Tour de Normandie - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Matteo Moschetti Polartec - Kometa 03:27:537
02 Connor Swift Madison - Genesis + 003
03 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 001
04 Maximilien Picoux V.C.Rouen 76 + 00
05 Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick + 00
06 Luuc Bugter Delta Cycling Rotterdam + 00
07 Miguel Bryon Holowesko - Citadel + 00
08 Jason Van Dalen Delta Cycling Rotterdam + 00
09 Thomas Stewart JLT - Condor + 00
10 Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo + 00
11 Yann Pestiaux Ago - Aquaservice + 00
12 Johim Ariesen Metec - TKH p/b Mantel + 00
13 Clément Orceau Vendée U + 00
14 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 00
15 Adrien Carpentier C.C.Nogent-sur-Oise + 00
16 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 00
17 Adrien Rimasson V.C.Pays de Loudéac + 00
18 Alois Kankovsky Elkov - Author + 00
19 Jonas Bokeloh LKT Team Brandenburg + 00
20 Anthony Debuy Ago - Aquaservice + 00
21 Markus Hoelgaard Joker Icopal + 00
22 Quentin Guex IAM Excelsior + 00
23 Maxim Sukhov Marathon Tula CT + 00
24 Tobyn Horton Madison - Genesis + 00
25 Arthur Baude Ago - Aquaservice + 00
26 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 00
27 Martin Schäppi IAM Excelsior + 00
28 Krister Hagen Team Coop + 00
29 Justin Timmermans Delta Cycling Rotterdam + 00
30 Artur Ershov Marathon Tula CT + 00
31 Casper von Folsach Team Coloquick + 00
32 Vojtech Hacecky Elkov - Author + 00
33 Nicolai Brøchner Holowesko - Citadel + 00
34 Matthew Gibson JLT - Condor + 00
35 Julius Van Den Berg SEG Racing Academy + 00
36 Nicolas Primas V.C.Pays de Loudéac + 00
37 Kristian Aasvold Team Coop + 00
38 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 00
39 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 00
40 Jasper De Laat Metec - TKH p/b Mantel + 00
41 Jiri Polnicky Elkov - Author + 00
42 Jasper Hamelink Metec - TKH p/b Mantel + 00
43 Jonas Aaen Jørgensen Riwal CeramicSpeed + 00
44 Adriaan Janssen Delta Cycling Rotterdam + 00
45 Antoine Leplingard C.C.Nogent-sur-Oise + 00
46 Alistair Slater JLT - Condor + 00
47 Nicolas Garbet C.C.Nogent-sur-Oise + 00
48 Guillaume Millasseau V.C.Rouen 76 + 00
49 Kasper Asgreen Team Waoo + 00
50 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 00
51 Tijmen Eising Metec - TKH p/b Mantel + 00
52 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 00
53 Kenny Molly Ago - Aquaservice + 00
54 Juan Camacho Polartec - Kometa + 00
55 Vladislav Duiunov Marathon Tula CT + 00
56 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 00
57 Thomas Buchacek Elkov - Author + 00
58 Awet Habtom Polartec - Kometa + 00
59 John Murphy Holowesko - Citadel + 00
60 Jan Tschernoster Heizomat Rad-Net.De + 00
61 Anthony Rappo IAM Excelsior + 00
62 Emil Vinjebo Team Coloquick + 00
63 Antoine Debons IAM Excelsior + 00
64 Peter Lenderink SEG Racing Academy + 00
65 Jan Maas SEG Racing Academy + 00
66 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 00
67 Jan Barta Elkov - Author + 00
68 Patrick Haller Heizomat Rad-Net.De + 00
69 Tobias Kongstad Riwal CeramicSpeed + 00
70 Jim Lindenburg Metec - TKH p/b Mantel + 00
71 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 00
72 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 00
73 Andrei Krasilnikau Holowesko - Citadel + 00
74 Cyrille Patoux V.C.Pays de Loudéac + 00
75 Gustav Höög Team Coop + 00
76 Fabian Lienhard Holowesko - Citadel + 00
77 Fabien Rondeau V.C.Rouen 76 + 00
78 Camille Guérin V.C.Pays de Loudéac + 00
79 Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 00
80 Michele Gazzoli Polartec - Kometa + 00
81 Michael Kukrle Elkov - Author + 00
82 Tobias Nolde Heizomat Rad-Net.De + 00
83 Cees Bol SEG Racing Academy + 00
84 Jesper Schultz Team Waoo + 00
85 Sven Reutter Heizomat Rad-Net.De + 00
86 Anders Hardahl Team Coloquick + 00
87 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 00
88 Alexander Kamp Team Waoo + 00
89 Diego Sevilla Polartec - Kometa + 17
90 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 33
91 Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed + 01:06
92 Louis Bendixen Team Coop + 01:19
93 Torkil Veyhe Team Waoo + 01:31
94 Lucas Eamon Franck Delta Cycling Rotterdam + 01:31
95 Rens Tulner Delta Cycling Rotterdam + 02:00
96 Ole Forfang Joker Icopal + 02:04
97 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 02:04
98 Jonathan McEvoy Madison - Genesis + 02:28
99 Stephen Williams SEG Racing Academy + 02:28
100 Sergey Mosin Marathon Tula CT + 02:32
101 Andrey Prostokishin Marathon Tula CT + 02:32
102 Victor Manakov Marathon Tula CT + 02:36
103 Steffen Munk Team Coloquick + 02:37
104 Troels Vinther Riwal CeramicSpeed + 02:37
105 Bruno Hattier V.C.Pays de Loudéac + 03:22
106 Andzs Flaksis Holowesko - Citadel + 03:33
107 Kevin Lalouette C.C.Nogent-sur-Oise + 03:49
108 Stefan Bennett GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 04:29
109 Yoan Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 04:34
110 Marlon Gaillard Vendée U + 04:34
111 David Rivière Vendée U + 04:34
112 Sébastien Havot C.C.Nogent-sur-Oise + 04:34
113 Andreas Vangstad Joker Icopal + 04:34
114 Theo Nicolas V.C.Rouen 76 + 04:36
115 Matteo Bellia IAM Excelsior + 04:37
116 Jules Roueil V.C.Rouen 76 + 11:06
117 Christian Moberg Team Coloquick + 12:06
118 George Atkins Madison - Genesis + 12:06
119 Moritz Malcharek LKT Team Brandenburg + 12:06
120 Richard Handley Madison - Genesis + 12:06
121 James Gullen JLT - Condor + 12:06
122 Michael Cuming Madison - Genesis + 12:06
123 Maxime Urruty GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 12:06
DNS Pierre Goebeert Ago - Aquaservice
DNS Tobias Foss Uno-X Norwegian DT
DNF Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise
Pos Rider Team Time
01 - Thomas Stewart JLT - Condor 25:36:17
02 2 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 01
03 1 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 01
04 1 Julius Van Den Berg SEG Racing Academy + 03
05 - Jonas Aaen Jørgensen Riwal CeramicSpeed + 05
06 - Jason Van Dalen Delta Cycling Rotterdam + 09
07 - Emil Vinjebo Team Coloquick + 09
08 - Trond Håkon Trondsen Team Coop + 14
09 - John Murphy Holowesko - Citadel + 20
10 - Matthew Gibson JLT - Condor + 26
11 - Fabian Lienhard Holowesko - Citadel + 27
12 - Cees Bol SEG Racing Academy + 32
13 - Nicolai Brøchner Holowesko - Citadel + 39
14 - Krister Hagen Team Coop + 41
15 - Johim Ariesen Metec - TKH p/b Mantel + 43
16 - Clément Orceau Vendée U + 43
17 8 Connor Swift Madison - Genesis + 47
18 1 Kasper Asgreen Team Waoo + 50
19 1 Justin Timmermans Delta Cycling Rotterdam + 50
20 1 Tobyn Horton Madison - Genesis + 51
21 6 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 51
22 1 Maximilien Picoux V.C.Rouen 76 + 53
23 3 Juan Camacho Polartec - Kometa + 53
24 - Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo + 53
25 3 Kenny Molly Ago - Aquaservice + 53
26 3 Guillaume Millasseau V.C.Rouen 76 + 53
27 2 Jiri Polnicky Elkov - Author + 53
28 - Cyrille Patoux V.C.Pays de Loudéac + 53
29 2 Alistair Slater JLT - Condor + 53
30 - Thomas Buchacek Elkov - Author + 53
31 2 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 53
32 - Tijmen Eising Metec - TKH p/b Mantel + 53
33 1 Markus Hoelgaard Joker Icopal + 53
34 3 Martin Schäppi IAM Excelsior + 53
35 1 Jan Barta Elkov - Author + 53
36 1 Gustav Höög Team Coop + 53
37 1 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 01:04
38 1 Victor Manakov Marathon Tula CT + 03:40
39 1 Miguel Bryon Holowesko - Citadel + 04:34
40 1 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 04:45
41 1 Nicolas Garbet C.C.Nogent-sur-Oise + 06:12
42 1 Gaetan Pons Leopard Pro Cycling + 06:43
43 1 Anthony Debuy Ago - Aquaservice + 06:43
44 1 Arthur Baude Ago - Aquaservice + 06:43
45 1 Peter Lenderink SEG Racing Academy + 06:43
46 2 Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 06:52
47 2 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 06:54
48 3 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 06:54
49 3 Jasper De Laat Metec - TKH p/b Mantel + 08:00
50 3 Quentin Guex IAM Excelsior + 08:17
51 4 Andzs Flaksis Holowesko - Citadel + 10:16
52 3 Jan Maas SEG Racing Academy + 10:24
53 1 Andrey Prostokishin Marathon Tula CT + 11:21
54 4 Matteo Bellia IAM Excelsior + 11:31
55 2 Andrei Krasilnikau Holowesko - Citadel + 11:33
56 2 Adriaan Janssen Delta Cycling Rotterdam + 11:46
57 3 Jesper Schultz Team Waoo + 12:02
58 2 Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed + 12:06
59 4 Yann Pestiaux Ago - Aquaservice + 12:26
60 4 Jasper Hamelink Metec - TKH p/b Mantel + 12:26
61 6 Artur Ershov Marathon Tula CT + 12:52
62 - Torkil Veyhe Team Waoo + 13:53
63 2 Jonathan McEvoy Madison - Genesis + 14:38
64 6 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 14:39
65 6 Matteo Moschetti Polartec - Kometa + 15:31
66 6 Luuc Bugter Delta Cycling Rotterdam + 15:48
67 7 Jonas Bokeloh LKT Team Brandenburg + 15:51
68 5 Casper von Folsach Team Coloquick + 15:51
69 6 Kristian Aasvold Team Coop + 15:51
70 6 Patrick Haller Heizomat Rad-Net.De + 16:07
71 6 Diego Sevilla Polartec - Kometa + 16:40
72 3 Stephen Williams SEG Racing Academy + 17:01
73 8 David Rivière Vendée U + 17:03
74 8 Andreas Vangstad Joker Icopal + 17:07
75 3 Antoine Leplingard C.C.Nogent-sur-Oise + 17:36
76 3 Anthony Rappo IAM Excelsior + 17:36
77 4 Vojtech Hacecky Elkov - Author + 17:58
78 2 Lucas Eamon Franck Delta Cycling Rotterdam + 19:26
79 5 Michael Kukrle Elkov - Author + 19:49
80 3 Louis Bendixen Team Coop + 20:39
81 5 Camille Guérin V.C.Pays de Loudéac + 21:02
82 6 Jim Lindenburg Metec - TKH p/b Mantel + 21:59
83 6 Maxim Sukhov Marathon Tula CT + 22:07
84 6 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 22:08
85 8 Alois Kankovsky Elkov - Author + 22:22
86 4 Kevin Lalouette C.C.Nogent-sur-Oise + 22:49
87 7 Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick + 22:53
88 3 Sergey Mosin Marathon Tula CT + 23:19
89 6 Awet Habtom Polartec - Kometa + 23:33
90 6 Adrien Carpentier C.C.Nogent-sur-Oise + 23:47
91 - Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 24:24
92 5 Vladislav Duiunov Marathon Tula CT + 24:33
93 6 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 25:58
94 9 Jan Tschernoster Heizomat Rad-Net.De + 27:22
95 9 Adrien Rimasson V.C.Pays de Loudéac + 28:21
96 9 Anders Hardahl Team Coloquick + 28:35
97 5 Ole Forfang Joker Icopal + 29:02
98 3 Steffen Munk Team Coloquick + 29:32
99 8 Fabien Rondeau V.C.Rouen 76 + 29:32
100 - Yoan Verardo GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 31:23
101 9 Tobias Kongstad Riwal CeramicSpeed + 31:28
102 9 Nicolas Primas V.C.Pays de Loudéac + 31:28
103 12 Alexander Kamp Team Waoo + 32:22
104 12 Michele Gazzoli Polartec - Kometa + 32:34
105 12 Antoine Debons IAM Excelsior + 32:58
106 19 Christian Moberg Team Coloquick + 33:21
107 6 Rens Tulner Delta Cycling Rotterdam + 33:34
108 16 Michael Cuming Madison - Genesis + 34:26
109 - Stefan Bennett GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 35:02
110 2 Sébastien Havot C.C.Nogent-sur-Oise + 35:06
111 7 Troels Vinther Riwal CeramicSpeed + 36:00
112 2 Marlon Gaillard Vendée U + 36:10
113 15 Richard Handley Madison - Genesis + 36:52
114 5 Sven Reutter Heizomat Rad-Net.De + 37:31
115 6 Tobias Nolde Heizomat Rad-Net.De + 38:25
116 4 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 38:55
117 11 James Gullen JLT - Condor + 41:33
118 6 Jules Roueil V.C.Rouen 76 + 42:38
119 4 Bruno Hattier V.C.Pays de Loudéac + 45:46
120 2 George Atkins Madison - Genesis + 52:25
121 3 Maxime Urruty GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 56:22
122 3 Theo Nicolas V.C.Rouen 76 + 56:57
123 3 Moritz Malcharek LKT Team Brandenburg + 01:09:17
Information
Nation France
Date 25th March
Where La Haye -> Caen
What 7th stage
Distance 151.4 km
Leader T.Stewart
Youth J.Van Den Berg
Points M.Gibson
Mountain T.Nicolas
Combative T.Veyhe
Sprint L.Bugter
Other
Embed Results