Front Races Teams Riders Ranking

Tour de Normandie | 2006 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Kai Reus Rabobank 25:29:36
02 Alexander Khatuntsev Omnibike Dynamo Moscow + 22
03 Jos Van Emden Rabobank CT + 23
04 Jacob Moe Rasmussen Team GLS + 27
05 Tom Stamsnijder Rabobank CT + 32
06 Kristoffer Nielsen Team GLS + 37
07 Krassimir Koev Vassiliev Duja - Tavira + 1:01
08 Julen Zubero Aldekoa Orbea + 1:09
09 Ivan Melero Coco Orbea + 2:05
10 Romain Feillu - + 2:43
11 Oļegs Meļehs Rietumu Bank - Riga + 2:59
12 Martijn Maaskant Rabobank CT + 3:02
13 Francis De Greef Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan + 3:07
14 Michael Skelde Glud & Marstrand - Horsens + 3:25
15 Mikel Gaztanaga Atom + 3:27
16 Wojciech Pawlak Knauf Team + 3:29
17 Yury Trofimov Omnibike Dynamo Moscow + 3:48
18 Rick Flens Rabobank CT + 3:49
19 Robert Bengsch - + 6:12
20 Alexandre Urbain - + 8:27
21 Thomas Kristiansen Team GLS + 11:18
22 Vidal Celis Zabala Orbea + 11:47
23 Lasse Bøchman Larsen Team GLS + 15:08
24 Michael Mørkøv Team GLS + 16:10
25 Maxime Mederel Auber 93 + 16:35
26 Frédéric Lubach - + 18:00
27 Charles Guilbert Bretagne - Jean Floch + 18:07
28 Aleksejs Saramotins Rietumu Bank - Riga + 18:24
29 Ricardo Mestre Duja - Tavira + 18:29
30 Henning Bommel - + 19:11
31 Ivan Seledkov Omnibike Dynamo Moscow + 20:03
32 Jurgen Roelandts Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan + 21:14
33 Mike Friedman Team TIAA - CREF + 21:19
34 Maarten Neyens Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan + 21:50
35 Eduard Vorganov Omnibike Dynamo Moscow + 22:17
36 Danny Pate Team TIAA - CREF + 22:20
37 Jean-Luc Delpech Bretagne - Jean Floch + 22:26
38 Niels Brouzes Auber 93 + 23:37
39 Michael Mourecek ASC Dukla Praha + 24:12
40 Alexey Shmidt Omnibike Dynamo Moscow + 24:16
41 Stephane Petilleau Bretagne - Jean Floch + 24:21
42 Folkert De Haan Ubbink - Syntec Cycling Team + 24:54
43 Kristof De Zutter Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan + 24:56
44 Petr Lazar ASC Dukla Praha + 25:19
45 Iker Mezo Askargorta Orbea + 25:50
46 Franck Charrier - + 26:21
47 Normunds Lasis Rietumu Bank - Riga + 26:22
48 Leif Lampater - + 26:37
49 Samuel Caldeira Duja - Tavira + 28:01
50 Jean Michel Delarue - + 29:18
51 Sebastien Harbonnier - + 30:54
52 Fulco Van Gulik Ubbink - Syntec Cycling Team + 31:06
53 Jiri Hochmann ASC Dukla Praha + 33:21
54 Marvin Van der Pluijm Ubbink - Syntec Cycling Team + 33:39
55 Angel Vazquez Iglesias Atom + 33:44
56 Krzysztof Jezowski Knauf Team + 34:20
57 Takashi Miyazawa Cycle Racing Team Vang + 36:07
58 Alan Perez Lezaun Orbea + 37:03
59 Ivan Terenine Omnibike Dynamo Moscow + 37:16
60 Sven Van den Houte Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan + 37:54
61 Jan Kunta ASC Dukla Praha + 39:38
62 Tony Cavet - + 43:03
63 Andrei Mustonen Kalev Chocolate Team + 44:11
64 Emmanuel Bruand - + 44:20
65 Steven De Neef Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan + 45:17
66 Martin Garrido Duja - Tavira + 45:17
67 Milan Kadlec ASC Dukla Praha + 46:29
68 Junya Sano Cycle Racing Team Vang + 51:47
69 Josu Agirre Asegniloaza Orbea + 52:45
70 Dennis Smit Ubbink - Syntec Cycling Team + 55:24
71 Mart Ojavee Kalev Chocolate Team + 1:03:57
72 Andreas Müller - + 1:04:22
DNF Robert Bartko -
DNF Vincent Cantero Y Grijelmo -
DNF Guido Fulst -
DNF Mickael Leveau -
DNF Franck Vermeulen -
DNF Jérémie Galland Agritubel
DNF Martin Blaha ASC Dukla Praha
DNF Carlos Andres Ibanez Gonzalez Atom
DNF Mauricio Ortega Atom
DNF Milton Ramos Atom
DNF Diego Alejandro Tamayo Atom
DNF Emilien Berges Auber 93
DNF Saïd Haddou Auber 93
DNF René Mandri Auber 93
DNF Jean Mespoulede Auber 93
DNF Stéphane Bonsergent Bretagne - Jean Floch
DNF Cedric Hervé Bretagne - Jean Floch
DNF David Le Lay Bretagne - Jean Floch
DNF Koji Fukushima Cycle Racing Team Vang
DNF Shinichi Fukushima Cycle Racing Team Vang
DNF Takehiro Mizutani Cycle Racing Team Vang
DNF Miyataka Shimizu Cycle Racing Team Vang
DNF Luis Duarte Ramos Bartolomeu Duja - Tavira
DNF Paul Sneeboer Duja - Tavira
DNF Michael Berling Glud & Marstrand - Horsens
DNF Morten Voss Christiansen Glud & Marstrand - Horsens
DNF Roy Hegreberg Glud & Marstrand - Horsens
DNF Jacob Nielsen Glud & Marstrand - Horsens
DNF Rune Udby Glud & Marstrand - Horsens
DNF Janar Jermakov Kalev Chocolate Team
DNF Andri Lebedev Kalev Chocolate Team
DNF Marek Salermo Kalev Chocolate Team
DNF Janek Tombak Kalev Chocolate Team
DNF Tomasz Lisowicz Knauf Team
DNF Jaroslaw Rebiewski Knauf Team
DNF Marcin Sapa Knauf Team
DNF Piotr Zaradny Knauf Team
DNF Tom Veelers Rabobank CT
DNF Daniels Ernestovskis Rietumu Bank - Riga
DNF Herberts Pudans Rietumu Bank - Riga
DNF Kristofers Rācenājs Rietumu Bank - Riga
DNF Anders Lund Team GLS
DNF Michael Creed Team TIAA - CREF
DNF Chad Hartley Team TIAA - CREF
DNF Charles Bradley Huff Team TIAA - CREF
DNF Taylor Tolleson Team TIAA - CREF
DNF Kevin Sluimer Ubbink - Syntec Cycling Team
DNF Niki Terpstra Ubbink - Syntec Cycling Team
Information
Nations France
Date March 20th-26th
CAT 2.2