Ingus Eislers Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF Emils Liepins Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF Kristofers Rācenājs Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF Kaspars Sergis Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF Lauris Spillers Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF Uri Martins Amore & Vita
DNF Sergey Sevostianov Amore & Vita
DNF Anton Storchous Amore & Vita
DNF Francesco Reda [*] Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Konrad Dabkowski BDC - Marcpol Team
DNF Nikolay Mihaylov CCC Polsat Polkowice
DNF Mateusz Nowak CCC Polsat Polkowice
DNF Sebastian Balck Christina Watches - Onfone
DNF Jordan Kerby Christina Watches - Onfone
DNF Martin Pedersen Christina Watches - Onfone
DNF Jimmi Sørensen Christina Watches - Onfone
DNF Marco Benfatto Continental Team Astana
DNF Eivind Ekeli Frøy - Bianchi
DNF Jon Anders Grøndahl Frøy - Bianchi
DNF Lars Lysø Marthinsen Frøy - Bianchi
DNF Morten Renslo Sandvik Frøy - Bianchi
DNF Elias Angel Spikseth Frøy - Bianchi
DNF Halvor Tandrevold Frøy - Bianchi
DNF Armands Bēcis Rietumu - Delfin
DNF Lars Pria Rietumu - Delfin
DNF Reijo Puhm Rietumu - Delfin
DNF Dmitrijs Sorokins Rietumu - Delfin
DNF Andris Vosekalns Rietumu - Delfin
DNF Dan Craven Synergy Baku Cycling Project
DNF Rico Dean Rogers Synergy Baku Cycling Project
DNF Christian Bertilsson Team People4you - Unaas Cyc.
DNF Alexander Gingsjö Team People4you - Unaas Cyc.
DNF Robert Pölder Team People4you - Unaas Cyc.
DNF Andrzej Bartkiewicz Team Wibatech - Brzeg
DNF Szymon Godras Team Wibatech - Brzeg
DNF Wiktor Mrozek Team Wibatech - Brzeg
DNF Jakub Sredzinski Team Wibatech - Brzeg
Information
Nation Estonia
Date 30th May - 1st June
CAT 2.1
Other
Embed Results