Front Races Teams Riders Ranking

Tour de Normandie | 2014 Results

Information Results Stages

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Stefan Küng BMC Development Team 23:48:54
02 Benoît Jarrier Bretagne + 04
03 Reidar Borgersen Team Joker + 08
04 Matthieu Boulo Team Raleigh + 09
05 Tom Bohli BMC Development Team + 09
06 Kevin Ledanois C.C. Nogent sur Oise + 14
07 Huub Duyn Cycling Team De Rijke - Shanks + 16
08 Olivier Pardini Verandas Willems + 18
09 Alex Kirsch Leopard Development Team + 18
10 Fredrik Ludvigsson Giant - Shimano DT + 18
11 Jérémy Cornu Vendee U + 19
12 Pierre-Luc Perichon Bretagne + 22
13 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Cycling Team + 23
14 Bjørn Tore Hoem Team Sparebanken Sør + 26
15 Lukasz Wisniowski Etixx + 36
16 Bert-Jan Lindeman Rabobank DT + 38
17 Erwann Corbel Bretagne + 49
18 Thomas Moses Rapha Condor JLT + 51
19 Sergey Nikolaev Itera - Katusha + 58
20 Clement Koretzky Bretagne + 58
21 Kristoffer Skjerping Team Joker + 1:01
22 Cyrille Patoux V.C. Rouen 76 + 1:02
23 Lennard Hofstede Rabobank DT + 1:03
24 Christoph Pfingsten Cycling Team De Rijke - Shanks + 1:06
25 Anthony Turgis C.C. Nogent sur Oise + 1:07
26 Niels Vandyck Verandas Willems + 1:09
27 Maximilian Schachmann Giant - Shimano DT + 1:10
28 Alexander Wetterhall Firefighters Upsala CK + 1:13
29 Dimitri Peyskens Lotto - Belisol U23 + 1:16
30 Vegard Stake Laengen Bretagne + 1:16
31 Gerry Druyts Team 3M + 1:17
32 Michele Scartezzini Continental Team Astana + 1:17
33 Taruia Krainer Vendee U + 1:19
34 Alexandre Blain Team Raleigh + 1:21
35 Tim Vanspeybroeck Team 3M + 1:25
36 Michal Olejnik USSA Pavilly Barentin + 1:25
37 Sean Hambrook Sojasun espoir - ACNC + 1:29
38 Jorne Carolus Lotto - Belisol U23 + 2:08
39 Piotr Havik Rabobank DT + 3:58
40 Willem Wauters Verandas Willems + 4:01
41 Alexis Guérin Etixx + 4:07
42 Sindre Lunke Team Sparebanken Sør + 4:14
43 Dylan Teuns BMC Development Team + 4:29
44 Cesar Bihel Differdange - Losch + 4:34
45 Tim Kerkhof Etixx + 4:42
46 Jakub Novak BMC Development Team + 4:47
47 Lilian Calmejane Vendee U + 5:59
48 Cédric Delaplace Sojasun espoir - ACNC + 5:59
49 Daniel McLay Lotto - Belisol U23 + 8:58
50 Marco Benfatto Continental Team Astana + 9:08
51 Mamyr Stash Itera - Katusha + 9:11
52 Amund Grøndahl Jansen Team Sparebanken Sør + 9:24
53 Ian Wilkinson Team Raleigh + 9:26
54 Pierre Tielemans V.C. Rouen 76 + 9:34
55 Fridtjof Røinås Team Sparebanken Sør + 9:48
56 Gert-Jan Devos - + 9:58
57 Julien Morice Vendee U + 10:41
58 Edvin Wilson Team Joker + 12:07
59 Martijn Tusveld Rabobank DT + 12:22
60 Ronan Van Zandbeek Cycling Team De Rijke - Shanks + 12:26
61 Mark McNally An Post - Chainreaction + 12:27
62 Jan Brockhoff Giant - Shimano DT + 12:31
63 Morgan Kneisky Team Raleigh + 12:33
64 Frederik Frison Lotto - Belisol U23 + 12:35
65 Sean Patrick Downey An Post - Chainreaction + 12:43
66 Johan Coenen Differdange - Losch + 12:44
67 Vadim Galeyev - + 12:46
68 Floris Smeyers Verandas Willems + 12:55
69 Joaquin Sobrino Differdange - Losch + 13:17
70 Dylan Groenewegen Cycling Team De Rijke - Shanks + 13:46
71 Marc Fournier C.C. Nogent sur Oise + 14:07
72 Romain Cardis Vendee U + 15:13
73 Ignazio Moser BMC Development Team + 15:22
74 Yanto Barker Team Raleigh + 15:27
75 Andreas Erland Team Sparebanken Sør + 15:49
76 Kevin Lalouette USSA Pavilly Barentin + 15:55
77 Guillaume Thévenot Vendee U + 16:56
78 Emil Bækhøj Halvorsen Riwal Cycling Team + 17:01
79 Sebastian Balck Firefighters Upsala CK + 18:04
80 Kevin Feiereisen Leopard Development Team + 18:45
81 Tyler Williams BMC Development Team + 18:55
82 Mikkel Mortensen Riwal Cycling Team + 19:46
83 Paulius Siskevicius Sojasun espoir - ACNC + 19:57
84 Pierre Moncorgé Firefighters Upsala CK + 20:17
85 Jérémy Leveau V.C. Rouen 76 + 20:19
86 Florian Taillefer USSA Pavilly Barentin + 20:41
87 Tomasz Olejnik USSA Pavilly Barentin + 20:49
88 Kasper Klostergaard Riwal Cycling Team + 21:42
89 Victor Manakov Itera - Katusha + 22:27
90 Alex Rasmussen Riwal Cycling Team + 23:48
91 Gediminas Kaupas Differdange - Losch + 24:01
92 Owain Doull An Post - Chainreaction + 24:01
93 Philip Lindau Team Joker + 24:21
94 Florian Salzinger Leopard Development Team + 24:45
95 Pit Schlechter Leopard Development Team + 25:20
96 Roman Semyonov Continental Team Astana + 25:23
97 Kobus Hereijgers Cycling Team De Rijke - Shanks + 26:26
98 Richard Handley Rapha Condor JLT + 26:35
99 Fabrice Seigneur Sojasun espoir - ACNC + 28:11
100 Stef Van Zummeren Team 3M + 29:54
101 Janis Dakteris Differdange - Losch + 30:22
102 Jef Van Meirhaege Lotto - Belisol U23 + 30:23
103 Matthias Plarre Leopard Development Team + 31:36
104 Nicolas Garbet C.C. Nogent sur Oise + 33:14
105 Alexis Carlin V.C. Rouen 76 + 33:25
106 Risto Raid V.C. Rouen 76 + 41:00
107 Robert-Jon McCarthy An Post - Chainreaction + 41:46
108 Coen Vermeltfoort Cycling Team De Rijke - Shanks + 42:16
109 Laurent Van den Bak An Post - Chainreaction + 45:04
110 Robert Pölder Giant - Shimano DT + 46:38
111 Will Stephenson Rapha Condor JLT + 52:30
DNF Wout Franssen An Post - Chainreaction
DNF Jean-Marc Bideau Bretagne
DNF Emmanuel Keo C.C. Nogent sur Oise
DNF Justin Mottier C.C. Nogent sur Oise
DNF Ilya Davidenok Continental Team Astana
DNF Dmitriy Rive Continental Team Astana
DNF Jenthe Biermans Giant - Shimano DT
DNF Kristian Haugaard Jensen Giant - Shimano DT
DNF Paco Ghistelinck Etixx
DNF Daniel Hoelgaard Etixx
DNF Samuel Spokes Etixx
DNF Marc Hester Hansen Firefighters Upsala CK
DNF Fredrik Johansson Firefighters Upsala CK
DNF Barry Miller Firefighters Upsala CK
DNF Maxim Pokidov Itera - Katusha
DNF Maxim Razumov Itera - Katusha
DNF Kiril Yatsevich Itera - Katusha
DNF Joel Zangerle Leopard Development Team
DNF Hayden McCormick Lotto - Belisol U23
DNF Ivar Slik Rabobank DT
DNF Maarten Van Trijp Rabobank DT
DNF Michael Cuming Rapha Condor JLT
DNF Felix English Rapha Condor JLT
DNF Chris Opie Rapha Condor JLT
DNF Kasper Linde Jørgensen Riwal Cycling Team
DNF Julien Guay Sojasun espoir - ACNC
DNF Paul Ourselin Sojasun espoir - ACNC
DNF Jimmy Janssens Team 3M
DNF Kevin Van Hoovels Team 3M
DNF Lubos Pelanek Differdange - Losch
DNF Martin Olsen Team Joker
DNF Jo Kogstad Ringheim Team Joker
DNF Mark Christian Team Raleigh
DNF Sondre Holst Enger Team Sparebanken Sør
DNF Guillaume Blot USSA Pavilly Barentin
DNF Jordan Delbart USSA Pavilly Barentin
DNF Edouard Louyest V.C. Rouen 76
DNF Gaetan Bille Verandas Willems
DNF Nicolas Vereecken Verandas Willems
Information
Nations France
Date March 24th-30th
CAT 2.2