Tour de Normandie - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Van Uden Casper Development Team DSM 7 04:26:14
2 Jeannière Emilien Vendée U 3 + 00
3 Plowright Jensen Groupama-FDJ Conti 1 + 00
4 Vermeltfoort Coen VolkerWessels Cycling Team + 00
5 Ridel Damien Laval Cyclisme 53 + 00
6 Bouvier Léo Bike Aid + 00
7 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 00
8 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 00
9 Dauphin Florian V.C.Pays de Loudéac + 00
10 Sheehan Riley Premier Tech U23 Cycling Project + 00
11 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 00
12 Théot Killian C.C.Nogent-sur-Oise + 00
13 Lamperti Luke Trinity Racing + 00
14 Tuscano Alessandro Bingoal-WB Development Team + 00
15 Broex Victor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
16 De Jong Timo VolkerWessels Cycling Team + 00
17 Vandepitte Nathan Bingoal-WB Development Team + 00
18 Chrétien Charles-Etienne Premier Tech U23 Cycling Project + 00
19 Penhoët Paul Groupama-FDJ Conti + 00
20 Mahoudo Nolann V.C.Pays de Loudéac + 00
21 Caresmel Alexis Philippe Wagner Cycling + 00
22 Chan Tsin Romain Normandie + 00
23 Fernandez Miguel Angel Global 6 Cycling + 00
24 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 00
25 Reinhardt Theo Germany + 00
26 Levasseur Jordan V.C.Rouen 76 + 00
27 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 00
28 Hailemichael Mulu Global 6 Cycling + 00
29 Nielsen Sebastian Restaurant Suri-Carl Ras + 00
30 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 00
31 Van de Kerkhove Brent Tarteletto-Isorex + 00
32 Goeman Andreas Tarteletto-Isorex + 00
33 Rivard Nicolas Premier Tech U23 Cycling Project + 00
34 Marsman Tim Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
35 Babor Daniel Elkov-Kasper + 00
36 Sunderland Dylan Global 6 Cycling + 00
37 Knudsen Oliver Restaurant Suri-Carl Ras + 00
38 Maître Florian Laval Cyclisme 53 + 00
39 Bittner Pavel Development Team DSM + 00
40 Corvaisier Antonin Vendée U + 00
41 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 00
42 D'Hervez Thibault Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
43 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 00
44 Naberman Tim Development Team DSM + 00
45 De Rooij Jesse Bike Aid + 00
46 Boniface Lucas Vendée U + 00
47 Malle Nicolas Normandie + 00
48 Pidcock Joseph Groupama-FDJ Conti + 00
49 Quarterman Charlie Philippe Wagner Cycling + 00
50 Puppio Antonio Israel Cycling Academy + 00
51 Peltonen Ukko Global 6 Cycling + 00
52 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 00
53 Van Sintmaartensdijk Daan VolkerWessels Cycling Team + 00
54 Haest Jasper VolkerWessels Cycling Team + 00
55 Bonnet Thomas Vendée U + 00
56 Barta Jan Elkov-Kasper + 00
57 Marthe Nicolas C.C.Nogent-sur-Oise + 00
58 Avoine Kévin C.C.Nogent-sur-Oise + 00
59 Desal Cériel Bingoal-WB Development Team + 00
60 Marchand Gianni Tarteletto-Isorex + 00
61 Larsen Mathias Restaurant Suri-Carl Ras + 00
62 Artz Huub Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
63 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 00
64 Hajek Alexander Trinity Racing + 00
65 Gee Derek Israel Cycling Academy + 00
66 Zahalka Matej Elkov-Kasper + 00
67 Kowalski Dylan V.C.Rouen 76 + 00
68 Vitzthum Simon Switzerland + 00
69 Teugels Lennert Tarteletto-Isorex + 00
70 De Poorter Maxime Tarteletto-Isorex + 00
71 Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team + 00
72 Lecamus-Lambert Florentin V.C.Rouen 76 + 00
73 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 00
74 Lino Julian Bike Aid + 00
75 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 00
76 Jeannès Matthieu Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
77 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 00
78 Vogel Alex Switzerland + 00
79 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 00
80 Jussaume Tristan Aevolo + 00
81 Simon Yohann Normandie + 00
82 Baak Jord VolkerWessels Cycling Team + 00
83 Shipley Gabriel Aevolo + 00
84 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
85 Slock Liam Lotto Soudal U23 + 00
86 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
87 Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling + 00
88 Tulner Rens Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
89 Mitri James Global 6 Cycling + 00
90 Otruba Jakub Elkov-Kasper + 00
91 Dransart Maxime Laval Cyclisme 53 + 00
92 Roesems Siebe Trinity Racing + 00
93 Bacon Romain C.C.Nogent-sur-Oise + 00
94 Gullickson Leo Aevolo + 00
95 Ewart Jesse Bike Aid + 00
96 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 00
97 Mol Wesley Bike Aid + 00
98 Oosthuizen Jason V.C.Rouen 76 + 00
99 Carlot Matéo V.C.Rouen 76 + 00
100 Redmann Sven Germany + 00
101 Holm Albert Restaurant Suri-Carl Ras + 00
102 Huys Branko Lotto Soudal U23 + 00
103 Wallin Rasmus Bøgh Restaurant Suri-Carl Ras + 00
104 Le Clech Lomig Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
105 Larmet Ilan V.C.Pays de Loudéac + 00
106 Le Pennec Guerand V.C.Pays de Loudéac + 00
107 Wolfenbuttel Nils VolkerWessels Cycling Team + 00
108 Veistroffer Baptiste V.C.Pays de Loudéac + 00
109 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 00
110 Feuerhelm Luke Aevolo + 12
111 Sessler Nicolas Global 6 Cycling + 12
112 Grolier Lucas Vendée U + 12
113 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 12
114 Van Breussegem Elias Tarteletto-Isorex + 12
115 Houcke Killyan C.C.Nogent-sur-Oise + 12
116 Hamon Nicolas C.C.Nogent-sur-Oise + 12
117 Johnson Cooper Aevolo + 12
118 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 12
119 George Alfie Vendée U + 12
120 Valognes Thibault V.C.Rouen 76 + 19
121 Eddy Patrick Development Team DSM + 19
122 Lund Andresen Tobias Development Team DSM + 54
123 Rice Matthew Lotto Soudal U23 + 58
124 Desmortreux Martin Normandie + 01:24
125 Boichis Adrien Trinity Racing + 01:24
126 Boutville David Laval Cyclisme 53 + 01:24
127 Rees Oliver Trinity Racing + 00
128 Cornu Benjamin Normandie + 03:51
129 Leijnse Enzo Development Team DSM + 03:58
130 Clemencio Raphael Switzerland + 05:30
131 Bögli Noah Switzerland + 06:25
132 Jacques Lucas Bingoal-WB Development Team + 06:25
133 Kongstad Tobias Restaurant Suri-Carl Ras + 10:37
134 Heron Antonin Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:54
135 Chauvin Tom Normandie + 11:38
136 Michel Simon Philippe Wagner Cycling + 16:30
137 Cordon Paul V.C.Pays de Loudéac + 18:42
138 Bieler Dominik Switzerland + 23:20
DNF Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53
DNF Duric Dorde Philippe Wagner Cycling
DNF Czasa Moritz Germany
DNF McDonald Brody Aevolo
DNF Decker Enzo Bike Aid
Pos Rider Team Time
1 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin 08:07:43
2 6 Van Uden Casper Development Team DSM + 25
3 1 Chrétien Charles-Etienne Premier Tech U23 Cycling Project + 29
4 1 Bonnet Thomas Vendée U + 29
5 11 Jeannière Emilien Vendée U + 30
6 Plowright Jensen Groupama-FDJ Conti + 32
7 46 Sunderland Dylan Global 6 Cycling + 33
8 14 Kowalski Dylan V.C.Rouen 76 + 33
9 66 Barta Jan Elkov-Kasper + 34
10 38 Levasseur Jordan V.C.Rouen 76 + 35
11 6 Peltonen Ukko Global 6 Cycling + 35
12 1 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 36
13 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 36
14 3 Dauphin Florian V.C.Pays de Loudéac + 36
15 8 Penhoët Paul Groupama-FDJ Conti + 36
16 1 Lamperti Luke Trinity Racing + 36
17 7 Mahoudo Nolann V.C.Pays de Loudéac + 36
18 9 Fernandez Miguel Angel Global 6 Cycling + 36
19 8 Bouvier Léo Bike Aid + 36
20 6 Nielsen Sebastian Restaurant Suri-Carl Ras + 36
21 Goeman Andreas Tarteletto-Isorex + 36
22 10 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 36
23 14 Vandepitte Nathan Bingoal-WB Development Team + 36
24 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 36
25 4 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 36
26 16 De Jong Timo VolkerWessels Cycling Team + 36
27 19 Broex Victor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 36
28 3 Knudsen Oliver Restaurant Suri-Carl Ras + 36
29 14 Chan Tsin Romain Normandie + 36
30 28 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 36
31 3 Maître Florian Laval Cyclisme 53 + 36
32 Corvaisier Antonin Vendée U + 36
33 10 Haest Jasper VolkerWessels Cycling Team + 36
34 2 Naberman Tim Development Team DSM + 36
35 4 D'Hervez Thibault Côtes d'Armor-Marie Morin + 36
36 15 Marsman Tim Metec-Solarwatt p/b Mantel + 36
37 9 Marthe Nicolas C.C.Nogent-sur-Oise + 36
38 12 Desal Cériel Bingoal-WB Development Team + 36
39 5 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 36
40 21 Vitzthum Simon Switzerland + 36
41 11 Avoine Kévin C.C.Nogent-sur-Oise + 36
42 26 Caresmel Alexis Philippe Wagner Cycling + 36
43 2 Boniface Lucas Vendée U + 36
44 11 Bittner Pavel Development Team DSM + 36
45 14 Hajek Alexander Trinity Racing + 36
46 28 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 36
47 12 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 36
48 1 Van Sintmaartensdijk Daan VolkerWessels Cycling Team + 36
49 5 Pidcock Joseph Groupama-FDJ Conti + 36
50 9 Larsen Mathias Restaurant Suri-Carl Ras + 36
51 11 Gee Derek Israel Cycling Academy + 36
52 32 Slock Liam Lotto Soudal U23 + 36
53 26 Hailemichael Mulu Global 6 Cycling + 36
54 6 Quarterman Charlie Philippe Wagner Cycling + 36
55 6 Puppio Antonio Israel Cycling Academy + 36
56 14 Malle Nicolas Normandie + 36
57 7 Teugels Lennert Tarteletto-Isorex + 36
58 20 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin + 36
59 5 Marchand Gianni Tarteletto-Isorex + 36
60 13 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 36
61 1 Zahalka Matej Elkov-Kasper + 36
62 6 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 36
63 14 Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling + 36
64 31 Le Clech Lomig Côtes d'Armor-Marie Morin + 36
65 6 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 36
66 3 Jeannès Matthieu Côtes d'Armor-Marie Morin + 36
67 15 Tulner Rens Metec-Solarwatt p/b Mantel + 36
68 8 Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team + 36
69 5 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 36
70 14 De Poorter Maxime Tarteletto-Isorex + 36
71 11 Lecamus-Lambert Florentin V.C.Rouen 76 + 36
72 7 Otruba Jakub Elkov-Kasper + 36
73 2 Bacon Romain C.C.Nogent-sur-Oise + 36
74 5 Ewart Jesse Bike Aid + 36
75 3 Mitri James Global 6 Cycling + 36
76 5 Dransart Maxime Laval Cyclisme 53 + 36
77 3 Roesems Siebe Trinity Racing + 36
78 1 Mol Wesley Bike Aid + 36
79 7 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 36
80 23 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 46
81 5 Rivard Nicolas Premier Tech U23 Cycling Project + 48
82 6 Artz Huub Metec-Solarwatt p/b Mantel + 48
83 16 Johnson Cooper Aevolo + 48
84 18 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 48
85 5 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 48
86 1 Huys Branko Lotto Soudal U23 + 48
87 4 Larmet Ilan V.C.Pays de Loudéac + 48
88 5 Hamon Nicolas C.C.Nogent-sur-Oise + 48
89 Van Breussegem Elias Tarteletto-Isorex + 01:00
90 2 Lino Julian Bike Aid + 01:05
91 3 Van de Kerkhove Brent Tarteletto-Isorex + 01:24
92 4 Veistroffer Baptiste V.C.Pays de Loudéac + 01:24
93 2 Rees Oliver Trinity Racing + 01:24
94 1 George Alfie Vendée U + 01:31
95 3 Simon Yohann Normandie + 01:37
96 3 Wolfenbuttel Nils VolkerWessels Cycling Team + 01:43
97 8 Ridel Damien Laval Cyclisme 53 + 01:45
98 6 Théot Killian C.C.Nogent-sur-Oise + 01:45
99 2 Baak Jord VolkerWessels Cycling Team + 01:45
100 Gullickson Leo Aevolo + 01:45
101 16 Boichis Adrien Trinity Racing + 02:00
102 5 De Rooij Jesse Bike Aid + 02:46
103 Boutville David Laval Cyclisme 53 + 03:09
104 6 Reinhardt Theo Germany + 03:14
105 6 Le Pennec Guerand V.C.Pays de Loudéac + 03:14
106 6 Eddy Patrick Development Team DSM + 03:36
107 1 Lund Andresen Tobias Development Team DSM + 03:50
108 6 Oosthuizen Jason V.C.Rouen 76 + 04:09
109 6 Sessler Nicolas Global 6 Cycling + 04:21
110 3 Rice Matthew Lotto Soudal U23 + 04:31
111 5 Carlot Matéo V.C.Rouen 76 + 04:35
112 7 Grolier Lucas Vendée U + 04:47
113 4 Valognes Thibault V.C.Rouen 76 + 04:54
114 6 Sheehan Riley Premier Tech U23 Cycling Project + 05:33
115 8 Jussaume Tristan Aevolo + 08:06
116 6 Holm Albert Restaurant Suri-Carl Ras + 08:06
117 11 Bögli Noah Switzerland + 08:10
118 7 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 08:16
119 7 Redmann Sven Germany + 08:16
120 7 Tuscano Alessandro Bingoal-WB Development Team + 08:49
121 Leijnse Enzo Development Team DSM + 09:41
122 9 Vermeltfoort Coen VolkerWessels Cycling Team + 10:00
123 7 Desmortreux Martin Normandie + 10:13
124 10 Vogel Alex Switzerland + 11:37
125 11 Shipley Gabriel Aevolo + 11:37
126 29 Kongstad Tobias Restaurant Suri-Carl Ras + 12:01
127 1 Cornu Benjamin Normandie + 12:40
128 9 Wallin Rasmus Bøgh Restaurant Suri-Carl Ras + 13:15
129 5 Clemencio Raphael Switzerland + 13:46
130 9 Babor Daniel Elkov-Kasper + 15:05
131 2 Jacques Lucas Bingoal-WB Development Team + 15:14
132 14 Heron Antonin Côtes d'Armor-Marie Morin + 15:29
133 7 Houcke Killyan C.C.Nogent-sur-Oise + 16:23
134 7 Feuerhelm Luke Aevolo + 21:09
135 3 Chauvin Tom Normandie + 22:01
136 1 Michel Simon Philippe Wagner Cycling + 28:07
137 1 Cordon Paul V.C.Pays de Loudéac + 31:57
138 5 Bieler Dominik Switzerland + 34:57
Pos Rider Team Time
1 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin 08:07:43
2 Van Uden Casper Development Team DSM + 25
3 Chrétien Charles-Etienne Premier Tech U23 Cycling Project + 29
4 Bonnet Thomas Vendée U + 29
5 Jeannière Emilien Vendée U + 30
6 Plowright Jensen Groupama-FDJ Conti + 32
7 Peltonen Ukko Global 6 Cycling + 35
8 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 36
9 Dauphin Florian V.C.Pays de Loudéac + 36
10 Penhoët Paul Groupama-FDJ Conti + 36
11 Lamperti Luke Trinity Racing + 36
12 Mahoudo Nolann V.C.Pays de Loudéac + 36
13 Fernandez Miguel Angel Global 6 Cycling + 36
14 Bouvier Léo Bike Aid + 36
15 Nielsen Sebastian Restaurant Suri-Carl Ras + 36
16 Goeman Andreas Tarteletto-Isorex + 36
17 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 36
18 Vandepitte Nathan Bingoal-WB Development Team + 36
19 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 36
20 De Jong Timo VolkerWessels Cycling Team + 36
21 Broex Victor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 36
22 Knudsen Oliver Restaurant Suri-Carl Ras + 36
23 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 36
24 Corvaisier Antonin Vendée U + 36
25 Haest Jasper VolkerWessels Cycling Team + 36
26 Naberman Tim Development Team DSM + 36
27 D'Hervez Thibault Côtes d'Armor-Marie Morin + 36
28 Marsman Tim Metec-Solarwatt p/b Mantel + 36
29 Marthe Nicolas C.C.Nogent-sur-Oise + 36
30 Desal Cériel Bingoal-WB Development Team + 36
31 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 36
32 Avoine Kévin C.C.Nogent-sur-Oise + 36
33 Boniface Lucas Vendée U + 36
34 Bittner Pavel Development Team DSM + 36
35 Hajek Alexander Trinity Racing + 36
36 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 36
37 Van Sintmaartensdijk Daan VolkerWessels Cycling Team + 36
38 Pidcock Joseph Groupama-FDJ Conti + 36
39 Larsen Mathias Restaurant Suri-Carl Ras + 36
40 Gee Derek Israel Cycling Academy + 36
41 Slock Liam Lotto Soudal U23 + 36
42 Hailemichael Mulu Global 6 Cycling + 36
43 Quarterman Charlie Philippe Wagner Cycling + 36
44 Puppio Antonio Israel Cycling Academy + 36
45 Malle Nicolas Normandie + 36
46 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin + 36
47 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 36
48 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 36
49 Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling + 36
50 Le Clech Lomig Côtes d'Armor-Marie Morin + 36
51 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 36
52 Tulner Rens Metec-Solarwatt p/b Mantel + 36
53 Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team + 36
54 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 36
55 Lecamus-Lambert Florentin V.C.Rouen 76 + 36
56 Otruba Jakub Elkov-Kasper + 36
57 Mitri James Global 6 Cycling + 36
58 Dransart Maxime Laval Cyclisme 53 + 36
59 Roesems Siebe Trinity Racing + 36
60 Mol Wesley Bike Aid + 36
61 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 46
62 Rivard Nicolas Premier Tech U23 Cycling Project + 48
63 Artz Huub Metec-Solarwatt p/b Mantel + 48
64 Johnson Cooper Aevolo + 48
65 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 48
66 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 48
67 Huys Branko Lotto Soudal U23 + 48
68 Larmet Ilan V.C.Pays de Loudéac + 48
69 Hamon Nicolas C.C.Nogent-sur-Oise + 48
70 Veistroffer Baptiste V.C.Pays de Loudéac + 01:24
71 Rees Oliver Trinity Racing + 01:24
72 George Alfie Vendée U + 01:31
73 Simon Yohann Normandie + 01:37
74 Ridel Damien Laval Cyclisme 53 + 01:45
75 Théot Killian C.C.Nogent-sur-Oise + 01:45
76 Baak Jord VolkerWessels Cycling Team + 01:45
77 Gullickson Leo Aevolo + 01:45
78 Boichis Adrien Trinity Racing + 02:00
79 De Rooij Jesse Bike Aid + 02:46
80 Le Pennec Guerand V.C.Pays de Loudéac + 03:14
81 Eddy Patrick Development Team DSM + 03:36
82 Lund Andresen Tobias Development Team DSM + 03:50
83 Oosthuizen Jason V.C.Rouen 76 + 04:09
84 Rice Matthew Lotto Soudal U23 + 04:31
85 Carlot Matéo V.C.Rouen 76 + 04:35
86 Grolier Lucas Vendée U + 04:47
87 Valognes Thibault V.C.Rouen 76 + 04:54
88 Sheehan Riley Premier Tech U23 Cycling Project + 05:33
89 Jussaume Tristan Aevolo + 08:06
90 Holm Albert Restaurant Suri-Carl Ras + 08:06
91 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 08:16
92 Redmann Sven Germany + 08:16
93 Tuscano Alessandro Bingoal-WB Development Team + 08:49
94 Leijnse Enzo Development Team DSM + 09:41
95 Desmortreux Martin Normandie + 10:13
96 Vogel Alex Switzerland + 11:37
97 Shipley Gabriel Aevolo + 11:37
98 Cornu Benjamin Normandie + 12:40
99 Babor Daniel Elkov-Kasper + 15:05
100 Jacques Lucas Bingoal-WB Development Team + 15:14
101 Heron Antonin Côtes d'Armor-Marie Morin + 15:29
102 Houcke Killyan C.C.Nogent-sur-Oise + 16:23
103 Feuerhelm Luke Aevolo + 21:09
104 Chauvin Tom Normandie + 22:01
105 Michel Simon Philippe Wagner Cycling + 28:07
106 Cordon Paul V.C.Pays de Loudéac + 31:57
107 Bieler Dominik Switzerland + 34:57

Information